Jump to content

Sadece Ateistler(bilimsel bir araştırmada yer almak ister misiniz ? )

Recommended Posts

• İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eksik biliyorsam lütfen beni düzeltin. Herhangi bir ön lisans, lisans yada yüksek lisans diplomam olmamasına rağmen, askerde iken bir rütbelinin yüksek lisans bitirme tezini hazırlamıştım. Hatırladığım kadarıyla değerlendirdiğimde sizin sorularınız bilimsel sorgulama, tez hazırlama kriterlerinin yanında oldukça yavan kalıyor. Bitirme ödevlerinin tez vermelerden farkı nedir?

bunlar sadece açık uçlu sorular; yani normal bir anket değil. Bitirme Ödevleri ile Tez verme farkı uygulama farkıdır. biz daha yüzeysel yaklaşıyoruz; Yüksek lisans tezlerinde ise çok çok ayrıntı ve bilimsel olarak mükemmele yakın olması beklenir. bu yüzden bu araştırmayı biraz yavan görebilirsiniz çünkü siz sadece soruları gördüğünüz için bu şekilde değerlendirmiş olabilirsniz.

çünkü biz topluma hitap ettiğimiz için sorularımız(sosyologlar) genellikle ilkokul4. sınıf düzeyinde olanlara hitap edecek şekilde hazırlarız. sorualr gayet yalın; açık ve anlamlı olmalı. yani derin sorunlara yer vermeyiz biz.

Sitelerde Paylaş

Gerekli ise iletişim bilgilerimi de verebilirim. Devlet beni fişleyecek aman Müslümanlar kafamı kesecek diye götlük yapmam. Öyle götlüklerim olsa kimlikteki din hanesini sildirmezdim.

Kafama takılanlar:

Teist olmadığı halde anti teist denilmeyenleri kapsamayan, ve daha önemlisi teist olanların teist olmayanlara karşı bakışını içermeyen bir çalışma gerçekten üniversitelerde bilimsel sayılıyor mu? Eğer cevap evet ise, ilk okul 3 mezunu ben bu memleketin üniversitelerinden daha bilimselim yahu.

Saygılar.

hayır iletişim ve kimlik bilgilerine ihtiyaç yok:)

ama cesurluğunuzdan dolayı gerçekten çok çok teşekkür ederim. bahsettiğiniz şekilde korkanlar için özelden mesaj atsınlar diye belirtmiştim.. keşke her ateist sizin kadar cesur olabilise. bunu geçtim sadece özelden bile gönderecek cesareti olmayan arkadaşalrımız var :(

ayrıca malesef son sorunuzu tam anlayamadım :(

inançlıların yapmış olduğu ateizm çalışmalarından bahsediyorsanız bilimsel tarafsızlık ilkesi gereği kabul ediliyor :( yani inançlı biri kalkıp bir kaç ateist ile görüşüp; çakma kalıplar ile ateizmi tanıtıp sonra dindeki yerini filan açıklayan ve bir kaç saçma yorum ekleyip bizi yoldan sapmış oalrak gösterdikleri araştırmaları kastediyorsnaız evet malesef ki bunlarda bilimsel bir araştırma sayılıyor :(

ilahiyat fakültelerinin tezleri samimice söyleyebilirim komple bu şekilde :(

Sitelerde Paylaş

Çalışmanın akademik düzeyini yükseltmek için daha ayrıntılı olabilirdi. Fakat insanlar ayrıntılı anketlere katılmıyorlar. Basit sorulara kısa yanıtlar vermeyi tercih ediyorlar. O yüzden ben çalışmayı eleştirmedim.

teşekkürler. bir iki mesaj önce de belirtmiştim diğer arkadaşa.

sorularımız yalın ve sade olmalı ki her seviyedeki insana hitap edebilelim. sorularımız ne kadar yalın ve açık olursa almak istediğimiz cevapalr o kadar doğru olur.

Sitelerde Paylaş

Hatta iş öyle basite indirgendi ki, insanlar evet hayır şeklinde iki seçenekli sorulardan başkasına doğru düzgün yanıt bile veremiyorlar. Vatandaş "eeee üüü şeyyy" derken anketçi kriz geçiriyor. O evet hayırı vatandaşın ağzından almak da bir dert. Lafı evirip çeviriyor, ne dediği belli olmuyor, şimdi bu evet mi dedi hayır mı? Belli değil. Hele dini konuda bir soru sormaya gör. Vatandaş hemen duruşunu düzeltip yapmacık bir gizemli hava takınıp "peygamber efendimiz sallalla..." diye lafa giriyor. Hay sallayayım emi peykine de amberine de dememek için kendini tutsun anketör artık...

Ha şöyle olur. Çeşitli anketler derlenir, örneğin beşyüz tane ayrı yapılmış anket bir araya getirilir, hepsinin analizi bir tez olur. O tamam.

Bir anket okudum, evlere şenlik. Namaz kılan ateistler mi ararsın, sürekli tayipe oy veriyorum diyen ateist mi ararsın, yok yok... :lol:

Yok yani, ateistten manyak çıkmaz diye bir garanti yok da... Sonra baktık, anketi yapan İHH nın yan kuruluşuymuş... :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yanıtlayıp özel mesaj yolladım. Sosyoloji doktora öğrencisi olarak beğendiğimi belirtmeliyim çalışma tasarımını. Kendimizi internet üzerinden ifade edebilmemiz ve gerçek hayatta ifade edebilmemiz arasındaki farklara değinen bir soru da bence yerinde olabilirdi. Çalışmada kolaylıklar diliyorum. :)

Sitelerde Paylaş

Yanıtlayıp özel mesaj yolladım. Sosyoloji doktora öğrencisi olarak beğendiğimi belirtmeliyim çalışma tasarımını. Kendimizi internet üzerinden ifade edebilmemiz ve gerçek hayatta ifade edebilmemiz arasındaki farklara değinen bir soru da bence yerinde olabilirdi. Çalışmada kolaylıklar diliyorum. :)

beğendiğinize çok sevindim hocam; benden ileride olduğunuz için bu görüşünüz bana güç katacaktır :)

bu arada sadece net üzerinden cevapalr almıyorum;

bu soru kağıdını derinlemesine mülakatta 6-7 kişi ilede yüz yüze bire bir yapacağım. bu yüzden yani netten gelen cevaplar ile derinlemesine yapacağım cevaplar karşılaştırlıcak; böylece daha sağlam bir veri elde edeceğimi umuyorum

Sitelerde Paylaş

beğendiğinize çok sevindim hocam; benden ileride olduğunuz için bu görüşünüz bana güç katacaktır :)

bu arada sadece net üzerinden cevapalr almıyorum;

bu soru kağıdını derinlemesine mülakatta 6-7 kişi ilede yüz yüze bire bir yapacağım. bu yüzden yani netten gelen cevaplar ile derinlemesine yapacağım cevaplar karşılaştırlıcak; böylece daha sağlam bir veri elde edeceğimi umuyorum

Yok canım, ne ilerisi? İnternetten ifade etme durumuyla ilgili yanlış aktardım kendimi sanırım. Demek istediğim, ateist olarak internet üzerinden birileriyle tartışmanın ve gerçek hayatta tartışmanın bambaşka sonuçlar doğurabilecek olmasıydı. Çalışmanın tasarımına ilişkin söylemedim yani.

Sitelerde Paylaş

Yok canım, ne ilerisi? İnternetten ifade etme durumuyla ilgili yanlış aktardım kendimi sanırım. Demek istediğim, ateist olarak internet üzerinden birileriyle tartışmanın ve gerçek hayatta tartışmanın bambaşka sonuçlar doğurabilecek olmasıydı. Çalışmanın tasarımına ilişkin söylemedim yani.

ha şimdi güzel bir soru oldu ama biraz geç kaldım heralde bu soruyu içeriye koymak için :(

yüksek yaparsam orada kesinlikle daha derinlemesine yaparım bu çalışmayı

Sitelerde Paylaş

Adam islamcıların şartları ateistler aleyhinde şekillendirebileceği veriler istiyor.

Bu soruların cevabına göre ateistler aleyhinde şartlar yaratılabilir.

Kanunlar, sosyal yaşam vs.

Anladın mı?

şaka mı yapıyorsun ciddimisin karar veremedim. Forum baştan aşağı ateistlerin görüşleri istekleri ve hissettikleriyle doluyken bu arkadaş bir anket yapmak istemiş bunda bu kadar abartacak ne var. konuyu açan arkadaşı hem ateistler adına bir araştırma çabası için hem de korkmadan kimliğini ifşa ettiği için tebrik ederim. bir agnostik olarak ankete katılamayacağım. kolay gelsin

Sitelerde Paylaş

Tentex gibi sanal kisilikler Ateistforum veya buna benzer sitelerde masturbasyon yapip ego tatminleriyle mesgul olurlar. Sokakta ne islami elestirebilir ne de "Ateist" oldugunu söyleyebilirler... Türkiye'de insanlarin cogunlugu bir nevi müslümancilik oynamaktadirlar.

Siyasi partilerin üyeleri, aydinlar, entellektüeller, yazarlar, cizerler vs. hepsi buna dahildir. Birakalim ateist oldugunu söylemelerini "Alevi" inancli oldugunu söylemeye cesaret edemiyenler de oyunun icindeler. Uzun yillardir özgür iradelerini duruslarini gösteremeyenlerin yüzünden bu günlere gelinmistir.

Diger iletide sorulari yanitlamaya calisayim.

Sitelerde Paylaş

Tentex gibi sanal kisilikler Ateistforum veya buna benzer sitelerde masturbasyon yapip ego tatminleriyle mesgul olurlar. Sokakta ne islami elestirebilir ne de "Ateist" oldugunu söyleyebilirler... Türkiye'de insanlarin cogunlugu bir nevi müslümancilik oynamaktadirlar.

Siyasi partilerin üyeleri, aydinlar, entellektüeller, yazarlar, cizerler vs. hepsi buna dahildir. Birakalim ateist oldugunu söylemelerini "Alevi" inancli oldugunu söylemeye cesaret edemiyenler de oyunun icindeler. Uzun yillardir özgür iradelerini duruslarini gösteremeyenlerin yüzünden bu günlere gelinmistir.

Diger iletide sorulari yanitlamaya calisayim.

şaka mı yapıyorsun ciddimisin karar veremedim. Forum baştan aşağı ateistlerin görüşleri istekleri ve hissettikleriyle doluyken bu arkadaş bir anket yapmak istemiş bunda bu kadar abartacak ne var. konuyu açan arkadaşı hem ateistler adına bir araştırma çabası için hem de korkmadan kimliğini ifşa ettiği için tebrik ederim. bir agnostik olarak ankete katılamayacağım. kolay gelsin

Evrensel kümede böyle bir çalışmaya yaklaşım sadece "Olumlu" olmalı değil mi?

Düşüncemin hesabını kimseye vermem.

Eleştiri sınırlarını aşmış bir pisliğe hiç vermem

İmalara da bakar mısınız :)

Sanki bir etki yaratacakmış gibi.

Ben interneti ilk çıktığı zamanlardan beri kullanıyorum ve bu koca dünya gerçek isme ve verilere değil

Takma isme ve uydurma şeylere dayalıdır.

İnternetin ruhu budur çünkü.

Kimlik açıklama konusunda tek bir eleştirim olmadı hayatımda.

Bunu başkasında bir eksiklik, bir eziklik olarak da görmedim.

Kimlik açıklamanın ne özelliği var anlayamıyorum gerçekten.

Bu konuyu gündeme getirenleri, bir üstünlük veya bir eksiklikmiş gibi gösterenleri sorunlu insanlar olarak görüyorum.

O insanlar o kadar sorunlu ve zararlıdır ki, internet oluşurken tetikleyici güç onlarda olsaydı durum buralara gelmezdi.

Ortada free bir dünya değil, bir kurumda insanları dosyalayan bir zihniyetin yeri olurdu.

İnternet kimlik açıklama değil, kimlik açıklamama yeridir.

Ayrıca gerçek hayatta bile kimlikler birebir açıklanır.

Siz otobüse "yolcu" takma adıyla binersiniz.

Adınız soyadınızla değil. Adınızı soyadınızı ve kişisel bilgilerinizi üzerinize pankart olarak yapıştırıp gezdiğiniz yerler bellidir.

Ordu, hapishane, okul, morg.

Kimlikten dem vuranlar bir şerefsizdir.

Ayrıca mastürbasyon yapmak,

Ego tatmin etmek,

Sokakta islami eleştirmemek,

Ateist olduğunu dile getirmemek,

Müslümancılık oynamak,

Bunlar suç değil.

İki gram "müslüman" aklınla bana akıl mı veya erdem mi öğreteceksin cigi?

Sitelerde Paylaş

Tanrıtanımazlık aydınlıktır. Ancak bu yüksek aydınlanma bazılarında insantanımazlık olarak yan etki yapar. Dinlerin ve tanrının boş şeyler olduğunu öğrenebilmiş birey kendisini dinler üstü bir bilince/farkındalığa sahip görmeye başladığı anda, ve hatta biraz da egosu yüksekse, işte o zaman kendini insanüstü görmeye başlayabilir. Bu forumda bu karaktere sahip bolca ateist mevcut.

tarihinde TunBagaTarhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrıtanımazlık aydınlıktır. Ancak bu yüksek aydınlanma bazılarında insantanımazlık olarak yan etki yapar. Dinlerin ve tanrının boş şeyler olduğunu öğrenebilmiş birey kendisini dinler üstü bir bilince/farkındalığa sahip görmeye başladığı anda, ve hatta biraz da egosu yüksekse, işte o zaman kendini insanüstü görmeye başlayabilir. Bu forumda bu karaktere sahip bolca ateist mevcut.

İnsanın rehberi nesnellik olmalı.

Başkalarının binlerce yıldır öğrendiği ahlak, doğru yanlış algısı falan değil.

Neyin referansıyla bana don biçiyorsun?

Baksana haline. :)

Sitelerde Paylaş

İnternet takip ediliyor.

Bu forumda yazdıkların ile zaten fişlenmiş durumdasın. :)

Biliyorum.

Ancak islam ülkelerinde yapılan araştırma çalışmalarının ne amaçla kullanılacağının garantisi yoktur.

Sen her şeye sıradan olarak baktığından farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş

bu kadar korkakların içinde cesur olan arkadaşlarımızın ve bana teşekkür eden arkadaşlarımızın varlığı beni çok umutlandırıyor...

cevaplarınızı özelden de yollayabilirsiniz ileti olarakta.

tek bir şartımız var;

gönüllülük esası oalcak. yani soruları cevaplamaya kişi bizzat gönüllü olacak ve ben cevap veririm samimice olacak. bu yüzden cevap vermek istemeyen arkadaşalrımıza karşı bir tepki oluşmaması için bunu söylemek durumunda kaldım. ama cevap vermeyip cevap verecek olanları eleştirmek; kusura bakmayın ama ....lıktır.

birşey yapılmaya çalışıyor; en azından ben bir ateit olarak ateistler ile ilgili bir çalışma yapıp toplumda bizimde yer aldığımızı göstermeye çalışırken buna engel olmaya çalışanlara karşı kendimi hazırlamıştım... ama ateistlerden bu araştırmayı yapma gibi bir tepki geleceğini hiç tahmin etmemiştim. bu da farklı bir deneyim oldu...

Sitelerde Paylaş

bu kadar korkakların içinde cesur olan arkadaşlarımızın ve bana teşekkür eden arkadaşlarımızın varlığı beni çok umutlandırıyor...

cevaplarınızı özelden de yollayabilirsiniz ileti olarakta.

tek bir şartımız var;

gönüllülük esası oalcak. yani soruları cevaplamaya kişi bizzat gönüllü olacak ve ben cevap veririm samimice olacak. bu yüzden cevap vermek istemeyen arkadaşalrımıza karşı bir tepki oluşmaması için bunu söylemek durumunda kaldım. ama cevap vermeyip cevap verecek olanları eleştirmek; kusura bakmayın ama ....lıktır.

birşey yapılmaya çalışıyor; en azından ben bir ateit olarak ateistler ile ilgili bir çalışma yapıp toplumda bizimde yer aldığımızı göstermeye çalışırken buna engel olmaya çalışanlara karşı kendimi hazırlamıştım... ama ateistlerden bu araştırmayı yapma gibi bir tepki geleceğini hiç tahmin etmemiştim. bu da farklı bir deneyim oldu...

onu bunu bilmem de....bazı arkadaşların iddia ettiği gibi ,

yarın bir gün bu çalışmalar nedeni ile TR de ateistlerin başına bir şeyler gelecek olursa bunun vicdani sorumluluğu da tamamen üzerinde olacaktır.

Sitelerde Paylaş

onu bunu bilmem de....bazı arkadaşların iddia ettiği gibi ,

yarın bir gün bu çalışmalar nedeni ile TR de ateistlerin başına bir şeyler gelecek olursa bunun vicdani sorumluluğu da tamamen üzerinde olacaktır.

ben her şeyi göze aldım...

ayrıca bu araştırma için niçin ateistlerin başına bişi gelsin ki? en fazla ben de vurulurum sokak ortasında; üzerimi de gazete ile örterler...

ben bunu göze almışım; peki siz ? ? ?

kim olduğunuz bile belli olmadan sorulara cevap verecek kadar cesaretiniz var mı?

eğer yoksa sakın ama sakın hiç bir şekilde ateistler şunu yaşıyor; şu tür zorluklar ile karşılaşıyor; dinciler her istediğini alıyor; ülke dincilerin elinde gibi laflar kurmayınız!!!!!

yeter artık

Sitelerde Paylaş

ben her şeyi göze aldım...

ben zaten deistim...ama gördüğüm kadarı ile sorular bizi de bağlıyor---yani ateistlerin başına bişiler gelecek olursa...bu deistleri boş verecekler anlamını taşımıyor :)

sorularından bazıları biraz tehlikeli gibi....

yani bunu devlet kullanacak olsa yahut da art niyetli çevreler .....mesela...nasıl kullanabilir ?...hmmm bir bakalım...sırayla gidelim...sorular ve cevapları inceleyelim.

komplolar üretelim accık :D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6- Bu süreçte veya anda tepkiler aldınız mı? İlk tepkiler nasıldı?

bir arkadaşın cevabı ....:

6- İlk tepkiler çok şiddetliydi. Dayandım ve ısrarcı oldum. gerekirse ben de sert çıktım. Hem de çok sert. Bunu yapmadan olanaksız. Sert çıkmazsanız eziyorlar. Sert çıkmadan ateistim demenin bu toplumda olanağı yok. (toplum bu tiplere daha şiddetli tepki versin..onların tepkilerini bastırsın)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7- Ateist olma sürecinde aldığınız tepkiler ile ateist olduktan sonra aldığınız tepkiler nasıldı? Bir benzerlik veya farklılık var mı?

(mesela camilerde medyada vs. kitlesel iletişim araçlarında "bu tiplerden uzak durun...konuşmayın..selam dahi vermeyin....vb." şeyler dile getirilebilir. ateistlerle daha etkili yoldan psikolojik savaşın yolları tespit edilir.)

7- Bana söylenen şu: "İyi birisin ama itikadın bozuk." Ateist olduğum için bozulmayan ilişkilerim de var. Bozulan da. Bazı müslüman arkadaşlarım benimle konuşmuyor ve bana selam vermiyorlar. Bunların sayısı çok az. Genelde kabullenme var. (aynen devam edin...selam dahi vermeyin...uzak durun onlardan...onlar şeytanlardır.)

4- Teistler ile tartışırken onların saygı duydukları kavramlara saygı duyuyor musunuz? Hazreti (Hz.) cella cellehü CC, SAV gibi dini saygı ifadelerini kullanıyor musunuz?

4- Teistlerin hiç bir kavramına hiç saygı duymuyorum. (gördünüz mü ? sizlere hiç saygıları yok...sizler neden onlara saygı duyasınız ki ?)

5- Teistken kullandığınız bazı dini kavramları hala kullanıyor musunuz? Yemin etmek, Allah razı olsun deyimi gibi dini pratikler gibi kullanıyorsanız niçin?

5 Ateist olduğumu söylemekten çok uygunsuz bir ortam olmadıkça çekinmem. Uygunsuz ortam, bağnaz ve şiddet eğilimli ruh hastalarının olduğu ortamlardır. (bu tiplerin kendilerini anlatmalarına fırsat vermeyin...susturun..sizleri zehirlemelerine izin vermeyin)

7 Devletin ateistler ile ilgili politikaları var mı? Olmasını ister miydiniz?

7 Devletin laik olmasından başka talebim yok. (Laiklik kisvesi altında dinsizlik yapıyorlar..yada istiyorlar...işte bunların laiklik için dertleri bu...bu tiplere kanmayın...gerekli yasal düzenlemeleri yaparak bunları engelleyin.)

yani....bir de medyada vs. yerlerde fikirlerini yazarlarsa ve de üstüne de imza olarak bu istatistiksel çalışmaları bilimsel olarak kaynak gösterirlerse ? :D

tabi saçmalamış da olabilirim......."saçmalama lan" derseniz de kızmam ....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...