Jump to content

Herşey ilizyon mu? Gerçek nedir arafta kaldım?

Recommended Posts

Son zamanlarda çokça anlatılan teoriler var. Her şeyin hayal olduğu, evrenin hologramdan ibaret olduğu, aslında madde diye bir şey olmadığı ve bilincimizin bize oyunlar oynadığı yönünde. Buna dair kanıtlar da gösteriliyor hologram evren, string teorileri çift yarık deneyi gibi isimlerle. Kafam gerçekten çok karışık ancak İngilizcem yok ve Türkçe kaynaklar kısıtlı. Özüne gelirsek her şey hayal mi, evren hologram mı madde diye bir şey yok mu frekansların beynimizdeki yorumlarımı her şey ? bu konuyla ilgili sitedeki birçok konuyu okudum ama cevap bulamadım. Şuan ruh halim çıkmaz da anlamsız boş her şeyin yalan olduğu hissi.islamdan kurtulmaya çalıştığım zamanlardaki gibi biliyorum bu maalesef BİLGİSİZLİKTEN. Ama sonuç her neyse öğrenmek istiyorum.(konuyu birkaç forumda da paylaştım burda da tartışmak istiyorum)

Sitelerde Paylaş

EVET çok yakınlarda bulunan 7d 8d li filmlere gittiniz mi hiç. oturduğun yerde mezarlıktan falan geçiyosun. bir yerlere çarpacak gibi oluyosun ama çarpmıyosun. karşına canavarlar filan çıkıyor. bu teknoloji bulunduysa gerçekten biz bize gösterilenleri yaşıyoruz. hiç bir şey tesadüf değil.bu yüzden çevrende olanlara ve sana söylenenlere çok dikkat etmen gerekiyor.bu kişi bana neden bunları söyledi ve ya bu olayı neden yaşadım burda bana ne anlatılmak isteniyor. bunları alabilirsen cenabı ALLAHIN VAR olduğunu anlayabilirsin

Sitelerde Paylaş

Çift yarık deneyi ayrı bir şey. Dalga-parçacıkla ilgili. Maddeler dalga gibi davranıyor. Bunun gerçeklikle ilgisi yok.

Bize görünenleri doğru kabul etmekten başka şansımız yok. Doğru gerçeklik nedir belki hiçbir zaman bulamayacağız. Bir de bir şeyin kesin gerçekliğinden bahsetmek anlamsız. Anlamlı olan elimizdeki gerçeklik modelinin işe yararlılığı.

(Stephen Hawkingsin düşünceleri böyle. Ben de ona katılıyorum.)

tarihinde kafa beyin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Son zamanlarda çokça anlatılan teoriler var. Her şeyin hayal olduğu, evrenin hologramdan ibaret olduğu, aslında madde diye bir şey olmadığı ve bilincimizin bize oyunlar oynadığı yönünde. Buna dair kanıtlar da gösteriliyor hologram evren, string teorileri çift yarık deneyi gibi isimlerle. Kafam gerçekten çok karışık ancak İngilizcem yok ve Türkçe kaynaklar kısıtlı. Özüne gelirsek her şey hayal mi, evren hologram mı madde diye bir şey yok mu frekansların beynimizdeki yorumlarımı her şey ? bu konuyla ilgili sitedeki birçok konuyu okudum ama cevap bulamadım. Şuan ruh halim çıkmaz da anlamsız boş her şeyin yalan olduğu hissi.islamdan kurtulmaya çalıştığım zamanlardaki gibi biliyorum bu maalesef BİLGİSİZLİKTEN. Ama sonuç her neyse öğrenmek istiyorum.(konuyu birkaç forumda da paylaştım burda da tartışmak istiyorum)

Yani bunlardan dolayı ruh haliniz çıkmaza giriyorsa vay halinize. Bunlar çeşitli düşünceler ve yaklaşımlar. Teori üretme çalışmaları ise bilimde her zaman var. Gerçek nedir sorusunun cevabı üç günde bulunacak değil. Yüzyıllardır aranıyor. Siz bunlardan dolayı bunalacağınıza keyif almaya bakın. Ben yıllardır bunlarla uğraşıyorum ve çok keyif alıyorum. Sanıyorum ki gerçek çok ama çok kapsamlı bir şey. Sonu var mı o bile belli değil. Düşünürseniz böylesi daha güzel. Yoksa bir gün hayat çok sıkıcı olurdu. O günde gerçeğin keşfedildiği gün olurdu.

Sitelerde Paylaş

Yani bunlardan dolayı ruh haliniz çıkmaza giriyorsa vay halinize. Bunlar çeşitli düşünceler ve yaklaşımlar. Teori üretme çalışmaları ise bilimde her zaman var. Gerçek nedir sorusunun cevabı üç günde bulunacak değil. Yüzyıllardır aranıyor. Siz bunlardan dolayı bunalacağınıza keyif almaya bakın. Ben yıllardır bunlarla uğraşıyorum ve çok keyif alıyorum. Sanıyorum ki gerçek çok ama çok kapsamlı bir şey. Sonu var mı o bile belli değil. Düşünürseniz böylesi daha güzel. Yoksa bir gün hayat çok sıkıcı olurdu. O günde gerçeğin keşfedildiği gün olurdu.

Benimde böyle garip takıntılarım var naparsın :D

Mesajlarınız için hepinize teşekkür ederim. Öğrenmeye devam diyelim o zaman.

Sitelerde Paylaş

Peter Woit'in Not even wrong kitabını okuyabilirsin string teorisi için.

Maddenin derinliklerine ilerledikçe, atomların altına, protonların, kuarkların... Neredeyse tamamen boşluk olduğunu görürsün.

Her şey aslında boşluklardan oluşuyor.

Her şey aslında enerji den oluşuyor.

zaten E=mc2

yani olay tamamlanmış.

kimse bir gerçeğin varlığını inkar edemez.

Sitelerde Paylaş

Peter Woit'in Not even wrong kitabını okuyabilirsin string teorisi için.

Maddenin derinliklerine ilerledikçe, atomların altına, protonların, kuarkların... Neredeyse tamamen boşluk olduğunu görürsün.

Her şey aslında boşluklardan oluşuyor.

Her şey aslında enerji den oluşuyor.

zaten E=mc2

yani olay tamamlanmış.

kimse bir gerçeğin varlığını inkar edemez.

Özür dileyerek bilgisizliğime verin biraz daha açar mısınız yazdıklarınızı? maddenin kökeni boşluksa bu ilizyoncuların dediği şey olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş

Özür dileyerek bilgisizliğime verin biraz daha açar mısınız yazdıklarınızı? maddenin kökeni boşluksa bu ilizyoncuların dediği şey olmuyor mu?

Hayır ilizyonculardan matrix felsefesini savunanları kastediyorsunuz sanıyorum.

Her şeyin enerji olması sizi dumura uğratacak bir şey olmamalı. Korkmayın :D

Asıl her şey enerji haricinde bir şeyler olsaydı şaşırmamız gerekirdi.

Sitelerde Paylaş

Hayır ilizyonculardan matrix felsefesini savunanları kastediyorsunuz sanıyorum.

Her şeyin enerji olması sizi dumura uğratacak bir şey olmamalı. Korkmayın :D

Asıl her şey enerji haricinde bir şeyler olsaydı şaşırmamız gerekirdi.

hocam bahçemdeki çam ağacı gerçekten var mı onu doğru mu görüyorum algılıyorum orada mı o onu söyle :D :D

birde söylediğin kitabın türkçesi yok benim de ingilizcem yok maalesef :(

Sitelerde Paylaş

hocam bahçemdeki çam ağacı gerçekten var mı onu doğru mu görüyorum algılıyorum orada mı o onu söyle :D :D

birde söylediğin kitabın türkçesi yok benim de ingilizcem yok maalesef :(

Neyse boşver string teorisi henüz geçerli değil ve sanırsam olamayacak. Evet çam ağacın var. Şuan için çok derinlere inip felsefede boğulmanın anlamı yok. Ağacın var olduğunu söyleyebilirim :D

Sitelerde Paylaş

Ateistler cevap verebilir mi lütfen ya da agnostikler. allah tanrı falan duymak istemiyorum.

Sürekli rüya görüyoruz. Uyuduğunda gördüğün rüyayla uyandığında gördüğün rüyanın farklı "görünmesi", beynin uyanıkken fiziksellik boyutunu devreye sokmasıdır. Beyin ölünce de bu rüya devam edecek. Tek farkı uykuda gördüğün rüyalara, uyanıkken gördüğün rüyalardan daha çok benzeyecek.

Not: Dinlerin gerçekliğine inanmıyorum. Yaratıldık mı, yaratılmadık mı; bilmiyorum ama çok da önemli değil bu noktada.

Sitelerde Paylaş

Sürekli rüya görüyoruz. Uyuduğunda gördüğün rüyayla uyandığında gördüğün rüyanın farklı "görünmesi", beynin uyanıkken fiziksellik boyutunu devreye sokmasıdır. Beyin ölünce de bu rüya devam edecek. Tek farkı uykuda gördüğün rüyalara, uyanıkken gördüğün rüyalardan daha çok benzeyecek.

Not: Dinlerin gerçekliğine inanmıyorum. Yaratıldık mı, yaratılmadık mı; bilmiyorum ama çok da önemli değil bu noktada.

uyanıkken gerçek sandıklarımız da rüya mı diyorsun? kanıtın nedir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...