Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Kuran butunsel anlasilir...

Konuyla ilgili tum ayetler yanyana getirilip verilmek istenilen mesaj anlasilir...

Diger turlusu , yani senin ve senin gibilerin yaptigi cimbizlamadir...

"Hicbir hayvani sevmiyorum...

Sadece kedi haric..."

Orneginde oldugu gibi ilk cumleyi cimbizlayip gercek anlami saptirabilirsiniz...

Ya bırak şimdi bütünsel mütünsel ayaklarını. Sana gayet net bir soru sordum ve net bir cevap bekliyorum.

Bakara/34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.
Ayete göre İblis'in cinsi nedir?

Kendine sorman gereken soru şu: Ben neden bu kadar açık ve net soruya cevap veremiyorum? Neden kıvrım kıvrım kıvranıyorum?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hala anlamıyorsun ,

Seni kandırmışlar. Allahcada İblise de melek deniyor!

bir iş ile vazifeli olana melek denir!!!!

Sen meleklerin hepsini sadece tornadan çıkmış aynı sanıyorsun ama bu melekler Kuranda o kadar çok sınıfa ayrılmış ki

bu anlatmaya imkan yoktur.

O secde edin demiş olduğu meleklerin hepsi huşu ile zelilhane ve tevazu ile pişmanlık ile secde etmişler alınlarını alcak toz toprağa vazettmişler. Bu bir

iki. Allah secde edenlere (melek). itaat etmeyenlere isim itibariyle (melek) hakikat itibariylede (cin) olduğunu bildiriyor. hala anlamıyorsun

sen şimdi insanın topraktan yaratıldığın sanırsın!!!

Bak allah ne diyor Allah sudan bir beşer yaptı!!!! bak sudan yaratılan insanlarda var. hazreti Ali. ayetin devamı hazreti aliye işarettir. Furkan 54

Şimdi Hazreti Alide topraktan yaratılmadı mı? elbette topraktan yaratıldı! ne demek sudan yaratıldı!! manevi tarafını beyan ediyor..

işte insanlar içinde ademe secde edenler nurdan yaratılmış meleklerdir. etmeyenler ateşten yaratılmış cinlerdendir. anladın mı?

ve Kuranı kerimde melekler nurdan yaratıldı diye bir ayette yok

çünkü kuranda melekler o kadar çok sınıfa ayrılıyor ki insanında meleği var

Allah bazı kafirlere Kuranda şeytandır der. İnsan şeytanı bunlar

bunlar topraktan yaratılmış insanlar ama Allah onlara şeytan diyor. şimdi senin basit anlayışınla. "insan topraktandır şeytan ateştendir.

iki farklı mahiyette varlıklardır nasıl şeytan olurlar."

oluyorlar işte

bak sen topraktan yaratılmışsın ama vucudunda toprağı görüyor musun

İnsan şeytanlarıda ateşten yaratılmışlardır ama onların vucudun ateş görmezsin

melek insanlarda nurdan yaratılmışlardır ama onların vucudunda nur görmezsin!

melek o kadar çok sınıfa ayrılmıştır ki anlatmaya imkan yoktur

Kurandan delil getireceksin, aksi halde kimse senin gibi dusunmek zorunda degil ki...

Şu cumlenin ispatini ayetle yapmalisin...

Kendi yorumunu dine mal etmis olursun aksi halde...

"... itaat etmeyenlere isim itibariyle (melek) hakikat itibariylede (cin) olduğunu bildiriyor. hala anlamıyorsun"

Itaat etmeyenin ismi neden melek olsun? Hakikati cin ama ismi melek(:...

Sitelerde Paylaş

Kurandan delil getireceksin, aksi halde kimse senin gibi dusunmek zorunda degil ki...

"... itaat etmeyenlere isim itibariyle (melek) hakikat itibariylede (cin) olduğunu bildiriyor. hala anlamıyorsun"

Ya, arabın palavraları işte böyle insanı aptala çevirir, saçmalatır.

Sitelerde Paylaş

Allah diyor işte. kuranı kerimde kanıt getiriyorum hala anlamıyorsun! valla yeter arttık

ayet: "meleklere secde edin dedik İblis hariç hepsi secde etti. İblis Cindendi.

Demek ki itaat edenler melek etmeyenler cindir

demek ki Allah indinde Kuran beyanında itaat etmeyenler isim itibariyle (melek) hakikat itibariyle (cindir.) ayet kanıt delil nokta

eğer iblis ,secde etseydi melek olucaktı. ama etmedi Çünkü onun asıl hilkati cinden'di o yüzden etmedi diyor anladın mı?

eğer secde etseydi melek olucaktı..

ademe secde eden bir melek olucaktı

ama etmedi cünkü cinlerden

Sende eğer zelilhane ve tevazu ile ve pişmanlıkla ademe secde edersen melek olursun

etmezsen hakikat itibariyle cinlerdensin Allah indinde

topraktan yaratılan bedeninde toprağı görüyor musun?

Ayet: Allah sudan bir beşer yaptı yani hazreti Ali ayetin devamı hazreti aliye işarettir. Furkan 54

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya bırak şimdi bütünsel mütünsel ayaklarını. Sana gayet net bir soru sordum ve net bir cevap bekliyorum.

Bakara/34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Kendine sorman gereken soru şu: Ben neden bu kadar açık ve net soruya cevap veremiyorum? Neden kıvrım kıvrım kıvranıyorum?

Sagduyu senin de en az strong kadar anlama özurlu oldugu biliyorum...

Amacim sana birseyler anlatmak degil...

Konuya ilgisi olanlar, okuyanlar karar verirler...

Sen ayete gore iblisin cinsi nedir demissin...

Ben de Kuranin butunsel anlasilir olmasindan hareketle Kehf 50 de belirtildigi gibi CİN dir diyorum acik ve net...

Simdi emir meleklere veriliyor, peki iblisin kendisine de verilmis mi...

Evet...

Araf 12:

"

Ve Allah: “Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” dedi. İblis de, ben O'ndan üstünüm; çünkü beni ateşten, O'nu ise balçıktan yarattın, diye cevap verdi."...

Bu ayetten acikca anlasildigi uzere iblise de secde emri verilmis...

Simdi konuyla ilgili ayetleri bir araya getirelim...

1-Allah meleklere secde emri verdi(Bakara34)

2-Allah iblise secde emri verdi(Araf12)

3-Iblis cinlerdendi(kehf50)...

Ayetlerin butununu goz onune alinca:

Allah meleklere Adem icin secde edin diyor,hepsi secde ediyorlar, iblise de secde et diyor ama iblis etmiyor...

Sitelerde Paylaş

Sagduyu senin de en az strong kadar anlama özurlu oldugu biliyorum...

Amacim sana birseyler anlatmak degil...

Konuya ilgisi olanlar, okuyanlar karar verirler...

Sen ayete gore iblisin cinsi nedir demissin...

Ben de Kuranin butunsel anlasilir olmasindan hareketle Kehf 50 de belirtildigi gibi CİN dir diyorum acik ve net...

Simdi emir meleklere veriliyor, peki iblisin kendisine de verilmis mi...

Evet...

Araf 12:

"

Ve Allah: “Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” dedi. İblis de, ben O'ndan üstünüm; çünkü beni ateşten, O'nu ise balçıktan yarattın, diye cevap verdi."...

Bu ayetten acikca anlasildigi uzere iblise de secde emri verilmis...

Simdi konuyla ilgili ayetleri bir araya getirelim...

1-Allah meleklere secde emri verdi(Bakara34)

2-Allah iblise secde emri verdi(Araf12)

3-Iblis cinlerdendi(kehf50)...

Ayetlerin butununu goz onune alinca:

Allah meleklere Adem icin secde edin diyor,hepsi secde ediyorlar, iblise de secde et diyor ama iblis etmiyor...

Bana bir ton yazı yazıp soruyu gargaraya getirmeye çalışma, yok falan ayette şöyle demiş de, filan ayette böyle demiş de.

Ben sadece bu ayete bakmanı ve bu ayete göre İblis'in cinsini söylemeni istiyorum.
Sitelerde Paylaş

Araf/11. Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.

Aynı soru bu ayet içinde geçerli:

Biraz kafası çalışan herkes bu ayete göre İblis melektir der, başka bir ayette cin olduğunun söylenmesi ise apaçık bir çelişki olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş

Araf/11. Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.

Aynı soru bu ayet içinde geçerli:

Biraz kafası çalışan herkes bu ayete göre İblis melektir der, başka bir ayette cin olduğunun söylenmesi ise apaçık bir çelişki olduğunu gösterir.

Aynen biraz kafasi calisan melektir der ama kafasi tam calisan cindir der...

Cunku kafasi tam calisan butunu ele alir,konuya hakimdir...

Kafasi biraz calisansa cimbizlamayi tercih etmistir, işi saptirmanin, konuyu carpitmanin pesindedir...

Ama haklidir belki de ne de olsa kafasi biraz calisyor...

Sitelerde Paylaş

Dotttore, senin mantigin ile gidelim :)

Bir odada 99 tane kiz, 1 tane de erkek var. Kizlara secde edin dedim ama Ahmet secde etmekten kacindi.

Ben, zaten Ahmet'e secde et dememis oluyorum, neden cumlemin arkasinda, Ahmet secde etmekten kacindi yazayim?

Kelimelerle oynuyorsun. Acikca goruluyor, meleklere secde edin demis ama Iblis etmemis. Yani ayete gore, Iblis bir melekmis.

Sitelerde Paylaş

Aynen biraz kafasi calisan melektir der ama kafasi tam calisan cindir der...

Cunku kafasi tam calisan butunu ele alir,konuya hakimdir...

Kafasi biraz calisansa cimbizlamayi tercih etmistir, işi saptirmanin, konuyu carpitmanin pesindedir...

Ama haklidir belki de ne de olsa kafasi biraz calisyor...

Kafa karışmasıyla falan alakası yok, Kuran'ı yazanların mallığını gösteriyor bu ayetler.

Bu ayette hitap kimleredir? Meleklere.

Madem İblis cin, o zaman Allah neden İblis'e kızıyor eğilmedi diye. Bu salak Allah meleklere hitap ettiğinin farkında değil mi?

Diyelim sen doktorsun, başhekim de bütün hemşireler yanıma gelsin demiş olsun. Sen gitmeyince başhekim, "Lan Dotttore, sen neden yanıma gelmiyorsun?" dese ne cevap verirsin başhekime?

Sitelerde Paylaş

Hani biz meleklere: Âdem'e secde edin, demiştik; İblis hariç olmak üzere, onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi... KEHF-50

Ama kimlerdir melekler?

Allah'ın kendilerine verdiği emirlere baş kaldırmayan, kendilerine buyrulanları yerine getiren pek haşin meleklerdir. TAHRIM-6

Meleklerin neden yaratıldığı Kuranda zikredilmez.

Fakat cinlerin ve İblisin ateşten yaratıldığı beyan edilir.

Ama sonra da söyle yazar:

İnkâr edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? EMBIYA-30

Seytan ve meleklerde canli degil mi?

Hersey arapsacina döndü :)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

melek nedir...

Cin nedir...

Tam olarak bilmiyoruz...

bilgi olmadan yapılan tahminlerde isabet oranı düşük olur...

Ama ben şöyle bir yorumda bulunayım...

Allahın melekleri çeşit çeşit...

Her şeyi melek olarak kullanabiliyor...

Doğa güçlerini yağmuru rüzgarı hayvanları insanları cinleri vs...

Onun emrini isteğini yerine getirenler melek...

İbliste bir zamanlar allahın emirlerini yerine getiren biriyken sonra meleklikten çıkmış...

Yani melek olunabiliyor yada meleklikten düşülebiliyor....

İnsan da iyiik için çalıştığı sürecece bir melektir...

Kötülük içln çalıştığı sürece şeytandır...

Sitelerde Paylaş

Dotttore, senin mantigin ile gidelim :)

Bir odada 99 tane kiz, 1 tane de erkek var. Kizlara secde edin dedim ama Ahmet secde etmekten kacindi.

Ben, zaten Ahmet'e secde et dememis oluyorum, neden cumlemin arkasinda, Ahmet secde etmekten kacindi yazayim?

Kelimelerle oynuyorsun. Acikca goruluyor, meleklere secde edin demis ama Iblis etmemis. Yani ayete gore, Iblis bir melekmis.

Olayi ilk okul seviyesine indirdiniz(:...

Hadi sagduyu forumun demirbas anlama özürlulerinden, peki sen neden israr ediyorsun...

Simdi Kuran butunsel anlasilir, konuyla ilgili ayetler bir araya getirilir ve sonuc cikarilir...

Simdi hoca 99 kiz 1 erkegin oldugu guruba seslensin...

Bir yerde kizlara seslendigini,

Baska bir yerde erkege seslendigini biliyorsak, emirden hepsi sorumludur...

Simdi araf 12 yi tekrar alintiliyorum:

Allah İblis'e: “Secde etmeni emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan ne oldu?” dedi. O da: “Ben ondan üstünüm, beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın” dedi.

Simdi iblise( senin benzetmende ki erkege) emirin oldugu apacik...

Eger bu emri ispat edemeseydim hakliydiniz ama emir acik ve net ortada...

Sitelerde Paylaş

neden ATEŞTEN yaratılmış o zaman bu ? melekler NURDAN yaratılmıştır ? iblis de bir CİN dir bu durumda ..melek olsa NURDAN yaratılırdı ? :D

ateş diye bir şey yoktur; ateş, oksijen ile tepkimeye girip ısı ve ışık yayan maddelerdir. mal müslümanlar bunu bilmedikleri için ateşten yaratılmıştır diye dübürlerinden masal uydurmuşlar. Bunu söyleyen soytarılara sormak lazım; yakıt olarak ne yakıyor bu şeytan dediğiniz?

Nuru zorlayarak fotonlara bağlamak mümkün olabilir ama, ateş konusu zorlar beyni azıcık olsun çalışan müslümalları.

Sitelerde Paylaş

Hadi sagduyu forumun demirbas anlama özürlulerinden, peki sen neden israr ediyorsun...

Simdi Kuran butunsel anlasilir, konuyla ilgili ayetler bir araya getirilir ve sonuc cikarilir...

Allah İblis'e: “Secde etmeni emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan ne oldu?” dedi. O da: “Ben ondan üstünüm, beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın” dedi.

Ben de Araf/11'i tekrar alıntılayayım:

Allah bu ayette kimlere sesleniyor?

Allah bu ayette kimlere sesleniyor?
Sitelerde Paylaş

Bir Adam diyor ki:

1.cumle:Hicbir hayvani sevmiyorum...

2.cumle:Sadece kedi haric...

Simdi sen sadece birinci cumleye bakip soyle bu adamin sevdigi bir hayvan var mi?...

Peki verdigin cevap dogru mu...

Buyur bekliyorum...

ben senin söylediğini anladım ama savını ortaya koyarken örneklendirmeyi beceremiyorsun. belki cevap yazarken acele edip, düşünmüyorsun. verdiğin örnek savunmana yardım etmiyor.
Sitelerde Paylaş

Bir Adam diyor ki:

1.cumle:Hicbir hayvani sevmiyorum...

2.cumle:Sadece kedi haric...

Simdi sen sadece birinci cumleye bakip soyle bu adamin sevdigi bir hayvan var mi?...

Peki verdigin cevap dogru mu...

Buyur bekliyorum...

ben senin söylediğini anladım ama savını ortaya koyarken örneklendirmeyi beceremiyorsun. belki cevap yazarken acele edip, düşünmüyorsun. verdiğin örnek savunmana yardım etmiyor.

Burada müslüman beyinsizliğinin seçkin örneklerinden birini görüyoruz. Çünkü, alıntıladığınız yukardaki örnekte, kedi dışındaki hiçbir hayvanı sevmediğini anlatmakta. Ayrıca belirtmesinin nedeni, kedinin bir hayvan olmasına rağmen diğerlerinden farklı olarak, kişinin hoşuna gitmesidir; yani demekte ki: ayrıca belirtmesine rağmen, iblis de bir melektir.

Aşağıdaki verdiği örnekte ise, iblis bir melek değildir ama tüm gruba seslemiş ve içlerinde iblis de olduğu için onu da kapsamaktadır demektedir.

Böylesine yanar-dönerliktir.

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili birden fazla ayet varken, bir tek ayetle sonuca varilmaz...

Hepsi bir araya getirilir neticeye ulasilir...

Diger turlusu cambazlarin cimbizlamasi anlamina gelirki sadece kendi avuntularidir...

Sitelerde Paylaş

Burada müslüman beyinsizliğinin seçkin örneklerinden birini görüyoruz. Çünkü, alıntıladığınız yukardaki örnekte, kedi dışındaki hiçbir hayvanı sevmediğini anlatmakta. Ayrıca belirtmesinin nedeni, kedinin bir hayvan olmasına rağmen diğerlerinden farklı olarak, kişinin hoşuna gitmesidir; yani demekte ki: ayrıca belirtmesine rağmen, iblis de bir melektir.

Aşağıdaki verdiği örnekte ise, iblis bir melek değildir ama tüm gruba seslemiş ve içlerinde iblis de olduğu için onu da kapsamaktadır demektedir.

Böylesine yanar-dönerliktir.

Biliyor musun forumda nadir gorulen mal tiplerden birisin...

Simdi nedenini aciklayayim...

Benim yukarida vermis oldugum ornegin amaci butunu ele alinca anlama ulasilacagi uzerinedir...

Ama sen kedinin de bir hayvan oldugu ve diger hayvanlardan farkinin sevilmesi olduguna girmissin(:...

Bir cevap vermek icin kirk takla atiyorsun resmen ama gittikce batiyorsun...

Al o zaman senin seviyene gore bir örnek vereyim...

1-Hic bir seyi sevmiyorum

2-cicekler haric

Hadi buyur ciceklerle diger sevmediklerimi ayni tür yap...

Bi de beyinden bahsediyor mal...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...