Jump to content

NEDEN HİÇBİR ŞEY yerine bir şeyler var?

Recommended Posts

Leibniz'in sorduğu bu soruya Kelamcıların verdiği yanıt şudur;

1- Her var olmaya başlayan, başlangıcı için kendisi dışında bir sebebe muhtaçtır.

2- Evrenin bir başlangıcı vardır.

3- O halde evrenin var olmaya başlamasının kendi dışında bir sebebi vardır.

Bu sebep de Yaratıcı olan Yüce Allah'tır.

Soru bu:Neden hiçbir şey yerine bir şeyler var?

Sorum şu: Neden her şeyin bir nedeni olsun?

Bakın geçenlerde Caner Taslaman izledim. Allahın yaratıcısı kimdir, Allahın varolma sebebi nedir sorusuna şu yanıtı verdi :

Bu sorunun sorulması nedensellik ilkesinin yanlış anlaşılmasıdır. Her şeyin bir sebebi yoktur. Her sonucun bir sebebi vardır. Her şeyin nihai sebebinin bir nedeni olamaz.

Peki her şeyin nihai sebebi, ya da şöyle söyleyeyim: Her şeyin başlangıcı, ilk varolan bu evrense(tekillik hali) bu neden var sorusu sorulamaz. Çünkü bir sonuç değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Olasılık %50 ise Tesadüf bu ya, her doğan çocuk erkek doğmaya başladı. Olmayacak birşey değil. Bunu hangi mekanizma engelleyecek?

Ayrıca bir insanın oluşumunu yazı turaya benzetmek olayı çok basite indirgemektir. Anne karnındaki süreçte kimsenin zerre kadar payı yok.

Bu arada yeri gelmişken sormak isterim kadın ve erkek birlikte nasıl evrildi? Yani birbirine uyumlu şekilde ve çocuk dünyaya getirecek biçimde nasıl evrildiler? Öncelik varmı?

İyi matematik bilmeyen toplumlarda adaletten söz edilemez. John Nash

Her doğan çocuk erkek olmaya başladı? Tesadüfen? :D yazımı demekki hiç bir surette anlamıyorsunuz. Ne var ki en açık şekilde yazabileceğim hali buydu.

Sadece benim yazımı değil, kendi iddianızı da ya düşünmeden yapıyorsunuz yada unutuyorsunuz...

İşin ucu her zaman evrime dayacak bu tip konularda. Mutasyonlar dışında basit bir soru sormak istiyorum sana, 22+X ve 22+Y kromozomları birleşti bir erkek oluştu diyelim. Erkek olması tesadüfmü,kesinlik mi, olasılık mı? Ayrıca kız ve erkek populasyon frekansı neden dengede? Bu kesinlik mi tesadüf mü olasılık mı? Bunun mantığı nedir? Evrim basamaklarından hangisi ile açıklıyorsun?

Tesadüf.

Bir bozuk parayı 2 kere atarsan 2 side yazı gelebilir. %100 yazı %0 Tura oldu...

Ancak Tura gelme ihtimali hala her atışta %50 dir.

Atış sayısı arttıkça oran %50 ye yaklaşır...

Örneğin 100 kere atarsak aşağı yukarı %49-%51 gibi bir oran oluşabilir. Tam %50 de oluşabilir...

Atış sayısı 1.000.000.000 ı bulduğunda ise oran neredeyse %50-50 dir en kötü ihtimalle %49,9 - %50,01 olur...

Atış sayısı arttıkça senin iddian yani "eşit olma" oranı iyice düzelir. Sonsuz atışta bu oran teorik olarak tam %50- 50 olacaktır.

?

Sitelerde Paylaş

Bakın geçenlerde Caner Taslaman izledim. Allahın yaratıcısı kimdir, Allahın varolma sebebi nedir sorusuna şu yanıtı verdi :

Bu sorunun sorulması nedensellik ilkesinin yanlış anlaşılmasıdır. Her şeyin bir sebebi yoktur. Her sonucun bir sebebi vardır. Her şeyin nihai sebebinin bir nedeni olamaz.

Peki her şeyin nihai sebebi, ya da şöyle söyleyeyim: Her şeyin başlangıcı, ilk varolan bu evrense(tekillik hali) bu neden var sorusu sorulamaz. Çünkü bir sonuç değildir.

İlave de edeyim;

Evrenin kaderi Tanrı'dan bağımsızdır.

Evrenle ilgili söylenen hiçbirşey, tanrıyı işaret etmez. Tanrı, evrenden bağımsız kendi başına bir olgudur ve kendi içerisinde kanıt gerektirmektedir.

Diğer bir deyimle, evren ezeli olsun yada olmasın, evrenin başlangıcının nedeni olsun yada olmasın...bunun gibi şeylerden hiçbiri tanrıyı işaret etmez. Tanrıyı işaret etmesini istiyorsanız, bu işareti gösteren ve doğrulayan ayrı bir kanıt göstermelisiniz.

Evrenle ilgili çıkmaza girince tanrıya sarılmak, evren kavramıyla tanrı kavramını karşılaştırmak ve bu karşılaştırmadan sonuç çıkartmak...bunların hepsi bilgisizlikten ileri gelen argüman olur (argument from ignorance) ve bu bir mantık hatasıdır.

O yüzden teistler evrene bakarak tanrıyla ilgili kendilerine sonuç çıkartmasınlar. :)

tarihinde MaskedVigilante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilmek önemliyse biliyorum zaten. Peki protonlar aynı yüklü oldukları halde neden birbirini itmezler çekirdekte? Neden elektronlar ile protonlar arasında bu kadar hassas ayarlar var? Nasıl yerleşmişler bulundukları yörüngelere ve konumlarına?

"Kendiliğinden" ne demektir? Madde kendinden haberdarmıdır?

Olaya hassas ayar diye bakarsan elbette bir yaratıcı bilinç ararsın. Ancak yanlış bakıyorsun. Ortada bir ayar yok. Enerjinin davranışı atomun bu şekilde olmasını sağlıyor. Enerji daha farklı davransaydı atom bugünkü şeklinde olmayacaktı ancak onun yerine daha farklı yapılar ortaya çıkacaktı. Atomun bugünkü halinde olması onun özellikle o şekilde olması için tasarlandığı anlamına gelmiyor. Çünkü farklı yapıda bir atom olsaydı, belki biz olmayacaktık ancak farklı yapılar gelişecekti. Belki bu yapılar bildiğimizden farklı yapıda bir canlılık oluşturacaktı. Bu canlılar evrilip bilinç kazanacaktı. Ve onlar, kendilerini oluşturan bu yapıları incelediğinde tam onlara göre olduğunu, bunun tesadüfen olmuş olamayacağını düşünecekti. Yani anlatmaya çalıştığım, sen tüm bu düzenin bir sonucu olarak seni var eden sebebe minnettarsın. Ancak bu düzen daha farklı olsaydı bu sefer farklı sonuçlar doğuracaktı ve sana göre düzensiz olan bu yeni düzene minnettar olacak başka sonuçlar doğacaktı. Her şekilde bir düzen ortaya çıkacak ve her seferinde farklı düzenlerden farklı sonuçlar çıkacak. Ancak her sonuç, kendisini var eden düzene minnettar olacak. Hala anlamadıysan biraz daha basitleştireyim:

Enerjinin farklı davranışlarına göre 3 farklı düzen oluşabiliyor diyelim. Ve her bir düzen kendi sonucunu oluşturuyor. Bu sonuçlara da bilinçli canlı diyelim.

A düzeni -> A canlısı

B düzeni -> B canlısı

C düzeni -> C canlısı

A canlısı bulunduğu evrene bakıp: Ne müthiş bir düzen. Evren A düzeninde olmasaydı biz var olamazdık. Bunun olması tesadüf olamaz öyleyse tanrı var.

Aynı şekilde B canlısı ve C canlısı da kendi düzenlerine bakıp minnettar olacaklardı. Biz insanlar da bu canlılardan biriyiz. Var oluşumuzun sebebi içinde bulunduğumuz düzen.

Evren biz var olalım diye böyle değil, evren böyle olduğu için biz varız.

Evren farklı olsaydı, bizim yerimize başka yapılar oluşabilirdi.

Sitelerde Paylaş

İyi matematik bilmeyen toplumlarda adaletten söz edilemez. John Nash

Her doğan çocuk erkek olmaya başladı? Tesadüfen? :D yazımı demekki hiç bir surette anlamıyorsunuz. Ne var ki en açık şekilde yazabileceğim hali buydu.

Sadece benim yazımı değil, kendi iddianızı da ya düşünmeden yapıyorsunuz yada unutuyorsunuz...

?

Anlatamadım sanırım. Oranları bir kenara bırakalım, bugün itibariyle doğan her çocuğun erkek olduğunu varsayalım. Sonuçta %50 gibi bir olasılık var ve nedense hep erkek oldu diyelim. Böyle bir şeyin olmaması için bir tek neden söyleyebilirmisin? Bunu engelleyen mekanizma var mı, varsa nedir yoksa neden yoktur? Bunu sormuştum.

Sitelerde Paylaş

Osho,

Yukarıdaki arkadaş neredeyse her şeyin kendiliğinden olduğunu söyledi az önce. Başta Sen tersini söylüyorsun. Sonra kendi özniteliğinden kaynaklı diyorsun.

"Doğası gereği" derken zaten yaratıldığı hali söylüyorsun aslında. Ayrıca maddede bilinçten söz edemeyeceğimize göre verdiğim örnekteki gibi elektronlar bulunmaları gereken yörüngelerine neden ve nasıl yerleşmiştir? Doğasında bunun olduğunu nereden biliyorsunuz?

Kendiliğinden olmuyor. Bulunmakta olduğu şartlar tarafından bu şekilde hareket etmesi için zorlanıyor. Şartların kaynağı doğa güçleridir (yer çekimi, elektrostatik çekim, kuvvetli ve zayıf etkileşimler). Bu doğa güçleri enerjinin organizasyonunan sorumludur.

Sitelerde Paylaş

Anlatamadım sanırım. Oranları bir kenara bırakalım, bugün itibariyle doğan her çocuğun erkek olduğunu varsayalım. Sonuçta %50 gibi bir olasılık var ve nedense hep erkek oldu diyelim. Böyle bir şeyin olmaması için bir tek neden söyleyebilirmisin? Bunu engelleyen mekanizma var mı, varsa nedir yoksa neden yoktur? Bunu sormuştum.

Detaylı bir kaç şey yazacaktım ama anlatamayacağım :D

Sen elindeki parayla 100 kere yazı tura at. Hepsi tura gelirse bu konuyu tekrar görüşelim.

Sitelerde Paylaş

I

Dusunmeye baslamissiniz bu guzel...

Iste birseyin oncesi yokluksa o sey icin bir sebep olmali...

Biz ne diyoruz sebepsiz ilk sebep Allahtir...

Materyalistler madde diyo...

Naturalistler doga...

Iste senin dedigin gibi evren tekillik durumunda neden sebesiz ilk sebep olmasin sorusunun cevabi cok basit...

Cunku o tekillik oncesi yokluk...

Yani sonsuzdan beri var olan bir tekillik soz konusu degil...

Oncesi yokluk oldugundan artik bu evren icin de bir sebebe ihtiyac vardir...

Ve en nihayetinde Allah bu sebepler zincirinin musebbibidir...

Sitelerde Paylaş

Olasılık kavramı belirleyici değil, gözlemleyicidir. Biz %50 diyorsak bu demek değil ki biz dedik diye bundan sonra %50 erkek olacak. Biz %50 diyorsak, bu demektir ki bugüne kadar çıkan bebeklerin yarısı erkek olmuş. Kontrol bizde değil. Biz sadece gözlem yapmaktayız.

Nedenine gelince, bir yumurta için yarışan sperlerin yarısı erkek yarısı dişidir. Erkek spermlerin dişi spermlere dönüp de "gelmeyin len burası bizim" deme gibi bir özelliği olmadığı için, o yumurtaya ulaşmak için hem erkek hemde dişi sperlerin eşit şansı bulunmaktadır. Nitekim, sonuçlar da bunu desteklemektedir.

Sitelerde Paylaş

Biz ne diyoruz sebepsiz ilk sebep Allahtir...

Başka bir sebep olamaz mı? Mesela çok zeki ve gelişmiş medeniyete sahip varlıklar bu evreni başlatmış olsalar, siz onlara Allah mı diyeceksiniz? Ya belki onların da üstüde bir Allahı varsa, o zaman ne olacak?

Iste senin dedigin gibi evren tekillik durumunda neden sebesiz ilk sebep olmasin sorusunun cevabi cok basit...

Cunku o tekillik oncesi yokluk...

Yani sonsuzdan beri var olan bir tekillik soz konusu degil...

Oncesi yokluk oldugundan artik bu evren icin de bir sebebe ihtiyac vardir...

Ve en nihayetinde Allah bu sebepler zincirinin musebbibidir...

Tıpkı Modest gibi boş boş konuşuyorsun. Ne dediğini eminim kendin bile anlamıyorsundur.

Allah kılıfını giydirmek için elli çeşit takla atıyorsun. Bu işin allaha bağlanması gereği sizin için ölüm kalım meselesi haline gelmiş. Gerçekten acınacak haldesiniz.

Sitelerde Paylaş

Başka bir sebep olamaz mı? Mesela çok zeki ve gelişmiş medeniyete sahip varlıklar bu evreni başlatmış olsalar, siz onlara Allah mı diyeceksiniz? Ya belki onların da üstüde bir Allahı varsa, o zaman ne olacak?

Tıpkı Modest gibi boş boş konuşuyorsun. Ne dediğini eminim kendin bile anlamıyorsundur.

Allah kılıfını giydirmek için elli çeşit takla atıyorsun. Bu işin allaha bağlanması gereği sizin için ölüm kalım meselesi haline gelmiş. Gerçekten acınacak haldesiniz.

Daha zekiler bizi var etmis olamaz mi diyon sonra kirk takla ve acinacak halden bahsediyon...

Bu forum coluk cocuk dolmus...

Sitelerde Paylaş

Öncelikle sorulara gayet samimi cevap verdiğin için teşekkür ederim. Özlemişim böyle ateistleri.

O zaman en başa dönelim. Eğer bigbang kuramının doğruluğuna inanıyorsan evrenin yokluktan var olduğunu kabul ediyor musun? Bu da bir çeşit enerji ama bilinmezlerle dolu. Noktasal aşırı yoğun bir enerji nasıl oluyor da düzenli atomlara ve atomsal düzendeki gezegen sistemlerine dönüşebiliyor?

Büyük Patlama kuramına göre, Büyük Patlama başlangıçta olmuş olması gereken şeydir. Büyük Patlama, patlamanın kendisini dışarıda bırakır. Bize neyin patladığını, neden neyin patladığını, nasıl neyin patladığını veya gerçekten patlayıp patlamadığını bile söylemez. Yani büyük patlama kuramı patlama öncesine dair hiçbir bilgi vermez.

Ama bilimin en temel ilkesi, yokluktan hiçbir şey var olamıyacağı ve var edilemeyeceği ilkesidir.

Bu ilkeye dayanılarak büyük patlamanın öncesinde ve varsa diğer tüm patlamaların öncesinde

var olan bir temel, bir köken olduğunu anlıyoruz. Ve bütün varoluşların temeli ve kökeni olan

ve hiçbir şeylik durumu da denilen, her ne ise basit bir enerji türü olduğunu ileri sürüyoruz.

Bu enerji sadece bir potansiyel bile olabilir ama bu kesinlikle yokluk değildir, güncel bilimde

boşluk ya da vakum enerjisi denilmektedir ama bu boşluğu, boşluk olarak algılasak ta

bilmediğimiz bir boyutta doluluktur, yani enerji ile doludur. Bu enerjinin durağanlığı ise

barındırdığı karşıt kutupların denge durumudur ki çok kısa süreli simetrik bir durumdur,

bir tepede dengede duran bir topun bu durumunu bozma eğiliminde olması gibi,

sözü geçen enerjinin de denge durumunu bozarak dışavurumu doğaldır, yani herhangi bir

dış etkene gerek duymaz. İşte bu dışavurum büyük patlamadır. Bilim bu patlamanın sonrasına

13,7 milyarlık yıla açıklama getirerek maddenin ve bütün elemanlarının nasıl oluştuğunu

açıklamaktadır. Tabii ki bu açıklamalara nokta konulmuş değildir, ama diğer sistemlere göre

bilimsel açıklamalar en güvenilir açıklamalardır ki teknoloji bunun kanıtıdır.

Teknolojiye güvendiğimiz gibi bilime de güvenebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Daha zekiler bizi var etmis olamaz mi diyon sonra kirk takla ve acinacak halden bahsediyon...

Bu forum coluk cocuk dolmus...

Demek ki benim önerim kırk takla atmak gibi geliyor ama sizin Allah fikri kırk takla atmak olarak gelmyor...ÖYLE Mİ????????

Siz de herşeyi biliyorsunuz. Bak bak bak..

Allah fikrini benim fikrimden daha gerçek yapan nedir? Aradki fark nedir?

Nasıl olsa herşeyi biliyorsunuz...buna da cevap verin.

Sitelerde Paylaş

Olasılık kavramı belirleyici değil, gözlemleyicidir. Biz %50 diyorsak bu demek değil ki biz dedik diye bundan sonra %50 erkek olacak. Biz %50 diyorsak, bu demektir ki bugüne kadar çıkan bebeklerin yarısı erkek olmuş. Kontrol bizde değil. Biz sadece gözlem yapmaktayız.

Nedenine gelince, bir yumurta için yarışan sperlerin yarısı erkek yarısı dişidir. Erkek spermlerin dişi spermlere dönüp de "gelmeyin len burası bizim" deme gibi bir özelliği olmadığı için, o yumurtaya ulaşmak için hem erkek hemde dişi sperlerin eşit şansı bulunmaktadır. Nitekim, sonuçlar da bunu desteklemektedir.

"Nasıllar"ın cevabı bilimle açıklanabilir. Ama "neden" açıklanamaz. Doğru kontrol bizde değil. Kontrol ilk yaratanda.

Sitelerde Paylaş

"Nasıllar"ın cevabı bilimle açıklanabilir. Ama "neden" açıklanamaz. Doğru kontrol bizde değil. Kontrol ilk yaratanda.

Neden "yaratan" olmak zorunda? Neden herşeyi "yaratılış" olarak görürsünüz? Bunun için kanıtınız var mı? Ben herşeyin bir sebebi var diyorum. Bu sebebin yaratan olması mecburi değildir.

Sitelerde Paylaş

Siz nasıl bir insansınız? Ben ilk sebebi yaratanla bağlamanın kanıta dayalı olması gerektiğini size en az 3-4 defa söyledim. Siz bu söylediğimi göz ardı mı ediyorsunuz? Okumuyor musunuz? Yoksa okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz? Türkçeniz benim gibi zayıfsa gelin İngilizce konuşalım. Çünkü aynı şeyleri tekrar etmenin anlamı yok. Anlıyor musunuz? Ben sizin dediklerinizi tam anlamak için ingilizceye çevirip öyle anlıyorum. Sizin de mi Türkçe'yle sorununuz var? Neden ben bu yaratıcı hususunu size tekrar edip duruyorum? Bunu bana açıklar mısınız? Orada gayet açık bir şekilde yazmışım. Sizden de "ben bunu anlamadım" gibi bir cevap da gelmedi. Demek ki anlıyorsunuz. O halde anlıyorsanız neden tekrar edip duruyorsunuz. Neyi hala anlamadınız? İlk sebep ile yaratıcının aynı şey olmadığını bir türlü anlamıyor musunuz? Aradaki farkı çözemiyor musunuz? İlk sebep ile yaratıcı aynı şey mi? Neden kafanıza girmiyor? Bunu anlamak neden bu kadar güç? Bende mi bir eksiklik var? Sizde mi? Aynı şeyleri tekrar edip duruyorsunuz. Sonra da neden kızıyıorsunuz diye soruyorsunuz. Adamı çıldırtıyorsunuz burada konuları tekrar tekrar konuşa konuşa. Yoksa siz de buraya anlamak yerine tebliğ etmeye mi geldiğiniz. Xerşan ile aynı kategoride misiniz? Nedir sıkıntınız? Belki aklınız almıyor. Belki bir doktora görünmeniz gerekir? Biz de sorununuz ne onu bilelim. Bu Türkçe bu kadar lanet bir dilse geçelim başka dil kullanalım. Türkçeyi kullanarak bu zihin mastrubasyonları ile uğraşmak zorunda mıyız? Madem bu dil işimizi görmüyorsa, atalım bir kenara işimizi gören ne ise onu kullanalım. Ben aynı şeyleri tekrar etmekten deli oluyorum. Çıldırıyorum. Siz aynı şeyleri tekrar etmekten bıkmıyorsunuz galiba. Aynı şeyleri tekrar ettiğinizin farkında mısınız? Yoksa farkında olmak gibi bir amacınız yok mu? Şimdi de dönüp bana bir de deli muamelesi mi yapacaksınız? Burada aynı şeyleri anlamamakta direnen birisi deli olmuyor da, aynı şeyleri tekrar eden mi deli oluyor? Bana mantıklı bir açıklama yapabilir misiniz? Yok eğer anlama kapasitesine sahp değilseniz sizinle uğraşmayalım bu konu da böylece bitsin. Bilelim nedir ne değildir. Okuma özürlüsü müsünüz? Bilelim. Anlama özürlüsü müsünüz? Onu da bilelim. Yok bunlar ortada böyle kala kala dediklerime kızacaksanız demek ki sizin çok ciddi problemleriniz var. Siz bu kafayla insan içine nasıl çıkıyorsunuz? Ha durun, belki de çıkarsınız. Çünkü herkes sizin gibi ahmak. Onlar açısından bir sıkıntı yok zaten. Al işte, iyicene beni dengeden çıkardınız. Siz ne biçim insanlarsınız. Siz bu dünyada nasıl yaşarsınız. Nasıl geçinirsiniz. Siz nereden böyle çıktınız. IQ seviyeniz 50'lerde falan mı. Sizlerle bu dünyayı paylaştığım için büyük utanç duyuyorum. Keşke olmasanız. Belki de kafanızı o camiye sokmanız iyi bir fikir. Belki de daha fazlasına kafanız basmıyor.

Sitelerde Paylaş
Higgss bozonu hic bilinmiyordu

Demek buna kafan basmayacak kadar mercimek kafalısın. Siz müslülere laf anlatmaya gerçekten değer mi, bunu bilmiyorum ama, kısaca anlatayım:

Higgs bozonu denklemde eksik olan x'tir. Yani bilinmeyen fakat varlığı öngörülen, bilinmese de olması gerektiği anlaşılan bir şeydir. 2x=8 ifadesinde x bilinmiyor ama var. x=4 olması gerekiyor. Higgs bozonunu öngören denklem bundan çok karışık ve çok fazla bilinmeyenli olsa da, bu örnekteki gibi bilinmeyen ama matematiksel olarak öngörülendir.

Tanrı varsayımı ise, hiç gereği olmayan, hiç bir denklemin x'i olmayan, Satürn halkasında dönen bir tablet bilgisayarın var olduğu iddiası gibi boş ve akıl dışı bir ortaya atımdır. Bir hezeyandır ve bilimle en küçük ilgisi yoktur.

Sitelerde Paylaş
Siz nasıl bir insansınız

:D Boşver dostum... Nasılların cevabı bilimle zzzttt ama neden zırrrttt gibi saçma sapan bir cümleye bu kadar yığma yapmana hiç gerek yok. Bu müslüler ne dediklerini kendileri biliyorlar mı? Hiç sanmıyorum. Papağan ezberlediği bir kaç cümlenin ne anlama geldiğini bilir mi? Bilmez... Müslülerin zırvalarını laf yerine koymanı hiç tavsiye etmem.

Sitelerde Paylaş

Siz nasıl bir insansınız? Ben ilk sebebi yaratanla bağlamanın kanıta dayalı olması gerektiğini size en az 3-4 defa söyledim. Siz bu söylediğimi göz ardı mı ediyorsunuz? Okumuyor musunuz? Yoksa okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz? Türkçeniz benim gibi zayıfsa gelin İngilizce konuşalım. Çünkü aynı şeyleri tekrar etmenin anlamı yok. Anlıyor musunuz? Ben sizin dediklerinizi tam anlamak için ingilizceye çevirip öyle anlıyorum. Sizin de mi Türkçe'yle sorununuz var? Neden ben bu yaratıcı hususunu size tekrar edip duruyorum? Bunu bana açıklar mısınız? Orada gayet açık bir şekilde yazmışım. Sizden de "ben bunu anlamadım" gibi bir cevap da gelmedi. Demek ki anlıyorsunuz. O halde anlıyorsanız neden tekrar edip duruyorsunuz. Neyi hala anlamadınız? İlk sebep ile yaratıcının aynı şey olmadığını bir türlü anlamıyor musunuz? Aradaki farkı çözemiyor musunuz? İlk sebep ile yaratıcı aynı şey mi? Neden kafanıza girmiyor? Bunu anlamak neden bu kadar güç? Bende mi bir eksiklik var? Sizde mi? Aynı şeyleri tekrar edip duruyorsunuz. Sonra da neden kızıyıorsunuz diye soruyorsunuz. Adamı çıldırtıyorsunuz burada konuları tekrar tekrar konuşa konuşa. Yoksa siz de buraya anlamak yerine tebliğ etmeye mi geldiğiniz. Xerşan ile aynı kategoride misiniz? Nedir sıkıntınız? Belki aklınız almıyor. Belki bir doktora görünmeniz gerekir? Biz de sorununuz ne onu bilelim. Bu Türkçe bu kadar lanet bir dilse geçelim başka dil kullanalım. Türkçeyi kullanarak bu zihin mastrubasyonları ile uğraşmak zorunda mıyız? Madem bu dil işimizi görmüyorsa, atalım bir kenara işimizi gören ne ise onu kullanalım. Ben aynı şeyleri tekrar etmekten deli oluyorum. Çıldırıyorum. Siz aynı şeyleri tekrar etmekten bıkmıyorsunuz galiba. Aynı şeyleri tekrar ettiğinizin farkında mısınız? Yoksa farkında olmak gibi bir amacınız yok mu? Şimdi de dönüp bana bir de deli muamelesi mi yapacaksınız? Burada aynı şeyleri anlamamakta direnen birisi deli olmuyor da, aynı şeyleri tekrar eden mi deli oluyor? Bana mantıklı bir açıklama yapabilir misiniz? Yok eğer anlama kapasitesine sahp değilseniz sizinle uğraşmayalım bu konu da böylece bitsin. Bilelim nedir ne değildir. Okuma özürlüsü müsünüz? Bilelim. Anlama özürlüsü müsünüz? Onu da bilelim. Yok bunlar ortada böyle kala kala dediklerime kızacaksanız demek ki sizin çok ciddi problemleriniz var. Siz bu kafayla insan içine nasıl çıkıyorsunuz? Ha durun, belki de çıkarsınız. Çünkü herkes sizin gibi ahmak. Onlar açısından bir sıkıntı yok zaten. Al işte, iyicene beni dengeden çıkardınız. Siz ne biçim insanlarsınız. Siz bu dünyada nasıl yaşarsınız. Nasıl geçinirsiniz. Siz nereden böyle çıktınız. IQ seviyeniz 50'lerde falan mı. Sizlerle bu dünyayı paylaştığım için büyük utanç duyuyorum. Keşke olmasanız. Belki de kafanızı o camiye sokmanız iyi bir fikir. Belki de daha fazlasına kafanız basmıyor.

Kızdırdığım için özür dilerim, kusura bakmayın.

Yolunuz açık olsun

Sitelerde Paylaş

:D Boşver dostum... Nasılların cevabı bilimle zzzttt ama neden zırrrttt gibi saçma sapan bir cümleye bu kadar yığma yapmana hiç gerek yok. Bu müslüler ne dediklerini kendileri biliyorlar mı? Hiç sanmıyorum. Papağan ezberlediği bir kaç cümlenin ne anlama geldiğini bilir mi? Bilmez... Müslülerin zırvalarını laf yerine koymanı hiç tavsiye etmem.

Çok haklısın dostum.

Adam utanmaz bir şekilde daha önceki yazılarımı göz ardı etti. Bana bir video gönderdi, o videodaki söylenenleri çözmek için inan bana burada 3 saat oturdum ve söylediklerini yazıya döktüm. Düşün, kelimesi kelimesine herşeyi yazıya döktüm. Çünkü başka türlü anlamak mümkün değil. Sonra bu yazıyı ingilizceye çevirdim, iyicee düşündüm, sonra da cevap yazdım. Ya bu optimum denilen vatandaşın yaptığı ne oldu? Hiç. Yoksaymak. Gözardı etmek. Konuyu kapatmadan başka konuya geçmek. Hemde hiçbirşey olmamış gibi. Sonra da hiçbirşey olmamış gibi video göndermesine neden olan konuyu tekrar ortaya atmak. Yahu insan bu kadar ahmak yerine konmaz ki? Benim harcadığım çabanın yarısını harcasa bu vatandaş, konu belki çoktan bitmişti.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...