Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

• 3 weeks later...
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 2 months later...
  • 1 year later...

Bu konuda kafam karisik. Cunku Kuranda farkli yerlerde farkli aciklaniyor. Musluman arkadaslar bu konuyu acikliga kavusturabilir mi?Bakara-34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.Kehf-50. Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

Iblis acikca belirtildigi gibi cinlerdendir...

Allah meleklere hitap ediyor secde edin Adem icin diye...

Hepsi secde ediyor ama iblis etmiyor...

Peki iblis diyemez mi benim secde etmememin sebebi emrin bana gelmedigindendir cunku ben bir melek degilim(:...

Diyemez(:

Sitelerde Paylaş

Bu konuda kafam karisik. Cunku Kuranda farkli yerlerde farkli aciklaniyor. Musluman arkadaslar bu konuyu acikliga kavusturabilir mi?

Bakara-34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Kehf-50. Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!

Allah, Ademe secde meselesinde. "İtaat edenlere melek, etmeyenlere ise, isim itibariyle (melek), hakikat itibariyle (Cin) onlanlardır" diyor

Ne demişle. "Adem'e secde etmeyenin ismini şeytan okuruz"
Sizler bu kadarını dahi anlamıyorsunuz?
Anlatanlarıda dinlemiyorsunuz. Okuyorsunuz ama okumak yeterli değil Okudüğunuz düşünmüyorsunuz tefekkür etmiyorsunuz.
aaah şu akılsız ulemayı dinsizler yok mu?
tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Acik ve net cin oldugu ayette belirtiliyor zaten...

Kehf 50:...iblis cinlerdendi...

Açık ve net mi? Ayetin baş tarafına bakalım, gerçekten açık ve net mi acaba?

Kehf/50. Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti.

Şimdi ayetin bu kısmına bakarak cevap ver, İblis melek mi yoksa cin mi?

Sitelerde Paylaş

Acik ve net cin oldugu ayette belirtiliyor zaten...

Kehf 50:...iblis cinlerdendi...

Allah ademe secde meselesinde itaat edenlere melek, itaat etmeyenlere ise isim itibariyle (melek) hakikat itibariyle (Cin) onlanlardır diyor.
yani dünyada adem babamıza itaat eden İnsanlar melek, etmeyenler ise hakikat itibariyle Cinlerdendir. Anladın mı?
İbni Sina cinlerin ve meleklerin insan şekline girebildiği söylemiştir.
Melekler İnsana aşıktır. Cebrail Ekseriyete ashabın en güzel en yakışıklısı olan Hazreti Hasan ve Hazreti huseyin efendilerimizin dadısı Hazreti dıhye suretinde peygamberimizin yanına gelirdi.
Rüyada gördüğün İnsanlar yakınların ya melektir yada cindir. bunlar insan şekline girebilirler.
bu dünyada bir rüyadır. Anlatabiliyor muyum?
Sitelerde Paylaş

Açık ve net mi? Ayetin baş tarafına bakalım, gerçekten açık ve net mi acaba?

Kehf/50. Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti.

Şimdi ayetin bu kısmına bakarak cevap ver, İblis melek mi yoksa cin mi?

Evet ben de yukarida onu vurguladim zaten...

Iblis acik ve net cin...

Peki diyemez mi benim Ademe secde etmememin sebebi meleklerden olmamam...

Cunku ben cinim...

Ama diyemez...

Ona da secde et denilmistir

Sitelerde Paylaş

Evet ben de yukarida onu vurguladim zaten...

Iblis acik ve net cin...

Peki diyemez mi benim Ademe secde etmememin sebebi meleklerden olmamam...

Cunku ben cinim...

Ama diyemez...

Ona da secde et denilmistir

Bir iş ile vazifesi olanada melek denir.

Onun ismi melek olmasa, Allah azazile melek der miydi? Secde etmediğinde onun isim itibariyle (melek) olduğunu ama hakikat itibariyle (cin) olduğunu Cenabı hak bize bildirdi. Anlamıyormusun hala!!

itaat etmeyenler isim itibariyle (melek) hakikat itibariyle (cin) yani anlamadın mı hala! ayyyyyy bıktım

İblis ben meleklerden değilim demedi ki? Çünki bir iş ile vazifeli olana da Cenabı hakkın melek dediğini biliyor.

Sitelerde Paylaş

Allah ademe secde meselesinde itaat edenlere melek, itaat etmeyenlere ise isim itibariyle (melek) hakikat itibariyle (Cin) onlanlardır diyor.

yani dünyada adem babamıza itaat eden İnsanlar melek, etmeyenler ise hakikat itibariyle Cinlerdendir. Anladın mı?

İbni Sina cinlerin ve meleklerin insan şekline girebildiği söylemiştir.

Melekler İnsana aşıktır. Cebrail Ekseriyete ashabın en güzel en yakışıklısı olan Hazreti Hasan ve Hazreti huseyin efendilerimizin dadısı Hazreti dıhye suretinde peygamberimizin yanına gelirdi.

Rüyada gördüğün İnsanlar yakınların ya melektir yada cindir. bunlar insan şekline girebilirler.

bu dünyada bir rüyadır. Anlatabiliyor muyum?

Bu cevap olmamis kardesim...

Bu durumu cozmek icin cok degisik yollara basvurulmus...

Iblis meleklerin cin kavmindendir diyenler...

Adinin Azazil oldugunu soyleyenler vs vs...

Ama Kuran acikca belirtiyor ki cin ve melek iki ayri mahiyette varliklardir...

Iblisin cinlerden oldugu acikca vurgulanmistir...

Burda asil sorulmasi gereken peki: Allah meleklere Adem icin secde edin demis, Iblis haric hepsi secde etmistir durumu...

Bu durumda melek degil mi peki...

Sitelerde Paylaş

Bu cevap olmamis kardesim...

Bu durumu cozmek icin cok degisik yollara basvurulmus...

Iblis meleklerin cin kavmindendir diyenler...

Adinin Azazil oldugunu soyleyenler vs vs...

Ama Kuran acikca belirtiyor ki cin ve melek iki ayri mahiyette varliklardir...

Iblisin cinlerden oldugu acikca vurgulanmistir...

Burda asil sorulmasi gereken peki: Allah meleklere Adem icin secde edin demis, Iblis haric hepsi secde etmistir durumu...

Bu durumda melek degil mi peki...

Allah Allah! Kuran'da beyan ediyor. ben böyle biliyorum hocalarım böyle dedi deme

Allah Allah beyan ediyor ki: Ademe secde meselesinde itiaat edenlerin İşte (Melek) İtaat etmeyenlerin ise isim itibariyle (melek) hakikate itibariyle (cin) olduğunu beyan ediyor. anladın mı

Sitelerde Paylaş

Bir iş ile vazifesi olanada melek denir.

Onun ismi melek olmasa, Allah azazile melek der miydi? secde etmediğinde onun isim itibariyle (melek) olduğunu ama hakikat itibariyle (cin) olduğunu cenabı hak bize bildirdi anlamıyormusun hala

secde etmeyenler cinlerden yani anladın mı? ayyyyyy bıktım

İblis ben meleklerden değilim demedi ki? Çünki bir iş ile vazifeli olana da Cenabı hakkın melek dediğini biliyor.

Bu bize bildirdi kismini anlamadim(:...

Siz kimsiniz, nasil bildirdi...

Kuran ayetleri arasinda bir celiski olmaz...

Konu ile ilgili ayetlerin tamami ele alinir ve konu anlasilir...

Nitekim bu konuda da durum boyledir...

Kuran iblis icin acik ve net cinlerdendi diyor ama sen durumu cozmek icin Onu melek ediyorsun kaynaginda Kuran degil...

Iste boyle olmaz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...