Jump to content

cennet cehennem varmı?

Recommended Posts

Yav bu cennet cehennem palavrası insanlik tarihinin en büyük yalanı cennet arapca bahce demek sümer efsenelerinden kalma bisey hurileri falan sapık araplar eklemiş işte tam bir kuyruklu yalan

Cehennem ise daha büyük bir yalan

ge-hinnomun vadisinden turemis eskiden bu vadide kral hinnom insanları putlar icin yakarmış zamanla buraya hinnomun vadisi demisler yani ge-hinnom arapcada ge ce diye okunur ce-hinnom cehennem e dönüsmüs zamanla tabi sadist araplar icine tūrlü tůrlu iskenceler eklemisler iste inandırıcı olsun diye

Ha yinede inanirim diyosaniz elinizi sadece bir dakika boyunca cakmak atesine tutun acidan komaya girersin bide cehennemde bir yil kaldığıni düşün kaldiki bir rekat namazı aksatmanin cezası 40 yil cehennem

Neyseki hepsi koskoca bir kuyruklu yalan

Korkmayın můslolar :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

democrossian: Bilimin dinamik olması ile dinin atmasyon olması arasında hiç bir alaka yok. Bilim dinamik diye yarın "dünya koni biçimindemiş, yanılmışız" demez. Ya da "çok yanılmışız, meğer güneş dünyadan küçük ve dünya etrafında dönüyormuş" demez.

Farklı farklı yazılmış, farklı yorumlar yapılmış tefsirler Kur'an'ın dinamik olduğunu göstermez mi? Bugün bildiğimiz bir kelimenin yarın, tarihte kullanılmış, yeni bir anlamı ortaya çıkabilir. Daha önce de söyledim: ETİMOLOJİ denen bir bilim dalı var.

Bilim "dünya koni biçimindemiş, yanılmışız" demez ama, 'ekvatorun çevresi 40000 km değil de, 42000 km imiş' diyebilir, her gün yeni birşey keşfediliyor.

..."çok yanılmışız, meğer güneş dünyadan küçük ve dünya etrafında dönüyormuş" demez ama 'Güneş Dünya'dan 1.3 milyon kat değil de,1.5 milyon katmış' diyebilir.

FREE MAN: Müslüman lar genelde cehennem korkusundan ya varsa doğruysa diyerek inançları sürdürmeye calisir tek umutlari cehennemede girseler bir gün oradan cikacak olma umutlaridir ateist olurlarsa sonsuza kadar orda kalacakları düsüncesi onlar icin cok korkunctur yani bin yil cehennemdede yansam yine cikip cennete gidecem allah affader kalbim temiz diye dusunurler ne olur ne olmaz meselesi bu yüzden gerçek hayatlarını karartiyorlar yazik bir arap bedevisinin tehtitlerine inaniyorlar bin yildir

Bunlar ancak senin görüşlerindir; genel ve kesinmiş gibi söyleme, müslüman olan direk Cennet'i umar.

Sağduyu: Sen Kuran'dan evren ve canlıların döngü içinde olduğuna dair bir ayet mi koydun da benden aksine bir kanıt istiyorsun?

Var mı Kuran'da "Ben evreni yok ettikten ve sizleri cennet ve cehenneme yerleştirdikten sonra başka bir evren ve canlılar yaratacağım." diye bir ayet?

Bir üsttteki yazında 'Kur'anla alakası yok' diye yazmışın, ben de bildiğin bir âyet var sandım!

Bilim dinamik, din statiktir. Bir kitabın içindeki kelimelerin zamana göre değiştiğini iddia etmek o kitabın tüm zamanlara ve tüm insanlığa hitap ettiği iddiası ile çelişir.

Hayır. Din, sandığınız gibi, 1400 önce olmuş bitmiş, hayatı dondurmuş birşey değildir, hayatın dinamizmine paraleldir, dinamiktir; yeni gelişmelerle birlikte tekrar tekrar yorumlanır.

FREE MAN: Yav bu cennet cehennem palavrası insanlik tarihinin en büyük yalanı cennet arapca bahce demek sümer efsenelerinden kalma bisey hurileri falan sapık araplar eklemiş işte tam bir kuyruklu yalan

Cehennem ise daha büyük bir yalan

ge-hinnomun vadisinden turemis eskiden bu vadide kral hinnom insanları putlar icin yakarmış zamanla buraya hinnomun vadisi demisler yani ge-hinnom arapcada ge ce diye okunur ce-hinnom cehennem e dönüsmüs zamanla tabi sadist araplar icine tūrlü tůrlu iskenceler eklemisler iste inandırıcı olsun diye

Ha yinede inanirim diyosaniz elinizi sadece bir dakika boyunca cakmak atesine tutun acidan komaya girersin bide cehennemde bir yil kaldığıni düşün kaldiki bir rekat namazı aksatmanin cezası 40 yil cehennem

Neyseki hepsi koskoca bir kuyruklu yalan

Korkmayın můslolar

Din efsanelerden değil, efsaneler din gerçeğinden türetilmiştir; insanlar bir türlü anlamak istemiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Sağduyu: Sen Kuran'dan evren ve canlıların döngü içinde olduğuna dair bir ayet mi koydun da benden aksine bir kanıt istiyorsun?

Var mı Kuran'da "Ben evreni yok ettikten ve sizleri cennet ve cehenneme yerleştirdikten sonra başka bir evren ve canlılar yaratacağım." diye bir ayet?

Bir üsttteki yazında 'Kur'anla alakası yok' diye yazmışın, ben de bildiğin bir âyet var sandım!

yorumlanır.

Bildiğimiz ayet olmadığı için alakası yok diyorum ya. Ayet olsaydı alakası olurdu.

Bilim dinamik, din statiktir. Bir kitabın içindeki kelimelerin zamana göre değiştiğini iddia etmek o kitabın tüm zamanlara ve tüm insanlığa hitap ettiği iddiası ile çelişir.

Hayır. Din, sandığınız gibi, 1400 önce olmuş bitmiş, hayatı dondurmuş birşey değildir, hayatın dinamizmine paraleldir, dinamiktir; yeni gelişmelerle birlikte tekrar tekrar

1400 yıl önce bir adam domuz yemek haramdır demiş, şimdi bu kuralı geçersiz kılabilir misin? Yani Kuran'ın bir ayetini artık günümüze uymuyor diye görmezden gelebilir misin?

Din efsanelerden değil, efsaneler din gerçeğinden türetilmiştir; insanlar bir türlü anlamak istemiyorlar.

Din bilinmezlikten doğar, bilmeyen insan uydurur. Binlerce yıl önce uydurulanlar o kadar tekrarlanmış ki insanlar gerçek sanmaya başlamışlar.

Bir de bu ortadoğu coğrafyasında peygamberlik diye meslek ortaya çıkmış, bazı uyanıklar çıkmış, falan tanrı benimle irtibata geçti diye insanları kandırmaya, aldatmaya başlamışlar. Gerçi bu insanların yaşayıp yaşamadığı bile belli değil. Büyük bir ihtimalle hepsi de yahudilerin uydurmalarından ibaret. Mesela sen hiç hayatında peygamber gördün mü? Ben hiç görmedim. Hem bir tanrı varsa neden sadece belirli insanlarla temasa geçip diğer insanları o insanlara inanmaya mecbur etsin ki? Çok saçma.

Sitelerde Paylaş

Sevgili sağduyu,

Allah sonsuzdan beri, evreni yaratıyor, sonra da yok ediyor döngüsü içinde olabilir derken, yorum yapıyorum; bu yorumumun aksine bir âyet var mı?

''1400 yıl önce bir adam domuz yemek haramdır demiş, şimdi bu kuralı geçersiz kılabilir misin? Yani Kuran'ın bir ayetini artık günümüze uymuyor diye görmezden gelebilir misin?''

Ben tümüyle, külliyen 1400 yıl önceki İslam anlayışı yanlıştır, hepsini atmak gerekir mi dedim? Din dinamiktir, zamanla birlikte tekrar yorumlanır, yeni anlayışlar dedim.

Din bilinmezlikten doğar, bilmeyen insan uydurur. Binlerce yıl önce uydurulanlar o kadar tekrarlanmış ki insanlar gerçek sanmaya başlamışlar.

Din ilk insandan beri var, sonradan uydurulmuş birşey değil, bunu herkes kabul ediyor, aksini iddia eden yok ki.

Bir de bu ortadoğu coğrafyasında peygamberlik diye meslek ortaya çıkmış, bazı uyanıklar çıkmış, falan tanrı benimle irtibata geçti diye insanları kandırmaya, aldatmaya başlamışlar.

Tarih boyunca hep peygamber gelmiş, sadece Ortadoğu'ya değil. Fakat hepsi anlatılmıyor Kur'an'da.

Gerçi bu insanların yaşayıp yaşamadığı bile belli değil. Büyük bir ihtimalle hepsi de yahudilerin uydurmalarından ibaret. Mesela sen hiç hayatında peygamber gördün mü? Ben hiç görmedim. Hem bir tanrı varsa neden sadece belirli insanlarla temasa geçip diğer insanları o insanlara inanmaya mecbur etsin ki? Çok saçma.

Artık Allah'ın mesajını yaymak için, böylesine bir teknoloji içindeyken, bir peygambere ihtiyaç var mıdır?

tarihinde mmmrkl tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili sağduyu,

Allah sonsuzdan beri, evreni yaratıyor, sonra da yok ediyor döngüsü içinde olabilir derken, yorum yapıyorum; bu yorumumun aksine bir âyet var mı?

Kuran'da Allah'ın çok zeki uzaylılar tarafından yapılan bir makine olduğu da yazmıyor.

Ben tümüyle, külliyen 1400 yıl önceki İslam anlayışı yanlıştır, hepsini atmak gerekir mi dedim? Din dinamiktir, zamanla birlikte tekrar yorumlanır, yeni anlayışlar dedim.

Bu da İslam'ın insan ürünü olduğunu gösterir. Zaten çıkan her din öncekilerin devamıdır. Sadece tanrıların adı değişir ama masal aynı kalır.

Tarih boyunca hep peygamber gelmiş, sadece Ortadoğu'ya değil. Fakat hepsi anlatılmıyor Kur'an'da.

Yani koskoca dünyada sadece ortadoğuda yahudilerin uydurduğu peygamberler insanlığın aklında kalmış Amerika'da, Afrika'da, Avrupa'da, Asya'da tek bir peygamber bile iz bırakmamış ha? Bu saçmalığa kim inanır müslümanlardan, hristiyanlardan ve yahudilerden başka?

Artık Allah'ın mesajını yaymak için, böylesine bir teknoloji içindeyken, bir peygambere ihtiyaç var mıdır?

Arabın zihniyetini demek istiyorsun herhalde. Hem neden bizleri peygamberden mahrum ediyor bu Allah? Biz de bir kaç mucize görüp eğlensek olmaz mı?

Ben nereden bileyim 1400 yılda bu arapların Kuran'ı, İslam'ı kendi kafalarına göre değiştirmediklerini? Sizler Tevrat ve İncil'in tahrif edildiğini iddia etmiyor musunuz? Demek ki insanlar bu Allah'ın kitaplarını istedikleri gibi değiştiriyorlar. Görmüyor musun kaç tane mezhep oluşmuş, kaç değişik Kuran yorumu var?

Ayrıca bu Allah neden bazı insanları seçip beni bu insanlara inanmak zorunda bırakıyor? Neden direk mesajını bana iletmiyor? Bana ulaşamıyor mu?

Sitelerde Paylaş

Biraz kafanı kullan, herşeyi birebir Kur'an'da arama, biraz yorum yap.

Ben bir yorum yapıyorum, 'Kur'an'a aykırı' diyorsun,aykırı olduğuna dair bir âyet getir diyorum, yok.

Kur'an zaman geçtikçe, yeni anlayışlarla yeniden yorumlanır diyorum, o zaman Kur'an insanlar tarafından yazılmış diyorsun.

Sadece Ortadoğu'ya değil, başka yerlere de peygamber gönderilmiş diyorum, saçmalık diyorsun.

Artık Mesaj'ın iletilmesi için peygambere gerek kalmadığını söylüyorum, saçma sapan şeyler yazıyorsun.

Sen anlamak istemiyorsun, laf salatası üretiyorsun, aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyorsun.

Sitelerde Paylaş

Biraz kafanı kullan, herşeyi birebir Kur'an'da arama, biraz yorum yap.

Ben bir yorum yapıyorum, 'Kur'an'a aykırı' diyorsun,aykırı olduğuna dair bir âyet getir diyorum, yok.

Ayet getirdim ya, kıyamet koptuktan sonra ebedi cennet ve cehennem olacakmış.

Tamam yorum yapalım o zaman. Kıyamet kopup insanlar cennet ve cehenneme yerleştirdikten sonra Allah yeni bir evren ve yani bir tür yaratacak, sonra bu tür o kadar gelişecek ki cennet ve cehennemin yerinin keşfedecek ve cennettekilere saldıracak ve sonsuza kadar savaşacaklar. Var mı bunun aksine bir ayet?

Kur'an zaman geçtikçe, yeni anlayışlarla yeniden yorumlanır diyorum, o zaman Kur'an insanlar tarafından yazılmış diyorsun.

Kuran'ın araplar tarafından yazıldığını anlamak için dahi olmaya gerek yok, çıktığı yere, dile, içeriğine bakınca kabak gibi görünüyor zaten.

Bakara/178. Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

Buyur, bu ayeti nasıl yeni bir anlayışla yorumlayacaksın? Kısas farz kılınmış, hüre karşı hüre, köleye karşı köle ve kadına karşı kadın kısas edilirmiş. Bu ayetin yeni dünya anlayışında yeri yok. Nasıl yorumlanacak, nasıl uygulanacak?

Sadece Ortadoğu'ya değil, başka yerlere de peygamber gönderilmiş diyorum, saçmalık diyorsun.

Saçmalık tabii, elinde hiç bir bilgi olmadan sallıyorsun. Var mı japon, çinli, afrikalı, amerikalı bir peygamber? Yok, o halde neye dayanarak her yere peygamber göndeilmiş diyorsun?

Artık Mesaj'ın iletilmesi için peygambere gerek kalmadığını söylüyorum, saçma sapan şeyler yazıyorsun.

Hadi diyelim şimdi kalmadı, ya 200 yıl önce, 300 yıl önce, 500 yıl önce, 1000 yıl önce? O zamanlarda da mı gerek yoktu? Zamanında adamın kendisi peygamber olmuş, kardeşi peygamber olmuş, kayınpederi peygamber olmuş, akıl hocası peygamber olmuş, oğlu peygamber olmuş, bir avuç coğrafyada aile boyu peygamber gönderen bu Allah 1400 yıldır neden peygamber göndermiyor?

Sen anlamak istemiyorsun, laf salatası üretiyorsun, aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyorsun.

Bir şey anlattığın yok ki, hiç bir delile, bilgiye dayanmadan serbest atış yapıyorsun sadece. Hadi delile, bilgiye sahip değilsin diyelim, söylediklerinde mantık da yok, tutarlılık da.

Sitelerde Paylaş

Tamam yorum yapalım o zaman. Kıyamet kopup insanlar cennet ve cehenneme yerleştirdikten sonra Allah yeni bir evren ve yani bir tür yaratacak, sonra bu tür o kadar gelişecek ki cennet ve cehennemin yerinin keşfedecek ve cennettekilere saldıracak ve sonsuza kadar savaşacaklar. Var mı bunun aksine bir ayet?

Allah sonsuzdur düşüncesiyle ben 'evren ve içindekiler sonsuzdan beri bir varoluş-yokoluş döngüsü içinde olabilir/olmalı.' dedim. Sen ise bilim-kurgu yazmışsın.

Kuran'ın araplar tarafından yazıldığını anlamak için dahi olmaya gerek yok, çıktığı yere, dile, içeriğine bakınca kabak gibi görünüyor zaten.

Sence başka bir dille ve başka bir uslûpla mı indirilmeliydi? Asıl o zaman abes olmaz mıydı?

...Buyur, bu ayeti nasıl yeni bir anlayışla yorumlayacaksın? Kısas farz kılınmış, hüre karşı hüre, köleye karşı köle ve kadına karşı kadın kısas edilirmiş. Bu ayetin yeni dünya anlayışında yeri yok. Nasıl yorumlanacak, nasıl uygulanacak?

Kur'an elbette, bu gibi âyetlerle, öncelikle içinde bulunduğu toplumun yaşayışına da hükümler koymalı, kendi indiği toplumu görmezden gelmek olur mu? Bugün köle,cariye yok, dolayısıyla hükmün uygulanacağı ortam da yok.

Saçmalık tabii, elinde hiç bir bilgi olmadan sallıyorsun. Var mı japon, çinli, afrikalı, amerikalı bir peygamber? Yok, o halde neye dayanarak her yere peygamber göndeilmiş diyorsun?

78. Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah'ın izni olmaksızın herhangi bir âyeti kendiliğinden getiremez. Allah'ın emri gelince de hak uygulanır ve o zaman bâtılı seçenler hüsrana uğrayacaklardır.(Mümin 78)

Hadi diyelim şimdi kalmadı, ya 200 yıl önce, 300 yıl önce, 500 yıl önce, 1000 yıl önce? O zamanlarda da mı gerek yoktu? Zamanında adamın kendisi peygamber olmuş, kardeşi peygamber olmuş, kayınpederi peygamber olmuş, akıl hocası peygamber olmuş, oğlu peygamber olmuş, bir avuç coğrafyada aile boyu peygamber gönderen bu Allah 1400 yıldır neden peygamber göndermiyor?

Son Peygamber'den sonra haberleşme imkanları, öncesiyle kıyaslanamayacak şekilde arttı.

Sitelerde Paylaş

Allah sonsuzdur düşüncesiyle ben 'evren ve içindekiler sonsuzdan beri bir varoluş-yokoluş döngüsü içinde olabilir/olmalı.' dedim. Sen ise bilim-kurgu yazmışsın.

Neden benimki bilim-kurgu oluyor da senin ki gibi yorum olmuyor. Neden benim dediklerim de olmasın? Var mı benim söylediklerimin aksine bir ayet?

Sence başka bir dille ve başka bir uslûpla mı indirilmeliydi? Asıl o zaman abes olmaz mıydı?

Bence tüm dillerde, tüm toplumlara anlaşılır ve açık bir şekilde indirilmeliydi, ki herkes aynı anda haberdar olsun.

Kur'an elbette, bu gibi âyetlerle, öncelikle içinde bulunduğu toplumun yaşayışına da hükümler koymalı, kendi indiği toplumu görmezden gelmek olur mu? Bugün köle,cariye yok, dolayısıyla hükmün uygulanacağı ortam da yok.

O zamanlar köle ve cariye var diye ille de bunu kabul etmek mi gerekli? Neden direk o zaman kölelik ve cariyeliği yasaklamamış da kabul edip resmen tanımış ve düzenleme getirmiş?

78. Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah'ın izni olmaksızın herhangi bir âyeti kendiliğinden getiremez. Allah'ın emri gelince de hak uygulanır ve o zaman bâtılı seçenler hüsrana uğrayacaklardır.(Mümin 78)

Verdiğin ayeti doğrulayan hiç bir tarihi bilgi yok elimizde, demek ki açıkça sallamış Muhammed. Sen hiç duydun mu hiç bir japonun, bir çinlinin, bir afrikalının, bir aztekin, bir mayanın, bir eskimonun bize de zamanında şu peygamber gelmişti dediğini? Nedense Kuran'da bahsedilen bütün peygamberler hep yahudilere gelmiş, herhalde Allah diğer kavimlerden pek haberdar değilmiş.

Son Peygamber'den sonra haberleşme imkanları, öncesiyle kıyaslanamayacak şekilde arttı.

Gerçekten mi? Mesela haberleşme imkanları 800'de, 1010'da, 1250'de, 1500'de, 1700'de nasıl artmış? O zamanlar da internet, radyo, tv mi varmış?

Diyelim Allah Muhammed'i tüm insanlığa gönderdi, Amerika'da yaşayan insanlar bunu kaç yıl sonra öğrendi? 1000 yıl sonra öğrenmiş olabilir mi?

Şu anda birisi ortaya çıkıp ben peygamberim, Allah beni seçti dese sen bu insana neden inanasın? Neden bu Allah tek bir insanı seçip de diğer insanları ona inanıp inanmasına göre değerlendiriyor?

Sitelerde Paylaş

Sevgili Sağduyu,

buradaki yazışma sadece iki kişilik oldu, zaten pek anlamak istemiyorsun.

Bence tüm dillerde, tüm toplumlara anlaşılır ve açık bir şekilde indirilmeliydi, ki herkes aynı anda haberdar olsun.

Bu mümkün değil, insanlar ancak kendi dilinde anlayabilir, bütün insanların anlayabileceği ortak bir dil var mı?

O zamanlar köle ve cariye var diye ille de bunu kabul etmek mi gerekli? Neden direk o zaman kölelik ve cariyeliği yasaklamamış da kabul edip resmen tanımış ve düzenleme getirmiş?

Kölelik ve cariyeliği kaldırmak için, Peygamber teşvik etmiş, kölesini azad edip, evlat edinmiştir, haberdar bile değilsin.

Verdiğin ayeti doğrulayan hiç bir tarihi bilgi yok elimizde, demek ki açıkça sallamış Muhammed. Sen hiç duydun mu hiç bir japonun, bir çinlinin, bir afrikalının, bir aztekin, bir mayanın, bir eskimonun bize de zamanında şu peygamber gelmişti dediğini? Nedense Kuran'da bahsedilen bütün peygamberler hep yahudilere gelmiş, herhalde Allah diğer kavimlerden pek haberdar değilmiş.

Tarih sürecinde adı sanı kaybolmuş nice lider yok mu? Bugün, özellikle Uzakdoğu'daki dinlerin orijininin ilahî olmadığını nereden biliyorsun? Buda'nın peygamber olmadığını ne biliyorsun?

Gerçekten mi? Mesela haberleşme imkanları 800'de, 1010'da, 1250'de, 1500'de, 1700'de nasıl artmış? O zamanlar da internet, radyo, tv mi varmış?

Tabiki İnternet, radyo,tv yoktu; fakat daha 8. yüzyılda Allah'ın Mesajı İspanya'dan Çin'e kadar yayılmadı mı?

Diyelim Allah Muhammed'i tüm insanlığa gönderdi, Amerika'da yaşayan insanlar bunu kaç yıl sonra öğrendi? 1000 yıl sonra öğrenmiş olabilir mi?

Söyledim ya; insanlığın başından beri peygamberler gönderilmiş, sadece Muhammed değil. Oranın, keşfedilmeden önceki yerli halkının da kendine göre bir tanrı inancı varmıştır.

Şu anda birisi ortaya çıkıp ben peygamberim, Allah beni seçti dese sen bu insana neden inanasın? Neden bu Allah tek bir insanı seçip de diğer insanları ona inanıp inanmasına göre değerlendiriyor?

Hz.Muhammed son peygamber değil mi?

Sitelerde Paylaş

Sevgili Sağduyu,

Ben seni anlarım ama sen beni anlayamazsın çünkü ben de müslümandım bir zamanlar. Körü körüne inanmak nedir bilirim.

Bu mümkün değil, insanlar ancak kendi dilinde anlayabilir, bütün insanların anlayabileceği ortak bir dil var mı?

Ne yazdığımı dikkatli okuyup anlamamışsın ki. Bütün insanların anladığı ortak dilden falan bahsetmedim, her topluma o toplumun anlayacağı dilden gönderilmesi gerektiğini yazdım.

Kuran'ın dili arapça, diğer toplumlar nasıl anlayacak? Kuran'ın ortaya çıkışından tam 1000 yıl sonra yeryüzünde kaç insan arapça biliyordu?

Kölelik ve cariyeliği kaldırmak için, Peygamber teşvik etmiş, kölesini azad edip, evlat edinmiştir, haberdar bile değilsin.

Muhammed'in hiç bir şey teşvik ettiği yok, aksine Kölelik ve cariyelik kurumu Kuran'da düzenlenmiş, resmi hale getirilmiştir.

köle azat etmek de köleliği teşvik anlamına gelmez, bütün köleci toplumlarda azat mekanizması vardır. Azat mekanizması olması köleliğin kaldırılmasını teşvik etmek değildir.

Köleliği kaldırmak isteyen açıkça "kölelik yasaktır." der, olur biter.

Tarih sürecinde adı sanı kaybolmuş nice lider yok mu? Bugün, özellikle Uzakdoğu'daki dinlerin orijininin ilahî olmadığını nereden biliyorsun? Buda'nın peygamber olmadığını ne biliyorsun?

Tabiki İnternet, radyo,tv yoktu; fakat daha 8. yüzyılda Allah'ın Mesajı İspanya'dan Çin'e kadar yayılmadı mı?

Söyledim ya; insanlığın başından beri peygamberler gönderilmiş, sadece Muhammed değil. Oranın, keşfedilmeden önceki yerli halkının da kendine göre bir tanrı inancı varmıştır.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Sağduyu,

Ben seni anlarım ama sen beni anlayamazsın çünkü ben de müslümandım bir zamanlar. Körü körüne inanmak nedir bilirim.

Ne yazdığımı dikkatli okuyup anlamamışsın ki. Bütün insanların anladığı ortak dilden falan bahsetmedim, her topluma o toplumun anlayacağı dilden gönderilmesi gerektiğini yazdım.

Kuran'ın dili arapça, diğer toplumlar nasıl anlayacak? Kuran'ın ortaya çıkışından tam 1000 yıl sonra yeryüzünde kaç insan arapça biliyordu?

Muhammed'in hiç bir şey teşvik ettiği yok, aksine Kölelik ve cariyelik kurumu Kuran'da düzenlenmiş, resmi hale getirilmiştir.

köle azat etmek de köleliği teşvik anlamına gelmez, bütün köleci toplumlarda azat mekanizması vardır. Azat mekanizması olması köleliğin kaldırılmasını teşvik etmek değildir.

Köleliği kaldırmak isteyen açıkça "kölelik yasaktır." der, olur biter.

Vardır, ama ortadoğudan bir sürü peygamber unutulmamış da diğer taraftakiler mi unutulmuş?

Uzakdoğudaki dinlerin senin dininle alakası yok, Buda'nın da peygamber olduğu hiç bir kaynakta geçmez.

Yayılmadı tabii, sadece araplar bir kaç ülkeyi işgal ettiler. Ne Amerikadakilerin ne Avrupadakilerin ne Afrikadakilerin ne Asyadakilerin haberi oldu. Bırak 8 yy.'ı İslam'ın ortaya çıkışından 1000 yıl sonra bile haberi olmayanlar olanlardan kat kat fazla idi Haberi olanların %99,99999'u Kuran'ı okumamışlardı bile çünkü ortada okunacak bir Kuran yoktu.

İslam'ın çıkışından tam 1000 yıl sonra ortada kaç tane Kuran vardı ve kaç dile çevrilmişti?

Amerikadaki yerlilerin tanrı inancı değil tanrılar inancı vardı. Madem oraya peygamber gönderilmiş, bir tanesinin ismini söyle, sadece 1 tanesinin, ona bile razıyım.

Değil, ondan sonra da peygamberler çıktı sadece Muhammed kadar tutmadı. Bu dini yayayn araplar Muhammed yerine başka birini benimseseydi sen de o benimsenen kişiyi peygamber olarak kabul edecektin.

Onu bırak, Türkiye yerine Brezilya'da doğsaydın hristiyan olacaktın ve Muhammed'in sahte peygamber olduğunu söyleyecektin. Senin bu dine inanmanın tek bir sebebi var, o da müslüman bir aile ve müslüman bir çevrede doğman.

Sitelerde Paylaş

Sevgili sağduyu,

sen bir zamanlar ben de müslümandım diyorsun ya,

hayır sadece müslüman bir toplum içinde doğduğun için kendini müslüman sanmışsın o kadar. Yazdıklarından anladığım kadarıyla, ne Kur'an'ı okuyup uzun uzun düşünmüşsün, ne de Peygamberin yaşayışını.

Sen de, diğerleri gibi, müslüman olan herkesi ezbere müslüman, taklidî iman sahibi sanıyorsun.

Aşılması çok zor bir önyargı var.

Sitelerde Paylaş

hoşgeldin yönetici......

cennet ve cehennem varlığına inanıyom müslümanım ama bana çok saçma geliyo......

Ben allahım benim varlığıma inananlar cennette hurilerle sexs yapacak bana inanmayanlar cehennemde yanacak çok saçma bir argüman.....

Sitelerde Paylaş

hoşbulduk, cennet kelimesinin sözlük anlamının hurilerle seks kadar dar olduğunu düşünmüyorum en basitinden günlük hayatta sende kullanıyorsundur "vay canına burası cennet gibiymiş" gibi kalıbı. Yani çok özetle cennet insanın en mutlu olacağı yer/durumdur , o dönem arabistan da yaşayan insanlar için cennet hurilerle dolu bir vahaydı, zira onları aklının bilgileri çerçevesinde kavrayabilceği resim buydu, nehirler, güzel meyveler ve güzel kızlardan daha büyük bir zenginlik mutluluk kaynağı bilmiyorlardı ama huriler senin için bir anlam ifade etmiyor olabilir mesela sen bir bilgisayar oyunu delisiysen senin için cennet 24 saat hiç yorulmadan en son çıkan en gelişmiş grafiklere sahip en yeni çıkmış oyunları sınırsızca oynayabilmek olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

Işkence odası olan bir allah, iyi bir allah değildir.

Cennet ve cehennem hayal ürünleri. Tıpkı dinler gibi.

Boyle bir tanrin oldugu dusuncesi bile endise verici ve korkunc olurdu ama yok.Fiziksel ve kimyasal bir takim olaylar sonucu milyonlarca yilda turlerin evrimlesmesi sonucu ortaya ciktik.

Sitelerde Paylaş

Şahsen ben öldükten sonra cennet yada cehennemin olduğuna inanmıyorum. Bana çok saçma geliyo........

Sen allah varlığına inandın. Allah var dıye şehadet ettin sen cennette milyarlarca sene yaşayacaksın mükafat göreceksin.

Sen allaha inanmadın milyarlarca sonsuz cehennemde yanıcaksın......

Ya beyler düşünün ne kadar aptalca...... Bir insan hiç sorgulamazmı? ya müslümler yeter artık bıktım sizden .................

Günde 5 vakit ezanı duymaktan ramazanda oruç tutyonuz ağzınız leş gibi kokuyo ahmaklar.........

cennet cehennem masaldan ibaret................

Tanrınızda zerre kadar akıl olsa insanları cennet cehennem diye tehdit etmez....İnsan ihtiyaçlarını mükafat diye sunmaz cennette...........

Yeme içme yaşamak için bir ihtiyaçtır... sexs üremek için bir ihtiyaçtır. cennette bunlara ne gerek var????

cennet ve cehennem sadece bir hayal ürünüdür bu kadar basit.......

sizin yorumlarınız beyler?

Cennet ve cehennem kavramlarının bir karşılıkları olmadığına inanmıyorum, aslına bakarsanız bu konudaki düşüncem cennet ve cehennemin olduğu yönünde. Fakat islamiyette olduğu şekilde değil. Bilinmezlik insana hep korku vermiştir. Binlerce yıllık tarihsel geçmişi olduğunu düşünüyorum bu korkuların, kozmozun ortasında, içinde bulunduğu şeyin farkında olmayan insanın korkularını düşünün, aklında şu an sormaya gerek bile duymadığımız sorular, varlık hakkında. Ve bin yıllardır korkarak hayatta kalmış kuşakların sonuncusu olarak birey. Anlamlandırmaya çalışan bir korkak. Çok uzatmak istemiyorum, bu kadarıyla ne demek istediğimi anlayacak arkadaşlar olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak kişinin neyden kaynaklandığını dahi anlayamadığına inandığım bu korkuları ve yine bu konuda verilmiş cevaplar doğrultusunda cennet, cehennem gibi kavramları mantıklı bulmasını anlayabiliyorum. O zaman da, şimdi de. Biyoloji bilgimin yok denecek az olduğunu düşünmeme rağmen insanın birkaç on yıllık ömründe binlerce yıllık, genetik olduğunu düşündüğüm korku ve mükafatlandırılma duygularına yatkınlığının, bu konuda verilmiş en eski ve ne yazık ki günümüzde de hala verilen en popüler cevap olan cennet ve cehennem kavramlarında vücut bulmasına şaşırmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Cennet ve cehennem pek mantıklı gelmiyor insana.. reankarnasyon biraz daha adil ve uygun gibi, ama sonuçta o da bir inanç

Bunların yerine zamanı geriye alarak, haksızlıkları giderip eşitlik sağlamak biraz daha akla yatkın. belki milyonlarca yıl sonra, insanlar buna başarabilecek bilgi donanımına sahip olabilir.

veya zamanı oluşturan etkenleri belirleyen bir güç varsa, bize rehberlik edebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...