Jump to content

cennet cehennem varmı?

Recommended Posts

Şahsen ben öldükten sonra cennet yada cehennemin olduğuna inanmıyorum. Bana çok saçma geliyo........

Sen allah varlığına inandın. Allah var dıye şehadet ettin sen cennette milyarlarca sene yaşayacaksın mükafat göreceksin.

Sen allaha inanmadın milyarlarca sonsuz cehennemde yanıcaksın......

Ya beyler düşünün ne kadar aptalca...... Bir insan hiç sorgulamazmı? ya müslümler yeter artık bıktım sizden .................

Günde 5 vakit ezanı duymaktan ramazanda oruç tutyonuz ağzınız leş gibi kokuyo ahmaklar.........

cennet cehennem masaldan ibaret................

Tanrınızda zerre kadar akıl olsa insanları cennet cehennem diye tehdit etmez....İnsan ihtiyaçlarını mükafat diye sunmaz cennette...........

Yeme içme yaşamak için bir ihtiyaçtır... sexs üremek için bir ihtiyaçtır. cennette bunlara ne gerek var????

cennet ve cehennem sadece bir hayal ürünüdür bu kadar basit.......

sizin yorumlarınız beyler?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kurana göre cennet var ve hatta hali hazırda yaradılmış bekliyor 7. yy arapları ve onlar gibi yaşamayı kabul etmiş olan inanırları...

deistim...bana göre bilinmiyır bu durum...vardır da - yoktur da...hatta bana göre bu kavramlar TANIMSIZDIR... dinler haricinde bana bunlardan bahseden olmadı çünkü...dinleri de yok sayarsam eğer (ki, bana göre yokturlar) ....benim böle kavramlardan HABERİM YOK diyebiliriz.

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir deniz kabuklusu var. Kabuğunu kendisi üretmiyor, bulduğu boş kabuğa yerleşiyor. Böylece avcılardan korunuyor, rahat ediyor. Ancak zamanla irileşiyor ve kabuğa sığmamaya başlıyor. Sıkışıyor, daralıyor ama çıkamıyor çünkü kabuk değiştirirken avcılara açık hale gelecek. Fakat zaman geçtikçe, kabuk küçüle küçüle içindekine bir cehennem haline geliyor. Sonunda dayanamayan canlı, her şeyi göze alıp kabuğu değiştiriyor. Yeni kabuğunda yeniden cennette, geniş, ferah. Seviniyor. Fakat büyümeye devam etmektedir, ve bugün cenneti olan yeni kabuk, yarın aynı şekilde cehennemi olacaktır.

Bu, tekamül süreci. Her yeni fikir/gerçeklik bize cennet gibi gelir. Fakat zaman geçtikçe tekamül ederiz ve o gerçeklik, bize artık dar gelir, içine sığamaz, sıkışırız. Fakat değişmek de istemeyiz çünkü güvenli olanı bırakıp, bilinmezdeki riskleri göze alamaz, var gücümüzle değişime direniz. Değişmedikçe, o fikir darala darala cehennem haline gelir. Sonunda mecbur kalır, değişiriz. Değiştiğimiz yeni hal/fikir/gerçeklik, yeni cennetimizdir. Fakat tekamül devam etmektedir ve bugün cennetimiz olan yeni gerçeklik, yarın cehennemimiz olur.

İşte bu şekilde, cennet ve cehennem, mekanlar değil hallerdir. İkisi de bizimle birlikte hareket eder. Dün cehennemdeydik, bugün cenette. Aynı cennet, yarın cehennem olacak ki, ertesi günkü cennete yürüyelim. Tekamül yasası, bu şekilde işler.

Kuran'da cenneti ve cehennem, gelecekteki mekanlar değil, bugün içinde olduğumuz hallerdir. Her iç hesaplaşma, bir hesap (mahşer) günüdür. O hesap gününde eskimiş bir fikri bırakmamız, o fikrin kıyameti (yıkım, yokolma) olur. Eski kendimizle girdiğimiz bu mücadele, cihaddır. Cihadı kazandığımızdaki halimiz cennet, geciktirdiğimizdeki (kaybetme yok, tekamül hep işler) sıkıntımız, cehennemdir.

Sitelerde Paylaş

öldükten sonra olacak durumları kesin şekilde ölünce görürüz...

Ama olası ihtimalleri hesaplamaya çalışabiliriz...

birinci ihtimal ölünce toprak oluruz bir daha da hiç var olmayız...

Görünen bu ve belki de tüm gerçeklikte bundan ibarettir...

İkinci ihtimal öldükten sonra yeni bir varoluşa doğarız ve bu hayatta yaptıklarımızın etkilerini yaşamaya devam ederiz...

Bence tedbirli olup cennet ve cehennem varmış gibi davranmak daha akıllıca...

Yoksa zaten yırttık...

Sitelerde Paylaş

Dinin bahsettiği cennet ve cehennem kavramları benim mantığımı da kurcalar evvelden beri. İnanmam demedim. İnanırım. Ama düşünürüm de. Bir mantığa sığdırabilmek için. Lakin "kirec" arkadaşın dediği gibi kesin olarak ölümden sonra görürüz. Şimdi ne desek boş.

Bu olayları hafife almaya çalışan arkadaşların şunu düşünmesi gerekir. Günümüz çağında ateistforum.org adlı bir internet sitesi kurulmuş ve bu tartışmalar hala devam ediyorsa dinimizin ne kadar güçlü bir din olduğu aşikardır. Eğer basit bir din olsa idi zamanın behrinde kurulup çöpe gitmiş milyarlarca internet sitesi gibi olurdu sonunuz.

Sitelerde Paylaş

Öldükten sonra iki ihtimal var diyorsun da,

nasıl oluyor da toprak olup gitme ihtimalini 'Görünen bu...' deyip öncelik verebiliyorsun?

Görünen bu değil mi...

Gözümüzle gördüğümüz ölenlerin toprak olduğu ve bir daha geri gelmedikleri...

Ya durum Tamamen bundan ibarettir ...

Yada Gerçeklik sadece gördüklerimizden ibaret değildir arkası da vardır ...

Sitelerde Paylaş

Cennette Cehennemde haldir.Kıyamete kadar Cennet yada Kıyamete kadar Cehennemse Maddi ölüme kadardır. Öldüğümüz an kıyametimizde kopmuştur.Ondan sonra Beşeriyetimiz şu yada bu şekilde oluşmaz. Sadece Karekterimizi oluşturan genler nesiller boyu sürer .

Sitelerde Paylaş

Ölüm sonrası kendi başına ele alınabilecek bir konu değil. Dinsel olan her konu, tanrı inancında düğümlenir. Tanrı olmadığı için dindeki öngörülerin hepsi yalan ve yanlıştır.

Tanrı olsaydı dinlerin doğru olma garantisi kazanamayacakları da ayrı sorun. Tanrı fikri hiç bir konuyu açıklığa kavuşturmaz, tersine karmakarışık eder. Tanrı bir çıkmazdır, bir yanılsamadır, bir belirsizlik ve çaresizliktir. Tanrıya inanmak acizlik, korkaklık ve bilinçsizliktir. Tanrı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Dinin bahsettiği cennet ve cehennem kavramları benim mantığımı da kurcalar evvelden beri. İnanmam demedim. İnanırım. Ama düşünürüm de. Bir mantığa sığdırabilmek için. Lakin "kirec" arkadaşın dediği gibi kesin olarak ölümden sonra görürüz. Şimdi ne desek boş.

Bu olayları hafife almaya çalışan arkadaşların şunu düşünmesi gerekir. Günümüz çağında ateistforum.org adlı bir internet sitesi kurulmuş ve bu tartışmalar hala devam ediyorsa dinimizin ne kadar güçlü bir din olduğu aşikardır. Eğer basit bir din olsa idi zamanın behrinde kurulup çöpe gitmiş milyarlarca internet sitesi gibi olurdu sonunuz.

En sonunda herkesin geldiği nokta korku dur. Herkes matematiksel düşünür. %0,00001 de olsa allah varsa, sonsuza kadar yanacağız! Sonsuzla 0 hariç neyi çarparsanız çarpın sonuç sonsuz olacaktır. Dolayısı ile insanın içinde çeyrek gram korku kalması dinin devamı için yeterlidir.

Sitelerde Paylaş

cennet ve cehennemin varlığına dair şüphelerinin olması normal, hayatında görmemiş olduğun bir ortamın yada ortamdan ziyade bir olgunun varlığından bahsediliyor, dolayısıyla cennet ve cehennemin varlığının saçma yada mantıksız gelmesinden çok, önemli olan dinin doğruluğuna yada yanlışlığına karar vermen ve buna göre bu kavramlar hakkında ontolojik çıkarımda bulunmandır. Dolayısıylada bu tarz belirsizlik taşıyan hatta belirsizlikten çok dinin doğruluğu hakkında bir sonuca vardıktan sonra ancak üzerinde var yada yok olarak inanç oluşturulabilecek bu tarz kavramlar hakkında düşünemn mantıklı olabilir. Yani dinin doğruluğu yada yanlışlığını belirlerkende bunun gibi konular üçüncül dayanak olarak kalmalıdır, doğrudan kullanılmamlıdır. cennet mantıksız din yanlış, yada cehennem mantıklı din doğru diyemezsin. çünkü bu kavramların ontolojik temeli dolaylı yollardan belirlenebilir doğrudan değil

Sitelerde Paylaş

cennet ve cehennemin varlığına dair şüphelerinin olması normal, hayatında görmemiş olduğun bir ortamın yada ortamdan ziyade bir olgunun varlığından bahsediliyor, dolayısıyla cennet ve cehennemin varlığının saçma yada mantıksız gelmesinden çok, önemli olan dinin doğruluğuna yada yanlışlığına karar vermen ve buna göre bu kavramlar hakkında ontolojik çıkarımda bulunmandır. Dolayısıylada bu tarz belirsizlik taşıyan hatta belirsizlikten çok dinin doğruluğu hakkında bir sonuca vardıktan sonra ancak üzerinde var yada yok olarak inanç oluşturulabilecek bu tarz kavramlar hakkında düşünemn mantıklı olabilir. Yani dinin doğruluğu yada yanlışlığını belirlerkende bunun gibi konular üçüncül dayanak olarak kalmalıdır, doğrudan kullanılmamlıdır. cennet mantıksız din yanlış, yada cehennem mantıklı din doğru diyemezsin. çünkü bu kavramların ontolojik temeli dolaylı yollardan belirlenebilir doğrudan değil

sizin şüpheniz var mı?

Sitelerde Paylaş

Cennet, Cehennem var mı?

Tabiki bu soruya herkesin doğrudan var ya da yok demesi mümkün değil,

bu bir inanma meselesi, deneyle kanıtlanacak birşey değil.

Ruhun varlığına inanan ölümden sonra yeni bir başlangıca da inanır, ruha inanmayan da toprak olup gideceğini düşünür

Ancak birtakım sorulara cevap aranabilir, mesela:

Hayatın içinde çekilen acılar veya tadılan mutluluklar Cennet veya Cehennem için birer numune olamaz mı?

Eğer ruh yoksa, rahatsızlıklarımızın çoğunu 'psikolojik' nedenlere bağlamak niye?

Eğer ruh yoksa, hastanelerde niçin Nöroloji Kliniği'nin yanında Psikoloji Kliniği de var?

Yine hayatın içinde elimizde olmadan maruz kaldığımız haksızlıklar karşılıksız mı kalacak?

...gibi.

Sitelerde Paylaş

Şahsen ben öldükten sonra cennet yada cehennemin olduğuna inanmıyorum. Bana çok saçma geliyo........

Sen allah varlığına inandın. Allah var dıye şehadet ettin sen cennette milyarlarca sene yaşayacaksın mükafat göreceksin.

Sen allaha inanmadın milyarlarca sonsuz cehennemde yanıcaksın......

Ya beyler düşünün ne kadar aptalca...... Bir insan hiç sorgulamazmı? ya müslümler yeter artık bıktım sizden .................

Günde 5 vakit ezanı duymaktan ramazanda oruç tutyonuz ağzınız leş gibi kokuyo ahmaklar.........

cennet cehennem masaldan ibaret................

Tanrınızda zerre kadar akıl olsa insanları cennet cehennem diye tehdit etmez....İnsan ihtiyaçlarını mükafat diye sunmaz cennette...........

Yeme içme yaşamak için bir ihtiyaçtır... sexs üremek için bir ihtiyaçtır. cennette bunlara ne gerek var????

cennet ve cehennem sadece bir hayal ürünüdür bu kadar basit.......

sizin yorumlarınız beyler?

İnandın/ inanmadın değil de, seni tam tatmin edecek bir adalet ölçeğiyle cennet cehennem olsaydı, inanır mıydın?

Sitelerde Paylaş

Ölüm sonrası kendi başına ele alınabilecek bir konu değil. Dinsel olan her konu, tanrı inancında düğümlenir. Tanrı olmadığı için dindeki öngörülerin hepsi yalan ve yanlıştır.

Tanrı olsaydı dinlerin doğru olma garantisi kazanamayacakları da ayrı sorun. Tanrı fikri hiç bir konuyu açıklığa kavuşturmaz, tersine karmakarışık eder. Tanrı bir çıkmazdır, bir yanılsamadır, bir belirsizlik ve çaresizliktir. Tanrıya inanmak acizlik, korkaklık ve bilinçsizliktir. Tanrı yoktur.

Tanrı, herhangi bir konuyu açıklığa kavuşturmak için kullanılamaz zaten. Bunun için insanı yaratmış, ona akıl vermiş. İnsanlar dünyevi konularda tamamen laik olmalı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...