Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Biliyor musun forumda nadir gorulen mal tiplerden birisin...

Simdi nedenini aciklayayim...

Benim yukarida vermis oldugum ornegin amaci butunu ele alinca anlama ulasilacagi uzerinedir...

Ama sen kedinin de bir hayvan oldugu ve diger hayvanlardan farkinin sevilmesi olduguna girmissin(:...

Bir cevap vermek icin kirk takla atiyorsun resmen ama gittikce batiyorsun...

Al o zaman senin seviyene gore bir örnek vereyim...

1-Hic bir seyi sevmiyorum

2-cicekler haric

Hadi buyur ciceklerle diger sevmediklerimi ayni tür yap...

Bi de beyinden bahsediyor mal...

Kafanız çalışmıyor. Tür ilişkisi ilk tümce içinde yer alıyor. Burada, çiçek bir şeydir. Bu iki tümcenin bir başka yazılışı da: çiçekler dışında hiçbir şeyi sevmiyorumdur.

Sizin savunmaya kalkıp kendi kendinizle çeliştiğiniz anlatımda ise şunlar vardır.

Meleklere dedik ki... Ama bir tek iblis karşı çıktı.

Bu durumda, yukardaki örneğe uygun olarak: iblisin türü, ilk tümcede verildiği üzere, melektir. Bu anlatımın bir başta yazılışı da: iblis dışındaki melekler emre uydulardır.

Kuantum muantum derken Türkçe'yi unutmuşsunuz.

Müslümanlardaki her bir şeyin profesörlüğü pek eğreti duruyor, bir üflemede dökülüyor.

Daha da gülünç ve acınası olan şudur ki, akım derken yokum demişsiniz. İki örnek veriyorsunuz; savınızı biri destekliyor, biri köstekliyor; farkında bile değilsiniz. Size akıllısınız, kafanız çalışıyor diyen her kimse, inanmayın; sizi öpecek, o yüzden pohpohluyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biliyor musun forumda nadir gorulen mal tiplerden birisin...

Simdi nedenini aciklayayim...

Benim yukarida vermis oldugum ornegin amaci butunu ele alinca anlama ulasilacagi uzerinedir...

Ama sen kedinin de bir hayvan oldugu ve diger hayvanlardan farkinin sevilmesi olduguna girmissin(:...

Bir cevap vermek icin kirk takla atiyorsun resmen ama gittikce batiyorsun...

Al o zaman senin seviyene gore bir örnek vereyim...

1-Hic bir seyi sevmiyorum

2-cicekler haric

Hadi buyur ciceklerle diger sevmediklerimi ayni tür yap...

Bi de beyinden bahsediyor mal...

Hiç sağa sola mal diyerek kendi mallığını örtmeye kalkma. Saçma salak örnekler vermeyi de bırak, bak, ortada ayet var, ayetin üstünden gidelim, çünkü verdiğin örnekler ayete uygun değil.

Araf/11. Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.
Allah bu ayette kimlere sesleniyor?
Sitelerde Paylaş

Kafanız çalışmıyor. Tür ilişkisi ilk tümce içinde yer alıyor. Burada, çiçek bir şeydir. Bu iki tümcenin bir başka yazılışı da: çiçekler dışında hiçbir şeyi sevmiyorumdur.

Sizin savunmaya kalkıp kendi kendinizle çeliştiğiniz anlatımda ise şunlar vardır.

Meleklere dedik ki... Ama bir tek iblis karşı çıktı.

Bu durumda, yukardaki örneğe uygun olarak: iblisin türü, ilk tümcede verildiği üzere, melektir. Bu anlatımın bir başta yazılışı da: iblis dışındaki melekler emre uydulardır.

Kuantum muantum derken Türkçe'yi unutmuşsunuz.

Müslümanlardaki her bir şeyin profesörlüğü pek eğreti duruyor, bir üflemede dökülüyor.

Daha da gülünç ve acınası olan şudur ki, akım derken yokum demişsiniz. İki örnek veriyorsunuz; savınızı biri destekliyor, biri köstekliyor; farkında bile değilsiniz. Size akıllısınız, kafanız çalışıyor diyen her kimse, inanmayın; sizi öpecek, o yüzden pohpohluyor.

Ben senin yazdigin şu paragrafin tamamini okuyunca senin söylemek istedigin seyi anliyorum di mi...

Iste Kuranda ki konularin anlasilmasi icin de konuyla ilgili ayetlerin bir araya getirilmesi gerekiyor ve netice elde ediliyor...

1-Allah meleklere secde emri veriyor(bakara34)...

2-Allah iblise secde emri veriyor(Araf12)

3-Iblis cinlerdendir(Kehf 50)

Acikca anliyoruz ki Allah meleklere ve iblise Adem icin secde edin emri veriyor, melekler secde ediyorlar ama iblis etmiyor, kendisinin daha ustun oldugunu soyluyor...

Yani konuyla ilgili ayetleri bir paragraf yapip okumak lazim...

Tek ayet uzerinden yorum istiyorsunuz sonra diger ayetle celistigini soyluyorsunuz madem oyle konuyla ilgili diger ayetleri de elealsaniza, işinize gelmiyor di mi...

Sitelerde Paylaş

Hiç sağa sola mal diyerek kendi mallığını örtmeye kalkma. Saçma salak örnekler vermeyi de bırak, bak, ortada ayet var, ayetin üstünden gidelim, çünkü verdiğin örnekler ayete uygun değil.

Araf/11. Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.

Acinacak bir haldesin sagduyu...

Allah şifa versin...

O zaman araf 11 in altina araf 12 yi de yazsana bakalim, emir iblise de gitmis mi gitmemis mi(:...

Serce parmagina bakarak bir insanin resmi cizilmez(: butunu gormek lazim...

Kapasiten bunu anlamaya yetmedigini biliyorum, konuya objektif yaklasanlar icin yaziyorum zaten...

Sitelerde Paylaş

Ben senin yazdigin şu paragrafin tamamini okuyunca senin söylemek istedigin seyi anliyorum di mi...

Iste Kuranda ki konularin anlasilmasi icin de konuyla ilgili ayetlerin bir araya getirilmesi gerekiyor ve netice elde ediliyor...

Acikca anliyoruz ki Allah meleklere ve iblise Adem icin secde edin emri veriyor, melekler secde ediyorlar ama iblis etmiyor, kendisinin daha ustun oldugunu soyluyor...

Tek ayet uzerinden yorum istiyorsunuz sonra diger ayetle celistigini soyluyorsunuz madem oyle konuyla ilgili diger ayetleri de elealsaniza, işinize gelmiyor di mi...

Açıkça hiç bir bok anlaşılmıyor bu salak arapların yazdığı kitaptan. Tabii sen bu mal arapların yazdığı kitaptaki salakça hataları görmek istemediğin için sen de aptallaşıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Allah şifa versin...

O zaman araf 11 in altina araf 12 yi de yazsana bakalim, emir iblise de gitmis mi gitmemis mi(:...

Kapasiten bunu anlamaya yetmedigini biliyorum, konuya objektif yaklasanlar icin yaziyorum zaten...

Soruya cevap verecek cesaretin olsa açıkça kimin acınacak halde olduğu ortaya çıkacak ama taptığın araplar gibi dansözlükte uzmanlaşmışsın.

Sitelerde Paylaş

Allah şifa versin...

sagduyu hakli, Dotttore. Meleklere sesleniyor, daha sonra Iblis haric hepsi saygi ile egildi diyor. Daha once Iblis'e seslenmis olsa bile, bu cumlenin arkasindan Iblis egilmedi demek mantiksiz.

Su ayetler Incilde olsaydi, sen de bizim gibi dusunecektin. Dedim ya, korku.. Korku oyle bir islemis ki icine, bu kadar basit konuyu bile goremiyorsun, anlamiyorsun, anlamak istemiyorsun. :)

Sitelerde Paylaş

Nasil da sıkıyor Araf 12 yi altina yazmak(:...

Ben yazayim...

Araf 12

Allah İblis'e: Secde etmeni emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan ne oldu? dedi. O da: Ben ondan üstünüm, beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın dedi.

Iblis emri aliyor, hatta atesten yaratildigini bir cin oldugunu da belirtiyor...

Sitelerde Paylaş

sagduyu hakli, Dotttore. Meleklere sesleniyor, daha sonra Iblis haric hepsi saygi ile egildi diyor. Daha once Iblis'e seslenmis olsa bile, bu cumlenin arkasindan Iblis egilmedi demek mantiksiz.

Su ayetler Incilde olsaydi, sen de bizim gibi dusunecektin. Dedim ya, korku.. Korku oyle bir islemis ki icine, bu kadar basit konuyu bile goremiyorsun, anlamiyorsun, anlamak istemiyorsun. :)

Tam aksine Kurandan bi haber olan sizsiniz...

Kuranin bir ayetini bazen yuzlerce ayet sonraki ayet acikliga kavusturur...

Kuranin en buyuk tefsiri Kuranin kendisidir denilir o yuzden...

Oyle bir kitap ki akil sahipleri mesaji anlamakta zorlanmiyorlar...

Oyle bir kitap ki işi yokusa surmek isteyenleri yag gibi uste cikariyor(:...

Sitelerde Paylaş

Nasil da sıkıyor Araf 12 yi altina yazmak(:...

Ben yazayim...

Araf 12

Allah İblis'e: Secde etmeni emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan ne oldu? dedi. O da: Ben ondan üstünüm, beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın dedi.

Iblis emri aliyor, hatta atesten yaratildigini bir cin oldugunu da belirtiyor...

Yahu Araf/12'yi altına yazsan ne olacak, yazmasan ne olacak? Araf/11'deki yanlış örtülecek mi?

Normalde bu ayet şöyle olmalıydı:

Araf/12. Allah İblis'e: Secde etmeni emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan ne oldu? dedi. O da: Ben ondan üstünüm, beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın yerine Lan salak Allah sen meleklere seslenmedin mi? O halde ben niye eğileyim, gerzek dedi.
Sitelerde Paylaş

Tam aksine Kurandan bi haber olan sizsiniz...

Kuranin bir ayetini bazen yuzlerce ayet sonraki ayet acikliga kavusturur...

Kuranin en buyuk tefsiri Kuranin kendisidir denilir o yuzden...

Oyle bir kitap ki akil sahipleri mesaji anlamakta zorlanmiyorlar...

Oyle bir kitap ki işi yokusa surmek isteyenleri yag gibi uste cikariyor(:...

Kuran'ın bir ayetinin yüzlerce sonraki bir ayetle açıklandığı falan sizlerin palavrası, aksine o sonraki ayetler işler daha da anlaşılmaz hale geliyor, bu kitabı yazanların ne kadar cahil ve aptal olduğunu gösteriyor. Seni ise bu cahil ve aptalların yazdığı kitaptaki hataları göremeyerek onlardan daha da cahil ve aptal olduğunu göstermiş oluyorsun.

Sitelerde Paylaş

Araf suresinin 12. ayeti neyi degistiriyor ki?

Allah, Iblis'e neden secde etmedigini soruyor o da beni atesten yarattin diyor.

Iblis, burada "cin" oldugunu soylemek istiyorsa, hakli o zaman? Sen meleklere seslendin, ben ise bir cinim, neden secde edeyim diyor.

Lan yerlere yatacagim gulmekten :D

Sitelerde Paylaş

Burada,

- allahınızın tek bir konuyu tek bir ayette anlatmaktan aciz olduğunu

- allahınızın aynı konuyu anlatırken sürekli farklı anlattığını

- allahınızın kuranı sıraya dizmekten aciz olduğunu

- allahınızın farklı anlattağı ayetler yüzünden çelişkilere düştüğünü

- bu kadar hatayı bir arada yapanın bir tanrı değil, arabın dübürü olduğunu göremediğinizi

gibi detayları savunmakta olduğunuzun farkına varmamanız pek ilginç.

Bunları bir kenara bırakırsak; bizler kuranda bir mantık olduğunu savunmuyoruz.

Bunu siz savunuyorsunuz. Bizler kuranda bir sürü çelişki, saçmalık ve berbat bir düzensizlik olduğunu söylüyoruz.

Kuranı bir arada okumanız gerek dediğiniz ve aynı konuda, başka başka sureler içinden birbiri ile çelişen ayetler getirdiğiniz zaman,

ne yazık ki bu kepazeliğe ancak güleriz.

Özetle: ayrı ayetleri toparlayıp ortaya koyduğunuz gerçek, allah sandığınız arabın, iblise hem cin hem de melek demiş olmasıdır. Bunu görmemek için tümceler arasında kaybolmayı seçiyorsunuz. Gülünç.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Araf suresinin 12. ayeti neyi degistiriyor ki?

Allah, Iblis'e neden secde etmedigini soruyor o da beni atesten yarattin diyor.

Iblis, burada "cin" oldugunu soylemek istiyorsa, hakli o zaman? Sen meleklere seslendin, ben ise bir cinim, neden secde edeyim diyor.

Lan yerlere yatacagim gulmekten :D

Araf 12 de iblise de seslendigi apacik ortada...
Sitelerde Paylaş

Allah, meleklere bir insan yaratacağını söylüyor. Meleklerle fikir alışverişinde falan bulunuyor. Devamlı "melekler"den söz ediliyor!!!

Ademe secde edileceği zaman yine meleklere konuşuyor. Ama her nedense bu sefer meleklerin içinde BİR CİN var!

Neden?

Bu cinin meleklerin arasında ne işi var???

Sitelerde Paylaş

Allah, meleklere bir insan yaratacağını söylüyor. Meleklerle fikir alışverişinde falan bulunuyor. Devamlı "melekler"den söz ediliyor!!!

Ademe secde edileceği zaman yine meleklere konuşuyor. Ama her nedense bu sefer meleklerin içinde BİR CİN var!

Neden?

Bu cinin meleklerin arasında ne işi var???

demek ki cinlerden bazıları melek...

Yahut meleklerden bazıları cin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...