Jump to content

''İnanıyorum'' kelimesi...

Recommended Posts

İnanıyorum kelimesini biraz düşündüm de,,,

Bu kelime zaten bilimsel bir iddaa değil.Örneklerle bakalım;

Senin bu sınavda başarılı olacağına inanıyorum.Burda senin sınavı başarmanı temenni ediyorum,bir dilek ifadesi.Kesinlik yok,yada emin olmakla ilgili bir delil yok.Temenni ediyorum demek.Senin sınav için çok çalıştığını bu yüzden kesin geçeceğini ifade etmiyor.

Yada fenerin bu maçta 3 gol atacağına inanıyorum.Fener gol atacakmı atmicak mı bilimsel bir veri yok.Temenni sadece...

Belki fener yenilecek bile.İnanıyorum kelimesi yanlış çıkacak...

Allahın varlığına inanıyorum.Allah varmı yokmu belli değil,bilimsel bir veri yok.Sadece olması gerektiğini düşünüp öyle olması için temenni de bulunmak...

Sonuç olarak inanıyorum kelimesi,kesinliği belli olmadan o konu hakkında dilek bildirmek değilmidir ?

''Evrime inanıyorum '' diye bir cümle yanlış olur,inanmak bir temenni etme,ama evrim bilimsel dayanakları olan ,bilimsel bir sürü delilleri olan bir teoridir.

Zaten bilimle uğraşan kişilerin inanıyorum diye bir kelime kullanması hatadır bence...

Sitelerde Paylaş

İnanç yerine göre ufak anlam değişlikliğine uğrayabilir. Beklenti, umut, dilek, güven, itimat, kanı, kanaat, düşünce, iman öznel durumları ifade eder.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanç denilen şey cehalet ve uydurmanın resmi adıdır.

Aslında inanç denilen şey hayatı kolayştıran tarafları da var. Tabi işe yaradığı sürece. Asıl problem işe yaramadığı zaman ortaya çıkıyor.

Bilgisayarın bize Ateistforum sitesine bizi götüreceğine inanırız. Ama nasıl yaptığını bilmeyiz. Bilmemiz de şart değil. Sonuçta işimizi görüyor.

Ama insan tanrıya inanıyorum dediğinde, bundan birşey kazanmış olmuyor. Tanrıya dua ettiğinde duası gerçeleşiyor mu? Boş bir uğraşı hepsi bu.

tarihinde MaskedVigilante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tentex arkadaşın verdiği post u okudum.gerçekten çok güzel bilgiler var.Okumanızı tavsiye ederim.

Ben oradaki AteistBakis arkadaş gibi düşünüyorum.İnanmak kelimesini hayatımızdan çıkarmak gerekiyor bence.

Admin Hacı arkadaşında bir ateist olarak inancı nasıl savunduğunu anlamadım.Sanırım Hacı arkadaş inanç kelimesinden güven i anlıyor kanaatindeyim.

''Bana kendine güvenen inançlı ateistlere ihtiyacım var'' demiş.

Bu cümle beni gülümsetti :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...