Jump to content

Keşke ahiret olsa dediğiniz oluyor mu?

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,bu ilk konum.Ben bir agnostiğim,ateist veya deist olamadım,arada kaldım.Ahiret hakkında da net bir düşüncem yok.Acaba olabilir mi diyorum.Hatta olmasını istiyorum.Ama insanları inanıp inanmamasıyla değil de yaptıkları iyilik ve kötülüklere göre değerlendiren bir Tanrının olmasını istiyorum.Eğer ahiret yoksa diye düşünüyorum.Sevdiklerimden ayrılmak,onlardan birini kaybetmek ve onu sonsuza dek bir daha göremeyeceğini düşünmek bana çok koyuyor.Yaşamayı seviyorum hayatı seviyorum.Umarım diyorum çok merhametli,kullarını adeta bağrına basacak bir yaratıcı vardır! Ama o yaratıcının Kuranda veya diğer kutsal kitaplarda bahsedilen ilahlar olmadığı kesin gibi.

Sitelerde Paylaş

Hayır istemiyorum.

Hatta Tanrı gerçekse, ondan tek dileğim beni şu an şu saniye bir an içinde yok etmesidir. Ne cennet istiyorum, nede cehennem. Sadece var olmak istemiyorum. Ne bu tanrının varlığına katlanmak istiyorum, nede diğer insanların varlığına. Yaşamak bunlara katlanmaksa, yaşamak yapılmaya değer bir iş değildir.

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar,bu ilk konum.Ben bir agnostiğim,ateist veya deist olamadım,arada kaldım.Ahiret hakkında da net bir düşüncem yok.Acaba olabilir mi diyorum.Hatta olmasını istiyorum.Ama insanları inanıp inanmamasıyla değil de yaptıkları iyilik ve kötülüklere göre değerlendiren bir Tanrının olmasını istiyorum.Eğer ahiret yoksa diye düşünüyorum.Sevdiklerimden ayrılmak,onlardan birini kaybetmek ve onu sonsuza dek bir daha göremeyeceğini düşünmek bana çok koyuyor.Yaşamayı seviyorum hayatı seviyorum.Umarım diyorum çok merhametli,kullarını adeta bağrına basacak bir yaratıcı vardır! Ama o yaratıcının Kuranda veya diğer kutsal kitaplarda bahsedilen ilahlar olmadığı kesin gibi.

tanrı Allah cc veya yaratıcı hakkında yargı ve karara varmak için hangi delillerin var?

hangi kitapları okudun hangi sorularına nerde cevap aradın?

maalesef sizin gibilerin sorunu bu

okuduğunu anladığını sanmak

anladığını bildiğni sanmak

bir tek kaynağı yeterli görmek

gerçekten tavrınla nickin uyumlu olmuş

Sitelerde Paylaş

Hayır istemiyorum.

Hatta Tanrı gerçekse, ondan tek dileğim beni şu an şu saniye bir an içinde yok etmesidir. Ne cennet istiyorum, nede cehennem. Sadece var olmak istemiyorum. Ne bu tanrının varlığına katlanmak istiyorum, nede diğer insanların varlığına. Yaşamak bunlara katlanmaksa, yaşamak yapılmaya değer bir iş değildir.

seni boğaz köprüsünden aşağı atlamaktan veya

bir kutu uyku hapı almaktan alıkoyan nedir?

nasılsa dinsizsin öleceksin hiç olcaksın vede yokolacaksın

Sitelerde Paylaş

Korku. Hayatta kalma güdüsü.

Ben ölürsem ölmem yüzünden üzülecek olan başka insanların bulunması.

tarihinde MaskedVigilante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seni orada burada cihatlara katılmaktan alıkoyan nedir? Direk cennete gireceğine bu kadar eminsin madem git Filistin'e patlat kendini.

Sitelerde Paylaş

Ben yok olma fikrinden hoşlanmıyorum.

Dünyaya geldiğimde boş ve yarı vahşi bir beynim vardı. Yaşadıklarım, gördüklerim bu beyni şekillendirdi ve kimliğim oluştu. Dinlerin ruh dedikleri şey budur. Insan bedeninin mahsulü olan duygu ve düşüncelerin toplamı. Bu kimlik gerçekten eşsizdir. Ama maalesef ölünce, beynime kayıtlı olan herşey bakteriler tarafından ayrıştırılacak, duygu ve düşünce kayıtlarımın kayıtlı olduğu hücreler birbirinden kopacak. Yok olup gidecek. İşte bu aşama biraz acıklı tabii. Bedenimin mahsulü olan kimliğim, keşke bir şekilde muhafaza edilebilseydi. Insanları din denen hikayelere bağlayan bu düşüncedir. Yok olmayı egolarına yediremiyorlar. Ben de yok olmak istemiyorum ama valla egomdan dolayı değil. Israf olarak görüyorum. O kadar oluşmuşum, beni niye ayrıştırıyorsunuz kardeşim.

Ha, ahiret denen şey, aslında yargılama anlamına geliyor. Onun olmasını ister miydim? Kötülük yapanların ceza görmesini isterdim ama "benim varlığıma niye inanmadın lan, o kadar domatesin içine ismimi yazmıştım" diyen bir majör-tayyiple hiç uğraşacak halim yok doğrusu. Çocuğa tecavüz edenle, fantastik hikayelere inanmayanları bir tutan mahkemeden zaten bir cacık olmaz.

Sitelerde Paylaş

Sonsuza kadar düşünmek, plan yapmak, karar almak yoğun bir boşluk duygusuna göre daha itici. Canın çektiğinde karşında olması için bir şeyi istemen, bunun için de o şeyden yoksun olman lazım. Yoksun olamayacağın bir yerde bir şey istemenin anlamı olmaz. Haz aşağıdan yukarıya çıkar ve sonra diner. Arzunun dinmeye başlamasının da başka bir hazzı var. Sürekli yukarıda olmak sürekli haz etmek gibi bir yanılgı oluşturuyor.

Kötülerin, bilhassa tanrının adıyla dünyayı cehenneme çevirenlerin ceza alacağını görmek isterdim. Fakat burada yine bir ikilem var. Açıkçası her şey bir oyunsa ve artık sonsuz mutluluk varsa önümde, başkasının cayır cayır yanması benimle ilgili bir konu olmaktan çıkar. Hatta mutsuzluk verir. Yaşandı bitti, sahada olan sahada kalır. Bu saatten sonra saçma sapan göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş 70 yıllık küçücük bir dönemde canımı acıtmış olanın sonsuza kadar işkence görmesinin bana bir faydası yok. Ona da yok. Tanrıya da yok.

Benim için en kestirme ve rahatlatıcı cevap; Doğmadan önce böyle sorunlarımız yoktu, öldükten sonra da kalmayacak olması. Hiçlik, içinde debeleneceğimiz bir boşluk değil. Varlar için yok diye bir şey yoktur.

tarihinde Deschain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra bir hayata hayir demem. Gercek böyle birsey odugunu sanmiyorum. Ama Ahiret ? Cennet ve Cehennem ?

Hayir bu fikirleri gecelim.

Düsünsene sonsuza kadar Cennet denilen bir yerde yasayacaksin, belki yakin akrabalarin cehennemdeken.

Sevgi tanimayan Islam bunu kolay cözmüs. "O Akrabalarini unutacaksin" yada "Kötü duygularin senden alinacak"

Bu ama yok olmaklan ayni seydi cünkü seni sen yapan duygularin aliniyor.

Yani Dini bir Cennet zaten olabilecegi en kötü birsey.

Senin soruya gelirsek. : Hayir Cennet ve Cehennem Ahiret anlayasina karsiyim.

Sitelerde Paylaş
Seni orada burada cihatlara katılmaktan alıkoyan nedir? Direk cennete gireceğine bu kadar eminsin madem git Filistin'e patlat kendini.

yok!!!cihatçılar cennete gitmenin kısa yolunu buldular..suriyede müslüman kanı akıtmak daha cazip geliyor...müslüman-yahudi savaşı artık out oldu...

Sitelerde Paylaş

Hayır istemiyorum.

"Gerçekten Biz sizi yakın bir azab ile uyardık. Kişinin kendi ellerinin önceden takdim ettiklerine bakacağı gün, kafir olan da: "Ah, keşke ben bir toprak oluverseydim" diyecek." (Nebe 30)

:lol:

Sitelerde Paylaş

tanrı Allah cc veya yaratıcı hakkında yargı ve karara varmak için hangi delillerin var?

hangi kitapları okudun hangi sorularına nerde cevap aradın?

maalesef sizin gibilerin sorunu bu

okuduğunu anladığını sanmak

anladığını bildiğni sanmak

bir tek kaynağı yeterli görmek

gerçekten tavrınla nickin uyumlu olmuş

Sen nasıl bir kesin kanaat getirdiysen ben de yokluğuna dair kesin bir kanaat getirdim.Okuduğumu gayet anlayabiliyorum.Bana uymayan bir kitap.Ve modern hayata da uymayan ayetlerini açıklamaya çalışıp evirip çevirerek komik duruma düşüyorlar.
Sitelerde Paylaş

Bir tanrının veya ölümden sonra yaşamın olmasını ummak, ona inanmayı gerektirmez. İstiyor olman, olduğu anlamına gelmez. Realist bir şekilde, tanrının olamayacağını anlıyorsan, kendini inanmak için kandıramazsın. İnanç bir tercih meselesi değildir. Ben ölüp yok olmak istemiyorum, en iyisi tanrıya inanayım diyemezsin. Bu çok mantıksız olurdu. Ancak, ben ölüp yok olmak istemiyorum, umarım insanları kişiliğine göre değerlendiren bir tanrı vardır, diyebilirsin.

Ben de isterdim, gerçekten adaletli bir tanrının olmasını ve hak edenleri ödüllendirmesini. Ama bunu benim mantığım almıyor, aşırı ütopik bir düşünce. Bu yüzden inanmıyorum. Onun yerine yaşayabildiğim kadar yaşayıp, hayattan zevk almaya bakıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra başka bir hayat isterdim, geleceği görmek de isterdim, zamanda yolculuk yapmak da, görünmez olmak da, insanların düşüncelerini okumak da... Çok şey olsun isterdim, ama sadece isterdim, imkansız olduğunun , fizik diye bir şey olduğunun farkında olarak isterdim.

Yokolmak insanlara neden bu kadar katlanlmaz geliyor halen anlamıyorum, epikurus demiş ; "yoktum, varım , yokolacağım , umrunda da değil" budur . Bunun için egonu yenmeye de gerek yok. Geçici olarak varsın ve yokolacaksın, tüm evren gibi, budur. Durumu kabul et ve yaşamana devam et, masallar uydurup ta bunlara inanmak da nereden çıktı ?

Sitelerde Paylaş

Hayır istemiyorum.

Hayır istiyorsun, yaşamak ve var olmak istiyorsun.Tıpkı benim gibi.

Sen yaşamı reddetmiyorsun, içinde bulunduğun kötü koşulları reddediyorsun.

Tıpkı benim gibi..

Sitelerde Paylaş

Madem ki hayati ve yasamayi seviyorsun, o zaman sevdiklerini simdi sev ve onlara bu sevgini simdi göster.

Adalet bekliyorsan, onu sadece burada ve simdi ara.

Bana sorarsan ahiret hic olmamistir ve hic bir zaman olmayacaktir.

Ayrica olasi bir Tanri neden merhametli olacakmis ?

Olasi bir Tanri merhametli olabilir, vurdum duymaz olabilir hatta kalles bile olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...