Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Yukarıda verili: "Aynı formdaki ruh, tekamül etmeyi seçmediğinde melek, seçtiğinde cin olur."

Ayetleri de yukarıda, hangi linki soruyorsun?

Sen tersi yönde ayet biliyorsan, paylaşmanı rica ederim.

Yukarida meleklerin takamul yaptigini ispatlayan bir ayet yok, sadece zirvalamissin, ortalama musluman bile bunlara guler. Bak su asagida yazdigina:

1- “bizler, seni hamt ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz.

Ruhun yaratıldığı ilk halin adı melek. O, saf iyilik hali, pozitivite.

BU cikarim yanlis. Ruhun yaratildigi ilk hal melek oldugunu mavi yazdigin yer ispatlamaz. Dam ustunde saksagan vur beline kazmayi gibi bisey olmus, benim kuzenim cikolata seviyor, bu yuzden gunes yoktur demek gibi bisey senin yaptigin cikarim.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu müslümlerin uydurmayacağı bir masal yoktur. Bir ara Ali Şeriati'nin bir kitabı geçti elime. Yani hayretten dona kaldım. Ali Şeriati gibi entelektüel, kültürel birikimi olan, kariyeri olan bir adam, konu İslam olunca zırvalamakta sınır tanımamıştı. Saçma sapan ayetlere bir kılıflar uyduruyor, bir teviller getiriyor, bir olmayacak alakasız anlamlara çekiyor, kelimenin tam anlamıyla zırvalıyordu.

O gün anladım ki müslümana doktora yaptırsan, prof yapsan boş. İslam illetinden beynini kurtaramadıkça prof da olsa cahildir.

Yahu bundan apaçık bir gerçek yok. Bu Kuran denen yazımı, kitap demiyorum, çünkü böyle bir şeye kitap denemez, cahil, çağlarının bilgisinin çok gerisinde ilkel ve vahşi heriflerin yazdığı apaçık! Bundan daha kesin bir şey bilmiyorum. Hangi sayfasını açsan, her tarafından bu gerçek fışkırıyor. Bunu doğru düzgün adamların yazmış olması olanaksız! Yok yani, olanağı yok!

Koskoca kelli felli, akıllı gibi duran adamlar konu Kuran oldu mu zır cahil kesiliyor! Bu bir illet. Bu bir beyin felci virüsü. Bu insanlığın en büyük düşmanı bir salgın maraz. Başka açıklaması yok...

Sitelerde Paylaş

Tasavvuf.

Teşekkür ederim.

http://www.ateistfor...8 'de ve sonraki yazışmalarda izah ettim:

Bir deniz kabuklusu var. Kabuğunu kendisi üretmiyor, bulduğu boş kabuğa yerleşiyor. Böylece avcılardan korunuyor, rahat ediyor. Ancak zamanla irileşiyor ve kabuğa sığmamaya başlıyor. Sıkışıyor, daralıyor ama çıkamıyor çünkü kabuk değiştirirken avcılara açık hale gelecek. Fakat zaman geçtikçe, kabuk küçüle küçüle içindekine bir cehennem haline geliyor. Sonunda dayanamayan canlı, her şeyi göze alıp kabuğu değiştiriyor. Yeni kabuğunda yeniden cennette, geniş, ferah. Seviniyor. Fakat büyümeye devam etmektedir, ve bugün cenneti olan yeni kabuk, yarın aynı şekilde cehennemi olacaktır.

Bu öykü, tekamül sürecini anlatıyor. Her yeni fikir/gerçeklik bize cennet gibi gelir. Fakat zaman geçtikçe tekamül ederiz ve o gerçeklik, bize artık dar gelir, içine sığamaz, sıkışırız. Fakat değişmek de istemeyiz çünkü güvenli olanı bırakıp, bilinmezdeki riskleri göze alamaz, var gücümüzle değişime direniz. Değişmedikçe, o fikir darala darala cehennem haline gelir. Sonunda mecbur kalır, değişiriz. Değiştiğimiz yeni hal/fikir/gerçeklik, yeni cennetimizdir. Fakat tekamül devam etmektedir ve bugün cennetimiz olan yeni gerçeklik, yarın cehennemimiz olur.

İşte bu şekilde, cennet ve cehennem, mekanlar değil hallerdir. İkisi de bizimle birlikte hareket eder. Dün cehennemdeydik, bugün cenette. Aynı cennet, yarın cehennem olacak ki, ertesi günkü cennete yürüyelim. Tekamül yasası, bu şekilde işler.

Kuran'da cenneti ve cehennem, gelecekteki mekanlar değil, bugün içinde olduğumuz hallerdir. Her iç hesaplaşma, bir hesap (mahşer) günüdür. O hesap gününde eskimiş bir fikri bırakmamız, o fikrin kıyameti (yıkım, yokolma) olur. Eski kendimizle girdiğimiz bu mücadele, cihaddır. Cihadı kazandığımızdaki halimiz cennet, geciktirdiğimizdeki (kaybetme yok, tekamül hep işler) sıkıntımız, cehennemdir.

Kuran ve diğer mistik metinler, geleceği değil... sadece ve sadece "şimdi ve burada"ki halimizi anlatır, rehberlik eder.

Özkanateş sana bir tek hadis le cevap vereceğim bu hadisi iyi oku.

Peygamber' Efendimiz (S.A.V.) bir gün Mes cid-i Sâadette Eshâb-ı kirâm ile oturuyordu. Lekesiz, süt gibi beyaz elbiseli bir kimse gelip selâm verdi. Sonra, Peygamber Efendimizin dizlerinin dibine oturdu ve sormaya başladı:

— îmân nedir, yâ Resûlullah?

— İmân, Allahü Teâlâ'ya» meleklerine, kitaplarına,Peygamberlerine, Âhiret gününe, Kadere,yani hayır ve şerrin Allahü Teâlâ'dan Olduğuna inanmaktır,

— Doğru söyledin, yâ Resûlallah!

kırmızı yazan yere dikkat et AHİRET GÜNÜNE inanmak imanın şartı.KIYAMET kopacak herkes dirilecek ve ahiret hayatı başlayacak.

tasavvufu ben nefs terbiyesi olarak biliyorum. yani evliyaların gittiği kestirme yol.o yoldan gidersen onların terbiyesinde olursan halini düzeltebilirsin.doğruları bulabilirsin. ALLAH izin verirse. bundan başka bir şey söylemek sakıncalı diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Yukarida meleklerin takamul yaptigini ispatlayan bir ayet yok, sadece zirvalamissin, ortalama musluman bile bunlara guler. Bak su asagida yazdigina:

BU cikarim yanlis. Ruhun yaratildigi ilk hal melek oldugunu mavi yazdigin yer ispatlamaz. Dam ustunde saksagan vur beline kazmayi gibi bisey olmus, benim kuzenim cikolata seviyor, bu yuzden gunes yoktur demek gibi bisey senin yaptigin cikarim.

Kuran, kendini açıklayan kitap. Yani her bir ayet, sadece diğer ayetler ile anlaşılır.

Benim verdiğim her bir ayet, konu ile ilgili okuduğum tüm ayetlerin içinden bir örnek.

O yüzden sık sık sorarım:

"Bu düşünceye uymayan bir ayet biliyorsan paylaşmanı rica ederim".

Çünkü kavrayışım yanlışsa, başka pek çok ayette bu yanlış ifşa olur.

Yine sorayım:

"Ruhun yaratıldığı ilk halin adı melek. O, saf iyilik hali, pozitivite."

Çıkarımımla uyuşmayan ayet biliyorsan paylaşmanı rica ederim.

Sitelerde Paylaş

Özkanateş sana bir tek hadis le cevap vereceğim bu hadisi iyi oku.

Peygamber' Efendimiz (S.A.V.) bir gün Mes cid-i Sâadette Eshâb-ı kirâm ile oturuyordu. Lekesiz, süt gibi beyaz elbiseli bir kimse gelip selâm verdi. Sonra, Peygamber Efendimizin dizlerinin dibine oturdu ve sormaya başladı:

— îmân nedir, yâ Resûlullah?

— İmân, Allahü Teâlâ'ya» meleklerine, kitaplarına,Peygamberlerine, Âhiret gününe, Kadere,yani hayır ve şerrin Allahü Teâlâ'dan Olduğuna inanmaktır,

— Doğru söyledin, yâ Resûlallah!

kırmızı yazan yere dikkat et AHİRET GÜNÜNE inanmak imanın şartı.KIYAMET kopacak herkes dirilecek ve ahiret hayatı başlayacak.

Yazıda bunlara "yok" demedim, "her an varlar" dedim.

tasavvufu ben nefs terbiyesi olarak biliyorum. yani evliyaların gittiği kestirme yol.o yoldan gidersen onların terbiyesinde olursan halini düzeltebilirsin.doğruları bulabilirsin. ALLAH izin verirse. bundan başka bir şey söylemek sakıncalı diye düşünüyorum.

Bahsettiğin kardeşlerim, ben, sen hepimiz aynı yoldayız.

Sitelerde Paylaş

muhammeti peygamber atayan hilful füdul cemiyetinde iblis hakkında entelektüel etkileşim seviyesinin yetersizliğini gösteren bir durum bu iblis melek mi cin mi sorunsalı.

Ruh, ruh formunda tekamül etmemeyi seçtiğinde melek, etmeyi seçtiğinde cin:

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=57219entry1145785

Sitelerde Paylaş

Kuran, kendini açıklayan kitap. Yani her bir ayet, sadece diğer ayetler ile anlaşılır.

Benim verdiğim her bir ayet, konu ile ilgili okuduğum tüm ayetlerin içinden bir örnek.

O yüzden sık sık sorarım:

"Bu düşünceye uymayan bir ayet biliyorsan paylaşmanı rica ederim".

Çünkü kavrayışım yanlışsa, başka pek çok ayette bu yanlış ifşa olur.

Yine sorayım:

"Ruhun yaratıldığı ilk halin adı melek. O, saf iyilik hali, pozitivite."

Çıkarımımla uyuşmayan ayet biliyorsan paylaşmanı rica ederim.

Sen iyi degilsin. Checkup'a falan gir. Su asagidaki cikarimi yapan insan normal degildir.

Sitelerde Paylaş

Sen iyi degilsin. Checkup'a falan gir. Su asagidaki cikarimi yapan insan normal degildir.

Anladığım kadarıyla bu, "verecek cevabım yok" demek.

Canın sağolsun, vakit olur cevap olur, sohbet olur güzel olur.

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla bu, "verecek cevabım yok" demek.

Canın sağolsun, vakit olur cevap olur, sohbet olur güzel olur.

Sana zaten cevap verilmez.Cunku sacmaliyorsun. Malesef sacmaladigini anlayacak kapasitede degilsin. Senin yazdiklarina muslum kardeslerin bile bir tarafiyla guluyor. Bizi zaten sormana gerek yok. En basitinden "bizler, seni hamt ile tespih ediyoruz; seni kutsayip yüceltiyoruz." lafini Ruhun yaratildigi ilk halin adi melek. diye cevirmissin, ucmussun, konusacak pek bisey yok, ultra mega zayifsin, biktik zaten bu aptallikliarinizdan. Biliyorsan goster hadis veya kuran ayeti, ruhun yaratildigi ilk halin melek oldugunu gosteren., yoksa ki yok zaten salaldiginin gostergesi. Amacin zaten klasik musluman savunmasina gecmek, olayi kisisellestirmek. Sacmaliyorsun, ve sacmalamakta sinir tanimiyorsun. Sende basarisiz oldun, akla mantiga dayali, malum yerinden sallamadan, hadis ve kurana dayali asagidaki soruya cevap verecek musluman araniyor?

iblis melek mi, cin mi?

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana zaten cevap verilmez.Cunku sacmaliyorsun. Malesef sacmaladigini anlayacak kapasitede degilsin. Senin yazdiklarina muslum kardeslerin bile bir tarafiyla guluyor. Bizi zaten sormana gerek yok. En basitinden "bizler, seni hamt ile tespih ediyoruz; seni kutsayip yüceltiyoruz." lafini Ruhun yaratildigi ilk halin adi melek. diye cevirmissin, ucmussun, konusacak pek bisey yok, ultra mega zayifsin, biktik zaten bu aptallikliarinizdan. Biliyorsan goster hadis veya kuran ayeti, ruhun yaratildigi ilk halin melek oldugunu gosteren., yoksa ki yok zaten salaldiginin gostergesi. Amacin zaten klasik musluman savunmasina gecmek, olayi kisisellestirmek. Sacmaliyorsun, ve sacmalamakta sinir tanimiyorsun. Sende basarisiz oldun, akla mantiga dayali, malum yerinden sallamadan, hadis ve kurana dayali asagidaki soruya cevap verecek musluman araniyor?

iblis melek mi, cin mi?

Kötü söz ve tezsizlikten taviz yok yani.

Saygılarımla,

Özkan Ateş

Sitelerde Paylaş

Tasavvufla kafayı bozmuş psikopatik vakaları dikkate almaya gerek yok. Bunları psikopatoloji klinikleri paklar. Buna insanların ruhları olduğunun hangi ayette yazdığını sordum da bir sürü alakasız saçma sapan ayet yazdı. Hiç birinde insanların ruhları olduğuna dair en küçük ifade yok.

Kuran'da insanların ruhlarının olduğuna dair bir ifade göstersin, ben Kuranı bilmiyormuşum diyeceğim. Gösteremez. Çünkü yoktur.

Din üç kuruş etmez, tasavvuf ise bir kuruş bile etmez bir delilik hezeyanıdır. Ne kadar mutasavvıf varsa aklından zoru olan keçilerle sorunu bulunan kaçıklardır. Aksini hiç görmedim.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Ruh, ruh formunda tekamül etmemeyi seçtiğinde melek, etmeyi seçtiğinde cin:

http://www.ateistfor...9

# eLLah'ın da nefsi vardır ve islama göre yalnızca insanlarda nefs vardır, hayvanlarda ve bitkilerde nefs yoktur. nefs evrim geçirebilemez çünkü allahtandır islama göre. entelektüel niteliğinde nefsler genelde allah'tan razı olmayan nesflerdir ama yinede evrim geçirmiş değillerdir bunlar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...