Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

17 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

Kuran ve benzeri din metinlerini ele alırken, bunların mantıkla değil, inançla taşınagelmiş ürünler olduğunu hatırlamakta yarar var.

Burada bunu dediğine göre, böyle olmalı demek, çoğu zaman bir sonuca ulaştırmayabilir. Çünkü bunlar herhangi bir şekilde doğrulanması,

tutarlılığının sorgulanması gerekmeyen, taşıyıcılarının da gerçekte ne olduğunu, başkaları sorana kadar asla merak etmediği ekinsel aktarımlar.

Örneğin:

Oysa ki, bakara 30:

Hani Rabbin meleklere, ben yeryüzünde mutlaka bir halife yaratacağım demişti. Demişlerdi ki: Orada bozgunculuk edecek ve kan dökecek birini mi yaratacaksın? Biz, sana hamd ederek noksan sıfatlardan arılığını söylemede, seni kutlamadayız ya; ben, sizin bilmediğinizi bilirim demişti.

Burada, sözde hiçbir şey düşünemeyen, iradeleri olmayan meleklerin tanrılarının ettiği söz üzerine akıl yürütüp vardıkları sonuç üzerinden tanrılarını sorgulamaları ve tanrılarının da, sizin düşüncede eksiğiniz yok ama bilgide eksiğiniz var demesini görüyoruz.  Ama yukardaki müslümancığa bakarsak, meleklerin düşünme yetileri ve dolayısı ile iradelerinin olmaması nedeniyle, bakara 30 tümden uydurma olmalıdır.

Yani bu zırvaları aktaragelenler bile neyi taşıdıklarının ve neyi savunduklarının farkında değiller; bu yüzden, metinlerde böyle dediğine göre, bu böyle olmalıdır mantığı özellikle kuranda ardı arkası gelmeyen çelişkilere boğuyor.

Anlatımlara göre ulaşılabilecek birçok çelişkiden bir kısmı:

- meleklere emir verip, cinin de uymasını isteyen bir tanrı söz konusu.

- demek ki cinin zaten beklenen davranış biçimi isyan iken, yine başka bir beklentide olup da hayal kırıklığına uğrayan bir tanrı söz konusu.

- daha önce tanrı ile hiç takışmamış olup, bu secde konusu ortaya çıkınca canına tak diyen bir cin söz konusu, buna göre cinlerin karakterinin böyle davranmak olmadığı da söylenebilir.

Mahkemelerde, bu tür tutarsızlıklar içeren ifadeler genellikle kişinin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için hastaneye gönderilmesini gerektiriyor. 

Özetle: Kuran vb metinleri ile bir delinin sayıklamaları arasında çokça farklılık bulunmuyor. 

Kendinin bir halt bildiğini sanıp aslında hiçbir halt bilmeyen bir zırva yığınını okumuş olmuşşunuz bu ateistciğin postunda.Benim yukarda yazdığım yerde melekler hiçbirşey düşünemez mi demişim yoksa Allahın emirlerini yerine getirmekten başka birşey düşünmezler mi demişim ? Türkçe hocana selamlarımı iletiyorum.Meleklerin iradesi olmaması demek ot gibidirler hiçbirşey düşünmezler demek değildir.İyiyle kötüyü seçme hürriyetleri yoktur sadece Allahın emirlerini yerine getirirler demektir.Melekler bunları söylüyor ama neden tabi bunun nedenindende bir haber olduğun için zırvalaman normal.Çünkü melekler daha önce yaratılan cin kavminin iradeleri olduğunu ve ne derecede sapabildiklerini gördüler.Bu yüzden Allaha diyorlar ki bunlarda aynı önceki cin kavmi gibi aralarından isyan edecekler çıkacaklardır elbette biz sana ibadet ediyoruz bunlara ne gerek var demişlerdir.Ama asla isyan etmemişlerdir.İsyan zaten edemezlerde etselerdi direk iblis gibi insanlara düşman kesilirlerdi.Ama Adem yaratıldığında hepsi secde etti.Böyle okuduğunu anlama kabiliyeti ve teoloji bilgisi olmadan sözde eleştiri diye zırvaları doldurursan seninle daha çok dalga geçerler ateistcik.                                                                                                                                                                           Diğer bir zırvanda cinin beklenen davranış biçiminin isyan olduğu.Sen daha irade ne demek onu öğren bir gel.İblis isyan etmeyi kendisi seçti iradesiyle.Kesinlikle isyan edecği bekleniyordu diye birşey yok.İradesini seçip etmeyebilirdide.Bunu Allahtan başkası bilemez.Sen nerede okudun zaten İblisin isyan edeceği zaten bekleniyordu diye ? Türkçe hocana ikinci defa selamlarımı iletiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

39 dakika önce, Jobar yazdı:

Kendinin bir halt bildiğini sanıp aslında hiçbir halt bilmeyen bir zırva yığınını okumuş olmuşşunuz bu ateistciğin postunda.Benim yukarda yazdığım yerde melekler hiçbirşey düşünemez mi demişim yoksa Allahın emirlerini yerine getirmekten başka birşey düşünmezler mi demişim ? Türkçe hocana selamlarımı iletiyorum.Meleklerin iradesi olmaması demek ot gibidirler hiçbirşey düşünmezler demek değildir.İyiyle kötüyü seçme hürriyetleri yoktur sadece Allahın emirlerini yerine getirirler demektir.Melekler bunları söylüyor ama neden tabi bunun nedenindende bir haber olduğun için zırvalaman normal.Çünkü melekler daha önce yaratılan cin kavminin iradeleri olduğunu ve ne derecede sapabildiklerini gördüler.Bu yüzden Allaha diyorlar ki bunlarda aynı önceki cin kavmi gibi aralarından isyan edecekler çıkacaklardır elbette biz sana ibadet ediyoruz bunlara ne gerek var demişlerdir.Ama asla isyan etmemişlerdir.İsyan zaten edemezlerde etselerdi direk iblis gibi insanlara düşman kesilirlerdi.Ama Adem yaratıldığında hepsi secde etti.Böyle okuduğunu anlama kabiliyeti ve teoloji bilgisi olmadan sözde eleştiri diye zırvaları doldurursan seninle daha çok dalga geçerler ateistcik.                                                                                                                                                                           Diğer bir zırvanda cinin beklenen davranış biçiminin isyan olduğu.Sen daha irade ne demek onu öğren bir gel.İblis isyan etmeyi kendisi seçti iradesiyle.Kesinlikle isyan edecği bekleniyordu diye birşey yok.İradesini seçip etmeyebilirdide.Bunu Allahtan başkası bilemez.Sen nerede okudun zaten İblisin isyan edeceği zaten bekleniyordu diye ? Türkçe hocana ikinci defa selamlarımı iletiyorum.

TDK:

irade: bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü, istenç

meleklerin iradesi yoksa, herhangi bir sorgulama gerçekleştiremezler; çünkü sorgulama, karar mekanizmasının temel taşlarındandır. 

Aynı şekilde, ağızlarını açıp bir şey de söyleyemezler. çünkü buna karar verecek iradeleri de yoktur.

Yukarda anlattıklarınız ise, sorgulayabilen, papuç dilleri ile tanrılarına akıl ve hesap soran meleklere dair masallar.

Yazdıklarımı  hatırlatayım yeniden. 

Kuran ve benzeri din metinlerini ele alırken, bunların mantıkla değil, inançla taşınagelmiş ürünler olduğunu hatırlamakta yarar var.

Burada bunu dediğine göre, böyle olmalı demek, çoğu zaman bir sonuca ulaştırmayabilir. Çünkü bunlar herhangi bir şekilde doğrulanması,

tutarlılığının sorgulanması gerekmeyen, taşıyıcılarının da gerçekte ne olduğunu, başkaları sorana kadar asla merak etmediği ekinsel aktarımlar.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bir_akil_insan yazdı:

TDK:

irade: bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü, istenç

meleklerin iradesi yoksa, herhangi bir sorgulama gerçekleştiremezler; çünkü sorgulama, karar mekanizmasının temel taşlarındandır. 

Aynı şekilde, ağızlarını açıp bir şey de söyleyemezler. çünkü buna karar verecek iradeleri de yoktur.

Yukarda anlattıklarınız ise, sorgulayabilen, papuç dilleri ile tanrılarına akıl ve hesap soran meleklere dair masallar.

Yazdıklarımı  hatırlatayım yeniden. 

Evet TDK zaten resmi halifelik kurumlarından biri olduğundan ve bütün açıklamalarını islam teolojisi baz alınarak yaptığından İslam teolojisi türkçeye endeksli olduğundan zırvaların doğru oluyor.Arkadaşım şaka mısın nesin ben ne diyorum kalkmış TDK irade açıklaması getirmişşşin.Böyle boş boş zırvalayacağına git biraz islam teolojisi eğitimi al islamda meleklerin iradesi nasılmış neymiş melekler ot muymuş bir öğrende sonra zırvala gel.                                                                                   Kaldıki senin iddiandaki gibi bir hesap sorma durumu yok.Melekler önceki cin kavminin yaptıklarını insanlarında yapacağını biliyor çünkü onlarında nefsi var.Meleklerin iradesi olmaması kötülük yapmamaları yalnızca itaat etmeleri demektir.Ki asla isyanda etmemişlerdir.

Sitelerde Paylaş

Aklı var ama seçim yapma iradesi yok demek kadar saçma bir şey olamaz. Melek olarak tanımlanan şey tamamen olanaksızdır. Öyle bir şeyin olabilirliği söz konusu edilemez. 

İslamda iddia edilen her şey gibi, allahın kendisi de olanaksız olduğu gibi, melek de olanaksızdır.  

Gereksiz bir iş yapıyorsun, buna hiç gerek yok ama madem istiyorsun yap demek bunu yapmaktan seni men ederim, yapamazsın bunu demeyi gerektirmeksizin akıl yürütmedir. İsyan etmesi şart değil. İsyan etmedi diye iyiyi kötüyü seçme iradesi yok anlamına gelmez.

İslamın melek tanımında mantıksızlık var ve olamayacak, saçma bir tanım getiriyor uydurduğu melek kavramına. Uydurdun, düzgün bir şey uydur madem. Hem aklı olup hem seçme özgürlüğü olmayan bir şey olur mu! Seçme özgürlüğü yoksa aklı da yoktur.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Jobar yazdı:

Evet TDK zaten resmi halifelik kurumlarından biri olduğundan ve bütün açıklamalarını islam teolojisi baz alınarak yaptığından İslam teolojisi türkçeye endeksli olduğundan zırvaların doğru oluyor.Arkadaşım şaka mısın nesin ben ne diyorum kalkmış TDK irade açıklaması getirmişşşin.Böyle boş boş zırvalayacağına git biraz islam teolojisi eğitimi al islamda meleklerin iradesi nasılmış neymiş melekler ot muymuş bir öğrende sonra zırvala gel.                                                                                   Kaldıki senin iddiandaki gibi bir hesap sorma durumu yok.Melekler önceki cin kavminin yaptıklarını insanlarında yapacağını biliyor çünkü onlarında nefsi var.Meleklerin iradesi olmaması kötülük yapmamaları yalnızca itaat etmeleri demektir.Ki asla isyanda etmemişlerdir.

:D önce Türkçe öğretmenime selam söylüyordunuz. Şimdi TDKyı beğenmez oldunuz.

neyse, arabın zırvalarında tutarlılık aramanın anlamsızlığını sergilediniz ki zaen söylediğim de buydu. 

Sitelerde Paylaş
On 10.08.2018 at 19:43, Jobar said:

Diyorsun ki melekler Allah'tan daha akıllı ve ileri görüşlü., çünkü melekler cin kaviminin yaptıklarına bakarak insanın da neler yapacağını anlamış ama put anlamamış.

Sitelerde Paylaş
On 08.08.2018 at 20:06, Jobar yazdı:

İblis soy olarak cindir.Ancak daha sonra takvası ve ilmi sayesinde Allahın izniyle meleklerin katına yükselmiştir.Eğer melek olsaydı zaten isyan edemezdi.Meleklerin iradesi yoktur.Onlar yalnızca Allahın emirlerini yerine getirirler bunun dışında başka birşeyi düşünemezler bile çünkü iradeleri yoktur.Aynı şekilde melek olsaydı Ademi kıskanamazdıda çünkü meleklerde kıskanma vs gibi kötü huylar yoktur.Çünkü meleklerin nefside yoktur.

Kuran aytlerini inkar etmekten vaz geç. MELLEKLERİN nasıl irdasi yok. daha şettanın isyan etmeden. imsam oğlunun neler yapacağını melekler Allahtan önce biliyorlar.

Bakara-30  Ayet:Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Yapılan deneylerde Alex adlı gri papağan son derece zeki bir portre çizerek insanları şaşırtmıştır. Maddeleri, geometrik şekilleri, sayıları, renkleri öğrenerek bunlar arasında seçimler yapabildiğini kanıtlamıştır. Deneyler tüm yanıltıcı olasılıklar dışlanarak tekrar edildiği halde papağan testlerden başarıyla çıkmıştır.

Papağanda bile zeka ve seçim yapma yeteneği var, ama meleklerde zeka var da seçme yeteneği kör! :D Siz de bu saçma sapan olmayacak zırvaya inanıyorsunuz müslimler! Allahınız olaydı size bir gram akıl verirdi, olmadığı burdan belli! 

Ne kadar bilimden uzak ve dogmatiksiniz. Sizin bu dogmatik şartlanmanızla kafanızın düzgün çalışması tümüyle olanaksız. Yok öyle bir şansınız! 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Somut yazdı:

İblis melektir.

Kuran'da insanları yoldan saptırmaya yemin etmiş varlık iblis değil şeytandır.

Şeytan cindir. Cin ise eski arap inanışlarından gelmedir.

Dostum işin ilginci şeytana okadar ismim takmışlar yetmiyor birde şeytanlar diye aytler var benim bildiyim şeytan bir tanedir

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, güven yazdı:

Dostum işin ilginci şeytana okadar ismim takmışlar yetmiyor birde şeytanlar diye aytler var benim bildiyim şeytan bir tanedir

Bildiğim kadarıyla birden fazla şeytan var.

Lakin bir tanesi bunların en büyüğü.

Allah ile iddialaşıp insanları yoldan çıkarıcam diyen şeytan o şeytan işte.

Araplar eski inanışlarında cinlere kötü ve ruhani varlıklar olarak bakarlardı. 

Bunun için şeytanı cin olarak görmeyi tercih etmişler yeni inançlarında.

Araplara göre tüm cinler şeytandır :)

tarihinde Somut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? .... Kehf 50

Allah önce MELEKLERİN, Ademe secde etmelerini ister ama İblis secde etmez. 
Sonra Melekler Allahın sözünden dışarı çıkmadıkları için İblis bir melek değil CİN olmak zorundadır.
(Ayrıca dikkat ederseniz İblisin bir soyu/nesli vardır)

Allah, “Ey İblis! Ellerimle yarattığıma saygı ile eğilmekten seni ne alıkoydu? Büyüklük mü tasladın, yoksa üstünlerden mi oldun?” dedi.
İblis, “Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın” dedi.
Sad 75-76

Allah İblise neden secde etmediğini sorunca İblis kendini "Ben melek değilim, ben bir cinim, bana emir vermedin" diye savunmaz! 
Neden acaba?
İncile göre İblis (Lucifer) tanrıya isyan eder ve cennetten kovulur Onu meleklerin üçte biri takip eder.

Tanrı mahşerde...
Sonra solundakilere şöyle diyecek: 'Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis'le melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe gidin! Matta 25:41

İncilde İblis düşen melektir, bunda biraz mantık vardır ama Kuran olayları tam arap saçına döndürdüğü için Edip Yüksel Kehf 50de bakın nasıl Kuranı İncile uydurup toparlamaya çalışmaktadır.

Meleklere, 'Adem'e secde edin!,' dediğimiz zaman hepsi secde ettiler; yalnız İblis hariç. Rabb'inin emrine karşı geldiği için cinlerden oldu. Beni bırakıp onu ve soyunu mu dostlar ediniyorsunuz?....

Müslümanların açıklayamadığı şey şudur:
-İblis bir melek ise nasıl Allahın emrine karşı gelebilir?
-Yok İblis bir melek değil ise neden meleklere buyrulan bir emre uymadığı için cezalandırılır?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şeytan cins isimdir. Özel isim değildir. Özel isim olan, İblis. İslam inancına göre şeytan cin de olur insan da. İslamın çok tehlikeli ve yobaz bir din olmasını sağlayan da budur. "Ellezi yüvesvisü fi sudurinnas. Minel cinneti vennas."

Burada şeytanlardan vesvasil hannas denilerek müminlere şüpheler fısıldayan yaratıklar olarak bahsedilmiştir. Bunlar insanların gülünç ki göğüslerine :D şüphe atarlarmış! Aşırı komik! Beyinden hiç haberi olmayan kapkara bir cehaletle karşı karşıyayız! Şu saçma anlatıma gülünmez bile, acayip bir böcek görmüş gibi bakmak gerekir bu zırvalamaya!

Saçmalamakla kalmıyor, vahim de bir anlatım daha ortaya atıyor, bu şeytanlar cin de insan da olurmuş! Kan donduran bir ilkellik! Korkunç yani, şüpheyi şeytanlık olarak görmek dünyada olabilecek en korkunç ilkelliktir. Şüphe olmadan akıl olmaz, biter! Akıl iflas eder! İnsanların bir kısmını şeytan olarak bu suçlama ile damgalamak!

Buna artık dünyanın en zehirli en tehlikeli yılanına bakar gibi bakmak bile yetmez! Bu fecaatin boyutlarını tarif edecek bir anlatım yok! Böyle vahşi ilkel bir yobazlıkla insan olmanın da hiç bir yolu yok!

Sitelerde Paylaş

Rabbin meleklere: 'Ben çamurdan bir insan yaratacağım.' demişti.

Onu tamamlayıp, içine de ruhumdan üfürdüğüm zaman, derhal ona secdeye kapanın!

Bütün melekler toptan secde ettiler.

Yalnız İblis dışında. O büyüklük tasladı ve kafirlerden oldu.

Allah, “Ey İblis! Kudretimle yarattığıma secde etmekten seni meneden nedir? Böbürlendin mi, yoksa yücelerden misin?” dedi.

Dedi ki: 'Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten onu ise çamurdan yarattın.

Sad 71,72,73,74,75,76

Allah meleklere insan yaratacağım,ruhumdan üfürünce ona secde edin diyor.

İblis dışında bütün melekler secde ediyorlar.

Allah neden secde etmedin diye sorunca iblis ben ondan hayırlıyım.Beni ateşten,onu çamurdan yarattın,diyor.

Sonuç olarak iblis ateşten yaratılmış bir melek.

Sitelerde Paylaş

Ülen bu Adem de ne menem bir şeymiş ha! Daha bir halt ettiği bir marifeti bile yokken, ruhundan üfürdüğü anda secde edin ha! Yuh!

Ülen bir sıçradığı bot kurusun, bir şey bir halt etsin de öyle bari secde ettirecekse ettirsin be! Böyle zırva salak masallara inanmıyorlar mı! Heeey zeka hey! Nerelerdesin sen!  

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgisi yok ama bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Adem dünyaya inince eşi ile beraber  Allahtan bir çocuk isterler. Ve çocuk doğunca bunlar şirke bulaşır. (Kuranda yazıyor)
İblis cennette yaşarken Allaha isyan eder ve cennetten kovulur.

Bunlar Allahı gören, Onunla konuşan kişilerdir. İkisi de cennette yaşamaşılradır. Hatta biri meleklerin ona secde ettiği bir peygamberdir, Allahın halifesidir! 
Diğeri de bazı islam din adamlarına göre cennetin bekçisi imiş. Veya o kadar imanlıymışki cin olduğu halde melekler ile cennette yaşamaya hak kazanmış.

Bu ikisi Allahla senli benli oldukları halde ikisi de en büyük günahlara bulaşmışlar. Hayretki ne hayret!!!
Ve buna karşı Allahı görmemiş, peygamberlerini bile görmemiş, Kuranın inmesinden 1400 yıl sonra dünyaya gelen, yarım yamalak bilgilerle yetinmek zorunda kalan günümüzün NORMAL insanından Allah kendisine inanılmasını ve "teslim" olunmasını ister!!!

Bu kadar ayrıcalıkları olan Adem ve İblis bile kendisine "teslim" olmadığı halde, bu günün insanlarından Allahın böyle bir şey istemesi size anormal gelimiyor mu???

Üzerinde biraz düşünün!

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, poiuz yazdı:

Bu kadar ayrıcalıkları olan Adem ve İblis bile kendisine "teslim" olmadığı halde, bu günün insanlarından Allahın böyle bir şey istemesi size anormal gelimiyor mu???

Üzerinde biraz düşünün!

Bakara 260. ayette'de ibrahim, allahla direkt muhatap olmasına rağmen tam ikna olmuş değildir, kendisinden kanıt göstermesini ister..

Bakara 260: Hani İbrahim, “Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti. (Allah ona) “İnanmıyor musun?” deyince, “Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için” demişti. “Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...