Jump to content

"Kader" konusunu burada tartışalım

Recommended Posts

Hatta şöyle haberlerle karşılaşıyorum

Bilim adamlarının özgür iradenin olmayışını savunmaya başlaması,birtakım sorunları beraberinde getiriyor.

Eğer özgür iradenin var olmadığını ve her şeyin kader tarafından yönlendirildiği dünya genelinde bilimsel doktirine girerse,

bundan hukuk sisteminin etkileneceği belirtiliyor.Örneğin bir katil,ben çok mücadele etttim ama kaderimi değiştiremedim alın çizgimde

yazılı olduğu için 3 kişiyi kestim derse hapisten kurtulmasının mümkün olabileceği söyleniyor.

Hakimde benzer şekilde "bende ceza vermek istemezdim ama kaderinde bu varmış seni idama mahkum ediyorum" derse ne olacak mesela :)

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hakimde benzer şekilde "bende ceza vermek istemezdim ama kaderinde bu varmış seni idama mahkum ediyorum" derse ne olacak mesela :)

Zaten kanıtlanırsa öncelikle hukuk değişir messela o suçu işlemesine neden olan genleri değiştirilebilir mi?

Yada yetiştirilme neden olduysa hafızasındaki veriler silinebilir mi?

Sitelerde Paylaş
Zaten kanıtlanırsa öncelikle hukuk değişir messela o suçu işlemesine neden olan genleri değiştirilebilir mi?

Yada yetiştirilme neden olduysa hafızasındaki veriler silinebilir mi?

genler tüm yaşamında neler yapıp neleri yapmayacağını belirlemez ki zaten

yada hatıraların anıların tüm yaşamını an ve an belirlemez

bunların değiştirilmesi senin o suçu işlememiş olacağını garantilemezdi, bir sürü dış etken var aynı zamanda

Hakimin karşısına çıkıp "bu benim kaderimmiş ondan kestim 3 kişiyi" diyene hakimde "bu da senin kaderinmiş idama mahkum ediyorum" dese adam hangi gerekçe ile karşı çıkacak

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bunların değiştirilmesi senin o suçu işlememiş olacağını garantilemezdi, bir sürü dış etken var aynı zamanda

Senin(iyi erdemli herhangi birinin)yetiştirdiğin çocuk katil olabilir mi?

Ben karıncayı bile incitemiyorum(gen yetiştirme)

Sitelerde Paylaş
Senin(iyi erdemli herhangi birinin)yetiştirdiğin çocuk katil olabilir mi?

Ben karıncayı bile incitemiyorum(gen yetiştirme)

Olabilir tabiki olamaz diyemezsin

Bu çeşit açıklamaları kuantum düzeyinde gerekçelendirmeye çalışmakta abes geliyor bana ayrıca

Çocugu terbiyeli yetiştirmeyle kuantum belirsizliği arasında doğrudan bağlantı kurulamaz

"Çocuk terbiyeli idi ama katil oldu bunun sebebi kuantum belirsizliğidir" demek gibi bir yere geliyor konu ve biraz komik oluyor

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar, özellikle müslüman arkadaşlar, şimdi ben en basitiyle şöyle sorayım: allah bizim geleceğimizi biliyor, ne düşündüğümzü biliyor, ne yapacağımızı, cehenneme mi cennete mi geideceğimi biliyor, bi de kuran diyo ki size özgür irade verildi diyor, e allah benim ne yapacağımı, ne edeceğimi biliyorsa(allah bana kendi istediği kaderi çiziyor ayrıca...) bana niye serbestçe düşünme özgürlüğü veriyor? o zaman allah benim irademi bilmiyor, çözemiyor? yoksa onu da mı bilyor?

Sitelerde Paylaş

Hakimin karşısına çıkıp "bu benim kaderimmiş ondan kestim 3 kişiyi" diyene hakimde "bu da senin kaderinmiş idama mahkum ediyorum" dese adam hangi gerekçe ile karşı çıkacak

genler ve yetiştirilmeye dahil olmayan bir dış etken örneği söylermisin

hukuk değiştiğinde böyle bir dialog yaşanmıyacak zaten

Sitelerde Paylaş

Kelime oyunları başlar birazdan.

Hayır herşeyi biliyon cart curtta bizi niye yaratın.Yoksa allahın bana ihtiyacı mı var varsa allah aciz olmalı.Allahın bana ihtiyacı yoksa bizi neden yarattı.Bence allah varsa eğlence olsun diye yaratmış olabilir.

Hem ihitiyacın yok,yaratıyosun hem de şöyle şöyle yaparsan seni cennete alırım diyosun sana ne kazandıracak benim cennete gitmem...

Ya da benim önemim ne evrende ki böyle bir sınava tabi tutuyosun...

Bizi kendisine eğlence olsun diye yaratmış olabilir.Şöyle özelliklerde bir canlı oluşturayım bunların yaşam alanına iki üç bişi koyalım bakalım hangisi bana tapacak hangisi aklını kullanacak...

tarihinde sabunkopugu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şöyle özelliklerde bir canlı oluşturayım bunların yaşam alanına iki üç bişi koyalım bakalım hangisi bana tapacak hangisi aklını kullanacak...

Daha çok "bana tapmayan aptallar yaratayım da ötekiler ibret alsın. Sonra tapmayan yaratıklarımı da böyle yaratmama ramen cehenneme yollayayım"

Sitelerde Paylaş
arkadaşlar, özellikle müslüman arkadaşlar, şimdi ben en basitiyle şöyle sorayım: allah bizim geleceğimizi biliyor, ne düşündüğümzü biliyor, ne yapacağımızı, cehenneme mi cennete mi geideceğimi biliyor, bi de kuran diyo ki size özgür irade verildi diyor, e allah benim ne yapacağımı, ne edeceğimi biliyorsa(allah bana kendi istediği kaderi çiziyor ayrıca...) bana niye serbestçe düşünme özgürlüğü veriyor? o zaman allah benim irademi bilmiyor, çözemiyor? yoksa onu da mı bilyor?

Kader bilmek ile kader çizmek ayrı şeyler.Önce bu farkı iyi anla derim ben ;)

Bu da benim yorumum:Kimse ameliyle cennete girmeyecek.Biz,biz daha doğmadan önce sınavımızı verdik.Kimin nereye gideceği belli.Şu an ise bekleme salonundayız ;)

Sitelerde Paylaş

10 yıldır bu konuyla uğraşıyorum.Konuşmadığım hoca,bakmadığım forum kalmadı.

İnsan belli olan şeyden korkamaz veya önlem alamazki

Bu forumdada müslümanlardan tatmin edici bir cevap alamazsın.

Sitelerde Paylaş

Bu da benim yorumum:Kimse ameliyle cennete girmeyecek.Biz,biz daha doğmadan önce sınavımızı verdik.Kimin nereye gideceği belli.Şu an ise bekleme salonundayız ;)

Bekleme salonuna göre çok sıkı değil mi bu dünya?

Bekleme salonunda insanlar neden sınava tabii tutulsun ki?

Sitelerde Paylaş
genler ve yetiştirilmeye dahil olmayan bir dış etken örneği söylermisin

Farzelimki kafasına birşey düştü veya trafik kazası geçirdi ve beyinde meydana gelen hasar davranış bozukluğuna yol açtı

Sonrada gitti birini öldürdü

hukuk değiştiğinde böyle bir dialog yaşanmıyacak zaten

Peki nasıl bir hukuk sistemi olacak ve ne çeşit diyaloglar yaşanacak?

Sitelerde Paylaş

doğmadan önce nerde sınav olduk o zaman dünya imtihanı hakkındaki ayetler ne olucak

kimse ameliyle cennete giremiyorsa Allah neye göre cennetlikleri belirliyo

Sitelerde Paylaş
Biz,biz daha doğmadan önce sınavımızı verdik.

biz sinavimizi verirken tanri sinavin sonucunu biliyormuydu?

eger biliyordu ise; o zaman irade kavrami kesinlikle yok..

ama bilmiyordu dersen; hani tanri herseyi biliyordu?

yanit bekliyorum..:)

Sitelerde Paylaş
Farzelimki kafasına birşey düştü veya trafik kazası geçirdi ve beyinde meydana gelen hasar davranış bozukluğuna yol açtı

Sonrada gitti birini öldürdü

Bu etken de insanın elinde değilki buna suçlu diyebilirmisin

davranış bozukluğu olan insana verilen ceza nedir?

Sitelerde Paylaş

Ben bunu sordugumda verilen cevap; "sen itiraz etme diye" idi.

Yani, beni sinava sokmadan direk cehenneme atarsa ben guya itiraz edermisim.

Eger ben - sinav olmaksizin - bir anda kendimi cehennemde bulursam zaten tanri var demektir. Bu noktada tanrinin var oldugunu anlamisim, evreni yaratmis, insani yaratmis, chennemi hazirlamis, zebaniler, melekler, cinler, tomurcuklanmis kizlar vs vs... Ben daha bunun nesine itiraz edebilirim ki? Pasa pasa gider yanarim. Tanri bu kadar seyi yapma gucundeyse herhalde benim ne tarafa gidecegimi de sinav yapmadan bilebilir, oyle degil mi? Bunun nesine itiraz edeyim ben?

Bu durumu Nasreddin hoca'nin kazan hikayesine benzetiyorum. Hani demis ya, "..A Komsu! Kazan'in dogurduguna inaniyorsun da, oldugune neden inanmiyorsun?..."

Herneyse, bundan daha elim ve vahim olmak uzere, bir de su durum var tabii: Kuran'a gore allah bizi kendisine ibadet edelim diye yaratmis. Ben daha yaratilmadan once, allah zaten benim ibadet etmeyecegimi bilyorsa o zaman beni ne demeye yaratti? Oyle ya, kendisine ibadet edecek adam lazim.

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki öss ye girdin...Amacın ise kazanmak.Onlar belirler sınava gireceğin yeri.Pekii sınavdaki yerini yadırgama hakkın var mı?yok.Aynı hesap :rolleyes:

Biz sınavı daha doğmadan önce verdik.Şu an sınavda falan değiliz.Kimin nereye gideceği belli.

Sitelerde Paylaş
biz sinavimizi verirken tanri sinavin sonucunu biliyormuydu?

eger biliyordu ise; o zaman irade kavrami kesinlikle yok..

ama bilmiyordu dersen; hani tanri herseyi biliyordu?

yanit bekliyorum..:)

Evet snavın sonucunu biliyordu.Sana çok güzel bir örnekle açıklayayım;

Diyelim ki 30 kişilik bir sınıf kuantum fiziğinden sınava tabi tutulacak.Bu sınıfta sözelci de var,sayısalcı da, vs.....Sonuç belli değil mi.Sayısalcıların herkezden daha iyi alacağı kesin.Ancak özgür irade de var burda..../Yani biliyordu.ama özgür irade de vardı ;)

Sitelerde Paylaş
Biz sınavı daha doğmadan önce verdik.Şu an sınavda falan değiliz.Kimin nereye gideceği belli.

peki bizim doğmadan önce verdiğimiz sınavın sonuçları en başından biliyormuydu allah tarafından?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...