Jump to content

iblis melek mi, cin mi?

Recommended Posts

Iblis acikca belirtildigi gibi cinlerdendir...

Allah meleklere hitap ediyor secde edin Adem icin diye...

Hepsi secde ediyor ama iblis etmiyor...

Peki iblis diyemez mi benim secde etmememin sebebi emrin bana gelmedigindendir cunku ben bir melek degilim(:...

Diyemez(:

Meleklere hitap edecek olan ve eden Allah'ın, Hitaptan önce "Ey İblis meleklerin arasında ne işin var" demeliydi.

Demediğine göre, İblisi fark edememiş olmalı. Anlaşılan İblis tebdili kıyafetle melek kisvesine bürünmüş, Allah da yutmuş...

dotttore:

''Boşlukları "BiLGi" ile doldurunca karşımıza "TANRI" çıktı"

İlkeli:

''Boşlukları "BiLİM" ile doldurunca karşımıza "YOKLUK" çıktı"

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Islam mitolojisine göre:

1) İblis, bir melek idi. Bu görüşte meleklerin cin adlı cenneti koruyan bir kabilesine mensup olduğu görüşü hakimdir. Melekler ve cinler gözükmez.
2) İkinci izaha göre ise, İblis ateşten yaratılmış olan cin şeytanlarındandı ve onların ilk atasıydı.
3) Üçüncü görüşe göre o, meleklerdendi, ama sonra şeytana dönüştürüldü.
"Mandya yuva yapmis sögüt dalina"
1) Mandalar önceden serce kadar kücüktü
2) sögüt agaclari önceden dag kadar büyüktü
3) Mandalar bugünden biraz kücük, sögüt agaclari da bu günümüzün sögüt agaclarindan daha büyüktü
:):):)
Sitelerde Paylaş

Şeytanın bir mekek olması islama uymaz. çünkü melekler özgür iradeye sahip değil diyorlar. şeytanın da diğer melekler gibi secde etmesi gerekirdi. cinler de insanlar gibi özgür iradeye sahip. bu sebeple, tutarlılık açısından şeytan bir cin olmalı. daha önce de belirttiğim gibi melek denmesi hristiyan etkisi olmalı.

işin doğrusu bu kadar dış kapının mandalı konuları tartışmak biraz tuhafıma gidiyor. "hiç var olmamış bir meyve sarı mıydı, kırmızı mı?" diye tartışmaya benziyor biraz. Burda asıl önemli olan bazan cindir deyip, daha sonra şaşırıp melektir denmesi. müslümanlar kabul etmediler ama yukarıda verilen örneklerden ben de "melektir" anlamı çıkardım.

Sitelerde Paylaş

Cok zekisin...

Teşekkür ederim de öyle bir iddiam yok. Dürüst olmayı, doğruya doğru, eğriye eğri demeyi görev bilen birisi olarak, cahiliye dininin ve kitabının cehaletini, çağ ve bilim dışılığını ortaya koymak, dolayısıyla bunları savunan ve bu amaçla kırk takla atan ve attıran taklacıları sergilemeye çalışıyorum.

"... O cinlerdendi" Günaydın her şeyi gören, bilen, üstelik unutmamak için Levhi Mahfuza da yazan koca Allah! Demek "Cinler" adlı yaratıkların da varmış ve onlardan birisi meleklerin arasına karışmış ve sen bunu fark edemiyorsun. İblis oyununa devam etmek için Ademe secde etseydi sen onu melek bilecek idin, o da biz insanlar yerine meleklerini ayartacaktı. Ne de güzel olacaktı...

Emre karşı geldikten sonra İblisin cinlerden olduğunu eben de bilir, ben de bilirim. Senin ebenden ve benden farkın, olmadan olacağı bilmektir. -Ki sıfatlarında var- Hani nerede? Palavra, palavra hepsi palavra...

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Olayin ozeti su: Muhammed yazmayi pek bilmiyor. Xlere sunu Dedik, y haric hepsi istedigimizi yapti. Y ise Zdir dediginde anlam butunlugunu bozdugunun farkinda degil.

Su yuksridaki cumle gurubunda x=z olsun, anlatim bozuklgu vardir.

X<>z olsun, yine anlatim bozuklgu vardir.

Sonuc: seytan melekte olsa, cinde olsa anlatim bozuklgu var.

Allahin soyle yazmasi lazimdi,

Melekler ve seytana sunu Dedik, seytan haric digerleri dedigimizu yapti. Seytan cinlerden.

Bunu dese tutarli olur.

Simdi asil soru su. Bu herseyi bilen Allah nice anlatim bozuklgu yatiyor, derdini anlatamiyor.

Sordum, cevabinid a vereyim, kitabin yazari bizm gibi insan Veya insanlar, yaraticinin bu Kadar basit hata yapmasi imkansuz....

Sitelerde Paylaş

Şeytanı konsept olarak Tanrı'ya karşıt yapanlar Hristiyanlar'dır yoksa Yahudilik'te şeytan sadece Tanrı'nın görevli bir meleğidir ve kötü değildir kendisine verileni yapmaktadır. Hristiyanlar'sa dualizme kayarak (ilk zamanlarda değil) Şeytan'ı Tanrı kadar yetkin yapmış ve sonra akılları başlarına gelerek Tanrı'nın izniyle ona karşıtlık besleyen bir düşmüş melek statüsüne koymuşlardır.

İslam da bunu almış ve iblisin Yahudilikte hem düşmüş melek(cin) hem de melek olması sebebiyle iki kavram birbirine girmiştir.

Yahudilik'te düşmüş melek değil aslında cinlerin lideri olarak geçer o bağlamda kullandım.yahudilikteki cin kavramını pek bilmiyorum fakat araştırınca detaylı yazarım.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şeytanı konsept olarak Tanrı'ya karşıt yapanlar Hristiyanlar'dır yoksa Yahudilik'te şeytan sadece Tanrı'nın görevli bir meleğidir ve kötü değildir kendisine verileni yapmaktadır. Hristiyanlar'sa dualizme kayarak (ilk zamanlarda değil) Şeytan'ı Tanrı kadar yetkin yapmış ve sonra akılları başlarına gelerek Tanrı'nın izniyle ona karşıtlık besleyen bir düşmüş melek statüsüne koymuşlardır.

İslam da bunu almış ve iblisin Yahudilikte hem düşmüş melek(cin) hem de melek olması sebebiyle iki kavram birbirine girmiştir.

http://youtu.be/V8z1lLrpDas

1:35'ten itibaren şeytan ve Yahudilik olayını anlatıyor. bu müslüman bakış mı, yoksa yahudiler bunu kabul ediyor mu bilmem...

Sitelerde Paylaş

http://youtu.be/V8z1lLrpDas

1:35'ten itibaren şeytan ve Yahudilik olayını anlatıyor. bu müslüman bakış mı, yoksa yahudiler bunu kabul ediyor mu bilmem...

Muhtemelen çarpıtıyor özellikle Yahudiler'in Kabil'i kardeş katilini sevmesi düşüncesi aşırı abes ve ben rastlamadım .Tabii bilemem zilyon tane tarikat mezhep var hepsine hakim olamayız.

Geleneksel Yahudilik'te tek bildiğim Midraş'ta Kabil'in Habil'i öldürdükten sonra tövbesinin kabul gördüğü.Teşuva deniyor İbranice'de buna.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah secde meselesinde itaat edenlere (Melek) İtaat etmeyenlere ise İsim itibariyle (melek) Hakikat itibariyle de (Cin) olduklarını beyan etti. bunu anlamyaan insanlar ki yar saçların rüle rüle şinayder sana güle güle.. :D

Bir iş ile vazifeli olana da Melek denir. Vazife ne demektir? Vazife: İlmen aklen dinen insaniyeten vicdanen Muhabbeten aşken kalben yapılması zaruri olan işin adına vazife denir. İşte böyle bir iş ile vazifeli olana melek denir iyilerdendir. A canım.. bunu yapmazsa cinlerdendir.

hilkati (ateşten) cindendir demektir.

yar saçların rüle rüle şinayder sana güle güle :D ay sevgiler :)

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yar saçların rüle rüle şinayder sana güle güle :D ay sevgiler :)

Herkese selamlar.

Önemli bir işlevi yerine getirdiğine inandığım bu forumu bir süredir ziyaretçi olarak takip ediyordum.Tartışma ve konularda arada aktif rol alabileceğimi düşünerek kısa süre önce üye oldum.

Site adminleri başta olmak üzere, faydalı konular ve yüksek bilgi aktarım ortamıyla bizlere faydalı olan özgür düşünceye sahip tüm arkadaşlara da teşekkürler.

Herkesin islam dininin sünni mezhebinin bilmemne tarikatına göre müslüman olması gerektiğini beyinlere sokmaya andiçmiş bu yurdum baskı ortamında, özgür düşünerek gerçeği görebilenlerin arasında yeralmaktan memnunum.Sayımız az ama haklılığın verdiği o muhteşem güçle bizler üstünüz.Teistlerde bunun ciddi şekilde farkındalar.Bütün bu beyin yıkamalar işe yaramıyor ve suyun yolunu bulması gibi doğruda bir noktaya kadar engellenebiliyor, dini eğitimle okullardaki beyin yıkama faaliyetleri ile ancak bir yere kadar gizlenebiliyor.Zaman teistler açısından korkunç bir şekilde aleyhte işliyor.Yakuttan köşkler, şarap, bal nehirleri falan 1400 yıl önceki etkiyi tabii ki veremiyor.Olayı kadın vaatleri üzerinden devam ettirmeye çalışıyorlar.72 huri olayı ile bir müddet daha beyni bacakarasında olanları kendi tarafımızda tutabilir miyiz derdindeler.Tabii sezarın hakkı sezara.Bu vaadi islam cennetinin en önemli ödülleri arasına sokup, bu vaade göre kocası cennette kendisinden başka 71 kadına daha atlama hakkı kazanacak olan bir kadını müslüman olarak tutmayı başarabiliyorlar.O da onların zaferi mi kadınların yenilgisi ve beyinsizliği mi o da ayrıca tartışılması gereken ( belki de tartışılmış ) bir konu...

Neyse... Bu konularda zaten forumda birçok konu var.Din vs konularda tartışmalar bir yana bu ilk mesajımda son dönemde bir üyenin dikkatimi çeken uslubu, daha doğrusu üslupsuzluğu hakkında yazmak istedim.Yukarıda kendisinin son mesajından bir alıntı yaptım.Buna benzer birçok saçmalık yazmış ama işin özü açısından bu cümle yeterlidir.

Bu nasıl bir tarzdır? Burada sonuçta savunanların ciddiye alarak savundukları, eleştirirkende ciddiyetle ( sert hakaretamiz hatta alaycı bir dille bile olsa genelde ciddiyetle ) eleştirdikleri konular yeralmakta.islamiyetle ilgili bazı görüşlerini savunmaya çalışan dindarrın düşünceleri karşı argümanlara karşı o kadar aciz kalıyor ki işi yılışıklığa vurmuş ve karşı fikirleri değersizleştirmek için abuk subuk cümlelerle acaba karşı tarafı nasıl provoke edebilirim bunun derdinde.

Alıntı yaptığım cümleyi herhangi bir forumda tartışma sırasında rakibinin fikirlerine karşılık bir arguman sunmuş gibi yapıp cümle sonuna ilave edebilen biri o tartışmayı kaybetmeye mahkumdur.Bu zavallıca espri çabaları dindarr denen tipin savunulamayacak birşeyleri savunmaya çalıştığının farkında olduğunun göstergesidir.

Çırpındıkça batıyor.

Sitelerde Paylaş

arada bir küfredip, Işid propogandası yapıp, atılmak amacıyla üye olan müslümlere göre iyidir dindar :D

zaten bizi trolleyen bir ateist değilse, kendisi de cehennemlik. buraya ayetleri vs yazış tarzına bakınca, allahının dindarr'a kibar davranacağını sanmıyorum :)

Sitelerde Paylaş

Herkese selamlar.

Önemli bir işlevi yerine getirdiğine inandığım bu forumu bir süredir ziyaretçi olarak takip ediyordum.Tartışma ve konularda arada aktif rol alabileceğimi düşünerek kısa süre önce üye oldum.

Site adminleri başta olmak üzere, faydalı konular ve yüksek bilgi aktarım ortamıyla bizlere faydalı olan özgür düşünceye sahip tüm arkadaşlara da teşekkürler.

Herkesin islam dininin sünni mezhebinin bilmemne tarikatına göre müslüman olması gerektiğini beyinlere sokmaya andiçmiş bu yurdum baskı ortamında, özgür düşünerek gerçeği görebilenlerin arasında yeralmaktan memnunum.Sayımız az ama haklılığın verdiği o muhteşem güçle bizler üstünüz.Teistlerde bunun ciddi şekilde farkındalar.Bütün bu beyin yıkamalar işe yaramıyor ve suyun yolunu bulması gibi doğruda bir noktaya kadar engellenebiliyor, dini eğitimle okullardaki beyin yıkama faaliyetleri ile ancak bir yere kadar gizlenebiliyor.Zaman teistler açısından korkunç bir şekilde aleyhte işliyor.Yakuttan köşkler, şarap, bal nehirleri falan 1400 yıl önceki etkiyi tabii ki veremiyor.Olayı kadın vaatleri üzerinden devam ettirmeye çalışıyorlar.72 huri olayı ile bir müddet daha beyni bacakarasında olanları kendi tarafımızda tutabilir miyiz derdindeler.Tabii sezarın hakkı sezara.Bu vaadi islam cennetinin en önemli ödülleri arasına sokup, bu vaade göre kocası cennette kendisinden başka 71 kadına daha atlama hakkı kazanacak olan bir kadını müslüman olarak tutmayı başarabiliyorlar.O da onların zaferi mi kadınların yenilgisi ve beyinsizliği mi o da ayrıca tartışılması gereken ( belki de tartışılmış ) bir konu...

Neyse... Bu konularda zaten forumda birçok konu var.Din vs konularda tartışmalar bir yana bu ilk mesajımda son dönemde bir üyenin dikkatimi çeken uslubu, daha doğrusu üslupsuzluğu hakkında yazmak istedim.Yukarıda kendisinin son mesajından bir alıntı yaptım.Buna benzer birçok saçmalık yazmış ama işin özü açısından bu cümle yeterlidir.

Bu nasıl bir tarzdır? Burada sonuçta savunanların ciddiye alarak savundukları, eleştirirkende ciddiyetle ( sert hakaretamiz hatta alaycı bir dille bile olsa genelde ciddiyetle ) eleştirdikleri konular yeralmakta.islamiyetle ilgili bazı görüşlerini savunmaya çalışan dindarrın düşünceleri karşı argümanlara karşı o kadar aciz kalıyor ki işi yılışıklığa vurmuş ve karşı fikirleri değersizleştirmek için abuk subuk cümlelerle acaba karşı tarafı nasıl provoke edebilirim bunun derdinde.

Alıntı yaptığım cümleyi herhangi bir forumda tartışma sırasında rakibinin fikirlerine karşılık bir arguman sunmuş gibi yapıp cümle sonuna ilave edebilen biri o tartışmayı kaybetmeye mahkumdur.Bu zavallıca espri çabaları dindarr denen tipin savunulamayacak birşeyleri savunmaya çalıştığının farkında olduğunun göstergesidir.

Çırpındıkça batıyor.

Hos geldin

Sitelerde Paylaş

arada bir küfredip, Işid propogandası yapıp, atılmak amacıyla üye olan müslümlere göre iyidir dindar :D

zaten bizi trolleyen bir ateist değilse, kendisi de cehennemlik. buraya ayetleri vs yazış tarzına bakınca, allahının dindarr'a kibar davranacağını sanmıyorum :)

Malta erigi sen yeni uyesin ama iyi bi tespit(:...

Buna benzer ateist uyeler oldu bu forumda...

Sitelerde Paylaş

:D

Bence Dindarr gibiler olmasa, bu forum pek çekilmez.

Bir ara nurcu Dr. Kemal isimli müslüman forumdaş buranın neşe kaynağı olmuştu.

Bu aralar ortalıkta gözükmüyor, ama Dindarr´ın ondan geri kalır tarafı pek yok. :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İblis cinlerdendi...

Madem öyle, Allah neden meleklere Adem'e secde edin dediğinde İblis etmeyince kızıyor?

Ayrıca neden geçmiş zaman kullandın? İblis şimdi cinlerden değil mi artık?

Demek ki konu İslam olunca 1400 yıl önceki arap, şimdiki türk farketmiyor, iksi de ne demek istediğini anlatamıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...