Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Madem öyle, Allah neden meleklere Adem'e secde edin dediğinde İblis etmeyince kızıyor?

Ayrıca neden geçmiş zaman kullandın? İblis şimdi cinlerden değil mi artık?

Demek ki konu İslam olunca 1400 yıl önceki arap, şimdiki türk farketmiyor, iksi de ne demek istediğini anlatamıyor.

Sevgili Sağduyu,

İşin aslına bakacak olursak Şeytan aynı cinler gibi ateşten yaratılmış bir varlıktır. Yanı sıra Allah'a en çok ibadet eden bir varlık olduğu için de Meleklerin hocası olarak kabul edilmekteydi. Allah'ın emrine karşı çıktığı içinse bu görevden azdedildi. Kehf suressi 50. ayette de dediklerimin tescilidir.

Meleklere, “Adem’e secde edin” demiştik. İblis hariç, hepsi secde etmişti. O, cinlerden idi. Rabbinin emrinin dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da, İblis’i ve onun avenelerini dost mu ediniyorsunuz? Halbuki onlar, sizin düşmanınızdır. [Şeytanın yolundan gidenleri dost edinerek, Cenneti verip Cehennemi almak] zalimler için, ne kötü bir değiş tokuştur.) [Kehf 50]

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Sağduyu,

İşin aslına bakacak olursak Şeytan aynı cinler gibi ateşten yaratılmış bir varlıktır. Yanı sıra Allah'a en çok ibadet eden bir varlık olduğu için de Meleklerin hocası olarak kabul edilmekteydi. Allah'ın emrine karşı çıktığı içinse bu görevden azdedildi. Kehf suressi 50. ayette de dediklerimin tescilidir.

Meleklere, “Adem’e secde edin” demiştik. İblis hariç, hepsi secde etmişti. O, cinlerden idi. Rabbinin emrinin dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da, İblis’i ve onun avenelerini dost mu ediniyorsunuz? Halbuki onlar, sizin düşmanınızdır. [Şeytanın yolundan gidenleri dost edinerek, Cenneti verip Cehennemi almak] zalimler için, ne kötü bir değiş tokuştur.) [Kehf 50]

İşin aslı bunların yahudi-arap masalı olması.

Burada bahsedilen ise Kuran'ı yazan arapların yaptığı anlatım bozukluğu.

Meleklere, “Adem’e secde edin” demiştik. İblis hariç, hepsi secde etmişti.

Sadece bu ifadeyi okuyan birisi İblis'i ne olarak tanımlar? Melek mi, cin mi?

Sitelerde Paylaş

son dönemde bir üyenin dikkatimi çeken uslubu, daha doğrusu üslupsuzluğu hakkında yazmak istedim.Yukarıda kendisinin son mesajından bir alıntı yaptım.Buna benzer birçok saçmalık yazmış ama işin özü açısından bu cümle yeterlidir.

dindarrın düşünceleri karşı argümanlara karşı o kadar aciz kalıyor ki işi yılışıklığa vurmuş ve karşı fikirleri değersizleştirmek için abuk subuk cümlelerle acaba karşı tarafı nasıl provoke edebilirim bunun derdinde.

Çırpındıkça batıyor.

haha hahha ha argümanlarım aciz mi kalıyor? Sen argümanlarımı armagedon zannettin galiba (çok özür dilerim ben ingilsice bikmiyom bu iki kelime birbirine çok benziyor herhalde aynı anlama geliyordur diye söyledim hata ettimse beni şey edin mazur ettin görün :D) hem BEN TÜRK'ÜM Türkçe konuş Aa aa :p. asübuyute:D

neyse Ya siz yırtık zıbından :D çıkar gibi öyle bir. birden çıktınız ki. ben sizi hiç tanımıyorum ilk defa gördüm :Dasasa

Benm dinimle alay edilirken ki (siz mi? yoksa din mi ? Sizin, zır cahilliğinizle alay ediyordur oda ayrıdır) ben ne yapıcam

karşıt armagedaonları mı :D sunucam ki. sizde bunları okuyun, ne kadar zır zır cahil olduğunuzu anlayın diye tabiki gülücem edicem. çünkü o kadar cahilsinizki, cahil görüşleriniz beni gülmekten yerlere yatırıyor göbeğimi açtım semaya doğru uzandım güneşleniyorum bir yadan gülerkende :p asübu kulate :DSasasa

sayın kavak :D ve malta eriğine:D ve bursa şeftalisine :p asubute.. teşekkür ederim zaten beni sevenler osoruk ağacı olamazlar. :D :P

dottore kardeşimiz dindar gözüküyor ama onun dindarlığı çekinilecek adamdır. namaz kılmayanların müslüman olmayanlar külliyen cehenneme girmesi ondans ondan sonra kafirlerin zalimlerin cehennemde edebiyen yanması hiç çıkmaması yanarkende ateşten yanması

vs. bu gibi zırvalıklar cahil mi cahil nadan mı nadan insanların uydurduğu şeylrdir kuranın metninde bunlar yazmaz.. cehennem ateşine ateş denmeside işin ehemmiyetini beyan içindir. salat ateşi nasıl dünyada varsa cehennemde de vardır. nokta virgül parantez. :Pasas

aslında biliyor musunuz parantez kelimesini kim uyurmuşsa Kafirin zalimin insanları inletenin tekidir..

bu bilgiyide bende başka kimseden bilemezsiniz öğrenemzsiniz.

( ) bu işaretlere parantez denemez yaaa!!!.. nedir söylemiycem :Dasasa neyse herkese iyi sabahlar :Dasasasasa

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kim söyledi seni sevdiğimizi zırto. tahammül edilebilirsin dedik.

Aa bir yaşıma daha girdim. bende sanıyordum ki :( Hayır hayıırr bir daha benle konuşma yüz vermiycem sana :DASasasasasa

Aaaaaay hah hah hah :D aaaaaa

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada Hristiyanlık'ta Cin denilen kavram yoktur yani vardır ama kötü ruhlar diye geçer. Cin inancı zaten esasen Araplar'ın çölde bilmedikleri insanlara cin (yabancı) demesinden veya çölde yaşadığına inanılan garip görünmez doğaüstü (serapsal)varlıklardan kaynaklanıyor sanırım.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biliyor musun forumda nadir gorulen mal tiplerden birisin...

Simdi nedenini aciklayayim...

Benim yukarida vermis oldugum ornegin amaci butunu ele alinca anlama ulasilacagi uzerinedir...

Ama sen kedinin de bir hayvan oldugu ve diger hayvanlardan farkinin sevilmesi olduguna girmissin(:...

Bir cevap vermek icin kirk takla atiyorsun resmen ama gittikce batiyorsun...

Al o zaman senin seviyene gore bir örnek vereyim...

1-Hic bir seyi sevmiyorum

2-cicekler haric

Hadi buyur ciceklerle diger sevmediklerimi ayni tür yap...

Bi de beyinden bahsediyor mal...

Yav kırmızıya boyadığım yerde cidimisin görünce gülmeden edemdim. hani kuranda yazar karıncalar konuşur kaçın derler süleymanın orduları geliyor süleymanda gülmsemiş benimkide aynı oldu :D kendimi tutamdım :D

Sitelerde Paylaş

Nasil da sıkıyor Araf 12 yi altina yazmak(:...

Ben yazayim...

Araf 12

Allah İblis'e: Secde etmeni emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan ne oldu? dedi. O da: Ben ondan üstünüm, beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın dedi.

Iblis emri aliyor, hatta atesten yaratildigini bir cin oldugunu da belirtiyor...

Eeee bu aytele kendinle çelişen Allah çıkıyor ortaya. ne diyeim bilemedimki arabın çöl bedevisi o kadar yalan salamışki nerde ne d dediyini unutmuş toparalmaya çalışmış bakmış olmuyor salamışlar. nasıl kurtuluruz bu yalanlardan diye düşünmüşler . çareyi sanırım konudan konuya atlayarak musanın masalı bitmeden isaya mereryem tufana vs atlamışlar kuranı okuyan kimse bir şey anlamasın diye düşünmüşler ama ateist zındık dinsizleri unutmuşlar foyalarını ortaya çıkarcaklarını. korkudan zaten müslümanın anlamalarının mükün olmayacağını biliyorlar bildikleri içinde ebu lehibin eli kursun kuranda yazıyor bu ayetmi kimsede demiyor yav 1400 sendir bu adamın eli kurumadımı :D

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Bakara 34de,meleklere secde edin deniliyor,iblis dışındaki tüm melekler secde ediyor.İblis melek olmasa neden secde edin buyruğunu üstüne alsın?Ki zaten iblis dışındaki tüm melekler denilmesi de iblisin bir melek olduğunu gösteriyor.Kehf 50de de yine aynı şekilde tüm meleklere secde edin dedik,iblis dışında hepsi secde ettiler yazıyor.Ama sonra iblis cinlerdendi,diyor.Ayrıca iblis melekti de karşı çıktığı için cin oldu diye bir şey de yazmıyor.İblis cinlerdendi yazıyor.Birde şu Kurana kusursuz,mükemmel,eksiksiz derler.

Sitelerde Paylaş

Eğer iblis cinlerden ise ayet şu şekilde olmalıydı.

Meleklere ve cinlerden olan iblise Adem'e secde edin dedik.Melekler secde etti,iblis secde etmedi.İblis direndi,kibirlendi,kafirlerden oldu.

Ama sen ayeti bu şekilde yazarsan.

Ve meleklere ''Adem'e secde edin" dedik. İblis dışında hepsi secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi,kafirlerden oldu.Bakara 25

İblis melek olur.

Başka bir ayette de,iblis cinlerdendi dersen,insan eliyle uydurulduğun kanıtlanmış olur.Atalarınca Allaha iman ettirilip,ona atfedilen kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakılmışlar, bu gerçekleri görmüyorlar ama.

Atalarınca islama inanmaya programlan.Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakıl.Kuranda yanlış,çelişki bulma,tek bir şeyi eleştirme gibi bir seçeneğin de olmasın.Sonra birisi çıkıp Kurandaki çelişkileri,eksikleri,yanlışları gösterince de kıvır,ayet bük,ekle,çıkart.Sizleri ayet bükmek zorunda bırakan işte bu Kuranın ta kendisi.Bu Kuran öyle bir kitap ki,en imanlınızı bile dinden çıkartır.Bir çelişkiyi ortadan kaldırmak için ayet büktürür,kuranı değiştir size.Buna neden olan Kuranın içeriği.Hala bunu görmeyecek misiniz?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İblis soy olarak cindir.Ancak daha sonra takvası ve ilmi sayesinde Allahın izniyle meleklerin katına yükselmiştir.Eğer melek olsaydı zaten isyan edemezdi.Meleklerin iradesi yoktur.Onlar yalnızca Allahın emirlerini yerine getirirler bunun dışında başka birşeyi düşünemezler bile çünkü iradeleri yoktur.Aynı şekilde melek olsaydı Ademi kıskanamazdıda çünkü meleklerde kıskanma vs gibi kötü huylar yoktur.Çünkü meleklerin nefside yoktur.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Jobar yazdı:

İblis soy olarak cindir.Ancak daha sonra takvası ve ilmi sayesinde Allahın izniyle meleklerin katına yükselmiştir.Eğer melek olsaydı zaten isyan edemezdi.Meleklerin iradesi yoktur.Onlar yalnızca Allahın emirlerini yerine getirirler bunun dışında başka birşeyi düşünemezler bile çünkü iradeleri yoktur.Aynı şekilde melek olsaydı Ademi kıskanamazdıda çünkü meleklerde kıskanma vs gibi kötü huylar yoktur.Çünkü meleklerin nefside yoktur.

Ve meleklere ''Adem'e secde edin" dedik. İblis dışında hepsi secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi,kafirlerden oldu.Bakara 34

Meleklere sesleniyor.

İblis üzerine alınıyor.

İblis dışında hepsi secde ediyor.

Öyleyse iblis melek.

Halbuki iblis cin ise şöyle yazmalıydı.Meleklere ve cinlerden olan iblise secde edin,dedik.Hani bu Kuran mükemmeldi,eksiksizdi?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Buzul yazdı:

Ve meleklere ''Adem'e secde edin" dedik. İblis dışında hepsi secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi,kafirlerden oldu.Bakara 34

Meleklere sesleniyor.

İblis üzerine alınıyor.

İblis dışında hepsi secde ediyor.

Öyleyse iblis melek.

Halbuki iblis cin ise şöyle yazmalıydı.Meleklere ve cinlerden olan iblise secde edin,dedik.Hani bu Kuran mükemmeldi,eksiksizdi?

Yan

Eee yazmamış diye iblis melektir diye mi iddia edeceksin? İblis cin soylu olmasına rağmen meleklerin katına yükseltildi.Yani o da melek taifesinin içinde ancak asıl olarak cin.Sonraki bir ayette iblisin cin olduğu apaçık belirtilmiştir.Peygamber bu ayeti ashaba tefsir etti zaten.Ha bu ayette yazmış ha yazmamış.Sonraki ayette cin olduğu belirtilmiş.İblisin melek olmadığını asgari düzeyde islam bilgisi olan herkes anlayabilir.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Jobar said:

İslam önceki masalların bir uyarlaması olduğuna göre, masalın kaynağına bakmak lazım, bu da yahudiliktir ve yahudilik de iblis melektir. Kuran da ise ne olduğu belli değildir, aynı ayette hem melek hem de cin olarak bahsedilmiştir.

Kehf/50. Hani biz meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis'ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis'i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

Mavi cümleye göre melek, kırmızı cümleye göre cin.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Jobar yazdı:

Eee yazmamış diye iblis melektir diye mi iddia edeceksin? İblis cin soylu olmasına rağmen meleklerin katına yükseltildi.Yani o da melek taifesinin içinde ancak asıl olarak cin.Sonraki bir ayette iblisin cin olduğu apaçık belirtilmiştir.Peygamber bu ayeti ashaba tefsir etti zaten.Ha bu ayette yazmış ha yazmamış.Sonraki ayette cin olduğu belirtilmiş.İblisin melek olmadığını asgari düzeyde islam bilgisi olan herkes anlayabilir.

Meleklere sesleniyor,iblis de üstüne alınıyor.İblis dışında hepsi secde ediyor.Eksiksiz,kusursuz,tutarlı Kuranın bakara 34 ayetine ve kehf 50 ayetinin başına göre iblis melek.Halbuki eksiksiz,içinde yanlış,çelişki olmayan kusursuz Kurandan şunu beklerdik.Meleklere ve cinlerden olan iblise secde dedik diye yazmasını.Hani bu Kuran var olan allah katındandır diyorsunuz ya,nasıl oluyor da bu allah katındandır dediğiniz Kuranın eksiklerini insanlar tamamlayıp,Kuranı güzel,anlaşılır,eksiksiz bir duruma getirebiliyor?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Allah efendi, sen salak olmayasın? Meleklere dedin alooo! Ben cinlerdenim, unuttun mu? Sekiz yüz seksen sekiz milyar yaşına gelince bunadın heralde!" :D

"O kadar oldum mu len!"

"Yo, olmadın! Daha üniversiteye yeni başladın! Bunak yahu!"

"İbliiis, İbliiis! Sen fazla oldun ama!"

"Sen de emekli ol artık, bu ne ya! Herif bunamış, yok Adem yaratacam, yok ondan eşini yaratacam, onlardan insanlık yaratacam! Abuk sabuk işlere sardın, emekli ol git yahu! Bağ bahçeyle uğraş! Bu ne böyle be!" 

Haksız mı şimdi İblis?

Sitelerde Paylaş

Kuran ve benzeri din metinlerini ele alırken, bunların mantıkla değil, inançla taşınagelmiş ürünler olduğunu hatırlamakta yarar var.

Burada bunu dediğine göre, böyle olmalı demek, çoğu zaman bir sonuca ulaştırmayabilir. Çünkü bunlar herhangi bir şekilde doğrulanması,

tutarlılığının sorgulanması gerekmeyen, taşıyıcılarının da gerçekte ne olduğunu, başkaları sorana kadar asla merak etmediği ekinsel aktarımlar.

Örneğin:

On 08.08.2018 at 18:06, Jobar yazdı:

Oysa ki, bakara 30:

Hani Rabbin meleklere, ben yeryüzünde mutlaka bir halife yaratacağım demişti. Demişlerdi ki: Orada bozgunculuk edecek ve kan dökecek birini mi yaratacaksın? Biz, sana hamd ederek noksan sıfatlardan arılığını söylemede, seni kutlamadayız ya; ben, sizin bilmediğinizi bilirim demişti.

Burada, sözde hiçbir şey düşünemeyen, iradeleri olmayan meleklerin tanrılarının ettiği söz üzerine akıl yürütüp vardıkları sonuç üzerinden tanrılarını sorgulamaları ve tanrılarının da, sizin düşüncede eksiğiniz yok ama bilgide eksiğiniz var demesini görüyoruz.  Ama yukardaki müslümancığa bakarsak, meleklerin düşünme yetileri ve dolayısı ile iradelerinin olmaması nedeniyle, bakara 30 tümden uydurma olmalıdır.

Yani bu zırvaları aktaragelenler bile neyi taşıdıklarının ve neyi savunduklarının farkında değiller; bu yüzden, metinlerde böyle dediğine göre, bu böyle olmalıdır mantığı özellikle kuranda ardı arkası gelmeyen çelişkilere boğuyor.

Anlatımlara göre ulaşılabilecek birçok çelişkiden bir kısmı:

- meleklere emir verip, cinin de uymasını isteyen bir tanrı söz konusu.

- demek ki cinin zaten beklenen davranış biçimi isyan iken, yine başka bir beklentide olup da hayal kırıklığına uğrayan bir tanrı söz konusu.

- daha önce tanrı ile hiç takışmamış olup, bu secde konusu ortaya çıkınca canına tak diyen bir cin söz konusu, buna göre cinlerin karakterinin böyle davranmak olmadığı da söylenebilir.

Mahkemelerde, bu tür tutarsızlıklar içeren ifadeler genellikle kişinin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için hastaneye gönderilmesini gerektiriyor. 

Özetle: Kuran vb metinleri ile bir delinin sayıklamaları arasında çokça farklılık bulunmuyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...