Jump to content

Birazda Kendimden...

Recommended Posts

Bir taraftan bakınca öteki taraf haksız fakat öteki taraftan bakınca bu seferde onların öteki tarafı olan bu taraf haksız...

Hak nedir ?

-Gerçek , doğru , aitlik ?

Belki burda bir sorun vardır...

Hayatta bu taraftar tutum hep var ve acaba biz gerçekten yaptığımız seçimlerde hakkımı seçiyoruz yoksa kendimizi içinde bulduğumuz gurubun doğrularını savunmayamı itiyoruz ?

Yani iyi polis – kötü polis ten kötü olan , gerçekten kötü duyguları barındıran birisimi ?

Hiç sanmıyorum...

Önce bir şapkayı öne koyalım...

Bir ön değerlendirme...

Bilmediğimiz vede kolay kolay bilemeyeceğimiz şeylerden biride sağlıklıyken hastalığın nasıl bir şey olduğudur...

İşte bu bilinmezlik içinde karşı takımın elini sıkmayı değilde kurşun sıkmayı makul görmüşüz...!

Aydınlanma istiyor tabi bu durum haliyle kolay değil e tabi birazda mutluluktan alır,azaltıcı etkisi vardır...

Kendine sakladığın enerjiyi empati uğruna karşı tarafa harcamak her baba yiğidin harcı değildir...

Bunun dışında...

Taraftarlığın sosyolojik , psikolojik , gıcıklık olsun diye , kolaylık olsun diye gibi seçenekleride var tabi...

Sağa göre sol, sola göre de sağ mantıksız...

Benim fikrim se; bu hayatta oluşmuş , gelişmiş vede çevre toplamış bütün fikir ve akımlar konuşulmaya ve değerlendirmeye değer konulardır çünkü en başında Yaratıcı onlara bir ortam sunmuştur ben aksini yapamam...

Yaratıcı demişken ateist ağarlıklı bir sitede birden “oda kim ki ?” gibi bir tepkiyle karşılaşmamak mümkün değil doğrusu

Cevabıysa:

Ben de bilmiyorum...

Ama inanmak zorundayım...

Çünkü aksini yaptığım zaman işlerim yolunda gitmiyor , ayrıca kimi kimi zamanlarda da varlığından bihaber olduğum bu Yaratıcının var olduğuna dair hisler de kalbimde oluşuyor..

Ben uydurmuyrum bu hisleri...

Ama hiç kale almadığım zamanları hatırlıyorumda o zaman bana Yaratıcı dediklerinde ki tavırlarıma bakıyorumda , o zaman ki ben le şimdi ki ben aynı değilim...

O zaman ki ben dövüş sanatlarını bilmeden Bruce Lee de kimmiş çıksında karşıma alsın boyunun ölçüsünü diyecek kafada biriymişim....

O yüzden inanmayan birine Allah’ı anlatmanın ne demek olduğunu bilen biriyim....

Hani sevgilin olmazda aşıkları görürsün denizkenarında , konuşmalarınıda duyarsın bazen , toplasan toplasan doğru dürüst anlamlı bir şey çıkmaz ya ,

İşte aşkın farklı bir dili , dünyası , iletişim biçimi olduğu gibi ve sen onu hiç yaşamamışsan bunu hiç anlamayan gözlerle onları gördüğün gibi görürsün

O zamanki hallerimi hatırlıyorumda çok sorular vardı...

Çelişkiler, haksızlıklar...

Bütün bunların dışında Allah’ın olduğunuda hissetmiyordum...

Fakat yoktur deyipte arkamı dönüp yatmadım...

Oldurmaya çalıştım...

Çok fazla şey anlatmadan diyebilirimki , o zamanlar gülerek baktığım şeyler şu an öyle gülünç gelmiyor bana...

Vede ayrıca diyebilirmki Allahı ararken yaptığım şeylerin nerdeyse tamama yakını şirkmiş....

Yani oturupta burdan Allah şunu yapabilirmi, yapamazmı, yapmalı deyince...

Gün geliyor sen çok fazla oluyorsun ama durumuna da giriyor insan...

En doğrusu kocaman bir kainatta senin ne kadar hacme sahip olduğunu iyice bilmek,

O zaman kime kafa tuttuğunu anlarsın...

Ben inanmıyorum diyen insanlar benle yaşasa belli bir zaman sonra olayın inanmak tan öte bir yaşam biçimi olduğunu onlara hissettiririm

Çünkü gerçekten de öyle....

Mesela şu an savunduğunuz fikirlerin aslında çoğunu çevrenizdeki insanlar öyle düşündüğü için savunuyorsunuzdur...

Sigara içki , türevleri(!) içmeyen biri olarak bu tarz insaların içinde yaşadım ve belli bir süre sonra benle konuşabilmek için dini araştırmaya başladılar...

İçki , sigara vs türev tekliflerinide makul şekillerde geri çevirdim

Olay ne biliyormusunuz, bu konuları konuşmak değil bu konularla dolu insanlarla birşeyler konuşmak....

Domuz eti yiyen birine belli bir süre sonra tarikatın işlettiği bir dönerciden döner almaya başlamıştım ki , gıcıklığına almıyordu fakat ben den sora tarikat döneri çok yedi ....

Bi diğeri çok felsefikti , cigara uzatsa sigara içmiyorumki onu içeyim dedim ,alkole de içmesi sorun değilde vücüttan 40 gün sonra atılması sorun dedim...

Aslında dinsiz değildiler , hristiyanlığa bir meğil vardı...

Çünkü klise daha eğlenceli(!) , abdest almak yok , ayakkabı çıkarmak yok..

Yaşananların doğru olup olmadığı ne malum dedi bu dier kişi..

Bende hristiyanlıkta bir dindir dedim...

Zaten dinsiz olmak böyle kolay bir hristiyanlık varken boşta kalmak gibi bişey(!)

Ama biri daha vardı ki o işte laf kar etmeyen bir tipti...

Kandil gecesi bara gittim onla sırf kandil tantanası yapıp nefret ettirmemek için...

Bütün arkadaşlarıda sağlam içerdi ve o gece kandil olmaz dediler ama o başka bi modeldi işte

Benden öğrendiği şeyse benle tartışmaması gerektiği oldu sadece....

Çünkü konuşmam bittiği zaman yapmayacak olsa bile birşeyler öğrenmiş olduğunu hissediyordu...

Bana kalırsa insan düşünmeyi hiç bir zaman bırakmamalı...

Hayat artık ,çok karmaşık cümlelerin anlaşılır gibi görünüp aslında haftalarca onları anlamak için gösterdiğimiz çabadan , bi seferde ne denmek istendiği anlaşılır cümleler kurmaya doğru gidiyor...

O yüzden ciltlerce dolu konuyu anlatan kitaplardan ziyade artık hayatın gittiği yönde konuşmak gerekiyor..

Benimde ardından “acaba burda ne denmek istenmiş olabilir” denilmeyecek cümlem şudur :

Hayatını değiştirmesen bile bakış açını değiştir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sizin yazılarınız bu forum için 10-15 numara büyük gelir

buradaki ateistler ile düşünmek ve okumak kavramlarını bağdaştıramıyorum

hele bir kitap veya uzun bir yazı burada okunmaz irdelenemez

size yazılarınızla ilgili bir öneride bulunayım

buradaki ateist arkadaşlar resimlere bakmayı çok severler :D

çünkü bu zeka seviyesiyle alakalı da olabilir

yani diyorum yazılarınıza bir kaç resim ekleseniz çok daha popüler olabilirsiniz burada

iyi çalışmalar

Sitelerde Paylaş

Müslümanlarin böyle gizli Misyonerlik deneyisleri :D Bu cabalarin karsiligindan Allah sana Cennete kac Bakire Huri verecek ?

Sen "yapamiyorsun" sen Kalbinde "hissetiyorsun".

Sen yapamiyorsun yada birsey hissetigini saniyorsun diye bu "Allahin" varligini mi kanitliyor ?

Daha dogrusu Senin duygularin kimene ? Neden burda sözde yasadiklarinlan ve hissettiklerinlen burda birseyi kanitlamak cabasindasin ?

Unutma burasi bir Ateist forumu buraya Müslüman forumlardaki standartlarlan gelemezsin :)

Senin duygularin ve yasadiklarin önemsiz. Ellimizde Kuran, Hadisler ve Muhammedin yasami üzeri BILGILER var.

Biz bu Bilgiler sayesinde Allahin olmadigini biliyoruz. Bunu bilmeyen yada süphe eden yeterince Islami arastirmadi ve yeterince bilgiye sahip degil, bunun baska nedeni yok.

Bu nedenle ben "hissediyorum" "yapamiyorum" diye olgular anlamsiz, anliyormusunj bunu ? Bende tek boynuzlu atlarin varligini hissediyorum ama bu onlari gercek mi yapiyor ? (Evet gercekte hissetmiyorum gülmeyi kesin).

Okuduklarimaa göre senin bazi problemlerin var ve Dini bunlari kolaylastirmak icin bir valf olarak kullaniyorsun.

Yanis yoldasin. Benim tavsiyem bu sacmalik yerine bir Psikologa görün daha yardimci olur sana.

Gercek dediklerinin her kelimesinin yalan oldugunu biliyorum.

Sitelerde Paylaş

sizin yazılarınız bu forum için 10-15 numara büyük gelir

buradaki ateistler ile düşünmek ve okumak kavramlarını bağdaştıramıyorum

hele bir kitap veya uzun bir yazı burada okunmaz irdelenemez

size yazılarınızla ilgili bir öneride bulunayım

buradaki ateist arkadaşlar resimlere bakmayı çok severler :D

çünkü bu zeka seviyesiyle alakalı da olabilir

yani diyorum yazılarınıza bir kaç resim ekleseniz çok daha popüler olabilirsiniz burada

iyi çalışmalar

Senin gibi bir mallin hakli cikacagini hic tahmin etmezdim.

Dogru yazi berbat iceri yok kendi ic dunyasi beni ilgilendirmiyor dedim.

Yarisini bile okumadim.

Sitelerde Paylaş
'tanri tanimaz[/b]' timestamp='1395137130' post='1151097']

tanrıtanımaz

Senin gibi bir mallin hakli cikacagini hic tahmin etmezdim.

Dogru yazi berbat iceri yok kendi ic dunyasi beni ilgilendirmiyor dedim.

Yarisini bile okumadim.

1. CÜMLEDE söylediğini 2.cümlede yalanlayacak kadar MAL SENDEN BAŞKA kim olabilirki?

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

OLDURMAYA ÇALIŞTIM

...

Mesela şu an savunduğunuz fikirlerin aslında çoğunu çevrenizdeki insanlar öyle düşündüğü için savunuyorsunuzDUR.

Sitelerde Paylaş

Ben şahsen resim, foto, illustrasyon gibi şeyleri genellikle müslümanlara İslam'ın saçmalıklarını aptala anlatır gibi anlatmak için kullanıyorum. Çünkü müslümanların ateistik argumanları daha tam okumadan/anlamadan risaleden, hocalarından ezberledikleri cevapları bant kaydı gibi tekrarlamaya eğilimli olduklarını gözlemledim. Bu yüzden resimler olayı şematize etmekte oldukça işlevsel bana göre. Ama anlamak istemeyen gene anlamıyor, dolayısıyla bir işe yaramıyor. Onlar için de yapacak pek bir şey yok. :)

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz. bir müslümanı anlamak için onunla yaşamak gerekir.onunmanevi atmosferinde bulunmak onun mucizelerini görmek gerekir.

ha müslüman olupta kurana uymayan kişilerden bahsetmiyorum bu gibi insanlarla karşılaşıyosunuz ama bu insanlar kuranı bile açıp okumamışsa onlara bakıpta karar almanız yanlış. gerçekten kuranı yaşıuyormu. ona bakıp onun yanında bulunduğunuz zaman onunla uzun vadede arkadaş olduğunuz zaman anlayabilirsiniz. cenabı ALLAHIN buyurduğu salihlerle beraber yaşamak. bi nevi onlarla rabıta insana çok etki eder diye düşünüyorum. ama malesef burdan anlatılır bir durum değil. ön yargılarınız ve önder kabul ettiğiniz kişilerle olan rabıtanızı bırakmadıktan sonra gerçekleri anlayamazsınız. ALLAH doğru yolundan ayırmasın bizide.

tarihinde Mikelanjo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben şahsen resim, foto, illustrasyon gibi şeyleri genellikle müslümanlara İslam'ın saçmalıklarını aptala anlatır gibi anlatmak için kullanıyorum. Çünkü müslümanların ateistik argumanları daha tam okumadan/anlamadan risaleden, hocalarından ezberledikleri cevapları bant kaydı gibi tekrarlamaya eğilimli olduklarını gözlemledim. Bu yüzden resimler olayı şematize etmekte oldukça işlevsel bana göre. Ama anlamak istemeyen gene anlamıyor, dolayısıyla bir işe yaramıyor. Onlar için de yapacak pek bir şey yok. :)

Al bir ahmak daha...

Ateistik argumanlarini yesinler senin...

Sen onlari anlayabildin mi ki burda satmaya calisiyon...

Aptal vs demeden once ortaya bilgi koyacaksiniz, kendi savlarinizin bilimselligini gostereceksiniz, bu savlarin mantikda ki yerini belirteceksiniz...

Ama olmuyo di mi...

Ee geriye ne kaliyo peki...

Klasik ateistik taktik...

Ne olursa olsun uste cikmak...

Su uzerinde ki bos kutuk gibi...

tarihinde docteurrr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Stadyuma gidip fenerbahçenin maçını locadan seyreden kale arkasından seyrenenlerin hissettiği ambiyans nerden bilsin. Bilemez tabiki ama yaşadığı ambiyansı görüyor!!@

Siz böyle allah affetsin,allah versin,allah doğru yolundan ayirmasin, hesap günü müslümanların kusurlarını örtsun,filistine yardım etsin,duaları kabul etsin,namazını kabul etsin,orucumu kabul etsin etsin etsin dedikce etrafa verdiğiniz ambiyans hissedilmesede anlaşılıyor. Bu yüzden söylediklerinize dikkat edin kurduğunuz cümlelerin verdiği anlamlar yüzünden insanlar sizin hissetiklerinizi değil söylediklerinizi gale alıp allah yok diyor.

Sitelerde Paylaş

gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz. bir müslümanı anlamak için onunla yaşamak gerekir.onunmanevi atmosferinde bulunmak onun mucizelerini görmek gerekir.

ha müslüman olupta kurana uymayan kişilerden bahsetmiyorum bu gibi insanlarla karşılaşıyosunuz ama bu insanlar kuranı bile açıp okumamışsa onlara bakıpta karar almanız yanlış. gerçekten kuranı yaşıuyormu. ona bakıp onun yanında bulunduğunuz zaman onunla uzun vadede arkadaş olduğunuz zaman anlayabilirsiniz. cenabı ALLAHIN buyurduğu salihlerle beraber yaşamak. bi nevi onlarla rabıta insana çok etki eder diye düşünüyorum. ama malesef burdan anlatılır bir durum değil. ön yargılarınız ve önder kabul ettiğiniz kişilerle olan rabıtanızı bırakmadıktan sonra gerçekleri anlayamazsınız. ALLAH doğru yolundan ayırmasın bizide.

Fatiha SURESİ

BU fatiha SURESİ.istanbulu fetheden FATİH sultan mehmetin hayatını da öğrenip örnek alabilirsiniz gerçek fatihlerden biri tarihiyle her yerden hayatını bulabilirsiniz. onun yolunu izleyebilirsiniz. o bir mürşide tabi idi. iste an bul. yani istanbulu böyle fethetti.

Anlamı

1- Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

2- Hamd o âlemlerin Rabbi,

3- O Rahmân ve Rahim,

4- O, din gününün maliki Allah'ın.

5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.

6- Hidayet eyle bizi doğru yola,

7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların

ve o sapmışların yoluna değil.

Sitelerde Paylaş

Stadyuma gidip fenerbahçenin maçını locadan seyreden kale arkasından seyrenenlerin hissettiği ambiyans nerden bilsin. Bilemez tabiki ama yaşadığı ambiyansı görüyor!!@

Siz böyle allah affetsin,allah versin,allah doğru yolundan ayirmasin, hesap günü müslümanların kusurlarını örtsun,filistine yardım etsin,duaları kabul etsin,namazını kabul etsin,orucumu kabul etsin etsin etsin dedikce etrafa verdiğiniz ambiyans hissedilmesede anlaşılıyor. Bu yüzden söylediklerinize dikkat edin kurduğunuz cümlelerin verdiği anlamlar yüzünden insanlar sizin hissetiklerinizi değil söylediklerinizi gale alıp allah yok diyor.

kusura bakma bu duanın sizinle bir alakası yok. kendi akıbetimden korktuğumdan dolayı büyük konuşmamak adına yapılan bir duadır.

Sitelerde Paylaş

kusura bakma bu duanın sizinle bir alakası yok. kendi akıbetimden korktuğumdan dolayı büyük konuşmamak adına yapılan bir duadır.

Sizde kusura bakmayın dua anlayışınızı azer le karıştırdım...

Sitelerde Paylaş

Yaratıcı demişken ateist ağarlıklı bir sitede birden “oda kim ki ?” gibi bir tepkiyle karşılaşmamak mümkün değil doğrusu

Cevabıysa:

Ben de bilmiyorum...

Çünkü aksini yaptığım zaman işlerim yolunda gitmiyor , ayrıca kimi kimi zamanlarda da varlığından bihaber olduğum bu Yaratıcının var olduğuna dair hisler de kalbimde oluşuyor..

hissettiğin şey zeusun bi tarafı olmasın ?

yaratıcının varlığından islama yol çıkmaz. sen çok yanlış gelmişsin.

Sitelerde Paylaş

Al bir ahmak daha...

Ateistik argumanlarini yesinler senin...

Sen onlari anlayabildin mi ki burda satmaya calisiyon...

Aptal vs demeden once ortaya bilgi koyacaksiniz, kendi savlarinizin bilimselligini gostereceksiniz, bu savlarin mantikda ki yerini belirteceksiniz...

Ama olmuyo di mi...

Ee geriye ne kaliyo peki...

Klasik ateistik taktik...

Ne olursa olsun uste cikmak...

Su uzerinde ki bos kutuk gibi...

Ben şahsen zırvalama ve irrasyonal fikirler sayıklama konusunda teistlerle yarışamıyorum. Çünkü tek sayıklayan teistler. Ben eleştirimi yaparken bunların mantıksal dayanağını belirtmeye ve gerekçelendirmeye özen gösteririm. Ama müslümanlardan aynı özeni göremiyorum. Onlar "Gerçek İslam bu değil. Onlar mecazdır mecaz. Şair orada başka bir şey demek istemiştir. Bu kadar alim kör müydü? Bu kadar ateistlik yapıyorsun ama ya varsa? Ateistlerin içindeki büyük boşluk. Bir iğne ustasız olmaz." gibi apolojilerle geliyorlar. Kelimelerden yarattığı tanrıyı savunurken onu küçük düşüren ve kendi dininin temel kaynaklarına bile sadakatsizlik eden müslümanların ateistlere bilimsellik ve mantık dersi vermeye çalışması da komik oluyor doğrusu.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fatiha SURESİ

BU fatiha SURESİ.istanbulu fetheden FATİH sultan mehmetin hayatını da öğrenip örnek alabilirsiniz gerçek fatihlerden biri tarihiyle her yerden hayatını bulabilirsiniz. onun yolunu izleyebilirsiniz. o bir mürşide tabi idi. iste an bul. yani istanbulu böyle fethetti.

Anlamı

1- Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

2- Hamd o âlemlerin Rabbi,

3- O Rahmân ve Rahim,

4- O, din gününün maliki Allah'ın.

5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.

6- Hidayet eyle bizi doğru yola,

7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların

ve o sapmışların yoluna değil.

KDjgMZ.jpg

Sitelerde Paylaş

Bir insanın ahmak olduğunu bilmemesi ne kadar kötü bir durum.

arabın biri çıkmış allah var demiş,ahmaklar da bu araba inanmış.

Bu güne kadar 3000 e yakın tanrı uydurmuş insanlar,ama hiç birinin varlığına dair en ufak bir belirti olmamış ve çöpe atılmış bu tanrılar,allah da yakında çöpe atılır.

Kısacası,bir hayal ürününe var demek ve bu hayal ürününe vasıf yüklemek ahmaklıktır.

Hayır ben ahmak değilim,allah veya tanrı var diyorsa,buyursun tanımını yapsın bana.

İsteyen istediği hayal ürününe var diyebilir,bana ne,ama bu hayal ürünü var deyip,hayal ürünlerine inanmayan,yani ahmak olmayanlara,bla bla yaparsa,ahmağın en önde gidenidir.

Sitelerde Paylaş

Bir taraftan bakınca öteki taraf haksız fakat öteki taraftan bakınca bu seferde onların öteki tarafı olan bu taraf haksız...

Hak nedir ?

-Gerçek , doğru , aitlik ?

Belki burda bir sorun vardır...

Hayatta bu taraftar tutum hep var ve acaba biz gerçekten yaptığımız seçimlerde hakkımı seçiyoruz yoksa kendimizi içinde bulduğumuz gurubun doğrularını savunmayamı itiyoruz ?

Yani iyi polis – kötü polis ten kötü olan , gerçekten kötü duyguları barındıran birisimi ?

Hiç sanmıyorum...

Önce bir şapkayı öne koyalım...

Bir ön değerlendirme...

Bilmediğimiz vede kolay kolay bilemeyeceğimiz şeylerden biride sağlıklıyken hastalığın nasıl bir şey olduğudur...

İşte bu bilinmezlik içinde karşı takımın elini sıkmayı değilde kurşun sıkmayı makul görmüşüz...!

Aydınlanma istiyor tabi bu durum haliyle kolay değil e tabi birazda mutluluktan alır,azaltıcı etkisi vardır...

Kendine sakladığın enerjiyi empati uğruna karşı tarafa harcamak her baba yiğidin harcı değildir...

Bunun dışında...

Taraftarlığın sosyolojik , psikolojik , gıcıklık olsun diye , kolaylık olsun diye gibi seçenekleride var tabi...

Sağa göre sol, sola göre de sağ mantıksız...

Benim fikrim se; bu hayatta oluşmuş , gelişmiş vede çevre toplamış bütün fikir ve akımlar konuşulmaya ve değerlendirmeye değer konulardır çünkü en başında Yaratıcı onlara bir ortam sunmuştur ben aksini yapamam...

Cevabıysa:

Ben de bilmiyorum...

Ama hiç kale almadığım zamanları hatırlıyorumda o zaman bana Yaratıcı dediklerinde ki tavırlarıma bakıyorumda , o zaman ki ben le şimdi ki ben aynı değilim...

O zaman ki ben dövüş sanatlarını bilmeden Bruce Lee de kimmiş çıksında karşıma alsın boyunun ölçüsünü diyecek kafada biriymişim....

O yüzden inanmayan birine Allah’ı anlatmanın ne demek olduğunu bilen biriyim....

Hani sevgilin olmazda aşıkları görürsün denizkenarında , konuşmalarınıda duyarsın bazen , toplasan toplasan doğru dürüst anlamlı bir şey çıkmaz ya ,

İşte aşkın farklı bir dili , dünyası , iletişim biçimi olduğu gibi ve sen onu hiç yaşamamışsan bunu hiç anlamayan gözlerle onları gördüğün gibi görürsün

O zamanki hallerimi hatırlıyorumda çok sorular vardı...

Çelişkiler, haksızlıklar...

Oldurmaya çalıştım...

Çok fazla şey anlatmadan diyebilirimki , o zamanlar gülerek baktığım şeyler şu an öyle gülünç gelmiyor bana...

Vede ayrıca diyebilirmki Allahı ararken yaptığım şeylerin nerdeyse tamama yakını şirkmiş....

Yani oturupta burdan Allah şunu yapabilirmi, yapamazmı, yapmalı deyince...

Gün geliyor sen çok fazla oluyorsun ama durumuna da giriyor insan...

En doğrusu kocaman bir kainatta senin ne kadar hacme sahip olduğunu iyice bilmek,

O zaman kime kafa tuttuğunu anlarsın...

Ben inanmıyorum diyen insanlar benle yaşasa belli bir zaman sonra olayın inanmak tan öte bir yaşam biçimi olduğunu onlara hissettiririm

Çünkü gerçekten de öyle....

Mesela şu an savunduğunuz fikirlerin aslında çoğunu çevrenizdeki insanlar öyle düşündüğü için savunuyorsunuzdur...

Sigara içki , türevleri(!) içmeyen biri olarak bu tarz insaların içinde yaşadım ve belli bir süre sonra benle konuşabilmek için dini araştırmaya başladılar...

İçki , sigara vs türev tekliflerinide makul şekillerde geri çevirdim

Olay ne biliyormusunuz, bu konuları konuşmak değil bu konularla dolu insanlarla birşeyler konuşmak....

Domuz eti yiyen birine belli bir süre sonra tarikatın işlettiği bir dönerciden döner almaya başlamıştım ki , gıcıklığına almıyordu fakat ben den sora tarikat döneri çok yedi ....

Bi diğeri çok felsefikti , cigara uzatsa sigara içmiyorumki onu içeyim dedim ,alkole de içmesi sorun değilde vücüttan 40 gün sonra atılması sorun dedim...

Aslında dinsiz değildiler , hristiyanlığa bir meğil vardı...

Çünkü klise daha eğlenceli(!) , abdest almak yok , ayakkabı çıkarmak yok..

Yaşananların doğru olup olmadığı ne malum dedi bu dier kişi..

Bende hristiyanlıkta bir dindir dedim...

Zaten dinsiz olmak böyle kolay bir hristiyanlık varken boşta kalmak gibi bişey(!)

Ama biri daha vardı ki o işte laf kar etmeyen bir tipti...

Kandil gecesi bara gittim onla sırf kandil tantanası yapıp nefret ettirmemek için...

Bütün arkadaşlarıda sağlam içerdi ve o gece kandil olmaz dediler ama o başka bi modeldi işte

Benden öğrendiği şeyse benle tartışmaması gerektiği oldu sadece....

Çünkü konuşmam bittiği zaman yapmayacak olsa bile birşeyler öğrenmiş olduğunu hissediyordu...

Bana kalırsa insan düşünmeyi hiç bir zaman bırakmamalı...

Hayat artık ,çok karmaşık cümlelerin anlaşılır gibi görünüp aslında haftalarca onları anlamak için gösterdiğimiz çabadan , bi seferde ne denmek istendiği anlaşılır cümleler kurmaya doğru gidiyor...

O yüzden ciltlerce dolu konuyu anlatan kitaplardan ziyade artık hayatın gittiği yönde konuşmak gerekiyor..

Benimde ardından “acaba burda ne denmek istenmiş olabilir” denilmeyecek cümlem şudur :

Hayatını değiştirmesen bile bakış açını değiştir...

Biz bakış açımızı en az bir kere değiştirdik. Müslümandık ve ateist olduk. Ateist olma sürecinde de korku peşimizi bırakmadı ve denemediğimiz bakış açısı kalmadı ama müslümanlıkta kalamadık. Madem bakış açısını değiştirmekten bahsediyorsunuz o halde bakış açılarını hiç değiştirmemiş olan müslümanları kastediyorsunuz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...