Jump to content

koelakant balığı

Recommended Posts

Tamam anladım.

Bir yanlış anlaşılmaya fırsat vermişim. Özür dilerim.

Mutasyonlardan korunmak derken spontan mutasyonları kastetmemiştim. Onlara yapacak bir şey yok.

Ama çevresel etkenlerin (kimyasallar, oksidatif hasar, morötesi ışınlar v. b.) etkilerinden nispî olarak korunmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Canlının mevcut haliyle hayatta kalmasını sağlayan ortamın neredeyse hiç değişmemiş olması + Canlının her duruma verdiği tepkinin düşük düzeyde seyretmesi, varsayıyorum %0,2'lik bir değişimin ancak 300 milyon yılda gerçekleşmesine sebep vermişse, bunun adı "evrim geçirmemiş" yerine, "ihmal edilecek / gözlemi zor düzeyde evrim geçirmiş" olmalı. Keza Darwin'in bir kez bile yanılma ihtimali olmamalı. Yoksa siteyi kapatalım:)

Sitelerde Paylaş

Peki mutasyonların gerçekleşmesi ne kadar yavaş olabilir? Her canlıda aynı değil sanırım, mesela bir canlının artık atası olan canlı ile verimli döllenemeyeceği kadar uzaklaşması ne kadar uzun sürede gerçekleşebilir?

Bu süre değişir. Bilindiğini sanmıyorum. Rastgele olduğu için hesaplanamaz sanırım.
Sitelerde Paylaş

Mutasyon oranları bilinir.

Örneğin tek hücreli ökaryotlar ve bakteriler için kuşak ve genom başına 0,003 mutasyon.

DNA virüsleri için kuşak başına her baz için 10 ^ -6 ile 10 ^ -8, RNA virüsleri için 10 ^ -3 ile 10 ^ -5.

İnsan mitokondri DNA'sı baz başına 20 yıllık dönem için yaklaşık 3 - 2,7 x 10 ^ -5.

En düşük oran insan genomik DNA'sındadır; kuşak ve baz başına 2,5 x 10 ^ -5.

Bu oranlar ışığında iki canlının DNA karşılaştırılması yapılırsa o iki canlının genetik uzaklığı, yani ortak atadan ne zaman ayrıldığı hesaplanabilir.

Sitelerde Paylaş

Yani 350 milyon yıl boyunca çok az değişim geçirmesi olanaksız mı bu balığın? Fosillerde hemen hemen aynı tür olarak görünecek kadar.

Bu mümkün elbette. Hatta kesin olarak böyle. Çünkü şimdiki balık eskiden yaşamışların fosillerine benziyor. Yine de her evrimsel süreç fosilleşmeyeceğine göre, kesin birşey söylemenin mümkün olabileceğini sanmıyorum.
Sitelerde Paylaş

Peki mutasyonların gerçekleşmesi ne kadar yavaş olabilir? Her canlıda aynı değil sanırım, mesela bir canlının artık atası olan canlı ile verimli döllenemeyeceği kadar uzaklaşması ne kadar uzun sürede gerçekleşebilir?

Bu soru gerçekten kurcalayici. Unutmamali ki, sadece yasanabilir mutasyonlar seçilimle tutunabilmektelerdir.

Oysa, mutasyonun yasanabilir olmasi, etkisileriyle belirir. Ki, bir biyomolekuler baski söz konusu, ve daha ustunde, davranissal bir yan etki...

Oysa, bir genin pleiotripi ve alternatif uçbirlestimelerle degisik proteinlerin sentez olmasina sebep olmasi nedeniyle, bir mutasyon hangi gen uzerinde olustuguna göre degisir. Pek çok mutasyon kördur (ayni amino acid) olusur, pek çogunda yasanabilmez olur.

Bu nedenle, evrim surecinde, turlerde pleiotropi ve uçbirlestimeler çogaldikca evrelesebilirlik oranlari kisitlanagelmis olup, bir labirent biçiminde gerçeklesmektedir evrim.

Bir tur ne kadar karmasiklasmis ise, ve bir DNA lokusu ne kadar pleiotropik ve çok yölu görevliyse, o denli yasanabilir mutasyon orani kisitlanmaktadir.

Somut olarak, yasanabilir mutasyonlar uzerindeki ölçumlere göre, her DNA lokusunun belirli bir mutasyon orani vardir. Bu "evrilebilir esneklik" pek çok parametrelere bagli olup, bazen bir mutasyonla pek çok fenotip degisiklikleri ortaya çikabilmekte. Bir tur çok kritik bir siklasmaya ulasmis ise, en ufak mutasyon sorunlu olabilip, soyu tukenebilmektedir. Özellikle bu uremeyle ilintili genlere bagliysa... Böylece, örnegin insanlarda dusuk orani çok yuksek olup, yasanabilir çocuk sahibi olmak bir hayli zayif denebilir örnegin... Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...