Jump to content

Kuran neden arapça okunur?Arapça kutsalmı?

Recommended Posts

• İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

,

kuran mı ? :) o yüzden mi harıl harıl tefsirler yazıp duruyor millet..üstelik yazılan tefsirlerin de hiçbiri birbirini tutmuyor :)

Eee malumunuz, dinden nefret eden bir kemalımız vardı, arabuşağının uydurmalarını türkçeye çevireceğim ki herkes okusun, bu dine saplanıp kalmasınlar diyerek Diyaneti kurdurmuştur. Din düşmanı bir adamın kurdurduğu diyanetten, hakkı ifade eden ilahiyatcıların çıkması uzun bir süreç alacaktır. Şuan Hakkı konuşacak bilgisi ve ilmi olan gerçek müslümanlar yeni nesillere hak olanı ifade ediyorlar.

Bir yandan çarpıutılanlar bir yandan hakikatler...

Sitelerde Paylaş

Eee malumunuz, dinden nefret eden bir kemalımız vardı, arabuşağının uydurmalarını türkçeye çevireceğim ki herkes okusun, bu dine saplanıp kalmasınlar diyerek Diyaneti kurdurmuştur. Din düşmanı bir adamın kurdurduğu diyanetten, hakkı ifade eden ilahiyatcıların çıkması uzun bir süreç alacaktır. Şuan Hakkı konuşacak bilgisi ve ilmi olan gerçek müslümanlar yeni nesillere hak olanı ifade ediyorlar.

Bir yandan çarpıutılanlar bir yandan hakikatler...

günümüz kuranları hep çarpık çurpukmudur yani

Sitelerde Paylaş

günümüz kuranları hep çarpık çurpukmudur yani

Mesela evrenesoğlu var, mihr bilmem ney diye googleye ayet yazınca ilk bu adamın ismi ve tefsiri çıkıyor. Bu kişi resmi militandır. Yani gizli saklı değil apaçık kanıtlı bir din düşmanıdır. Sen şimdi bu adamın kaynağını referans alabilirsin yada bunun yolundan gidenlerden birilerinin. Bunlar hurileri sex ikonu, gılmanları bıyıkları terlememiş oğlan olarak ifade ederler. Bir başka tefsirci hurilerin sex ile alakalı hiçbir ifadesinin olmadığını ifade eder. Gılman diye tanımlanan'' bıyıkları yeni terlemiş'' ifadesinin, kullanılmamış, yeni anlamı taşıyan nesnelere verilen anlam olduğunu söyler.

İki seçeneğe bakarsın ve huri kadını çağrıştırdığı için sen sex ikonu olarak argüman edinirsin, doğal olarak huri sex kadını olunca gılman da bıyıkları yeni terlemiş sex erkeği olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Mesela evrenesoğlu var, mihr bilmem ney diye googleye ayet yazınca ilk bu adamın ismi ve tefsiri çıkıyor. Bu kişi resmi militandır. Yani gizli saklı değil apaçık kanıtlı bir din düşmanıdır. Sen şimdi bu adamın kaynağını referans alabilirsin yada bunun yolundan gidenlerden birilerinin. Bunlar hurileri sex ikonu, gılmanları bıyıkları terlememiş oğlan olarak ifade ederler. Bir başka tefsirci hurilerin sex ile alakalı hiçbir ifadesinin olmadığını ifade eder. Gılman diye tanımlanan'' bıyıkları yeni terlemiş'' ifadesinin, kullanılmamış, yeni anlamı taşıyan nesnelere verilen anlam olduğunu söyler.

İki seçeneğe bakarsın ve huri kadını çağrıştırdığı için sen sex ikonu olarak argüman edinirsin, doğal olarak huri sex kadını olunca gılman da bıyıkları yeni terlemiş sex erkeği olacaktır.

http://www.kuranmeali.org/33/ahzab_suresi/50.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

burda bi bak...hemen hemen her çeviri birbirine benzer....

bu şu anlama geliyor.....atatürk zamanından günümüze kadar gçen sürede çeviriler aynı kalmıştır hep......

problem tefsirlerdedir......bunun nedeni de

1- kuran ap açık değildir...bilakis kap kapalıdır....okuyan okuduğundan adam gibi bişi anlamaz....kuran kullanım kılavuzu gibi bişiler gerektirir...bu da kurandaki ap açıklık ayetine ters bir durumdur...sonuçta her okuyan ne anlarsa ona göre tefsir yapar.

2--herkesin kendine göre tefsir yapar...çikarı doğrultusunda....

aslolan kuranın yazdığı olmalıdır.....ama maalesef böle bişi söz konusu değildir....

elif lam mim ayeti ne demektir mesela ? ap açıklık bunun neresindedir ?

Sitelerde Paylaş

mürted öldürülür....

Berşan'ın ne kadar insancıl ve evrensel düşündüğünü görmüyor musun Zavallı?Bak Kuran'a bakıp,masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir, bizim inancımız budur diyerek bunu da kanıtlıyor. :)

Comezzz1 de Müslüman tabiki, o da Kuran'dan hüküm çıkartan diğer şeriat uygulayıcılarının inancını değiştirir de dönmezsen ölürsün versiyonuna inanıyor.

İkisinin inandığı kitap tek, kulluk ettiği Allah bir ama biri seni mürted olduğundan dolayı öldürmem( berşan'ın bu dediğine pek inanmıyorum, ne yapacağı belli olmaz Kuran'ı yanlış anlamışım, öldürülmen gerekiyormuş diyerek öldürebilir :D ) diyerek rahat ol diyor, diğeri ölürsün diyor.

İkisi de Allah'ın dediği gibi yapıyor, hiçbir çelişki yok ortada.Çelişki varsa bu bir mecazdır diyerek çelişki ortadan kaldırılabilir, sen öldükten sonra dinde zorlama yok denerek yola devam edilir.

tarihinde Huzursuz Yolcu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Berşan'ın ne kadar insancıl ve evrensel düşündüğünü görmüyor musun Zavallı?Bak Kuran'a bakıp,masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir, bizim inancımız budur diyerek bunu da kanıtlıyor. :)

Comezzz1 de Müslüman tabiki, o da Kuran'dan hüküm çıkartan diğer şeriat uygulayıcılarının inancını değiştirir de dönmezsen ölürsün versiyonuna inanıyor.

İkisinin inandığı kitap tek, kulluk ettiği Allah bir ama biri seni mürted olduğundan dolayı öldürmem( berşan'ın bu dediğine pek inanmıyorum, ne yapacağı belli olmaz Kuran'ı yanlış anlamışım, öldürülmen gerekiyormuş diyerek öldürebilir :D ) diyerek rahat ol diyor, diğeri ölürsün diyor.

İkisi de Allah'ın dediği gibi yapıyor, hiçbir çelişki yok ortada.Çelişki varsa bu bir mecazdır diyerek çelişki ortadan kaldırılabilir, sen öldükten sonra dinde zorlama yok denerek yola devam edilir.

e zorlamış olmuyolarki ? sadece öldürüyorlar....zorlayan mı var ? :D

Sitelerde Paylaş

işte Türkiye'nin en büyük sorunlarından biridir bu.

müslüman arkadaşlar foruma gelmiş ama bir tanesi de çıkıp,haklısın bu dinden hurafeleri çıkarmak lazım diyememiş.

bu ülkede insanlar dinini öğrenmek istiyorsa kendi dilinde öğrenmelidir aksi takdirde mırmırmır tekrardan ve bu yapılan bu tekrardan hiç bir şey öğrenemezler diyememiş,diyemezlerde.

sonra yobaz dendiğinde kızarlar.

kaç müslüman bana fatiha suresinde ne anlatıldığını bu surenin neden bahsettiğini herhangi bir yerden kopya çekmeden söyleyebilir bu ülkede.

ilk iletide ne diyor ?

Allahu ekberi sordum ne demek olduğunu söyleyemediler diyor.

yarın sokağa çıkıp anket yapalım 1000 kişiye soralım bakalım kaçı allahu ekberin ne demek olduğunu biliyor ?

körü körüne bir bağlılıktır bizim ülkemizde ki din anlayışı,anlayıp yorumlamak değil.

Sitelerde Paylaş

işte Türkiye'nin en büyük sorunlarından biridir bu.

müslüman arkadaşlar foruma gelmiş ama bir tanesi de çıkıp,haklısın bu dinden hurafeleri çıkarmak lazım diyememiş.

bu ülkede insanlar dinini öğrenmek istiyorsa kendi dilinde öğrenmelidir aksi takdirde mırmırmır tekrardan ve bu yapılan bu tekrardan hiç bir şey öğrenemezler diyememiş,diyemezlerde.

sonra yobaz dendiğinde kızarlar.

kaç müslüman bana fatiha suresinde ne anlatıldığını bu surenin neden bahsettiğini herhangi bir yerden kopya çekmeden söyleyebilir bu ülkede.

ilk iletide ne diyor ?

Allahu ekberi sordum ne demek olduğunu söyleyemediler diyor.

yarın sokağa çıkıp anket yapalım 1000 kişiye soralım bakalım kaçı allahu ekberin ne demek olduğunu biliyor ?

körü körüne bir bağlılıktır bizim ülkemizde ki din anlayışı,anlayıp yorumlamak değil.

Ahzab 37 ayetini namazda okuyan birine, sen evlatlığının eşine aşık olur musun, evlatlığın bunu öğrendiğinde eşini boşasa onunla evlenir misin desen; yürü git asabımı bozma, sapık herif, diyecektir en hafifinden; ama namazda peygamberin söylenen şeyi yaptığını anlatan bir ayet okuduğunu anlatsan, kırk takla atacaktır bunun aslında böyle olmayacağını,olmadığını anlatmak için.

37- "Ey Muhammed! Allah'ın nimet verdiği ve senin de nimetlendirdiğin kimseye. Eşini bırakma, Allah'tan sakın"diyor, Allah'ın açığa vuracağı şeyi içinde saklıyordun. İnsanlardan çekiniyordun; oysa Allah tan çekinmen daha uygundu. Sonunda Zeyd eşiyle ilgisini kesince onu seninle evlendirdik, ki evlatlıkları eşleriyle ilgilerini kestiklerinde onlara evlenmek konusunda mü'minlere bir sorumluluk olmadığı bilinsin. Allah'ın buyruğu yerine gelecektir."

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Kuran´i arapca okumak sart degil ve bu onu kutsal yapmaz.

Ben türkcesini ve almancasini okuyorum ve anlami ikisinde de ayni.

Arapcasinin farkli oldugunu zannetmiyorum.

Müslümanlarin arapca dilini yüceltmelerini hic anlamiyorum.

Sayet bir tanri var ise, benimle onun arasinda hic bir seyin olmamasi gerek ...

Sitelerde Paylaş

Kuran´i arapca okumak sart degil ve bu onu kutsal yapmaz.

Ben türkcesini ve almancasini okuyorum ve anlami ikisinde de ayni.

Arapcasinin farkli oldugunu zannetmiyorum.

Müslümanlarin arapca dilini yüceltmelerini hic anlamiyorum.

Sayet bir tanri var ise, benimle onun arasinda hic bir seyin olmamasi gerek ...

Yazdıklarından Kuran'ı anladığın anlamını çıkardım, yanılmıyorsam; Almanca'da da Türkçede de anlamı aynı diyorsun, ben şu ayetin Hac 15'in Almanca çevirisini çok merak ediyorum, Türkçesiyle aynı anlamsızlığa mı sahip, Almanca ve Türkçesini karşılaştırabilir misin ya da ne anladın bu ayetten açıklayabilir misin?

Hac 15:Allah'ın peygamber'e dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse, yukarı bağladığı bir ipe kendini asıp, boğsun; bir düşünsün bakalım, bu hilesi kendisini öfkelendiren şeye engel olabilir mi?

tarihinde Huzursuz Yolcu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Küçüklüğümde kuran kursuna gönderdiler beni. :huh:

Kuranı belinden aşşağı tutma çarpılırsın dediler

Kurana abdestsiz dokunma çarpılırsın dediler.

Kuranı yere koyma çarpılırsın dediler.

Kuranı yüksek yere as dediler.

Cami hocası ilk olarak süphanekiyi ezberlettirdi. Ama türkçesini ezberlesem olmazmı dedim hayır dedi.Ama anlamıyorum böle ne okudugumu dedim hoca güldü.

Anneannem türkçe okuma yazma bilmiyo. Arapça harfleri biliyo. Kasetten takıyo kuran hoca okuyo o diliyle takip ediyo. Okuması bitincede allah kabul etsin diyo.

Anneanne ne anladın okuduğundan diyorum. Anlamak önemli değil onu hocalarda anlamıyo aptal çocuk dedi bana.

Dediki kuranın yüzüne bakması bile sevap dedi.Bende tuvaletede as dedim sıçarken bakarsın dedim. Sus çarpılırsın dedi. :unsure:

11 yaşındayken ibrahim adlı arkadaşımla okuldan geliyoduk yerde arapça bi kitap gördü ama kuran değildi hadis kitabıda değildi. Yırtık bi kitaptı yırtılmış atılmış. Öptü onu duvarın üstüne koydu. Ben bi anlam veremedim bu hareketine. :blink:

13 yaşındayken köydeki evde koyun kurban kestik. Kasap çok yaşlı bir adamdı kesmeden allahu ekber dedi kestikten sonra anlamını sordum cunku bende bılmıyodum. Mahmut hoca efendiye sor dedi bende bilmiyom dedi allahu ekber ne demek.

Ama 5 vakit namaz kılan bir adam bu gunde 200 kere allahu ekber diyo. :(

16 yaşındayken sultan dede adlı türbeye götürdü annem beni komşu kadınlarla beraber. Komşu kadınlardan nevin adlı kadın sultan dede oğlum öss gircek ona yardım et dualarımızı kabul et dedi ben bir anlam veremedim bu yaptığına :wacko:

Günde 5 vakit "ebu lehebin elleri kurusun, zaten kurududa..." diye tekrar eden insanlar

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarından Kuran'ı anladığın anlamını çıkardım, yanılmıyorsam; Almanca'da da Türkçede de anlamı aynı diyorsun, ben şu ayetin Hac 15'in Almanca çevirisini çok merak ediyorum, Türkçesiyle aynı anlamsızlığa mı sahip, Almanca ve Türkçesini karşılaştırabilir misin ya da ne anladın bu ayetten açıklayabilir misin?

Hac 15:Allah'ın peygamber'e dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse, yukarı bağladığı bir ipe kendini asıp, boğsun; bir düşünsün bakalım, bu hilesi kendisini öfkelendiren şeye engel olabilir mi?

Kuran´i tam anladigim söylenemez ve bunu iddia etmedim.

Cünkü Kuran´da konu bütünlügü yok, sureler nuzül sirasina göre degil, nesh ayetleri,

peygambere özgü bölümler ve anlamsiz tekrarlar.

Ben almanca da Rudi Paret'in, Türkce de Elmalili Hamdi Yazir'in tercümesini okuyorum.

Ikisinde de anlami asagi yukari ayni.

Sitelerde Paylaş

Kuran´i tam anladigim söylenemez ve bunu iddia etmedim.

Cünkü Kuran´da konu bütünlügü yok, sureler nuzül sirasina göre degil, nesh ayetleri,

peygambere özgü bölümler ve anlamsiz tekrarlar.

Ben almanca da Rudi Paret'in, Türkce de Elmalili Hamdi Yazir'in tercümesini okuyorum.

Ikisinde de anlami asagi yukari ayni.

Paylaştığım ayette ne net bir anlam var ne de içerdiği anlam bağlamında(anlaşıldığı kadarıyla) bir mantık.

Ne dediğini ,mantığını anlayabilene bravo.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Kuran, neden arapça okunur....?

1-) Arap dini olduğu için ..... ve 2-) Henüz arap sömürgesi olmamış ülkelerde, içindeki akıl ve ahlak dışı hükümleri kimse farketmesin diye arapça okunur.

Bir de okurken hüzünlü nameler eklenir ki, beyinler iyice uyuşsun. Aslında o hüzün o kitaba aldanan insanların içinde oldukları bu talihsizliği ifade ediyor, ama farkında değiller.   

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın ve allah'ın amacı anlaşılmak olsaydı, dünyanın her yerine eş zamanlı elçiler göndererek Tanrı, elçi kullanarak yaptığı ilahi uyarısını adil bir şekilde gerçekleştirebilirdi. Muhammed 620 yılında elçilik yaparken bir Aborjin veya Anzak veya bir japon, kendi dilinde kendi halkını uyarabilirdi ve bu yöntem, islamın siyasi darbe ve savaşlarla yayılmasından daha anlamlı ve daha gerçekçi olurdu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...