Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Allah Allah! Kuran'da beyan ediyor. ben böyle biliyorum hocalarım böyle dedi deme

Allah Allah beyan ediyor ki: Ademe secde meselesinde itiaat edenlerin İşte (Melek) İtaat etmeyenlerin ise isim itibariyle (melek) hakikate itibariyle (cin) olduğunu beyan ediyor. anladın mı

Ayeti alalim o zaman...

Itaat edenlerin melek etmeyenlerin cin oldugunu aciklayan ayeti...

Bekliyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu bize bildirdi kismini anlamadim(:...

Siz kimsiniz, nasil bildirdi...

Kuran ayetleri arasinda bir celiski olmaz...

Konu ile ilgili ayetlerin tamami ele alinir ve konu anlasilir...

Nitekim bu konuda da durum boyledir...

Kuran iblis icin acik ve net cinlerdendi diyor ama sen durumu cozmek icin Onu melek ediyorsun kaynaginda Kuran degil...

Iste boyle olmaz...

Kaynağım Kuran: Allah meleklere secde edin dediği zaman iblisten başka hepsi secde etti.

Haaaaaa! Demek oluyor ki (tefekkür et!!!!!!) itaat edenlere melek denir ki (meleklere secde edin denildi ettiler). itaat etmeyenlere ise isim itibariyle (melek) hakikat itibariyle (cin) olduğunu Cenabı Hak bize bilirdi. nokta

melek gibi görürsün ama dünya dediğimiz bu sufli yerde Cibrile benzeyen şeytanlar vardır insanlar içinde diyor anlamıyor musun hala kuran ahlakından beyanından?

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet ben de yukarida onu vurguladim zaten...

Iblis acik ve net cin...

Peki diyemez mi benim Ademe secde etmememin sebebi meleklerden olmamam...

Cunku ben cinim...

Ama diyemez...

Ona da secde et denilmistir

Senin vurgulaman bir şey ifade etmiyor, biz Kuran'daki vurguya bakarız.

Kehf/50. Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti.

Ayetin şu kısmına bakarak İblis'in cinsini söyle bize.

Sana şöyle bir örnek vereyim:

Diyelim bir salonda basketçiler ve futbolculardan oluşan bir grup genç var. Müdür futbolcular salonun sol tarafına geçsin diyor, Ahmet hariç hepsi sol tarafa geçiyor, Ahmet'in yaptığı spor nedir?

Sitelerde Paylaş

Kaynağım Kuran: Allah melekler secde edin dediği zaman iblis başka hepsi secde etti.

demek ki itaat edenlere melek denir ki meleklere sede edin denildi ettiler. itaat etmeyenlere ise isim itibariyle (melek) hakikat itibariyle (cin) olduğunu cenabı Hak bize bilirdi. nokta

Yanlis bir cozumleme...

Bir defa mahiyet farki var...

Melekler nurdan, cinler atesten yaratilmis...

Baska bi ayette iblisin cin oldugu acikca vurgulanmistir...

Simdi iblis cindir...

Ama hitap meleklere...

Mesela soyle olsaydi o ahalide melekler ve Ahmet isminde bir insan olsaydi...

Allah meleklere Ademe secde edin desin...

Ve tum melekler secde etti ama Ahmet etmedi desin...

Sen yine bu durumu kurtarmak icin itaat etmeyen insandir mi dicektin...

Boyle olmuyor iste...

Senin asil yapman gereken secde emri nasil meleklere verilmisse , iblise de verilmistir durumunu ispat olmali...

Yani meleklere ve iblise dedik ki Adem icin secde edin...

Melekler secde etti ama iblis etmedi...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin vurgulaman bir şey ifade etmiyor, biz Kuran'daki vurguya bakarız.

Kehf/50. Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti.

Ayetin şu kısmına bakarak İblis'in cinsini söyle bize.

Diyelim bir salonda basketçiler ve futbolculardan oluşan bir grup genç var. Müdür futbolcular salonun sol tarafına geçsin diyor, Ahmet hariç hepsi sol tarafa geçiyor, Ahmet'in yaptığı spor nedir?

Bana ornek vermene gerek yok(:...

Zaten yazdiklarimda acikca belirttigim gibi iblis soyle diyebilir mi:

Ben Adem icin secde etmem cunku ben melek degilim, emir bana gelmedi diye bilir mi...

Ben de net olarak soyluyorum ki diyemez(:...

Sitelerde Paylaş

Yanlış Örnek vermişsin

şöyle bir örnek versen tamamdı: Bir salonda çeşitli mesleklerde futbolcular var. Hoca Futbolculara 50 tur koşun diyor futbocuların içinde cin fikirli bir adam ben koşmam sakatım diyor.

hocada bu zaten futbolcu değil topcu hıyarın tekidir diyor :DASasa

Sitelerde Paylaş

Yanlış Örnek vermişsin

şöyle bir örnek versen tamamdı: Bir salonda çeşitli mesleklerde futbolcular var. Hoca Futbolculara 50 tur koşun diyor futbocuların içinde cin fikirli bir adam ben koşmam sakatım diyor.

hocada bu zaten futbolcu değil topcu hıyarın tekidir diyor :DASasa

Sagduyunun benzetmesi senin benzetmenden daha isabetli olmus...
Sitelerde Paylaş

Bana ornek vermene gerek yok(:...

Zaten yazdiklarimda acikca belirttigim gibi iblis soyle diyebilir mi:

Ben Adem icin secde etmem cunku ben melek degilim, emir bana gelmedi diye bilir mi...

Ben de net olarak soyluyorum ki diyemez(:...

Cevap vereceksen soruya cevap ver, İblis'in ne diyeceği veya demeyeceği hakkında tahmin yürütme oyunu oynamıyoruz burada.

Ayetin başı bu. Şimdi sadece bu kısma bakarak İblis'in cinsini söyle, kıvırma.

Sitelerde Paylaş

Bakara/34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Aynı soru: Ayete göre İblis'in cinsi nedir?

Sitelerde Paylaş

Cevap vereceksen soruya cevap ver, İblis'in ne diyeceği veya demeyeceği hakkında tahmin yürütme oyunu oynamıyoruz burada.

Ayetin başı bu. Şimdi sadece bu kısma bakarak İblis'in cinsini söyle, kıvırma.

Bir Adam diyor ki:

1.cumle:Hicbir hayvani sevmiyorum...

2.cumle:Sadece kedi haric...

Simdi sen sadece birinci cumleye bakip soyle bu adamin sevdigi bir hayvan var mi?...

Peki verdigin cevap dogru mu...

Buyur bekliyorum...

Sitelerde Paylaş

Bir Adam diyor ki:

Simdi sen sadece birinci cumleye bakip soyle bu adamin sevdigi bir hayvan var mi?...

Buyur bekliyorum...

Hala sorumu anlamadın herhalde, tekrar yazayım:

Bakara/34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.
Ayete göre İblis'in cinsi nedir?
Sitelerde Paylaş

Bakara/34. Hani meleklere, Âdem için saygı ile eğilin demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Aynı soru: Ayete göre İblis'in cinsi nedir?

Bu ayete göre iblis bir melek,bunu herkes anlar; başka ayette de iblisin cinlerden oldugu yazilidir.kurani yazan, bi yerde ne yazdigini unutmuş.baska yerde de buna zit bir soylemde bulunmuş.yani bu bizim şeytan,hem melek hem de cin. Tam dayaklik bu şeytan, onun yuzunden dunyaya sürgün gönderildik.
Sitelerde Paylaş

Hala sorumu anlamadın herhalde, tekrar yazayım:

Bakara/34. Hani meleklere, Âdem için saygı ile eğilin demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Kehf/50. Meleklere, Ademe secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti.

Sen benim soruma cevap ver...

Madem cevap vermek istemiyorsun neden ayni sekilde soru yoneltiyorsun ki...

1-Iblis cinlerdendir(ayette acikca belirtilmistir)...

2-Meleklere secde edin denildiginde, melekler secde etmisler ama iblis etmemis...

3-Iblis burda secde etmemesinin nedenini emrin bana gelmedigi seklinde aciklayabilir...

4-Ama iblis oyle yapmiyor ben daha ustunum diyor yani emre muhattap oldugunu belirtiyor...

5-Bu durumu aciga kavusturmak icin Iblise de emrin geldigini ispat etmek gerek...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen benim soruma cevap ver...

Madem cevap vermek istemiyorsun neden ayni sekilde soru yoneltiyorsun ki...

1-Iblis cinlerdendir(ayette acikca belirtilmistir)...

2-Meleklere secde edin denildiginde, melekler secde etmisler ama iblis etmemis...

3-Iblis burda secde etmemesinin nedenini emrim bana gelmedigi seklinde aciklayabilir...

4-Ama iblis oyle yapmiyor ben daha ustunum diyor yani emre muhattap oldugu belirtiyor...

5-Bu durumu aciga kavusturmak icin Iblise de emrin geldigini ispat etmek gerek...

Yahu hala soruma cevap ver diyorsun, soru mu sordun ki cevap beklyorsun?

Şu soruya biraz kafası çalışan birisi İblis melektir diye cevap verir, peki sen neden diyemiyorsun?
Sitelerde Paylaş

Yanlis bir cozumleme...

Bir defa mahiyet farki var...

Melekler nurdan, cinler atesten yaratilmis...

Baska bi ayette iblisin cin oldugu acikca vurgulanmistir...

Simdi iblis cindir...

Ama hitap meleklere...

Mesela soyle olsaydi o ahalide melekler ve Ahmet isminde bir insan olsaydi...

Allah meleklere Ademe secde edin desin...

Ve tum melekler secde etti ama Ahmet etmedi desin...

Sen yine bu durumu kurtarmak icin itaat etmeyen insandir mi dicektin...

Boyle olmuyor iste...

Senin asil yapman gereken secde emri nasil meleklere verilmisse , iblise de verilmistir durumunu ispat olmali...

Yani meleklere ve iblise dedik ki Adem icin secde edin...

Melekler secde etti ama iblis etmedi...

Hala anlamıyorsun ,

Seni kandırmışlar. Allahcada İblise de melek deniyor!

bir iş ile vazifeli olana melek denir!!!!

Sen meleklerin hepsini sadece tornadan çıkmış aynı sanıyorsun ama bu melekler Kuranda o kadar çok sınıfa ayrılmış ki

bu anlatmaya imkan yoktur.

O secde edin demiş olduğu meleklerin hepsi huşu ile zelilhane ve tevazu ile pişmanlık ile secde etmiş. Alınlarını alcak toz toprağa vazettmiş melek cinsinden melekler..

iki. Allah secde edenlere (melek). itaat etmeyenlere isim itibariyle (melek) hakikat itibariylede (cin) olduğunu bildiriyor. hala anlamıyorsun

sen şimdi insanın topraktan yaratıldığın sanıyorsun!!!

Bak allah ne diyor

Allah sudan bir beşer yaptı!!!! bak sudan yaratılan insanlarda var. hazreti Ali. ayetin devamı hazreti aliye işarettir. Furkan 54

Şimdi Hazreti Alide topraktan yaratılmadı mı? elbette topraktan yaratıldı! ne demek sudan yaratıldı!! manevi tarafını beyan ediyor.

işte insanlar içinde ademe secde edenler nurdan yaratılmış meleklerdir.

etmeyenler ateşten yaratılmış cinlerdendir. anladın mı?

ve Kuranı kerimde melekler nurdan yaratıldı diye bir ayette yok

çünkü kuranda melekler o kadar çok sınıfa ayrılıyor ki insanında meleği var şeytanı var

Allah bazı kafirlere Kuranda şeytandır der. İnsan şeytanı bunlar

bunlar topraktan yaratılmış insanlardır ama Allah onlara şeytan diyor.

şimdi senin basit anlayışınla. "insan topraktandır şeytan ateştendir. iki farklı mahiyette varlıklardır nasıl şeytan olurlar." diyceksin

işte sen bunu anlayamıyorsun

niye anlamıyorsun? bak sen topraktan yaratılmışsın ama vucudunda toprağı görüyor musun? Hayır

İnsan şeytanlarıda ateşten yaratılmışlardır. ama onların bedeninde ateşi görmezsin anlatabildim mi?

melek insanlarda nurdan yaratılmışlardır ama onların vucudunda nuru görmezsin!

Kuranda melek o kadar çok sınıfa ayrılmıştır ki anlatmaya imkan yoktur

hulasa ilk söyledim sözdür dikkat edin: Allah ademe secde itaat meselesinde itaat edenlere melek.

etmeyenlere isim itibariyle (melek) hakikate itibariyle (cin) olduğunu beyan ediyor.

insanlar içinde ademe secde edenler melektir etmeyenlerden cinlerdendir nokta

Kim ki Allahın esma-i ilahisinin sırlarına vakıf olur ona da Kuranda Adem denir Nokta

Sitelerde Paylaş

Yahu hala soruma cevap ver diyorsun, soru mu sordun ki cevap beklyorsun?

Şu soruya biraz kafası çalışan birisi İblis melektir diye cevap verir, peki sen neden diyemiyorsun?

Kuran butunsel anlasilir...

Konuyla ilgili tum ayetler yanyana getirilip verilmek istenilen mesaj anlasilir...

Diger turlusu , yani senin ve senin gibilerin yaptigi cimbizlamadir...

"Hicbir hayvani sevmiyorum...

Sadece kedi haric..."

Orneginde oldugu gibi ilk cumleyi cimbizlayip gercek anlami saptirabilirsiniz...

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili emin oldugun bir durum var ki seni eglendiriyor...

Buyur paylas bakalim...

Kimin kimi eglendirdigini görelim...

her şeyiniz palavra..

Bu,beni eğlendirmesin de ne yapsın..

Arabistan'dan sahtekarın biri çıkmış,sallamış palavraları

senin gibi ahmaklar da bu palavraları gerçek sanıyor..

İblis melek miymiş,cin miymiş..

A.k,sanki var da,ne olduğunu tartışıyorsunuz*.

Lan bir gram akıl var mı sizlerde...

*iki müslüman için dedim..

tarihinde strong tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir Adam diyor ki:

Buyur bekliyorum...

Verdigin ornekle hedef saptirma. Orneğin benzer olmasi lazim; ... Bak.

1.Hayvanlarin hepsi karşimda diz çöküp secde ettiler.

2.Orangutan hariç.Çünkü bu orangutan kendini beğenmişin tekiydi.

(Burada orangutan bir hayvandir)...

Şimdi başka bir yerde de şöyle diyorum.

321.Orangutan,insanlara çok zarar veriyor. Aslinda o zehirli bir bitkidir.

Okuyan ve farkeden kişi:Ne diyor lan bu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...