Jump to content

Evrim, Ateizmin ne ispatı ne silahı değildir...

Recommended Posts

Çocuklar doğarken ahlaklı doğar, her insan fıtratı gereği, ahlaki unsurları benimseyerek dünyaya gelirler. Ailesinin yetiştirmesi ile bu ahlak kavramı ya gerçek ahlak modeliyle gelişir yada nefsi duyguların hizmetinde bencilce gelişir. Bütün insanlar da böyledir doğuştan bir alt yapı mevcuttur, zaman içerisinde şekillenir.

Bu durum Allahın insanları belli bir kapasiteyle yarattığının delili olarak göz önüne alınabilir, diye düşünüyorum.

Komik olmaya falan mı çalışıyorsun? Madem ahlaklı doğuyor da aileler neden kıçını yırtıyor bu çocuklara eğitim vermek için?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 841
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Temel davranış biçimleri çocuklukta şekillenmeye başlar. Özellikle 2–10 yaş arasındaki çocuklar otoriteye mutlak boyun eğer. Bu noktada ise öğretmenin görevi büyüktür. Çocuk aileden çok öğretmeni otorite olarak kabul eder yani doğru ve yanlışı öğretmeni model alarak öğrenir. Bu dönemde çocukahlaki yargıları bakımından dışa bağlıdır. Ahlak gelişimi; doğru ve yanlışın belirlenmesinde geçerli olan prensip ve ilkelerin gelişimidir. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu ve sosyal alanlarda nasıl kabul göreceğini ve bunların sonucunda hissettiği duyguları çocuğun ahlak anlayışıdır.

http://www.merterana...uzdan&Itemid=99

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ahlak doğuştan değildir; insan, ahlaklı veya ahlaksız doğmaz. Kimse kötü yaratılmamıştır. İnsan, nasıl bir sanatı, beceriyi sonradan öğreniyorsa, davranışları da sonradan öğrenir.

http://www.mustafaos...aki-degisir-mi/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sitelerde Paylaş

alakası yok...çocuklar ahlaklı doğsalar oyuncaklarını paylaşırlardı...paylaşıyor mu ? hayır...paylaşanlar var....ama aileleri sayesinde--eğitim yani.

Çocuklar, merhametli olurlar, yardımsever olurlar, yalan dahi söylemezler, birçok meziyete sahip olarak bebeklikten çıkıp büyümeye başlayınca gözlemlenebilen olgular hemen her çocukta var olmuştur. Zamanla bu kavramları ya köreliyor ya gelişiyor. Bu sizin dediğiniz gibi ailenin verdikleri ile alakalıdır.

Sitelerde Paylaş

Komik olmaya falan mı çalışıyorsun? Madem ahlaklı doğuyor da aileler neden kıçını yırtıyor bu çocuklara eğitim vermek için?

Eğitim, terbiye gibi konular yani ailenin dayatmaya çalıştığı ahlaki unsurlar, toplumun algı anlayışına göre sentezlenir. Bir çok toplum kendi değeryargılarına göre yetiştirir, eğitim verirler. Benim kastettiğim konu temel ahlaki kavramlar, her çocukta ortak olan özelliktedirler. Bunlar insanalrın fıtratından gelir.

Sitelerde Paylaş

Eğitim, terbiye gibi konular yani ailenin dayatmaya çalıştığı ahlaki unsurlar, toplumun algı anlayışına göre sentezlenir. Bir çok toplum kendi değeryargılarına göre yetiştirir, eğitim verirler. Benim kastettiğim konu temel ahlaki kavramlar, her çocukta ortak olan özelliktedirler. Bunlar insanalrın fıtratından gelir.

Ahlak doğuştan değildir; insan, ahlaklı veya ahlaksız doğmaz. Kimse kötü yaratılmamıştır. İnsan, nasıl bir sanatı, beceriyi sonradan öğreniyorsa, davranışları da sonradan öğrenir.

http://www.mustafaos...aki-degisir-mi/

Sitelerde Paylaş

Ne o temel ahlaki kavramlar, her çocukta ortak olan özellikler?

Bütün toplumlar çocuklarını kendi değer yargılarına göre, kendi doğrularına göre yetiştirirler. Buna göre asıl dinin hristiyanlık olduğu aşılanarak yetiştirilmiş bir insanı bir tanrının sen neden Muhammed'e inanmadın diye sonsuza kadar yakmak saçmalık ve adaletsizlik değil mi?

Sitelerde Paylaş

Ne o temel ahlaki kavramlar, her çocukta ortak olan özellikler?

Bütün toplumlar çocuklarını kendi değer yargılarına göre, kendi doğrularına göre yetiştirirler. Buna göre asıl dinin hristiyanlık olduğu aşılanarak yetiştirilmiş bir insanı bir tanrının sen neden Muhammed'e inanmadın diye sonsuza kadar yakmak saçmalık ve adaletsizlik değil mi?

Sana bjk- bursa maçını sorsam skoru söyledikten sonra, kırmızı yazıyı bana soru olarak yönelteceksin :)

Sitelerde Paylaş

Sana bjk- bursa maçını sorsam skoru söyledikten sonra, kırmızı yazıyı bana soru olarak yönelteceksin :)

Çok açıklayıcı oldu(!)

Az önce bir din için doğru veya yanlış yargılarının toplumdan topluma değiştiğini gördük, sana doğru gelen bir din başka bir toplumdaki kişiye yanlış geliyor, sana yanlış gelen de başka bir toplumdakine doğru geliyor. Doğru ve gerçek toplumdan topluma değişmediğine göre, bundan tek sonuç çıkarılır: Dinler yalandır.

Sitelerde Paylaş

Evet, haklısınız, başlıkta anlatım bozukluğu var; dediğiniz gibi ikinci şekli Türkçe açısından doğru ve anlatılmak isteneni anlatıyor. Ne... ne bağlacıyla kurulan cümlelerde ne...ne bağlacına bağlanan yüklemler olumsuz olamaz, ne..ne bağlacı olumlu yüklemleri birbirine bağlayıp,olumsuz anlam katar.

Lakin yanlışı yapan hazret sanırım bencileyin ilkoukul 3 mezunu olmalı ki anlamamış. Korkarım sizin kurduğunuz cümlenin uzunluğu nedeniyle anlamamaya devam edecek.

Sitelerde Paylaş

Çok açıklayıcı oldu(!)

Az önce bir din için doğru veya yanlış yargılarının toplumdan topluma değiştiğini gördük, sana doğru gelen bir din başka bir toplumdaki kişiye yanlış geliyor, sana yanlış gelen de başka bir toplumdakine doğru geliyor. Doğru ve gerçek toplumdan topluma değişmediğine göre, bundan tek sonuç çıkarılır: Dinler yalandır.

Konu din değil, sana yaratıcının insanlar üzerindeki fıtratını örneklemeye çalıştım. Sen konuyu sürekli neden inanmıyorum diye cehenneme gideceğim olarak değiştiriyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sen biyolojik bedeninin nasıl oluştuğunu sanıyorsun? Herkes topraktan yaratılmıtır sözünün derinliğini anlayabilsen, böyle yazmazdın.

Kuran biz sizi yıldız tozundan yarattık deseydi oracıkta şehadet getirip müslüman olurdum.

Ama çamurdan yaratılma masalı eski mısır ve sümer mitolojisinden alınma.

4 element Hava ateş, toprak, sudan başka bildiği element yok kuranın veya kuranı yazanların.

Melekleri, şeytanları, cinleri ateşten yaratmış zaten, geriye kaldı. Hava, toprak, su. Hava olmaz.

Zaten bazan topraktan, bazan balçıktan, bazan süzme çamurdan, bazan da atılmış sudan yarattım diye yazmışlar.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran biz sizi yıldız tozundan yarattık deseydi oracıkta şehadet getirip müslüman olurdum.

Ama çamurdan yaratılma masalı eski mısır ve sümer mitolojisinden alınma.

4 element Hava ateş, toprak, sudan başka bildiği element yok kuranın veya kuranı yazanların.

Eski Mısır ve Sümerlere peygamberler gönderilmiş olamaz mı?

Sitelerde Paylaş

Eski Mısır ve Sümerlere peygamberler gönderilmiş olamaz mı?

Tabletlerdeki, hiyerogliflerdeki onlarca, yüzlerce tanrılar mı göndermiş bu peygamberleri.

Varlıklar 4 elementin karşımından (Hava, ateş, toprak, su.) oluşur diye biliyorlar.

Topraktan başka neyden yaratılacak ki?

Tahtadan mı altından mı diyecekler? Mecburen toprak.

İnsan topraktan yaratılmıştır sözü cehaletin göstergesi. Bilgi eksikliği.

Sitelerde Paylaş

Tabletlerdeki, hiyerogliflerdeki onlarca, yüzlerce tanrılar mı göndermiş bu peygamberleri.

Varlıklar 4 elementin karşımından (Hava, ateş, toprak, su.) oluşur diye biliyorlar.

Topraktan başka neyden yaratılacak ki?

Tahtadan mı altından mı diyecekler? Mecburen toprak.

İnsan topraktan yaratılmıştır sözü cehaletin göstergesi. Bilgi eksikliği.

Sen şuan topraksın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...