Jump to content

Zaman Neden Işık Hızı İle İlgili?

Recommended Posts

• İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sıkıcı bir derste zaman geçmek bilmez. Işık desen aynı hızda. Hadi okulun üçüncü katındasın. Azcık yavaş ilerliyor. :)

Ama güzel bir ders ise göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Işık aynı hızda.

Bu ne şimdi?

Sitelerde Paylaş

Zamanın ışık hızı ile ne gibi bir ilişkisi var ve neden?

Uzay-zaman sürekliliği şöyle davranır diyoruz.

Ama ne zaman hakkında en küçük bir fikrimiz var, ne de uzay hakkında.

Bu yüzden sorudaki "neden" sorusu, tamamen yanıtsız.

Geçen gün Natioal Geographic Channel 'da bir belgeselin sonuna yetiştim. Evrendeki tüm bilginin, karadeliklerin dış yüzeyinde bilgi olarak kayıtlı olduğu, tüm evrenin bu kayıtlı bilginin 3 boyutlu bir projeksiyonundan/görüntüsünden ibaret olduğu, yani evrenin aslında varolmadığı üzerine hesaplamalardan bahsediyordu.

Soyut bilim, sadece 1 yüzyılda, matematiksel denklemler üzerinden varolmama olasılığımızı tartışır hale geldi.

Uzay ve zamanın, evrenin, kendimizin varolup olmadığımızdan bile emin değiliz.

Bunlardan bahsetmemin sebebi,

Bildiklerimizi bilebilmek için, bilmediklerimizden başlama gereği.

Aslında birşey bilmediğimizi bilmedikçe, bildiklerimizi bilmek mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

selamlar, benim merak ettigim bir insan uzayda bir mekigin icinde ya da herhangi bir uydu'da 6 ay kalirsa, dunya zamana gore 6 ay mi? kalmis olur yoksa arada bir zaman farki olusur mu?

Evet az da olsa zaman daha hızlıdır orada. Evrende kütleler de uzay-zamanı büker. Dolayısıyla dünya, kütlesi sebebiyle zamanı genişletir. Dünyaya daha yakın olanlar bu genişlemeden daha fazla etkilenirken, dünyadan uzakta olanlar daha az etkilenir. Yani uzaydaki insanlar dünyadakilere göre daha çabuk yaşlanır.

tarihinde nemesis_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Bir merdivenin basamaklarını her ne kadar aşama aşama küçültsek, basamakların dikey ve yatay uzunluklarının toplamı sırasıyla birebir katedilen yükseklik ile mesafeyle örtüşmektedir. Ancak bunu sonsuz defa tekrar edersek nihayetinde düz bir rampa oluşur. Bu bir paradoks oluşturmakta. Nitekim bu halde o tümsekin uzunlugu yatay ve dikey mesafelerle bir olmalıdır, bu ise pisagor teoremine terstir. Buradan, mesafelerin gerçekte olamayacagı basit bir şekilde ispat edilmektedir. Nitekim kuamtum ileri fizigi bunu ispat etmiştir.

Zenon'un oku ise, sonsuz noktalardan oluşan bir mesafenin asla alınamayacagının mantıksal ispatidir. Nitekim sonsuz noktaların birer birer aşılması sonsuz bir zaman gerektiridi. Sonsuz hız ile bile süre asla belirlenemezdi...

Dolayısıyla ısık hızı sadece bir soyut parametredir.

Sitelerde Paylaş

Zaman yoktur :) Zaman, iki yaratılma arasındaki evre'nin hesaplanması ve insanlığa hizmeti için insanlar tarafından oluşturulmuş bir tasavvurdur. Gelecek olmadığı gibi geçmişte yoktur. Geçmiş yaratılmış ve sona ermiştir dolayısıyla yoktur, yalnızca bilgisi vardır. Gelecek henüz yaratılmadığı için o da yoktur ve haliyle bilgisi de yoktur. Var olan ve yaratılmakta olan yalnızca şu andır. Türkçemizin verdiği isim de oldukça manidardır: gelecek. Yani gelecek, hep gelecek, aslında hiçbir zaman gelmeyecek. Ne zaman? Gelecek...

Dolayısıyla soru yanlıştır, zaman ışık hızıyla ilgili değildir. Çünkü zaman obje değil subjedir.

Eğer X bir gezegende insanların 2 kat daha hızlı yaşlandıkları görülürse, bu zamanın orada hızlı geçtiği anlamına gelmez. Burada yaratılma 2 kat hızlıdır.

Sitelerde Paylaş

Bir merdivenin basamaklarını her ne kadar aşama aşama küçültsek, basamakların dikey ve yatay uzunluklarının toplamı sırasıyla birebir katedilen yükseklik ile mesafeyle örtüşmektedir. Ancak bunu sonsuz defa tekrar edersek nihayetinde düz bir rampa oluşur. Bu bir paradoks oluşturmakta. Nitekim bu halde o tümsekin uzunlugu yatay ve dikey mesafelerle bir olmalıdır, bu ise pisagor teoremine terstir. Buradan, mesafelerin gerçekte olamayacagı basit bir şekilde ispat edilmektedir. Nitekim kuamtum ileri fizigi bunu ispat etmiştir.

Zenon'un oku ise, sonsuz noktalardan oluşan bir mesafenin asla alınamayacagının mantıksal ispatidir. Nitekim sonsuz noktaların birer birer aşılması sonsuz bir zaman gerektiridi. Sonsuz hız ile bile süre asla belirlenemezdi...

Dolayısıyla ısık hızı sadece bir soyut parametredir.

Geri döndüğüne sevindim Levia. Hoş geldin.

Mesafeler yok demek ne anlama geliyor?

Sitelerde Paylaş

Geri döndüğüne sevindim Levia. Hoş geldin.

Mesafeler yok demek ne anlama geliyor?

Rica ederim. Yoldan geçiyordum bir ugrayayım dedim. :p

Zamanın ısık hızı ile ilintisi, fiziksel olarak, onun hızının evrendeki en yuksek hız olmasından kaynaklanmakta. Zaman diye adlandırılan sey evrendeki olayların sayısal bir ölçulmesidir. Einstein'in görecelik fizik modeliyle saptanılan biçimde, evrenin her noktasında senkron bir zaman akımı olmayıp, her ayrı bölgede zaman evrenin kalan butun bölgelerdeki zamandan bagımsızdır. Yani dunya yuzundeki zaman akımı ile geostasyoner bir uydudaki zaman akımı, derin dondurucu içindeki zaman akımı, bir karadelik çevresindeki zaman akımı senkron degildir...

Kuantum dolanıklık ile ise saptandı ki, uç boyutlu veya dört boyutlu bir vakum dahi gerçekte yoktur. Kainatın iki herhangi yerindeki dolanıklık ile butunlesen iki parçacık aslında tek bir sistemdir. Biri uzerindeki etki anında digerinde de gözlemlenebilir. Yani gerçekte mesafe diye bir gerçek yok. Bu tıpkı seslerin tini, renklerin teni veya mutluluk duygusu... acı hissi gibi beyinde simule edilen bir seydir. Yukardaki iletide bunu mantıksal olarak ispat ettik. Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Kuantum dolanıklık ile ise saptandı ki, uç boyutlu veya dört boyutlu bir vakum dahi gerçekte yoktur. Kainatın iki herhangi yerindeki dolanıklık ile butunlesen iki parçacık aslında tek bir sistemdir. Biri uzerindeki etki anında digerinde de gözlemlenebilir. Yani gerçekte mesafe diye bir gerçek yok. Bu tıpkı seslerin tini, renklerin teni veya mutluluk duygusu... acı hissi gibi beyinde simule edilen bir seydir. Yukardaki iletide bunu mantıksal olarak ispat ettik. Sevgiler.

Mesafe yoktur ne demek?

Mesafenin uzunluğunun önemi yoktur demek istiyorsun sanırım.

Yoksa mesafe var. İki olgu arasında geçen zaman da var..

Dolaşıklıkta onların önemi yok.

Sitelerde Paylaş

Efendim, degerli haci, dolanıklık iki parçacıgın göreceli mesafeden tamamen bagımsız biçimde tek sistem olusturmasıdır. Mesela bu dolanık nedeniyle parçacıkların birisi Viyena'da digeri kainatın uzaklıkları nedeniyle henuz big bang'dan bu yana ısıklarının bize ulasmaması nedeniyle görunmesi imkansız bir gezegende olsa, birisinin spin degismesi aynı anda digerinde de gözlemlenecek bir spin degismesiyle, aslında bu mesafenin olmadıgının ispat edecektir.

Bu karmasık sayılar kumesindeki rakamların duzensiz olmasına benzemekte, yani yerleri yok.

Parçacıkların koordinatları ve özellikleri, zaman ve yerden soyut parametrelerden ibaret. Henuz temeli saptanamayan kurucu kanunlarla, bilinen zaman ve yer kavramlarından derindeki degiskenlerin statistiksel biçimde permutasyonlarıyla ortaya çıkmaktadırlar. Yoksa uç boyutlu, dört boyutlu veya 11 boyutlu vakum kendiliginden yoktur. Bu temel prensiplerle ortaya göreceli olarak çıkmaktadır. Bu nedenle baska evrenlerde 5 boyut, iki boyut veya tek boyut olması olasıdır. Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Broglie-Bohm'un pilot dalga teorisi ispat edilememis olan bir teoridir. Bir gizli degisken modelidir. Ayrıca bu ayrılamazlık prensibine ters degildir. Bu ayrılamazlıgı terslememekte, belirsizlik konusunu artık terslenme ihtimali olası olmayacak netlikte saptanan (100 standart sapmaya kadar !) ayrılamazlık prensibine uygun biçimde bilinmezlik konusuna reddiye olarak tasarlanmıs bir teoridir.

Sitelerde Paylaş

Copenhagen Ekolu ile bu yan tez yeni bir tartısma içinde degiller... Lee Smolin Kuantum mekaniginin eksiklik konusunu geçmiste inkar edebildiyse de, bu artık bu konuda gizli degisken olamayacagi, ancak varsa da bu yine de non-local reality çerçevesinde olabilecegi noktasinda butun fizik uzmanlari ayrismasiz kabullenmek zorunda kalmislardir.

"A book length exposition of Smolin's philosophical

views appeared in April 2013. Time Reborn argues that physical science has made time unreal while, as Smolin

insists, it is the most fundamental feature of reality:

"Space may be an illusion, but time must be real" (p. 179)

. An adequate description according to him would give a

Leibnizian universe: indiscernibles would not be admitted and every difference should correspond to

some other difference, as the principle of sufficient reason would have it. A few months later a more concise text has been made available in a paper with the title Temporal Naturalism". Smolin, kuamtum gravitasyon modelinin bir savunucusu. Bu model ise non-local bir modeldir. Ve henuz dogrunanmamistir. Saygilar.

Sitelerde Paylaş

kuantum dolanikta parcaciklarin birbirlerini etkilemeleri bilgi alisverisi durumu yoktur.Kopya parcaciklar oldugu icin parcaciklardan birinin spin durumu olculdugunde diger parcacigin spin durumu olculdugunde bir spin durumuna kilitlenmis gibi oluyor.

ornek greenwiche gore ayarlanmis iki saat farkli noktalara gitselerde biri olculdugunde okunan deger diger saattede belli degere kilitlenir.

Sitelerde Paylaş

Belli ki konuya yabancisiniz. Gözlemleyinceye kadar parçaciklarin durumu belirli degil, ancak gözlemleme aninda belirleniyor. Zaten bu nedenle gizli degisken tartismasini Einstein ve arkadaslari öngörmuslerdi, ve bu Bel esitsizliginin terslenmesiyle kesin biçimde evrenin non-local (yersiz) oldugu saptanmisti. Degilse bilim adamlari kafadan atmiyorlar. :p

Sitelerde Paylaş

https://www.toshiba-...mages/ELED1.jpg

ELED1.jpg

http://4.bp.blogspot...50-3-15-2-l.jpg

1745-6150-3-15-2-l.jpg

Gizli değişken yok.Asıl ile kopya taneciklerin spinleri kaynaktan çıktığında aynı frekansta zıt yönlere sallanan sarkaç gibi başlıyorlar.

Birini ölçtüğünde diğerinin spini zıt yönde oluyor.Mesafe milyarlarca ışık yılı olsa bile bu tekrarlama devam ediyor.arada bilgi alışverişi yok başlangıçtaki bilgiyi taşıma var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...