Jump to content

Kuran, nasıl yanlışlanabilir?

Recommended Posts

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Kur'an'ın sevdiğim yönlerinden biriside Hz. Muhammed'in kullandığı kıvrak zekasıdır. Her sure ve ayette bu eşi benzeri olmayan zekaya rastlayabilirsiniz. Hatta Muhammed bazen o kadar narsistlik gösterisi yapar ki, aklınız durur. Bu konumuzda Kur'an'ı yanlışlamak için ne yapılması gerektiğini anlatan ayetleri inceleyeceğiz.

11/12-
(Ey Resulüm!) Şimdi belki sen, "Ona bir hazine indirilse, ya da beraberinde bir melek gezip dolaşsa ya!" diyorlar diye sana vahyolunan vahyin bir kısmını terkedecek olursun ve bundan dolayı da göğsün daralır. Sen yalnızca bir uyarıcısın. Allah ise her şeye vekildir.

11/13-
Yoksa "onu kendi uydurdu" mu diyorlar? O halde sen de onlara de ki: "Haydi siz de onun gibi uydurulmuş on sûre getirin. Allah'dan başka çağırabileceğiniz kim varsa onları da yardıma çağırın. Eğer doğru söylüyorsanız" (bunu yaparsınız).

11/14-
Yok eğer bunun üzerine size cevap vermedilerse, artık bilin ki, bu Kur'ân ancak Allah'ın ilmiyle indirilmiştir. O'ndan başka ilâh yoktur. Artık müslüman oluyorsunuz, değil mi?

Muhammed'e karşı gelenlere diyorki Muhammed, "Haydi sizde benim gibi yazın bakalım on sure" Kendinden o kadar emin ki, etrafındaki insanlardan hiçbirinin yazamayacağından o kadar emin ki, şu tavırlara bakın. Hud suresinden ayrı olarak bu tümce Bakara suresindede geçer. Ayrıca o surede "on tane" değil sadece "bir tane" sure yazmalarını ister;

2/23-
Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur'ân)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir sure getirin, Allah'tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz.

2/24-
Yok yapamadıysanız ki hiçbir zaman yapamayacaksınız, o halde yakıtı insanlar ve taşlar olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının.

Öte yandan, 11/24. ayetteki safsata, 2/24. ayettede var. Etraftan "ben yazarım buda birşey mi!" diyen çıkmadığı için, yani bilgi eksikliğinden Muhammed haklı oluyor. Bu safsata hakkında detaylı bilgi için "Wikipedia: Argumentum ad ignorantiam" maddesine bakın.

Şimdi, o dönemdeki insanlar, Muhammed'in yalan söylemediğini ya da uydurmadığını anlamaları için ne yapmalılar? Ondan daha iyi bir suremi yazmalılar? Ee bu birnevi şirk değil midir? Allah kendi ağzıyla kendisine şirk koşmasını mı istiyor? Ayrıca birbaşka ayette Allah katından gelen kitap diye insanlara para karşılığı ile kitap satanlara lanetler yağdırıyor Muhammed;

2/79-
Elleriyle (bir) Kitap yazıp sonra onu az bir bedel karşılığında satmak için "Bu Allah katındandır" diyenlere yazıklar olsun! Elleriyle yazdıklarından ötürü vay haline onların! Ve kazandıklarından ötürü vay haline onların!

Gördüğünüz gibi. Hem daha iyisini yazın diyor, yazanlarada lanetler yağdırıyor; "Vay haline onların, vay haline!" diyor.

Evet,

-Kur'an nasıl yanlışlanabilir?

Referanslar:

-Wikipedia Özgür Ansiklopedi.

-Kuran-ı Kerim Elmalı M.Hamdi Yazır Meali.

-Kuran-ı Kerim Diyanet Meali.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muhammed, Kur'an'ın kendisine Allah tarafından gönderildiğini iddia etmiştir.

Bu iddiası ta başından itibaren kabul görmemiş ve bunu kanıtlayamamıştır.

Kur'an'ın içinden bir takım hatalı, çelişkili örnekleri göstererek gerek putperestler, gerekse Musevi ve Hristiyanlar ilahi olmadığını söylemişlerdir.

Yani, daha o dönemde Kur'an yanlışlanmıştır. Örneğin, Museviler Kur'an'da yazılan bir kısım ayetlerin Tevrat'a ters olduğunu, Yahudi peygamberler hakkındaki bir takım bilgilerin yanlış olduğunu söyleyerek itiraz etmişlerdir.

Muhammed, "sıkıysa siz de yazın benzeri bir sure" demiştir de, eline kılıç almayan, sadece şiir yazan ve şiirlerinde Muhammed'in peygamber olamayacağını da belirten o dönemin en önemli Arap şairi Şair Ka'b İbn el-Eşref'i öldürtmüştür.

O döneme ait tüm yazılar, şiirler de yakılmıştır.

Ne malum bu şairin Kur'an surelerinin benzerini de yazmadığı?

Yine tarihte Kur'an'a benzer kitap yazmaya kalkışanlar hunharca öldürülmüştür.

Günümüzde ise Kur'an'ın benzeri olarak "Gerçek Furkan" var.

Yazarlarını bulsalar herhalde akibetleri öncekilerden farksız olur..

Sitelerde Paylaş

Bence "Kuran nasıl doğrulanabilir?" diye sorulsa daha doğru olurdu. Gözlemlerime göre Kuran'ı doğru çıkarma çabaları yetersiz kaldığı için gerçekleri Kuran'a uygun bir biçimde yeniden düzenlemeyi tercih ediyor müslüman arkadaşlar. Doğrular nasıl Kuranlanabilir?

Sitelerde Paylaş

Kur'an asla yanlışnamaz . Yazdığın ayetlerde böyle bir mana içermiyor zaten. Ama sen o ayetleri tam anlamadan bişeyler uydurduğun belli.. Şimdi yazdığın ayetlere bir bakalım.

11/13- Yoksa "onu kendi uydurdu" mu diyorlar? O halde sen de onlara de ki: "Haydi siz de onun gibi uydurulmuş on sûre getirin. Allah'dan başka çağırabileceğiniz kim varsa onları da yardıma çağırın. Eğer doğru söylüyorsanız" (bunu yaparsınız).

Bak kardeşim bu ayette inkarcıların Peygamberimizin Kur'anı kendisinin uydurabilmesine karşılık(Hâşâ) onlardan on sure getirmelerini istiyor. Burda Kur'anın yanlışlanabilmesi yada doğrulanabilmesiyle(ki asla öyle bişey olmaz) bi alakası yok.

Diğer ayette aynı şekilde.

2/23- Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur'ân)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir sure getirin, Allah'tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz.

Bu ayettede Peygamberimize(S.A.V) inen Kur'andan şüphe eden inkarcılara şüphelerine karşılık bir sure istiyor. Okey .Yani ayetleri bu kadar çarpıtmanın anlamı nedir.

Tamam mı kardeş. Bu Kur'anda ne kadar ararsan ara asla bi şüphe bulamazsın. "Sana göre" bulduklarında ancak senin ayetlerin altından girip üstünden çıkarak kendi kafana göre bişeyler uydurmandan başka bişey değildir. Selametle

Sitelerde Paylaş
Tamam mı kardeş. Bu Kur'anda ne kadar ararsan ara asla bi şüphe bulamazsın. "Sana göre" bulduklarında ancak senin ayetlerin altından girip üstünden çıkarak kendi kafana göre bişeyler uydurmandan başka bişey değildir.

Ben böyle senin gibi kesin konuşan, bilgi hazinesi mükemmel arkadaşları görünce umutlanıyorum.

Ben Kur'an'da yüzlerce çelişki görüyorum.

Şüpheli, hatalı ayetler buluyorum.

Herhalde sen bunların hepsini çözmüş olmalısın.

Aşağıdaki linki bir incele.

Belki soracaklarım olabilir. Yardımcı olursan sevinirim.

Sayende çelişkilerden, şüphelerden arınırız belki.

Belli mi olur hidayetin nereden nasıl geleceği?

http://pante.blogcu.com/15465241/

Sitelerde Paylaş
Ben böyle senin gibi kesin konuşan, bilgi hazinesi mükemmel arkadaşları görünce umutlanıyorum.

Ben Kur'an'da yüzlerce çelişki görüyorum.

Şüpheli, hatalı ayetler buluyorum.

Herhalde sen bunların hepsini çözmüş olmalısın.

Aşağıdaki linki bir incele.

Belki soracaklarım olabilir. Yardımcı olursan sevinirim.

Sayende çelişkilerden, şüphelerden arınırız belki.

Belli mi olur hidayetin nereden nasıl geleceği?

http://pante.blogcu.com/15465241/

Bence sende bi daha incele. Ama bir ateist gözüyle değil.

Zaten diğer şekil bakmasını bilseydin çoktan hidayeti bulurdun... Selametle

Sitelerde Paylaş
Tamam mı kardeş. Bu Kur'anda ne kadar ararsan ara asla bi şüphe bulamazsın. "Sana göre" bulduklarında ancak senin ayetlerin altından girip üstünden çıkarak kendi kafana göre bişeyler uydurmandan başka bişey değildir. Selametle

Selam dostum. Yukarda yaptığın açıklamayla ne demek istediğini tam olarak anlayamadım. Benim düşündüğüm yanlışmış, uydurmaymış, bunu nereden çıkardın? Benim dediğimin hemen hemen aynısını söylemişsin;

Bak kardeşim bu ayette inkarcıların Peygamberimizin Kur'anı kendisinin uydurabilmesine karşılık(Hâşâ) onlardan on sure getirmelerini istiyor. Burda Kur'anın yanlışlanabilmesi yada doğrulanabilmesiyle(ki asla öyle bişey olmaz) bi alakası yok.

Nasıl alakası yok? Bak ayette ne geçiyor; "yoksa onu kendimi uydurdu diyorlar".. Oda buna karşılık on tane yazsınlar bakalım diyor. Kafirlerin istediğide yanlış olduğunu anlamak değil mi? Muhammed'in uydurduğunu düşünüyorlar demek değil mi? Bende diyorum ki burada, "kafirler Muhammed'in uydurmadığını anlamaları için, on suremi yazmalılar ?!"

Kur'an asla yanlışnamaz . Yazdığın ayetlerde böyle bir mana içermiyor zaten.

Tamamen bu anlamı içeriyor. Sözde Allah, kur'an'ı yanlışlamaları için ayet yazmalarını istiyor. Yani, kendi ağzıyla kendisine ortak koşulmasını istiyor.

Zecal.

Sitelerde Paylaş
Bence "Kuran nasıl doğrulanabilir?" diye sorulsa daha doğru olurdu. Gözlemlerime göre Kuran'ı doğru çıkarma çabaları yetersiz kaldığı için gerçekleri Kuran'a uygun bir biçimde yeniden düzenlemeyi tercih ediyor müslüman arkadaşlar. Doğrular nasıl Kuranlanabilir?

bu yerinde bir çabadır..haklı bir çabadır..

aynı çabayı muhammed de göstermiştir..

daha yaşarken bazı ayetlerin hükmünü kaldırmıştır..

yani kuranın zamana uygun olarak inanç konularının değil ama uygulama konularının değiştirilebileceğini göstermiştir..

ama ateist arkadaşlar kuranın buz dolabına bırakılan dondurma gibi algılıyorlar..

eeeeeeeeee..

peygamber tarihini ne üdüğü belirsiz mollalardan öğrenirsen olacağı bu...

hem mollalar aptaldır de..

hem de mollaların yazdıklarını kullanarak peygamber hakkında bilgi sahibi ol..

sizi gidi zeki çocuklar sizi.. :lol:

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
yani kuranın zamana uygun olarak inanç konularının değil ama uygulama konularının değiştirilebileceğini göstermiştir..

Tanrıdan bahsediyoruz değil mi ? ;) 1400 yıl geçti uygulama konuları hala aynı; kölelik bile baki Kur'an'da... 23 senede bu kadar güncelleme oldu ama 1400 senedir tık yok şimdi ne olacak.

Sitelerde Paylaş

Duygusal mantıktan sıyrılınmadığı müddetçe Kuran yanlışlanamaz inanan için..

Kuran da kelimelerin anlamları değiştirilir, farklı anlamlar yüklenilir ve zamana uydurulur..

Süleymanın kuş dili konuştuğuna, şeytanın onun için denizden inciler çıkarttığına inanan birisine hiç bir şekilde Kuran ı yanlışlatamazsınız...

Önce o insanların duygusal mantıktan sıyrılmalarını sağlamak gereklidir.

Sitelerde Paylaş

kafirler cehenneme ALLAHIN emri ayet var ölmeden hepiniz plan yapıyosunuz nasıl olsa kelimeyi şahadet getiririz diye bırakın bu işleri ama yemezler bu senelik inkarınızıcehennem hazmeder merak etmeyin ha müslim olursanız ayrı ALLAH affeder

Sitelerde Paylaş
kafirler cehenneme ALLAHIN emri ayet var ölmeden hepiniz plan yapıyosunuz nasıl olsa kelimeyi şahadet getiririz diye bırakın bu işleri ama yemezler bu senelik inkarınızıcehennem hazmeder merak etmeyin ha müslim olursanız ayrı ALLAH affeder

Pes be . hep aynı şey.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...