Jump to content

cennet cehennem varmı?

Recommended Posts

Cennet, Cehennem var mı?

Tabiki bu soruya herkesin doğrudan var ya da yok demesi mümkün değil,

bu bir inanma meselesi, deneyle kanıtlanacak birşey değil.

Ruhun varlığına inanan ölümden sonra yeni bir başlangıca da inanır, ruha inanmayan da toprak olup gideceğini düşünür

Ancak birtakım sorulara cevap aranabilir, mesela:

Hayatın içinde çekilen acılar veya tadılan mutluluklar Cennet veya Cehennem için birer numune olamaz mı?

Eğer ruh yoksa, rahatsızlıklarımızın çoğunu 'psikolojik' nedenlere bağlamak niye?

Eğer ruh yoksa, hastanelerde niçin Nöroloji Kliniği'nin yanında Psikoloji Kliniği de var?

Yine hayatın içinde elimizde olmadan maruz kaldığımız haksızlıklar karşılıksız mı kalacak?

...gibi.

:D dağılıln

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Islamın Allahı , islamın cennetine kötü insanları ( müslümanları ) sokacağı , islamın

cehenneminede iyi insanlarıda ( müslüman olmayan iyileri ) atacağını unutmamak gerekir.

Yani islamın cennetine girmek için kötü insan olmak gerekiyor. Müslüman olmak gerekiyor.

kurandaki barbarlıkları , işkenceleri , insanları öldürmeyi kabul etmek gerekiyor.

Böyle bir cennet veya cehennem veya allah olamaz !

Sitelerde Paylaş

Islamın Allahı , islamın cennetine kötü insanları ( müslümanları ) sokacağı , islamın

cehenneminede iyi insanlarıda ( müslüman olmayan iyileri ) atacağını unutmamak gerekir.

Yani islamın cennetine girmek için kötü insan olmak gerekiyor. Müslüman olmak gerekiyor.

kurandaki barbarlıkları , işkenceleri , insanları öldürmeyi kabul etmek gerekiyor.

Söyler misin kardeşim, neye dayanarak bunu söylüyorsun?

Sitelerde Paylaş

Peki iyileri cennete kötüleri cehenneme koyan bir allah olsa ne yapardınız...

Sitelerde Paylaş

Söyler misin kardeşim, neye dayanarak bunu söylüyorsun?

Kurana dayanarak söylüyorum kardeşim.

Kurandaki işkenceleri , savaşa teşviki, insanları fikrini söylediği için ( inanmadığı için ) öldürülmesini ve recmi kabul eden her müslüman kötüdür ve potansiyal katildir.

Sitelerde Paylaş

Işkence odası olan bir allah, iyi bir allah değildir.

Cennet ve cehennem hayal ürünleri. Tıpkı dinler gibi.

Kurandaki işkenceleri , savaşa teşviki, insanları fikrini söylediği için ( inanmadığı için ) öldürülmesini ve recmi kabul eden her müslüman kötüdür ve potansiyal katildir.

Kuran'ın nüzul olduğu çağda ve yerde, savaşçı, işkenceci, özgür fikir düşmanı olan ve recmi uygulayan taraf mevcuttaki pagan ve yahudilerdi. Aynı, hristiyanlık çıktığı esnada Roma hakimiyetindekiler gibi. Kuran'daki şimdi donmuş katı ilkel sanılan hükümler, taze haliyle devrimci, ilerici, insan haklarına daha uygundu. Şimdi ise öyle değil gibi gözüküyor. Çünkü Kuran'a hala bin küsür yıl öncesinin Arapları gibi bakılıyor. Üstüne üstlük yüzlerce yıllık hadis, fıkıh, kıyas gibi boş uğraşlarla kirletilip üzeri örtülmüş, saf hali unutulmuş durumda. Mealler, tarikatlerin şeyhlerinin onayıyla hazırlanıyor. Saf halini, biz sanki şimdi indirilmiş gibi inceleyebilseydik; o zaman nasıl oldursu lutfet düşün. Biliyorum ki Kuran'ı bu şekilde müslüman sayısı parmakla sayılır, ateist ise zaten yok.

Sitelerde Paylaş

Adalet bile sen adam öldürdüğün zaman, nasıl öldürdün, neden öldürdün, neyle öldürdün, tasarımlı mı tasarımsız mı yaptığını sorguluyor. Bu kötü olayın bile değişik cezalandırma sitemi var.

Burda da yaptığın günah ve savap ında Allah katında derecesi var. Onun için ne yapıyorsan nasıl yapıyorsun o şekilde hakkettiğini alacaksın.

Sonuç; her düzende bir sistem, her sisteminde bir düzeni vardır. Uymuyorsan cezanı alırsın.

tarihinde SanTa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adalet bile sen adam öldürdüğün zaman, nasıl öldürdün, neden öldürdün, neyle öldürdün, tasarımlı mı tasarımsız mı yaptığını sorguluyor. Bu kötü olayın bile değişik cezalandırma sitemi var.

Burda da yaptığın günah ve savap ında Allah katında derecesi var. Onun için ne yapıyorsan nasıl yapıyorsun o şekilde hakkettiğini alacaksın.

Sonuç; her düzende bir sistem, her sisteminde bir düzeni vardır. Uymuyorsan cezanı alırsın.

ama nedense yeryüzünde allahın ADALETİ YOK ??

bir kadını öldüren erkeğe ceza vermekten bile ACİZ....

Sitelerde Paylaş

Kötülerle mücadeleyi teşvik etmek kötü birşey mi,sence?

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın nüzul olduğu çağda ve yerde, savaşçı, işkenceci, özgür fikir düşmanı olan ve recmi uygulayan taraf mevcuttaki pagan ve yahudilerdi. Aynı, hristiyanlık çıktığı esnada Roma hakimiyetindekiler gibi. Kuran'daki şimdi donmuş katı ilkel sanılan hükümler, taze haliyle devrimci, ilerici, insan haklarına daha uygundu. Şimdi ise öyle değil gibi gözüküyor. Çünkü Kuran'a hala bin küsür yıl öncesinin Arapları gibi bakılıyor. Üstüne üstlük yüzlerce yıllık hadis, fıkıh, kıyas gibi boş uğraşlarla kirletilip üzeri örtülmüş, saf hali unutulmuş durumda. Mealler, tarikatlerin şeyhlerinin onayıyla hazırlanıyor. Saf halini, biz sanki şimdi indirilmiş gibi inceleyebilseydik; o zaman nasıl oldursu lutfet düşün. Biliyorum ki Kuran'ı bu şekilde müslüman sayısı parmakla sayılır, ateist ise zaten yok.

Bir kısmına katılıyorum. Fakat hadisi niye boş görüyorsun, pekçok çelişkiler içerse de, yine de hadislerden faydalanılabilineceğine inanmıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Bunu Ahiret Hayatı'na inanmadığın için söylüyorsun.

yoo ne alakası var ?

aç kuranı bak...öldürme hallerinde uygulanacak kısas ayetinde : HÜRE-HÜR KADINA - KADIN KÖLEYE-KÖLE ÖLDÜRÜLÜR diyor...

eee? kadını öldürdü bi erkek....nasıl verecen bu kuran ayetine göre hükmü ?

allah adil değil demekki bu dünyada...ahirette adil olacağının garantisi de yok demektir bu durumda.

daha bi cinayeti çözemeyen allah nasıl olcak da kılı kırk yarıp mizanda günah -sevap tartacak ? valla karıştırır cennetlikleri cehenneme atıverir.....AVUKAT de yok orda...yandın gittin artık...hah.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar dünyevi konularda tamamen laik olmalı.

Dünyevi konulardan bahseden kim. Hiç bir konu diyorum, dünyevi diyorsun. Allah yok diyorum, yaratmış diyorsun. Madem yanıt veremeyeceksin, niye veriyormuş gibi yapıyorsun?

Siz müslümanların tüm yapabildiğiniz bu. .....mış gibi yapmak, ......muş gibi yapmak. Allah varmış gibi yaparsınız, cahil adamların yazdığı Kuran allahtanmış gibi yaparsınız. Muhammed dünyalar iyisiymiş gibi yaparsınız. Tüm işiniz gücünüz, herde bir gerçek var eğriltmek. Size gerçeğe düşmansınız. Laikliği benimsemeniz takdire değer ama inanmıyorum. Bu da takiye olmalı. Bir müslümanın samimi laik olmasını olanaksız görüyorum.

Sitelerde Paylaş

ama nedense yeryüzünde allahın ADALETİ YOK ??

bir kadını öldüren erkeğe ceza vermekten bile ACİZ....

Sen plaktan mı geldin? Her yerde , aynı konu. Ben nedesem yolun aynı noktaya çıkıyor.

Allah' dünya düzenine göre ve insanlara göre baya adaletli ve baya merhametli. Yani sabırlı.

Sitelerde Paylaş

Sen plaktan mı geldin? Her yerde , aynı konu. Ben nedesem yolun aynı noktaya çıkıyor.

Allah' dünya düzenine göre ve insanlara göre baya adaletli ve baya merhametli. Yani sabırlı.

anlat ADALETİNİ nasıl oluyor diyoruz...eee _? nerde ? anlatamıyorsun ? tın tın ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yoo ne alakası var ?

aç kuranı bak...öldürme hallerinde uygulanacak kısas ayetinde : HÜRE-HÜR KADINA - KADIN KÖLEYE-KÖLE ÖLDÜRÜLÜR diyor...

eee? kadını öldürdü bi erkek....nasıl verecen bu kuran ayetine göre hükmü ?

allah adil değil demekki bu dünyada...ahirette adil olacağının garantisi de yok demektir bu durumda.

daha bi cinayeti çözemeyen allah nasıl olcak da kılı kırk yarıp mizanda günah -sevap tartacak ? valla karıştırır cennetlikleri cehenneme atıverir.....AVUKAT de yok orda...yandın gittin artık...hah.

Yeryüzünde insan iradesi hüküm verme yetkisine sahip değil midir?

Allah insanı yeryüzüne halife kıldığını söylemiyor mu?

İnsanlara akıl vermemiş mi?

Kalkıp ta insanların verdiği/vereceği bir karardan sorumlu tutulsun? Olur mu öyle saçmalık?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...