Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Bu konuda kafam karisik. Cunku Kuranda farkli yerlerde farkli aciklaniyor. Musluman arkadaslar bu konuyu acikliga kavusturabilir mi?

Bakara-34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Kehf-50. Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu konuda kafam karisik. Cunku Kuranda farkli yerlerde farkli aciklaniyor. Musluman arkadaslar bu konuyu acikliga kavusturabilir mi?

Bakara-34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Kehf-50. Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

Ne olduğu belli değil. Ancak cümlenin gelişinden anlamak yerine (1.ayet gibi), açıkça tarif edileni baz almak (2. ayet gibi) daha mantıklıdır. Dolayısı ile cinlerden olduğu kabul edilir.

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence hiçbirisi ...

Sitelerde Paylaş

iblis melek değildir cinlerdendir ayet açık

meleklerin hocasıymış

Peygamber sav ın iblisle konuşması için bknz:

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/13909/peygamberimiz-asv-in-iblis-ile-diyalogu-nasil-olmustur-seytanin-peygamberimiz-asv-in-sorularini-cevaplamasi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html

Bediüzzamanın iblisle tartışması için bknz

http://www.risaleara.com/oku.asp?id=158&a=iblis%20cami

Sitelerde Paylaş

Orada laf salatasindan baska bisey yok. Eger cevabi biliyorsaniz yazin, yoksa bosuna link koymayin. Sorum cok net: iblis cin mi, melek mi? Cinse niye melekler haric diyor, melekse niye iblis cinlerdendir diyor?

Aslinda ben cevabi biliyorum, Muhammed ne dedigini unutmus, baska bir yerde salladigi ortaya cikiyor ama sizin gormeniz icin soruyorum. Mantikli bir aciklama bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

iblis melek değildir cinlerdendir ayet açık

meleklerin hocasıymış

Nerde yaziyor meleklerin hocasi oldugu? Ayrica niye hoca oluyor, bizdeki gibi egitim sistemi mi var meleklerin? Meleklerin hocasi olmasi onu cin yapmaz, melekte yapmaz.

İblis hariç bütün melekler demek kafadan iblisi melek kategorisine sokar. Celiski buyuk. Muslumanlarin aciklamalari herzamanki gibi yok. :) Adama iblis melek mi, cin mi diye soruyorum, iblisin Muhammedle yaptigi geyige link vermis. Yahu siz okudugunuzu anladiginiza emin misiniz? Soru basit. Melek mi, cin mi? yada baska bisey mi? Melek desen, celiski olacak, cin desen yine celiski, baska bisey desen, iki defa celiski.

Sitelerde Paylaş

Nerde yaziyor meleklerin hocasi oldugu? Ayrica niye hoca oluyor, bizdeki gibi egitim sistemi mi var meleklerin? Meleklerin hocasi olmasi onu cin yapmaz, melekte yapmaz.

İblis hariç bütün melekler demek kafadan iblisi melek kategorisine sokar. Celiski buyuk. Muslumanlarin aciklamalari herzamanki gibi yok. :) Adama iblis melek mi, cin mi diye soruyorum, iblisin Muhammedle yaptigi geyige link vermis. Yahu siz okudugunuzu anladiginiza emin misiniz? Soru basit. Melek mi, cin mi? yada baska bisey mi? Melek desen, celiski olacak, cin desen yine celiski, baska bisey desen, iki defa celiski.

Neden sorgulamalarını istiyorsun? İnsanlık buna hazır değil.

Sitelerde Paylaş

Orada laf salatasindan baska bisey yok. Eger cevabi biliyorsaniz yazin, yoksa bosuna link koymayin. Sorum cok net: iblis cin mi, melek mi? Cinse niye melekler haric diyor, melekse niye iblis cinlerdendir diyor?

Aslinda ben cevabi biliyorum, Muhammed ne dedigini unutmus, baska bir yerde salladigi ortaya cikiyor ama sizin gormeniz icin soruyorum. Mantikli bir aciklama bekliyorum.

Komiksin.

Söylesene iblis sadece Kuran'da mı geçiyor? Hristiyanlar ve Yahudilerin kitaplarını da mı Peygamber yazdı haşa.

Sitelerde Paylaş

Neden sorgulamalarını istiyorsun? İnsanlık buna hazır değil.

:)

Komiksin.

Söylesene iblis sadece Kuran'da mı geçiyor? Hristiyanlar ve Yahudilerin kitaplarını da mı Peygamber yazdı haşa.

Banane Hristiyan ve yahudi kitaplarindan. Yahu sizin kafa hic calismiyor. Adama bak burda birbiriyle celisen bisey var diyorum, adam bana baskalarinin kitaplarindada iblis geciyor diye cevap verdigini dusunuyor. Ben iblis yoktur desem, senin elalemin kitabindada iblis geciyor diye cevap verme hakkin dogar. Ama sizde gram beyin yok, daha dogrusu buzuk korkusuna gercegi gormekten tirsiyorsunuz. Neyse sorum cok acik: Iblis melek mi? cin mi? Acikla bakalim yukaridaki iki ayetle celismeden durumu? :)) Birde bana komiksin yazmis, guler misin, aglar misin bunlardaki cahillige. Neyse konuyu degistirmeyelim, anlat bakalim eleman cin mi, melek mi?

Sitelerde Paylaş

:)

Banane Hristiyan ve yahudi kitaplarindan. Yahu sizin kafa hic calismiyor. Adama bak burda birbiriyle celisen bisey var diyorum, adam bana baskalarinin kitaplarindada iblis geciyor diye cevap verdigini dusunuyor. Ben iblis yoktur desem, senin elalemin kitabindada iblis geciyor diye cevap verme hakkin dogar. Ama sizde gram beyin yok, daha dogrusu buzuk korkusuna gercegi gormekten tirsiyorsunuz. Neyse sorum cok acik: Iblis melek mi? cin mi? Acikla bakalim yukaridaki iki ayetle celismeden durumu? :)) Birde bana komiksin yazmis, guler misin, aglar misin bunlardaki cahillige. Neyse konuyu degistirmeyelim, anlat bakalim eleman cin mi, melek mi?

Sen eğlenmene bak..

Sitelerde Paylaş

Bu ayetlerden anlaşıldığına göre: Allah, melekleri "Ki bunlar günümüzün robotları sayılırlar" yarattıktan/imal ettikten sonra, imalat hatası olup olmadığını tespit edebilmek için, söz konusu sınav ayetini/ayetlerini hazırlamış ve uygulamış. Sonuçta; bir tane hatalı imalat çıkmış. Bu hatalı imalatın hatası, robot gibi değil de, insan gibi, hatta daha da akıllı, neredeyse Allah ile boy ölçüşecek kadar akıllı olmasıymış. Bu hatalı imalatın tahtını, tacını, saltanatını tehdit ettiğini gören Allah, kurtuluşu, onu insanlara ve meleklere "Şeytan", "İblis" gibi adlarla aşağılayarak, lanetli bir yaratık olarak sunmakta bulmuştur. Başarılı da olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Ruh, melek, insan, cin, iblis, şeytan:

Ruhlar, tekamüldeki seçimlerine göre gruplanır:

- Tekamül etmemeyi seçenler melek

- Madde aleminde tekamül etmeyi seçenler insan

- Ruh aleminde tekamül etmeyi seçenler cin

Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım.5" demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? 4 Oysaki bizler, seni hamt ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz.1 Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim.6" Bakara 30

Ve Âdem'e isimlerin tümünü öğretti.3 Sonra onları meleklere göstererek şöyle buyurdu: "Hadi, haber verin bana şunların isimlerini, eğer doğru sözlüler iseniz." Bakara 31

Dediler ki:.. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim.2…" Bakara 32

Allah buyurdu: "Ey Âdem, haber ver onlara onların adlarını." Âdem onlara onların adlarını haber verince, Allah şöyle buyurdu: "…ben, sizin açığa vurduklarınızı da saklayageldiklerinizi de en iyi biçimde bilmekteyim.7" Bakara 33

1- “bizler, seni hamt ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz.

Ruhun yaratıldığı ilk halin adı melek. O, saf iyilik hali, pozitivite.

2- “Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim.”

Melek, tekamül etmeyen ruh olduğundan, yaratıldığı hal olan pozitiviteden başka hal ve bilgi edinmez.

3- “Âdem'e isimlerin tümünü öğretti.”

Adem, tekamül eden ruh olduğundan, yaratıldığı hal olan pozitiviteden başka hal ve bilgiler edinir.

4- “Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın?

Tekamülün tanımı: Ruh, nefs ile perdelenince, artık kendini, olduğu hali, pozitiviteyi bilemez. Bilemeyince kendisi olmayan hali, pozitivitenin olmadığı hali, yani negativiteyi deneyimler.

5- “Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım.”

Bir kavram, ancak kendi zıttıyla tanımlanır/bilinir. Saf iyilik olan melek, kendi halini deneyimler ama bilemez, çünkü kendi zıttını bilmez. Tekamül yolculuğu negativiteden başladığından, Adem pozitivite aşamasına geldiğinde… kendi zıttını artık bildiğinden, kendi halini de bilir. Yeryüzü halifeliği ve meleklerin ona secdesi, tekamül edenin bu üstünlüğü için.

6- “Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim.”

Melekler, tekamülün başındaki Adem’in negativite halini bildiler. Bilmedikleri, tekamülden sonra olacağı haldi.

7- “ben, sizin açığa vurduklarınızı da saklayageldiklerinizi de en iyi biçimde bilmekteyim

Melekler ve Adem’in dışarı vurdukları o anki tekamül halleri. Saklayageldikleri ise içlerindeki aynı ruh.

"Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler.1 Onu insan yüklendi.2 Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.3" Ahzab 72

1- Tekamül bir seçenek, her ruh isteyip istemediğine kendisi karar verir.

1- Yükün zorluğundan ürküp istemeyenler, tekamül etmez. Onlar melek olur.

2- Tekamül etmeyi isteyenler insan olur.

1- İnsanın tekamülü, gök, yer, dağ gibi cisimlerin olduğu alemde, yani madde aleminde.

3- Tekamül, zalim ve cahil halden, yani negativiteden başlar.

Biz insanı, gerçekten en güzel bir biçimde yarattık. Sonra da onu düşüklerin en düşüğüne çevirip attık.” Tin 4-5

Tekamülü seçmeden önce melek olan ruh, insan olarak tekamüle zalim ve cahil halden, negativiteden başladı.

Bir zaman, cinlerden bir topluluğu, Kur'an'ı dinlemeleri için sana yöneltmiştik... Dinleme bitirilince de uyarıcılar olarak kendi toplumlarına döndüler.” Ahkaf 29

- Öğrenen, dolayısıyla tekamül eden bir topluluk daha var, cin.

- Cin ayetlerinde, insanın tersine, madde varlıklara atıf yok. Çünkü cin, madde formunda değil, melek gibi ruh formunda.

Hani, biz meleklere "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi.1 Kendi Rabbinin emrine ters düştü.2” Kehf 50

1- İblis, ayette hem melek hem cin. Çünkü aynı formdaki ruh, tekamül etmeyi seçmediğinde melek, seçtiğinde cin olur.

2- Ayette İblis’in kendi iradesiyle karar vermesi, özgür iradesinden yani tekamül etmekte olmasından.

Bunun üzerine şeytan onların ayaklarını kaydırdı da onları içinde bulundukları yerden çıkardı.” Bakara 36

Kuran, Adem’e secde olayına kadar İblis’e İblis diyor. Kulları azdırmayı iş edinmesinden itibarense şeytan. Çünkü şeytan, İblis’in bu aktivitesinin adı. Tekamülün negatif evresini İblis, pozitif evresini nebiler yönetir.

Sitelerde Paylaş

özkanateş sen ne tekamülünden bahsediyosun ya hangi hoca hangi alim bu şekilde anlatıyor da kafana göre tekamül çıkarıyosun.müslüman müslümanı uyarmalı o yüzden daha dikkatli olmanı tavsiye ediyorum.tekamül varsa cennet cehennem neden var olsun biraz mantıklı düşünsen.

Sitelerde Paylaş

Ruh, melek, insan, cin, iblis, şeytan:

Ruhlar, tekamüldeki seçimlerine göre gruplanır:

- Tekamül etmemeyi seçenler melek

- Madde aleminde tekamül etmeyi seçenler insan

- Ruh aleminde tekamül etmeyi seçenler cin

Nerde yaziyor bunlar? Sen bunlari nerden cikardin, Kuranda geciyor mu? Geciyorsa, link ver. Yoksa bos bos konusup, zamanimizi alma. Soru cok net: iblis melek mi, cin mi?

Sitelerde Paylaş

özkanateş sen ne tekamülünden bahsediyosun ya hangi hoca hangi alim bu şekilde anlatıyor da kafana göre tekamül çıkarıyosun.

Tasavvuf.

müslüman müslümanı uyarmalı o yüzden daha dikkatli olmanı tavsiye ediyorum.

Teşekkür ederim.

tekamül varsa cennet cehennem neden var olsun biraz mantıklı düşünsen.

http://www.ateistfor...8 'de ve sonraki yazışmalarda izah ettim:

Bir deniz kabuklusu var. Kabuğunu kendisi üretmiyor, bulduğu boş kabuğa yerleşiyor. Böylece avcılardan korunuyor, rahat ediyor. Ancak zamanla irileşiyor ve kabuğa sığmamaya başlıyor. Sıkışıyor, daralıyor ama çıkamıyor çünkü kabuk değiştirirken avcılara açık hale gelecek. Fakat zaman geçtikçe, kabuk küçüle küçüle içindekine bir cehennem haline geliyor. Sonunda dayanamayan canlı, her şeyi göze alıp kabuğu değiştiriyor. Yeni kabuğunda yeniden cennette, geniş, ferah. Seviniyor. Fakat büyümeye devam etmektedir, ve bugün cenneti olan yeni kabuk, yarın aynı şekilde cehennemi olacaktır.

Bu öykü, tekamül sürecini anlatıyor. Her yeni fikir/gerçeklik bize cennet gibi gelir. Fakat zaman geçtikçe tekamül ederiz ve o gerçeklik, bize artık dar gelir, içine sığamaz, sıkışırız. Fakat değişmek de istemeyiz çünkü güvenli olanı bırakıp, bilinmezdeki riskleri göze alamaz, var gücümüzle değişime direniz. Değişmedikçe, o fikir darala darala cehennem haline gelir. Sonunda mecbur kalır, değişiriz. Değiştiğimiz yeni hal/fikir/gerçeklik, yeni cennetimizdir. Fakat tekamül devam etmektedir ve bugün cennetimiz olan yeni gerçeklik, yarın cehennemimiz olur.

İşte bu şekilde, cennet ve cehennem, mekanlar değil hallerdir. İkisi de bizimle birlikte hareket eder. Dün cehennemdeydik, bugün cenette. Aynı cennet, yarın cehennem olacak ki, ertesi günkü cennete yürüyelim. Tekamül yasası, bu şekilde işler.

Kuran'da cenneti ve cehennem, gelecekteki mekanlar değil, bugün içinde olduğumuz hallerdir. Her iç hesaplaşma, bir hesap (mahşer) günüdür. O hesap gününde eskimiş bir fikri bırakmamız, o fikrin kıyameti (yıkım, yokolma) olur. Eski kendimizle girdiğimiz bu mücadele, cihaddır. Cihadı kazandığımızdaki halimiz cennet, geciktirdiğimizdeki (kaybetme yok, tekamül hep işler) sıkıntımız, cehennemdir.

Kuran ve diğer mistik metinler, geleceği değil... sadece ve sadece "şimdi ve burada"ki halimizi anlatır, rehberlik eder.

Sitelerde Paylaş

Nerde yaziyor bunlar? Sen bunlari nerden cikardin, Kuranda geciyor mu? Geciyorsa, link ver. Yoksa bos bos konusup, zamanimizi alma. Soru cok net: iblis melek mi, cin mi?

Yukarıda verili: "Aynı formdaki ruh, tekamül etmeyi seçmediğinde melek, seçtiğinde cin olur."

Ayetleri de yukarıda, hangi linki soruyorsun?

Sen tersi yönde ayet biliyorsan, paylaşmanı rica ederim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...