Jump to content

Şeriatçılığın Orgazma Ulaşması Sekülarizasyon İle Sonuçlanır Mı?

Şeriatçılık ve Sekülarizasyon  

15 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bir kısım düşünürlerin ve yazarın kehaneti bu yönde. AKP'nin Islamizasyon politikası ters tepecek ve hızlı bir atheizasyona sebebiyet verecek (umarım ki). Şeriatçılar ülkede azınlık ve şahsen şeriat mayasının tutacağını pek sanmıyorum. Ama İran ve Afganistan'ın durumunu düşününce "Ben Türküm bana bir şey olmaz" demek soğuk bir konfor gibi geliyor. Düşünceler?

zYrxPnV.jpg

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şuan ki AKP'liler asla sekülerleşmez.Ama 12 yıllık AKP iktidarı boyunca dinden soğuyan çok oldu.Hem laikim hem müslümanım diyen kemalist tayfa arasında dinsizlik yaygınlaşıyor.Bu AKP'nin Suriye'deki İslamcılara yardım edip adamların tekbir getirerek kadın çocuk kafası kesmesi bile birçok kişiyi dinden soğutmuştur.AKP'lilerin ne haltlar çevrildiği daha da suyüzüne çıkartılıp toplumun büyük kesimi tarafından kabul edilirse İslam düşmanlığı hat safhaya ulaşır.

Sitelerde Paylaş

Kestirmek güç Sayın Tasvir,

Ben bir ara IQ seviyesi ile ülkeler bağlamında bir araştırma yapmıştım. Belki bulduğum sonuçlar kimine göre güvenilir değildir. Yada anlamlı değildir. Ama benim bakış açıma uygun bir sonuçtur. Elde edilen sonuçlara göre Türkiyedeki ortalama IQ seviyesi 85 dir. Ortalama demek şudur; halkın %50'si bu seviyenin üzerinde kalan %50si ise bu seviyenin altında. 50 yıl önce de bu böyleydi. Bugün de bu böyle. Yani değişen bir şey yok. Hatta bazı düşük IQ seviyeli halklardan bireyleri alıp yüksek IQ seviyeli ülkelere götürdükleri zaman, bu bireylerin çocuklarının IQ seviyelerinde önemli bir artık olmadığını gördüler. Yani IQ meselesinin genetik olduğuna dair ipuçları vardır. IQ seviyesi düşük olan ülkelerde (Türkiye gibi) dindarlık çok yaygındır. ABDnin bile. ABDdeki halkın IQ seviyesi ortalama olarak Türkiyedeki kadardır. Ve halkın %70i dindardır. IQ ve din arasındaki bağlantı oldukça barizdir. Bence Şeriat Türkiyede kalıcı olur. Kanlı olur. Değişen birşey de olmaz. Bu ülkenin kaderidir bu.

Sitelerde Paylaş

''Sekülarizasyon'' ne salak bir kelime. ''Laikleşme'' deseniz entel imajınız mı zarar görüyor?

Yandaş sözde aydınlar bayılırlar böyle batı jargonu kullanmaya.Anlattıklarını ''yeni'' şeylermiş gibi gösterir ya.

Konuya gelince. Bu ülkenin asla birlik helinde bir yöne doğru ileleyemeyeceğini göz önüne alırsak,

şeriatçılığın zirve yapmasının da iç karşıklıktan başka birşeye yol açmayacağını söyleyebiliriz.

Yani ''şöyle olursa tüm halk bunu yapar -böyle olursa tüm halk şunu yapar'' gibi önermeler asla geçerli değildir.

Şeriatçılık bir kısımı radikalleştirir, bir kısımı dinden soğutur. Sonra taraflar birbirleri ile savaşa girerler. En fazla bu olur. Asla öyle toplu halde dinden uzaklaşma yada toplu halde şeriatçı olma gerçekleşemez.

Bu yüzden daha önce de yazdım, bu ülke şerati bile beceremez, şeriat gelse bile doğru düzgün işleyemez.Çünkü en basit şeyleri bile eline yüzüne bulaştırıp başarısız olmak türklerin akrakterinde vardır.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuya gelince. Bu ülkenin asla birlik helinde bir yöne doğru ileleyemeyeceğini göz önüne alırsak,

şeriatçılığın zirve yapmasının da iç karşıklıktan başka birşeye yol açmayacağını söyleyebiliriz.

Yani ''şöyle olursa tüm halk bunu yapar -böyle olursa tüm halk şunu yapar'' gibi önermeler asla geçerli değildir.

Şeriatçılık bir kısımı radikalleştirir, bir kısımı dinden soğutur. Sonra taraflar birbirleri ile savaşa girerler. En fazla bu olur. Asla öyle toplu halde dinden uzaklaşma yada toplu halde şeriatçı olma gerçekleşemez.

Bu yüzden daha önce de yazdım, bu ülke şerati bile beceremez, şeriat gelse bile doğru düzgün işleyemez.Çünkü en basit şeyleri bile eline yüzüne bulaştırıp başarısız olmak türklerin akrakterinde vardır.

Sanırım en makul öngörü bu. Kutuplaşma ve iç savaş.

Yalnız uzun süredir özgürlük deneyimi yaşamış bir milletin şeriat tiranlığına boyun eğeceğini düşünmek güç.

Sitelerde Paylaş

Kestirmek güç. İran İslami Devrimi'ne baktığımızda şöyle bir şey görüyoruz: Güçlü, taviz vermeyen ve dediğinden asla dönmeyen bir lider (Humeyni). Öyle ki bu adamın ölümünden sonra her şeyin eskisine döneceğini düşünenler olmuş. Maalesef bizdeki şeriat liderinin de inatçılıkta ve dediğim dedikçilikte geri kalır yanını görmüyorum.

Tayyip, Humeyni gibi isteklerini dikte ettire ettire uygularsa ve bir tür Devrim Muhafızı birliği kurarsa sonucunda sekülerleşmenin gerçekleşmesi zor. Çünkü belirli bir süre geçtikten sonra artık herkes bir şeyleri sindirmiş olacak ve bir şeylere alışmış olacak ve (ki bu çok önemli) bu süre sonrasında laikliği teklif etmek bile dine karşı gelmek anlamına geleceğinden maalesef yeni bir devrim gerekecektir. O da kim bilir ne zaman, nasıl olur (olursa).

Öte yandan bu ülkede diğer müslüman çoğunluklu ülkelerde görülmemiş bir faktör vardır: Atatürk. Atatürk'ün ilke ve inkılaplarını okuyan, gören, bilen, benimseyen nesiller din dogmasına karşı daha dirençli olacaktır. Sayıca az olsak da rol modelimiz onlardan daha kuvvetli.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş fazla Harry Potter izlemiş :)

Harry Potter süpürgesiyle uçunca rating alıyor ama peygamber kanatlı bir binek ile miraca çıkmış deyince kimse ilgi göstermiyor. Bu nasıl bi millet, di mi Zerşan? :)

8eioaQi.jpg

Sitelerde Paylaş

Harry Potter süpürgesiyle uçunca rating alıyor ama peygamber kanatlı bir binek ile miraca çıkmış deyince kimse ilgi göstermiyor. Bu nasıl bi millet, di mi Zerşan? :)

8eioaQi.jpg

Onu söyleyenler, senin gibi hayalperest insanlardır. Konu sizin algıladığınız gibi değildir. Bu söylenenler hep farazi cümlelerdir, bilmiyorlar ama bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorlar.

Sitelerde Paylaş

Onu söyleyenler, senin gibi hayalperest insanlardır. Konu sizin algıladığınız gibi değildir. Bu söylenenler hep farazi cümlelerdir, bilmiyorlar ama bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorlar.

Neyi söyleyenler, peygamberin göğe yükseltildiğini mi? Ben hangi konuda hayalperestim?

Sitelerde Paylaş

bu arada merak ettim...

ne diye her yerde mevlit okutulup duruyor ?

evlendiler...mevlit okut

öldüler - mevlit okut

sünnet oldu--mevlit okut

hacca gidicem - mevlit okutta git...

40 çıktı mevlit okut

çocuk doğdu --mevlit okut

ne iş ?

Sitelerde Paylaş

bu arada merak ettim...

ne diye her yerde mevlit okutulup duruyor ?

evlendiler...mevlit okut

öldüler - mevlit okut

sünnet oldu--mevlit okut

hacca gidicem - mevlit okutta git...

40 çıktı mevlit okut

çocuk doğdu --mevlit okut

ne iş ?

Sen müslüman olursan, okutmazsın, okutmazsan birşey kaybetmezssin.

Sitelerde Paylaş

1. ben müslümandım...benim için "müslüman olursan" diye bir şey söz konusu olamaz.

2. tr de mevlid okutmayan var mı ?

Arkadaş, kamilmisin nesin anlamadım, bir soru sordun, cevabı verdik. Mevlüt bir şart, değil, farz değil, yapılması gerekli bir olgu değil, yapanlar için neden yapıyorsunuz, yapmayanalr için neden yapmıyorsunuz diyemem. Mevlüt denen olgu bir inancın yansımasıdır. Kişi kendini nasıl mutlu hissediyorsa öyle davranabilir. Bu İslamın bir emri değildir, İslamın bir kuralı gibi lanse etmekten vazgeçin.

Mevlüt gibi olguların tek amacı var, paylaşmak, sevmek, sevilene hürmet etmek, her insan sevgisini farklı lanse eder. Kimseyi ne kınar, nede yanlışlayabilirim.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş, kamilmisin nesin anlamadım, bir soru sordun, cevabı verdik. Mevlüt bir şart, değil, farz değil, yapılması gerekli bir olgu değil, yapanlar için neden yapıyorsunuz, yapmayanalr için neden yapmıyorsunuz diyemem. Mevlüt denen olgu bir inancın yansımasıdır. Kişi kendini nasıl mutlu hissediyorsa öyle davranabilir. Bu İslamın bir emri değildir, İslamın bir kuralı gibi lanse etmekten vazgeçin.

Mevlüt gibi olguların tek amacı var, paylaşmak, sevmek, sevilene hürmet etmek, her insan sevgisini farklı lanse eder. Kimseyi ne kınar, nede yanlışlayabilirim.

miraçla kıyaslıyabilirmisin bu mevlidi ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...