Jump to content

uruguay'a yerleşme ve şartları

Recommended Posts

Sayin sinekcan,

umarim bir gün hayaliniz gerceklesir.

Bende durum tam tersi.

Ben uzun süredir yurt disinda yasiyorum ve vatanimi sadece izinden izine görebiliyorum.

Benim hayalim ise orta vade de Türkiye´ye kesin dönüs yapmak.

Bu konuda de düsündügünüzü tahmin edebiliyorum.

Ancak Türkiye´de ki mevcut düzen hep böyle kalmayacak.

Umutluyum, umarim yanilmam.

Benim düşünceme neden katıldığınız şimdi anlaşıldı. Siz Türkiye dışında yaşayıp birçok şeyin farkındasınız :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayin sinekcan,

umarim bir gün hayaliniz gerceklesir.

Bende durum tam tersi.

Ben uzun süredir yurt disinda yasiyorum ve vatanimi sadece izinden izine görebiliyorum.

Benim hayalim ise orta vade de Türkiye´ye kesin dönüs yapmak.

Bu konuda de düsündügünüzü tahmin edebiliyorum.

Ancak Türkiye´de ki mevcut düzen hep böyle kalmayacak.

Umutluyum, umarim yanilmam.

umutlu olmanız güzel zira bu ülkede şuan en çok eksikliği hissedilen konudur gelecekten ve bu ülkeden umutlu olmak

ama ben ne yazık ki bu umudumu yıllar önce yitirmiş biriyim.

umarım siz haklı çıkarsınız ve bir konuda yanıldığım için bende mutlu olurum..

Sitelerde Paylaş

Yurtdışında yaşayan çoğu Türkte uyumsuzluk sorunu var.

Bir çoğu orada dışlandıklarını, hatta kimi zaman aşağılandıklarını söylüyorlar.

En azından forumdakilerin tamamı bu durumda.

Bunun nedenini tam olarak anlamış değilim.

Acaba sorun onlarda mı yoksa o ülkelerin kültürel yapısında mı?

Sitelerde Paylaş

Siz yabancıya satılan araçların fiyatlarını biliyor musunuz? Bu ülkede yabancıysanız 100.000 euro luk araca 40.000 e binersiniz. :D

ötv yok yabancılara. bazen araçlara bakıyorum ulan bedava bu ne diyorum bir bakıyorum yabancıdan-yabancıya satılık

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz yabancıya satılan araçların fiyatlarını biliyor musunuz? Bu ülkede yabancıysanız 100.000 euro luk araca 40.000 e binersiniz. :D

ötv yok yabancılara. bazen araçlara bakıyorum ulan bedava bu ne diyorum bir bakıyorum yabancıdan-yabancıya satılık

bu sadece araç konusunda değil

ben yıllar önce istanbul'da 5 yıldızlı gayet popüler bir otelde çalışıyordum ve şunu söyleyeyim yurtdışından acenta vasıtasıyla geliyorsanız oda fiyatı + kahvaltı 30 dolar civarıydı

yok yerli iseniz size fiyatımız 100 doların üzerindeydi 120-150 dolar arası bişeydi.

bu kokuşmuş ülke ne yazık ki böyle.

Sitelerde Paylaş

Bana sorarsan hem onlarda hem de ülkelerin farkli kültüründe.

Sayet baska bir ülkede yasamak istiyorsaniz, ilk önce o ülkenin dilini iyi örgrenmeniz lazim.

Ben kücük yasta geldigim icin, herhangi bir uyum ve dil sorunu yasamadim.

Ancak benim gibi kücük yasta gelip, hala dil sorunu yasayan insanlar var.

Ben bunu anlamakta güclük cekiyorum.

Sözün kisasi:

Yurt disinda yasamak ve mutlu olmak istiyorsaniz, o ülkenin dilini ögrenmeye hemen baslamakta yarar var.

Sitelerde Paylaş

Bana sorarsan hem onlarda hem de ülkelerin farkli kültüründe.

Sayet baska bir ülkede yasamak istiyorsaniz, ilk önce o ülkenin dilini iyi örgrenmeniz lazim.

Ben kücük yasta geldigim icin, herhangi bir uyum ve dil sorunu yasamadim.

Sözün kisasi:

Yurt disinda yasamak ve mutlu olmak istiyorsaniz, o ülkenin dilini ögrenmeye hemen baslamakta yarar var.

bir uyum ve dil sorunu yasamadim.

Dil demek insan demektir. Orası kesin bir şey zaten ama yine de yurtdışındayken Türkiye özlemi çeken insanlar çok.

Örneğin siz de bu durumdasınız.

Dil sorununuz olmadığı halde yine de dönmeyi düşünüyorsunuz ama Türkiye'de hayat şartları çok zor ve her geçen gün biraz daha ağırlaşıyor.

Her şey bozuldu. Aklınıza gelebilecek her şey.

Evlerin duvarları kağıt gibi. Sazın teline dokunacak olsam taa iki kat aşağıdan komşu şikayete geliyor.

Saz bile çalamıyorsunuz. Müzik dinleyemiyorsunuz.

Ben kendi adıma çok mutsuzum bu konuda.

Gece gündüz car car bağıran ezandan ve daha birçok bozucu gürültüden rahatsız olmayan insanlar müzikten rahatsız oluyorlar.

Zombileşti insanlar.

İyi ve güzel şeylerden acaip rahatsız oluyorlar.

Sapıklaştılar.

Sitelerde Paylaş

Dil demek insan demektir. Orası kesin bir şey zaten ama yine de yurtdışındayken Türkiye özlemi çeken insanlar çok.

Örneğin siz de bu durumdasınız.

Dil sorununuz olmadığı halde yine de dönmeyi düşünüyorsunuz ama Türkiye'de hayat şartları çok zor ve her geçen gün biraz daha ağırlaşıyor.

Her şey bozuldu. Aklınıza gelebilecek her şey.

Evlerin duvarları kağıt gibi. Sazın teline dokunacak olsam taa iki kat aşağıdan komşu şikayete geliyor.

Saz bile çalamıyorsunuz. Müzik dinleyemiyorsunuz.

Ben kendi adıma çok mutsuzum bu konuda.

Gece gündüz car car bağıran ezandan ve daha birçok bozucu gürültüden rahatsız olmayan insanlar müzikten rahatsız oluyorlar.

Zombileşti insanlar.

İyi ve güzel şeylerden acaip rahatsız oluyorlar.

Sapıklaştılar.

Mutsuz oldugunuz icin üzüldüm.

Evet, burada aslinda herhangi bir sorunum yok.

Evet, burada hergün aksam 8:00´e kadar istediginiz gibi saz calip, müzik dinleyebilirsiniz.

Ancak dediginiz gibi memleketimi özlüyorum.

Önceleri pek önemsedim...

Bakalim, zaman ne gösterecek ...

Sitelerde Paylaş

Savaştan yeni çıkmış bir Türkiye düşünün.

Ekonomi sıfır. Sanayi sıfır. Yaşam standartları yerin dibi. Eş çocuk komşu akraba bir araya gelip masanın başında oturup düşünüyorsunuz. Ne yapalım? İş yok. Güç yok. Gelecek belli değil. Zaman geçiyor. İyi yaşamak istiyoruz. Yaşamımızın bir anlamı olsun istiyoruz. Nasıl yapalım? Komşunun birisi çıkıp diyor, gelin ekmek dükkanı açalım. Ben ekmek pişirmeyi biliyorum. Yanıma sizlerden 2-3 kişi alırsam hem sizlere iş olur, hemde ben iş becerimi hayata geçirmiş olurum. Millet düşünüyor diyor...valla bizim aklımıza başka da bir fikir gelmiyor. Bizden ne istiyorsun ey komşu. Komşu da diyor ki "Ya şu Ahmetten eski makinalar varmış...şimdilik onları kullanırım. Fakat bunu alacak param yok." Millet "kaç para lazım" sorar. Şu kadar der komşu. Millet çıkarır ceplerinde ne var ne yok. Mehmette 100 lira varmış. Dursunda 10 lira varmış. Özgüde 25 lira varmış. Neyse hepsi koyar paraları masaya. Komşu ahmet gider makinaları alır. Mahalledeki Nurettin de dükkanını kullandırır komşu Ahmete. Neyse Ahmet işine başlar. Dediği gibi mahalleden 3-4 kişiyi de işe alır. 3-4 ay sonra da milletten aldığı borçları kapatır. Millet yine bir araya gelir der ki...bak Ahmetin işi oldu. 3-4 kişiyi de işe aldı. Ee? Kalan ne olacak? Komşu Ahmet gelip der...yahu ben un almakta zorlanıyorum...birisi bana devamlı un getirsin. Bak para da veriyorum peşin...yeterki bana zamanında un getirsin. Neyse, komşu Osmanın merakı varmış getirip götürmeye böyle şeyleri...hemen Ahmete un getirmeye başlamış. Yanına da 3-4 kişi yük taşımak için işe almış.

Aradan 4 yıl geçer. Ahmet der ki "Ya ben bu işten sıkıldım, birisi gelsin bu işe devam etsin ben de daha iyi bir iş fikrim var onunla devam ederim." Öyle de yapmış...gitmiş büyük bir işe burnunu sokmuş milyoner olmuş.

Aradan 50 yıl geçiyor...milletin işi gücü yerinde...herkes merak ettiği işlerle meşkul. Hükümet diyor ki etrafımızdaki komşular kötü vaziyette yaşıyorlar. Bizlerin durumu nasıl olsa iyi, hepimiz zaten istediğimiz işlerle meşkuluz, birkaçına izin verelim gelsinler biraz para kazansınlar, kendi ülkelerinde iş kursunlar bizim gibi adam gibi onlar da yaşasın. Aradan 50 yıl geçiyor... ve bu davet edilen komşular (Almanlar, İtalyanlar, Yunanlılar) sadece dönercilik yapıp paraları ülkelerine gönderiyorlar. Ülkelerinde de ne kalkınma oluyor aynı bizdeki gibi, nede buna benzer bir şey. Adamlar yiyip için sırtımızdan geçiniyorlar. Yahu kardeşim biz sizi buraya kendinizi kalkındırasınız diye davet etttik. Kanımızı emesiniz diye davet etmedik ki. Bak biz çok zor koşullar altında bu noktaya geldik. Savaş gördük. Sizde savaş bile olmadı. Ama bu kadar imkanınıza rağmen yaptığınız bütün iş bizden aldıklarınızla yiyip içip yatmanız. Zaten bir de dilimizi de öğrenmek istemiyorsunuz. Üstelik de kız çocuklarımıza, eşlerimize kadınlarımıza ahlaksızlık yapıyorsunuz. Eee yetti artık ya! Defolup gidin buradan! Hadie hüde!

tarihinde MaskedVigilante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

Benim şuan Türkiye'de aylık 1200 doların üstünde gelirim var, başvursam çıkar mı acaba? Hadi çıktı diyelim çifte vatandaş mı olacağım, orada bana iş bulacaklar mı buradaki gibi, oranın vatandaşlığına kabul edildiğimde Türkiye vatandaşlığım düşecek mi? Türkiyede kazandığım paranın onlara ne faydası olacak?

Sitelerde Paylaş

Benim hayalim Avustralya

adamların Başbakanı hem kadın hem de ateist

Koca bir kıta ülkesi ve 20 milyon civarı nüfusu var

Sanıldığı gibi anhlosakson değil tamamen kozmopolit bir memleket

ve en önemlisi, dünyanın öbür ucunda , ne karışanı var ne de didişeni, komşusu bile yok

tarihinde KAM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu sadece araç konusunda değil

ben yıllar önce istanbul'da 5 yıldızlı gayet popüler bir otelde çalışıyordum ve şunu söyleyeyim yurtdışından acenta vasıtasıyla geliyorsanız oda fiyatı + kahvaltı 30 dolar civarıydı

yok yerli iseniz size fiyatımız 100 doların üzerindeydi 120-150 dolar arası bişeydi.

bu kokuşmuş ülke ne yazık ki böyle.

müzeye gidersin türklere 15 TL yabancılara 3 TL giriş ücreti.

bizim bi tanıdık da araç almış, 75bin TL lık aracı 40bin e almış. engelli olduğu için vergi ödememiş. ulan dedim fiyat farkına bak.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
Bir saat önce, picofarad yazdı:

çiftlikbankın kurucusuda uruguaya gitmiş.

@sinekcan  mehmet aydın sen misin yoksa?:)

500 milyon lira vurgun yapıp kaçtı çocuk .. Hala çocuk diyorum ama herif 27 yaşında .. :)

tarihinde Omnipotent tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya arkadaşlar bir ülke cazibe merkezi ise bu dünyadaki sosyal sıkıntı çeken insan topluluğu adeta oraya akar.  Bu ülkelerin başını Amerika Almaya ve İngiltere çekmiştir. Yani ülkenin gelişmişliği ile göç alması hep parelel boyuttadır. 

İlk etap ta Yukarıda anlatılanlardan çok cazip bir ülke gibi gösterilen Uruguay Aslında ekonomik açıdan çok ta cazip değildir. Adam başı 3 inek düşebilir. Ancak bu ineklerin et ve süt gibi ürünlerini de yine uruguay da pazarlamak zorundasın. Her kese 3 inek düştüğü bir ülkede 4 kişilik bir ailenin potansiyel 12 ineği olması gerekmez mi. İşte çiftlik bank Mağdurlarının yatırımdan önce hesap edemediği konu da buydu .1 koyup 3 almak. Ama şirket batınca 3ün birini aldılar.

Uruguay Dini Ritüellere pek önem vermeyen bir ülke . Bu güzel. Ancak  Ülkenin bize uzaklığı göz ardı edilemez. Kaldı ki Dil ve sosyal sınıf yapısı ilk akla gelen handikaplardır.

Kazakistan bize daha yakındır. Kazakistana yatırım yapana hem karı hemde toprak veriyorlar. Bu nedenle 1200 doların üzerine 2000 dolar yol parası koyup Uruguaya gideceğime  Kazakistana gider yapılan teklifi hemen kabul ederdim. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...