Jump to content

Kur'an'da Yaratılış Komedisi

Recommended Posts

Hangi kuran 'dan okuduğunuzu yazıyorsunuz. Mezhebiniz nedir?

Ben mezhepsizim.

Değişik mezheplerin değişik hadisleri olurdu da, değişik Kuran'ı mı var? Kuzey Afrika'daki biraz değişik versiyon Kuran'ı biliyorum ama bizim kullandığımız hep aynıdır diye bilirim. Ayrıca çevirileri kastediyorsanız, Araplar'ın İngilizce çevirilerini okurum çoğu zaman.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 192
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kısacası videoyu izleyemedim. Vaktim yok. Eğer kendi fikrin var ise söyle. Öyle oradan buradan bulduğun saçma salak videoları burayı yapıştıracağına kendi derdini kendin anlat. Ayette açık yazıyor işte: Zulkarneyn bir yol tuttu, batıya gitti, güneşin battığı yere varınca, orada bilmem kimi buldu. Zulkarneyn doğuya gitti, güneşin doğduğu yere varınca falan filan. Gayet açık. Birisinin üfürmesine ihtiyacımız yok.

Sitelerde Paylaş

Ben mezhepsizim.

Değişik mezheplerin değişik hadisleri olurdu da, değişik Kuran'ı mı var? Kuzey Afrika'daki biraz değişik versiyon Kuran'ı biliyorum ama bizim kullandığımız hep aynıdır diye bilirim. Ayrıca çevirileri kastediyorsanız, Araplar'ın İngilizce çevirilerini okurum çoğu zaman.

73 fırka var ise her biri yanındaki ile mutlu ve mesut ise gerisi size kalmış bir durum. Kuran çeviriden okunabilir bir kitap mı? Yada kelimelere nasıl mana veriyorsunuz?

örnek verecek olursak cihad kelimesini savaşmak manasını hangi delil ve kanıta göre veriyorsunuz.

Önemli olan kişilerin kitabını okumak mı? yoksa Allah 'ın kitabını okumak mı?

Sitelerde Paylaş

Videoyu izledim de, en başlarına bakabildim. Caner Taslaman demiş ki, o kişinin gözünden anlatıldığı için böyle oluyor. Yani Zulkarneyn güneşin çamura battığını gördü diyor buraya kadar ona hak veriyorum zaten. Ama benim sözünü ettiğim bilimsel hata bu değildi ki. Benim dediğim şuydu: Zulkarneyn güneşin battığı yer varınca, güneşin doğduğu yere varınca diye söylenmiş. Güneşin battığı yer veya doğduğu yer diye bir yer mi var? Benim dediğim budur. Tamam günlük lisanda güneş doğdu veya battı denir. Ama ben güneşin doğduğu yere gittim demezsin. Güneşin battığı yerdeydim geçende dersen, o ne ya diye sorarlar sana. Güneşin doğuşunu izlemek için şuraya gittim, oranın manzarası çok güzel falan dersin. Buradaki fark bu.

Sitelerde Paylaş

Ama ben güneşin doğduğu yere gittim demezsin. Güneşin battığı yerdeydim geçende dersen, o ne ya diye sorarlar sana. Güneşin doğuşunu izlemek için şuraya gittim, oranın manzarası çok güzel falan dersin.

Güzel izah etmişsiniz demek ki gökteki güneşten bahsetmiyor :)

78- Daha sonra güneşi doğarken görünce "Rabbim budur, bu daha büyüktür" dedi. Fakat o da batınca "Ey kavmim, ben sizin Allah'a ortak koştuğunuz putlardan uzağım.

Sence İbrahim peygamberi güneşi ilk defa mı gördü de daha önce battığını bilmiyordu? yada güneşin hiç batmadığı bir yerden battığı bir yere mi? gitti

Sitelerde Paylaş

Hawloo arkadaşım ben bir düşünce yada akımı incelemeden evvel bu akımın neferlerini savunucularını incelerim sen aldırma arkadaşlara pek çoğu cevapsız kaldıkları vakit gırgıra dalgaya başvurup bilhassa hakaretten medet umarlar ve ortadadır ki ateist arkadaşlar bir hayli ön yargılı

Sitelerde Paylaş

Güzel izah etmişsiniz demek ki gökteki güneşten bahsetmiyor :)

78- Daha sonra güneşi doğarken görünce "Rabbim budur, bu daha büyüktür" dedi. Fakat o da batınca "Ey kavmim, ben sizin Allah'a ortak koştuğunuz putlardan uzağım.

Sence İbrahim peygamberi güneşi ilk defa mı gördü de daha önce battığını bilmiyordu? yada güneşin hiç batmadığı bir yerden battığı bir yere mi? gitti

Masala göre evet. İbraam güneşi ilk defa gördü. Nemrud erkek çocukları kesiyordu, annesi de onu katliamdan korumak için bir mağaraya sığındı. Mağarada kimseyi görmeden, herhangi bir dine mensup olmadan büyüdü. Masalın özü zaten bu.

Sitelerde Paylaş

Videoyu izledim de, en başlarına bakabildim. Caner Taslaman demiş ki, o kişinin gözünden anlatıldığı için böyle oluyor. Yani Zulkarneyn güneşin çamura battığını gördü diyor buraya kadar ona hak veriyorum zaten. Ama benim sözünü ettiğim bilimsel hata bu değildi ki. Benim dediğim şuydu: Zulkarneyn güneşin battığı yer varınca, güneşin doğduğu yere varınca diye söylenmiş. Güneşin battığı yer veya doğduğu yer diye bir yer mi var? Benim dediğim budur. Tamam günlük lisanda güneş doğdu veya battı denir. Ama ben güneşin doğduğu yere gittim demezsin. Güneşin battığı yerdeydim geçende dersen, o ne ya diye sorarlar sana. Güneşin doğuşunu izlemek için şuraya gittim, oranın manzarası çok güzel falan dersin. Buradaki fark bu.

Caner Taslaman açıklıyor işte.

O yeterli değilse birde buna bak o zaman.

Sitelerde Paylaş

73 fırka var ise her biri yanındaki ile mutlu ve mesut ise gerisi size kalmış bir durum. Kuran çeviriden okunabilir bir kitap mı? Yada kelimelere nasıl mana veriyorsunuz?

örnek verecek olursak cihad kelimesini savaşmak manasını hangi delil ve kanıta göre veriyorsunuz.

Önemli olan kişilerin kitabını okumak mı? yoksa Allah 'ın kitabını okumak mı?

Başkalarının mutlu-mutsuz olması beni ilgilendirmiyor. Millet toplu intihar etse biz de mi edelim?

Allah'ın kitabı mı var elimizde? Yoksa Allah'tan vahiy yoluyla indirilen bir kitap mı var? Onu nasıl okuyacağımızı Allah yazmamış sonuçta. Siz mi biliyorsunuz nasıl okuyacağımızı? Siz nereden biliyorsunuz nasıl okumamız gerektiğini, Allah mı vahiy indirdi size?

Ayrıca Allah'ın vahiy yoluyla indirdiği kitap hangisi mesela? Kuzey Afrika versiyonu mu, yoksa bizdeki versiyonu mu? Arasında özne, zamir gibi anlam değiştirebilen farklılıklar mevcut.

Eğer kendi lisanımız elimizdekini okumaya yetmiyorsa yapacak bir şeyimiz yoktur. Oturup Arapça öğrenmemiz gerekir ki, o da yetmiyor. Oturup bütün Arap kültürünü öğrenmemiz gerekiyor ki o da yetmiyor. Oturup bütün Arap tarihini okuyup su gibi ezberlememiz gerekiyor. Üstelik Arap tarihi birçok yalanla süslenmiş hadislerden ibarettir. Dedikodu ve rivayetlerden ibarettir. Yazılı bir tablet, tarihi kalıntı, artifact bulamazsın. Sonuçta insan olarak zihnimizi kurcalayarak kendi inancımızı kendi bildiklerimiz doğrultusunda ve yeni öğrenebildiklerimizin doğrultusunda yaşamalıyız. Ben bu sebeple imanımı tartışmam, kendi inancım kendimi bağlar. Diğer türlü olsa Allah yerine insanların diline kul olurum, bu mezheplerdeki insanlar gibi.

Sitelerde Paylaş

Başkalarının mutlu-mutsuz olması beni ilgilendirmiyor. Millet toplu intihar etse biz de mi edelim?

Allah'ın kitabı mı var elimizde? Yoksa Allah'tan vahiy yoluyla indirilen bir kitap mı var? Onu nasıl okuyacağımızı Allah yazmamış sonuçta. Siz mi biliyorsunuz nasıl okuyacağımızı? Siz nereden biliyorsunuz nasıl okumamız gerektiğini, Allah mı vahiy indirdi size?

Ayrıca Allah'ın vahiy yoluyla indirdiği kitap hangisi mesela? Kuzey Afrika versiyonu mu, yoksa bizdeki versiyonu mu? Arasında özne, zamir gibi anlam değiştirebilen farklılıklar mevcut.

Eğer kendi lisanımız elimizdekini okumaya yetmiyorsa yapacak bir şeyimiz yoktur. Oturup Arapça öğrenmemiz gerekir ki, o da yetmiyor. Oturup bütün Arap kültürünü öğrenmemiz gerekiyor ki o da yetmiyor. Oturup bütün Arap tarihini okuyup su gibi ezberlememiz gerekiyor. Üstelik Arap tarihi birçok yalanla süslenmiş hadislerden ibarettir. Dedikodu ve rivayetlerden ibarettir. Yazılı bir tablet, tarihi kalıntı, artifact bulamazsın. Sonuçta insan olarak zihnimizi kurcalayarak kendi inancımızı kendi bildiklerimiz doğrultusunda ve yeni öğrenebildiklerimizin doğrultusunda yaşamalıyız. Ben bu sebeple imanımı tartışmam, kendi inancım kendimi bağlar. Diğer türlü olsa Allah yerine insanların diline kul olurum, bu mezheplerdeki insanlar gibi.

Yazınızda çelişki var. Soruya cevap vermemişsiniz .

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman açıklıyor işte.

O yeterli değilse birde buna bak o zaman.

Caner Taslaman izah edememiş ki. Ne izahı? Soruyorum sana:

Sen günlük hayatta şöyle dedin mi hiç: "Ben güneşin doğduğu yere gittim."

Günlük hayatta da böyle konuşulmaz. Caner Taslaman günlük hayatta böyle konuşulur demiş ama saçmalamış.

Eğer gerçekten güneşin doğduğu veya battığı bir yer olduğunu sanıyorsan, öyle diyebilirsin. Ama onun dışında güneşin doğuşunu izlemek için bir yere gidebilirsin veya bir yere gittiğinde güneşin doğuşunu görebilirsin. Güneşin doğduğu yere ulaşamazsın, çünkü öyle bir yer yok.

Sitelerde Paylaş

Bu bilgiye nereden ulaştınız?

Şimdi kuranda ibrahimle ilgili bilgiler uzun uzadıya anlatılmaz. Ancak sonradan yazılan tefsirlere, Tevrat ve yahudilerin hadis kitabı sayılan Talmud a dayanılarak bilgi edinilir. Herşeyi kuranda yazsalardı ciltler dolusu kitap olurdu. Onun yerine kuranı yazanlar aynı ayetleri tekrar ederek doldurmuşlardır kitabı.

İbrahimin hayatını peygamberler tarihi, islam tarihi kitaplarından bulabilirsin.

http://www.islamtarihim.com/index.php?option=com_content&view=article&id=68:hz-brahim-ve-hayat&catid=70:hz-brahim&Itemid=98

Sitelerde Paylaş

Şimdi kuranda ibrahimle ilgili bilgiler uzun uzadıya anlatılmaz. Ancak sonradan yazılan tefsirlere, Tevrat ve yahudilerin hadis kitabı sayılan Talmud a dayanılarak bilgi edinilir. Herşeyi kuranda yazsalardı ciltler dolusu kitap olurdu. Onun yerine kuranı yazanlar aynı ayetleri tekrar ederek doldurmuşlardır kitabı.

İbrahimin hayatını peygamberler tarihi, islam tarihi kitaplarından bulabilirsin.

http://www.islamtari...rahim&Itemid=98

İyide ben bu bilgilere neden inanayım ki? Kitap her şeyi açıkladık diyor ciltlerce yazmadan!!

Sitelerde Paylaş

Rivayet edildiğine göre, Hz. İbrâhim on beş aylık iken düşünmeğe baş­lamıştı. Bir rivayete göre ise 15 gün mağarada kaldı.[11] ve bir ara İbrahim mağarada iken annesine : “Beni mağaradan dışarı çıkar da bir bakayım.” dedi. Bunun üzerine annesi onu mağaradan dı­şarı çıkardı, fakat çıkış zamanı akşam vaktine rastladığı için o yıldızı (Müşteri'yi) gördü ve : “İbrahim ayı do­ğar halde görünce : "Rabb'im işte budur." dedi. Fakat o da batıp kaybo­lunca : "Eğer Rabb'im beni hidayete ulaştırmazsa mutlaka sapanlardan olurum." dedi.[12] . Nihayet gün aydınlanıp güneş doğunca, İb­rahim güneşi o âna kadar gördüklerinden daha büyük ve nurlu buldu. Bu­nun üzerine o : “İşte Rabb'im budur, bu hepsinden büyüktür, dedi. O da kaybolup batınca : "Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) eş tuta geldiğinîz şey­den katiyyen uzağım." dedi.[13]

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman izah edememiş ki. Ne izahı? Soruyorum sana:

Sen günlük hayatta şöyle dedin mi hiç: "Ben güneşin doğduğu yere gittim."

Günlük hayatta da böyle konuşulmaz. Caner Taslaman günlük hayatta böyle konuşulur demiş ama saçmalamış.

Eğer gerçekten güneşin doğduğu veya battığı bir yer olduğunu sanıyorsan, öyle diyebilirsin. Ama onun dışında güneşin doğuşunu izlemek için bir yere gidebilirsin veya bir yere gittiğinde güneşin doğuşunu görebilirsin. Güneşin doğduğu yere ulaşamazsın, çünkü öyle bir yer yok.

Bu üçündü açıklama.

Siz bilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...