Jump to content

Evrim, Ateizmin ne ispatı ne silahı değildir...

Recommended Posts

Hayır yanlış anlıyorsun. Ben bilgisizliğimin üstünü neden sonuç ile örtmeye çalışmıyorum. Nedensellik kavramı zaten var olan niçin var sorusuna cevap aramaz. Cevap vermez. Nedenselliğin varlığa cevap olmadığı hususunu doğru anlamışsın. Bizim burada sana göstermeye çalıştığımız şey şudur; Nedensellik olan yerde tesadüf olmaz. Dolayısıyla dünyada evrilen canlılar bir tesadüf eseri ortaya çıkmamışlardır. Bu kadar insanın sana anlatmaya çalıştığı şey budur.

Benim bu alemle ilgili bir iddiam yok. Ne nedensizlikle, nede Allahla. Ben sadece diyorum ki, bazı durumlarda nedensizlik olabilir. Bu niçin böyle oluyor sorusuna bir cevabım yok. Sadece bazı bilim adamları böyle bir sonuca varmışlar. Bazı konuların sebebi olmayabilir.

Nedensizliğin var olduğu kesin olsa bile, bu durum tanrının ıspatında kullanılamaz. Bu konunun tanrıyla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Nedensizlik durumu kesin varsa, bu bizim yaşadığımız "varlığın" bir parçasından başka bir şey değildir. Bu "varlığın" mimarı var mı, yok mu, hangisi kim, yada "kim" konusu belki geçersiz bir soru bile olabilir...benim böyle sorulara cevap bulmak gibi bir amacım yada önerim yok. Ben sadece nedensizlik bir gerçek olabilir diyorum. Hepsi bu.

O gerçeğin ardını düşündün mü? Her ne ilişki olursa olsun, ortada bir bilinç olduğu bana göre aşikar, madem tesadüf kelimesinni, bilinmezlik ile yer değiştiriyorsunuz, bu x kavramı muamma olarak görürken, ben doğruyumdan ziyade, ''acaba-belki'' sözcüğüne de kelime dağarcığınızda yer verin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 841
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilinemezcilik agnostisizmdir. Kavram kargaşası olmuş. Ateist bilinemezci, belirsizlikçi olmaz. Öyle diyen ateistler var, aslında agnostikler, kendilerini ateist zannediyorlar.

Ateist agnostik diye de bir deyim var. Bu, ateizme en yakın agnostiği ifade eder. Tanrı varsa bile yok kabul etmektir. Net bir ateist ise belirlenimcidir. Bilinemezci ateist olunmaz.

Yalnız negatif ateistler de var elbette. Bunlar varsa da koymuşum tanrıya diyen ateistler. Tanrının olması ve ona küfür edebilmek bu ateistler için daha iyi bir şeydir. Olmaması işlerine gelmez. :lol: Tanrı yoksa kime küfür edeceğiz derler. :D

Ateizmin satanizmle bazen karıştırılması bu tanrıya küfür etmekten hoşlanan negatif ateistler sayesinde oluyor sağolsunlar... :) Onlar koymuşum tanrıya, şeytana taparım daha iyi filan da diyebilirler çünkü. Tanrı ile bir alıp veremedikleri, bir uyuşmazlık, bir negatif elektrik var.

Kavramlar yerli yerince olursa ne konuştuğumuzu biliriz. Şimdi: Agnostik ile ateist arasında belirgin bir ayrım vardır. Ateistler de negatif ve pozitif olarak ayrılır. Pozitif ateistler bilimcidir, deterministtir, belirlenimcidir, nedenselliği ilke olarak içselleştirmiştir. Materyalisttir. Felsefeyi bilimden sonra gelen bir konumda tutar. Bilimin üzerinde hiç bir şey tanımaz.

Sitelerde Paylaş

O gerçeğin ardını düşündün mü? Her ne ilişki olursa olsun, ortada bir bilinç olduğu bana göre aşikar, madem tesadüf kelimesinni, bilinmezlik ile yer değiştiriyorsunuz, bu x kavramı muamma olarak görürken, ben doğruyumdan ziyade, ''acaba-belki'' sözcüğüne de kelime dağarcığınızda yer verin.

Gerçeğin ardını bırak şimdilik. Nedensellik konusunda mutabık mıyız? Canlılığın bir tesadüf ile ortaya çıkmadığı konusunda mutabık mıyız?

Sitelerde Paylaş

Bilinemezcilik agnostisizmdir. Kavram kargaşası olmuş. Ateist bilinemezci, belirsizlikçi olmaz. Öyle diyen ateistler var, aslında agnostikler, kendilerini ateist zannediyorlar.

Ateist agnostik diye de bir deyim var. Bu, ateizme en yakın agnostiği ifade eder. Tanrı varsa bile yok kabul etmektir. Net bir ateist ise belirlenimcidir. Bilinemezci ateist olunmaz.

Yalnız negatif ateistler de var elbette. Bunlar varsa da koymuşum tanrıya diyen ateistler. Tanrının olması ve ona küfür edebilmek bu ateistler için daha iyi bir şeydir. Olmaması işlerine gelmez. :lol: Tanrı yoksa kime küfür edeceğiz derler. :D

Ateizmin satanizmle bazen karıştırılması bu tanrıya küfür etmekten hoşlanan negatif ateistler sayesinde oluyor sağolsunlar... :) Onlar koymuşum tanrıya, şeytana taparım daha iyi filan da diyebilirler çünkü. Tanrı ile bir alıp veremedikleri, bir uyuşmazlık, bir negatif elektrik var.

Kavramlar yerli yerince olursa ne konuştuğumuzu biliriz. Şimdi: Agnostik ile ateist arasında belirgin bir ayrım vardır. Ateistler de negatif ve pozitif olarak ayrılır. Pozitif ateistler bilimcidir, deterministtir, belirlenimcidir, nedenselliği ilke olarak içselleştirmiştir. Materyalisttir. Felsefeyi bilimden sonra gelen bir konumda tutar. Bilimin üzerinde hiç bir şey tanımaz.

Bu güzel tanımlamadan sonra konu ile ilgili bir örnek sunsaydınız yazınız çok daha akıcı olurdu. Ayrıca siz bu tanımlamalardan hangi gurubun içerisinde bulunuyor sunuz?

Sitelerde Paylaş

Maymungiller familyasından gelenler, neden evrim ile ilgili hiçbir soruya yanıt veremiyorlar. İmzam aklı olanlar için bir ışık olabilirken, bataklıkta kalmak isteyenler sessizliğe bürünmeye devam ediyorlar.

aynı familyadan gelen sen de bu soru ile muhattabsın

farkındasın değil mi ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü İslamiyet insanın bilmem kaç milyon yıl önce çamurdan yaratıldığını, evrim ise başka şeylerden oluşup (dikkat yaratma değil, oluşum) günümüz insanına evrildiğini iddia ediyor.

İslamiyet için ilk insanın beyin yapısı neyse bugünde aynı. Ama evrim değişiklik oldıuğunu savunuyor.

Bende inançlıyım birader ama kusura bakma bu daldan tutunma bence. Elinde kalır. Taban tabana zıt iki görüşten bahsediyoruz...

Her şeyi özetlemiş arkadaş.

Sitelerde Paylaş

verdim ama anlamadın.....

Sen binlerce mesaj verdin nedense kimse ne dediğini anlamıyor. Sebebini kendine sor, neden hiçkimse seni kaale almıyor. Çünkü sen bilgi yoksunu, ukalanın tekisin.

Herşeyi bilmişlik sevdan seni böyle küçük düşürüyor ama sen hala devam ediyorsun. Buyur sen yazmaya devam et, suç sen de değil, seni kaale alanlarda.

Sitelerde Paylaş

Sen binlerce mesaj verdin nedense kimse ne dediğini anlamıyor. Sebebini kendine sor, neden hiçkimse seni kaale almıyor. Çünkü sen bilgi yoksunu, ukalanın tekisin.

Herşeyi bilmişlik sevdan seni böyle küçük düşürüyor ama sen hala devam ediyorsun. Buyur sen yazmaya devam et, suç sen de değil, seni kaale alanlarda.

herkes anlıyor...bi sen anlamıyorsun......primat değil de, Reptilia lardanmısın nesin anlamadım ki ?

Sitelerde Paylaş

herkes anlıyor...bi sen anlamıyorsun......primat değil de, Reptilia lardanmısın nesin anlamadım ki ?

Sen evrimi, sadece maymundan geldik ve yine ona döneceğiz olarak algıladığın için, böyle dar bir algı ile, yazılanlara cevap yerine saçmalık yazmaya devam edeceksin. Bundan dolayı benim yazılarıma sen cevap verme, çünkü saçmalıklarla uğraşacak vaktim yok.

Sitelerde Paylaş

Sen evrimi, sadece maymundan geldik ve yine ona döneceğiz olarak algıladığın için, böyle dar bir algı ile, yazılanlara cevap yerine saçmalık yazmaya devam edeceksin. Bundan dolayı benim yazılarıma sen cevap verme, çünkü saçmalıklarla uğraşacak vaktim yok.

PRİMAT diyoruz....

adam MAYMUN diyor.... :D

evrimi iyi anlamışsın aferim :D

Sitelerde Paylaş

Ne farkeder, primat diyince herşey açıklanmış mı oluyor?

Kendi kendine nasıl oluştu bu primatların atası, buna bir yanıt ver, boş boş öteceğine.

primatlar : ZEUSUN dünyaya inmesi ve EŞŞEKLER ile birleşmesi sonucunda yıldırımların da etkisi ile oluşmuştur....

Sitelerde Paylaş

Verecek cevabının olmaması, ahmaklığını göstermeni gerektirmez.

sana kalkıp da sıfırdan EVRİM ayarı çekeceğime DALGAMI çekerim daha iyi..

nasılsa gene anlamaycaksın EVRİMİ....ve gene soracaksın "neden şimdiki maymunlar insan olmuyoooorrrr ????" diye

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...