Jump to content

Muhammed Tanrı'dır..

Recommended Posts

• İleti 220
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tanrı maddemidir? Maddeden ayrı bir varlık midir ?

Biz O'nu ancak kendisini bize tanıttığı ölçüde tanıyabiliriz. Zira kendisini en iyi tanıyan ve en iyi anlatacak olan yine kendisidir.

İhlâs sûresi Allah'ın varlığını, birliğini ve benzersizliğini anlatan son derece veciz ve harika bir ifadeye sahiptir. Her bir ayet birbirini netice verecek ve birbirlerine delil olacak özelliktedir.

Dinin temel esası olan tevhidi en halis ve en güzel bir şekilde ifade ettiği için bu sûreye "ihlas"denilmiştir. Bu sure bize, Allah'ın varlığı ve birliği konusunda -O'nun uluhiyetine yakışmayan her karışık ve yanlış düşünceden uzak - halis (saf, dupduru) bilgileri vermektedir. Sûrenin meali şöyledir:

De ki, O Allah;

Ehad'dir: Tektir.

Samed'dir: Hiçbir şeye muhtaç değildir.

Doğurmamıştır.

Doğrulmamıştır.

Hiçbir şey de O'nun dengi değildir.

Son satırda yazdığı gibi " Hiçbir şey de O'nun dengi değildir."

Hiçbir şey de O'nun dengi değildir: Onun ne zatında, ne sıfatlarında ne de fiillerinde bir benzeri yoktur. Ne arkadaşı vardır, ne yardımcısı, ne eşi, ne dengi ne zıddı ne de benzeri vardır. Sonradan olanların hepsi O'nun eseridir ve bu eserler ne kadar mükemmel olurlarsa olsunlar, O'nun gibi olamazlar.

O, hiçbir şeye benzemez. Hayale gelen, zihinde canlanan her şeyden uzaktır. Çünkü bunların hepsi yaratıktır. Sahip oldukları özellikler de yaratılmıştır, Allah ise, zatıyla, sıfatlarıyla ve fiilleriyle ezelî ve ebedidir.

Yaratıklarına benzeyen Allah olamaz. Yaratıklar ancak birer ayna gibi, O'nun isim ve sıfatlarını gösterirler. Nasıl ki, harika bir robot sanatkarının/mucidinin bilgisini, plânını, hünerini ve gücünü gösteriyorsa, şu âlemdeki her bir yaratık da, üstün yaratılış ve eşsiz sanatlarıyla, Allah'ın sonsuz ilim, kudret, hikmet ve iradesini gösterirler.

O Allah ki, kıyaslanamayacak derecede her şeyden üstündür. Kudreti sonsuzdur; bir atomu yarattığı kolaylıkla bir galaksiyi yaratır. Baharı bir çiçek kolaylığında var eder. Bir işi diğer bir işine, bir fiili diğer bir fiiline engel olmaz. Aynı anda sayısız işi birbirine karıştırmadan yapar. Hiçbir şey O'nun tasarruf ve düzenlemesi dışında kalamaz. Her şey O'ndan sonsuz derecede uzak olduğu halde, O, her şeye sonsuz derece yakındır. Böyle bir Allah'ın elbette eşi, benzeri ve dengi yoktur. Hiçbir yaratık bu özelliklere sahip olamaz. Bu özelliklere sahip olamayanlar, yani eşi, benzeri ve dengi olanlar ilah olamazlar.

tarihinde düşünlütfen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz O'nu ancak kendisini bize tanıttığı ölçüde tanıyabiliriz. Zira kendisini en iyi tanıyan ve en iyi anlatacak olan yine kendisidir.

İhlâs sûresi Allah'ın varlığını, birliğini ve benzersizliğini anlatan son derece veciz ve harika bir ifadeye sahiptir. Her bir ayet birbirini netice verecek ve birbirlerine delil olacak özelliktedir.

Dinin temel esası olan tevhidi en halis ve en güzel bir şekilde ifade ettiği için bu sûreye "ihlas"denilmiştir. Bu sure bize, Allah'ın varlığı ve birliği konusunda -O'nun uluhiyetine yakışmayan her karışık ve yanlış düşünceden uzak - halis (saf, dupduru) bilgileri vermektedir. Sûrenin meali şöyledir:

De ki, O Allah;

Ehad'dir: Tektir.

Samed'dir: Hiçbir şeye muhtaç değildir.

Doğurmamıştır.

Doğrulmamıştır.

Hiçbir şey de O'nun dengi değildir.

öncelikle kitabınızı okumanızı tavsiye ederim...

tanrıniz çelişkili ve kitabınızda bariz matematiksel,coğrafi,biyolojik,etimolojik,fiziki ve astronomi hakkında hatalar mevcuttur...

Ayrıca hiç bir şey yoktan var vardan yok olmaz fizik kanunudur

Sitelerde Paylaş

-Müslümanların ne dediği umrumuzda olmamalı..Özellikle semavi dinler birbirlerinden araklanmadır..Bu konuda elimizde bir sürü argüman var..Bu konularda müslümanların veya hristiyanların kıvırmaları bizi ilgilendirmez..

-Dallim ifadesini ben hiçbir yerde görmedim/okumadım..

-Ebiyonitler,sürgüne yollanmamış,kendileri Ürdün'e kaçmışlar..Tanah'ı eleştirmeleri ise,ahlaka inanılmaz önem vermelerinden kaynaklıdır..

-Sümer tabi ki çok önemli ama Sümer'den sonraki toplumlarda çok önemli..Babil,Akad,Asur gibi toplumların inançları/adetleri,Mısır ile birlikte semavi dinleri etkilemiştir..Hatta Hitit'i bile katabiliriz buna..Yani ortadoğudaki toplumlar birbirlerini binlerce yıl boyunca etkilemiştir diyebiliriz..Normali de bu zaten..

Müslümanların ne dediği umurumuzda olmayacaksa bütünbunları neden konuşuyoruz ki?

En yalın anlamda bizimki hak din diyorlar, biz değildir diyerek umursuyoruz.

Mantık yanlış bence, zenciler hakkında konuşuyorsak elbette zencilerin ne dediğini de dikkate almamız gerekir.

Dallim e dair direkt kaynağı vereyim;

....Yeruşalim’in sokaklarını dolaşın ve şimdi bakın ve anlayın ve meydanlarında arayın. Eğer bir adam bulursanız gerçek bunlar fakirdirler, sefihtirler. Çünkü Rabbin yolunu, kendilerinin Allahı’nın şeriatını bilmiyorlar.(dallimler)Yeremya 5:1–4

Dahaz fazla kaynak ve yorum da verebilirim ama siz ilk önce buradan başlayın.

Ebiyonitlerin sürgüne gidip gitmemesi, kendi istekleri ile ayrılması vs . konuyla alakası yok.

Ben ebiyonit diye bir fırkanın ortaya çıkmasını bu dallimlere bağlıyorum.

Dallimler, Tanah ın tanımıyla Tanrı şeriatini tanımıyanlar daha sonra ebiyonit adını almıştır gibi bir varsayım yapıyorum.

Varsayımımın temellerini de oluşturuyorum; Babil sürgünleri sırasında geride kalanlar ezilmişlerdir, fakirleştirilmişlerdir diyorum..

Kendilerinin mecbur bırakıldıkları bu durumları, yani fakirliği ve azilmişliği daha sonra benimseyip ebiyonit adını almış olma ihtimalleri yüksektir diyorum.

Daha sonra göç etmelerinin benim varsayımla bir alakası yok şimdilik.

Sümerler hakkında çok şey söyleyebilirim zira özel bir ilgim var.

Ama Sami ırkı ve bu üç ilahi dine bakacaksak, özellikle Akad lara bakılmalı.

Bunu boşa söylemiyorum fakat konuyu da bir sürü ayrıntıya boğmak istemiyorum.

Sürgün ve sürgün sonrasına dair küçük bir kaynak: http://dergipark.ulakbim.gov.tr/milel/article/viewFile/5000076037/5000072050

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili kardeşim fizik kanunu diyorsun yoktan var olamaz vardan yok olamaz diyorsun biz Allahın sonsuz kudretinden bahsediyoruz ikisi kıyaslanamaz farklı kavramlar lütfen. Allah size şah damarınızdan daha yakın lütfen. Bırakalım bu dünyayı çıkalım uzaya evrene ucu bucağı olmayan ve devamlı genişleyen bir alem bu sistem kendiliğinden nasıl var olur? Kainatdaki bu sistem bu denge kendiliğinden mi olur ? Bunca yaratılmışlar ve bu yaratılmışlardaki duygu düşünceler sezgiler davranışlar şu anda bu yazıyı görüp anlayabilme yeteneğin kendiliğinden bu mikrop sayesinde mi bir organizma sayesinde mi olur lütfen kardeşim sizi esir almış şeytandan kurtulalım.

Sitelerde Paylaş

Sevgili kardeşim fizik kanunu diyorsun yoktan var olamaz vardan yok olamaz diyorsun biz Allahın sonsuz kudretinden bahsediyoruz ikisi kıyaslanamaz farklı kavramlar lütfen. Allah size şah damarınızdan daha yakın lütfen. Bırakalım bu dünyayı çıkalım uzaya evrene ucu bucağı olmayan ve devamlı genişleyen bir alem bu sistem kendiliğinden nasıl var olur? Kainatdaki bu sistem bu denge kendiliğinden mi olur ? Bunca yaratılmışlar ve bu yaratılmışlardaki duygu düşünceler sezgiler davranışlar şu anda bu yazıyı görüp anlayabilme yeteneğin kendiliğinden bu mikrop sayesinde mi bir organizma sayesinde mi olur lütfen kardeşim sizi esir almış şeytandan kurtulalım.

önce tanrina soyle kuranda mirası bolsun...daha dört işlemi beceremeyen tanrı evreni yarattı demek varsa bile( fiziğe göre yoktur ) bir tanrıya hakarettir
Sitelerde Paylaş

tanrı maddemidir? Maddeden ayrı bir varlık midir ?

Tanrı olmasa madde olamazdı.

Nedensellik bu konuda fikir yürütmemizi sağlıyor.

Ama o da bir yere kadar tabii...

Kesin ifadelerden/yargılardan uzak durmak gerekiyor bu noktadan sonra...

Sitelerde Paylaş

Tanrı olmasa madde olamazdı.

Nedensellik bu konuda fikir yürütmemizi sağlıyor.

Ama o da bir yere kadar tabii...

Kesin ifadelerden/yargılardan uzak durmak gerekiyor bu noktadan sonra...

nedensellik ilkesi

Momentum =kütle .hiz

P~/=m.v

Yol =hız.zaman

X=v.t

hiz=yol/zaman

V=x/t

t=0 konumunda

V = tanimsiz olur

bu durumda

V =x konumunda

V =c olur ...

C =x/t olur

Heissenberg ilkesine göre

P~/=m.x/t olur

C=v konumunda

hızı bilirsek

Momentum =tanimsiz olur nedeni

E=mc^2 konumunda

M=c^2/E olur

E =0 konumunda

M = tanimsiz olur yerine yazarsak

P~/=c^2/E.x/t dir...

V =c=x/t olduğundan

P~/=c^3/E olur

bu durumda

hız bilindiğinde Momentum bilinemez

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu sene eski ahiti okumayı düşünüyorum..Yalnız,sadece eski ahitteki bilgileri baz alıp bir çıkarım yapamayız..Ebiyonitleri Hans Joachim Schoeps'in ''yahudi hristiyanlığı'' kitabından öğrenebilirsiniz(bende size bir tavsiye de bulunayım)..Bu kişi bu konularda uzmandır ve yazdığı kitabı da bence objektif bir şekilde yazmıştır..Ebiyonitler ile İslam'ın çok benzer olduğunu kitabında defalarca söylemektedir..Tabi İslam sadece ebiyonitler baz alınarak veya ebiyonitler tarafından yaratılmış demek,çok iddialı olur..Çünkü mesela süryaniler ile de İslam'ın birçok benzerliği vardır..

Ateistler neden Tanrı iddiasını/fikrini kabul etmezler?

Çünkü Tanrı'ya dair en ufak bir kanıtın olmadığını söylerler..Şimdi,kanıt yoksa,iddia edilen şey de yoktur..Bu söylediğime katılmayan,ateist filan olamaz..

Muhammed konusunda bir kanıt yok..O halde Muhammed'de yoktur..Bu kadar basit..

İsa konusunda bir kanıt yok..O halde İsa'da yoktur..

Bizim burada yazdıklarımız,anlatılan mitler üzerine akıl yürütmedir sadece..Olmayan bu kişiler hakkında zamanımızı harcamıyoruz,bu var olmayan kişileri insanların nasıl/neden/ne zaman yarattığını öğrenmeye çalışıyoruz..Tabi bu kişisel bir görüş..Herkes merak etmeyebilir bunları..

Siz diyorsunuz ki;Muhammed'e ait birşeyler var..Bunlar incelenmeli,sonra karar verilmeli..

Bende size mesela Muhammed'in var olamıyacağına dair bir şey sunsam,bu görüşünüzden vazgeçer misiniz,yoksa bu da incelenmeli mi dersiniz?

Eğer hadisleri biraz okuduysanız(okuduğunuzu biliyorum),Muhammed isminde birinin yaşama ihtimalinin sıfır olduğunu anlarsınız..Hadisler uydurma diyenler,Kuran'ın da uydurma olduğunu kabul etmek zorunda..Çünkü Kuran'da tıpkı hadisler gibi yazılmıştır..Hadisler uydurmaysa,Kuran uydurmaysa;bu Muhammed nasıl gerçek olabilir?

Allah zaten bir zırva..Siz sanırım deistsiniz..Sizin Tanrı kavramınız da irrasyonel..Siz bu kafanızdaki Tanrı'yı İslam'ın veya diğer dinlerin Tanrı'larından araklayıp,kendi kafanızda bir Tanrı yaratıyorsunuz..

Size Tanrı'nın(her türlü,tikel veya tümel) olamıyacağına dair de iki kanıt söyleyeyim;

1-Maddenin evrimi

2-Canlılığın evrimi

Sevgili democrasionda size söylemekte zaten..Tanrı olamaz..Böyle saçma bir şeye bu zamanda inanmak deliliktir..

Tanrı ile uçan spagetti canavarı arasında zerre fark yoktur..

Schoepsin eserlerini yillar önce okudum. Ebionizm hakkinda son 20-30 yilda cok fazlaca eser yazildi. Özellikle de kumran parsömenlerinin cevirisinden sonra liste uzadi. Yeni kitaplarin iceriginden cok kaynakca bölümüne bir göz atarim. Sayet bilmedigim kaynaklari görürsem aliyorum. Genellikle de kaynaklar ayni kurgular farklidir, ama üc asagi bes yukari benzer söylemlerle doludur kitaplar. Eski ahitin yaninda mutlaka tefsirinide okuyun, aksi takdirde zorlanabilirsiniz. Eski Ahitte cokca yanlis tercümeler var, onlarla ilgili kitaplarda tavsiye edilir. Eldeki fasil aramice degil grekce bir eserdir o yüzden cokca yanlis icermekte... Örnegin, Musa soruyor: sen kimsin? Tanri veya herneyse cevap veriyor: ben benim. Aramiceye geri ceviri yapildiginda ise durumun hicte öyle olmadigi anlasiliyor. Musa: sen kimsin? Tanri veya herneyse: Sana ne benim kim oldugumdan, sen söyleneni yap:))) Bunun gibi yüzlerce örnek var. Kolay gelsin!

Sitelerde Paylaş

Forum başlığının cevabını yazıyorum Hz. Muhammed (S.a.v) Allahın kulu ve elçisidir. Lütfen aslı olmayan düşüncelere kapılmayın şeytanın vesveselerine gelmeyin lütfen.

Şeytan Allah Muhammed. Bir cumlede bu kadar bilinmeyeni ilk defa goruyorum bu denklem cozulmez

hicbirisini ne gorduk ne duyduk. Ortada bi kitap var . Iste ne yersen o...

ben kitaplardan ziyade cikolata kutulari ile ilgiliyim

onlar geldiklerinde bizlerin topraklari ve onlarin ellerinde kitaplari vardi

bir gun geldi bir baktik bizim elimizde onlarin kitaplari onlarin elinde ise bizim topraklarimiz var...

Sitelerde Paylaş

Şeytan Allah Muhammed. Bir cumlede bu kadar bilinmeyeni ilk defa goruyorum bu denklem cozulmez

hicbirisini ne gorduk ne duyduk. Ortada bi kitap var . Iste ne yersen o...

ben kitaplardan ziyade cikolata kutulari ile ilgiliyim

onlar geldiklerinde bizlerin topraklari ve onlarin ellerinde kitaplari vardi

bir gun geldi bir baktik bizim elimizde onlarin kitaplari onlarin elinde ise bizim topraklarimiz var...

Denklemde çözülmeyecek bir şey yok kardeşim ; Alemlerin Yaratıcısı Yüce Allah Hz.Muhammed (S.a.v.) ile son din İslamı insanlara tebliğ etti. Şeytanın isyanı bu linkte detaylı açıklamışlar lütfen oku http://www.ezberim.biz/bilim-kuram-ve-teori/127993-seytan-neden-cennetten-kovuldu/

Sitelerde Paylaş

Denklemde çözülmeyecek bir şey yok kardeşim ; Alemlerin Yaratıcısı Yüce Allah Hz.Muhammed (S.a.v.) ile son din İslamı insanlara tebliğ etti. Şeytanın isyanı bu linkte detaylı açıklamışlar lütfen oku http://www.ezberim.biz/bilim-kuram-ve-teori/127993-seytan-neden-cennetten-kovuldu/

muthis bir hikaye.

Buradaki ateistlerin %99 u bu hikayeyi hayat hikayesi gibi bilir

ama inanmaz o baska bi sey. E sen inanmissin ne yapak. Allah yolun acik eyleye

burada mucize yaratman lazim sana inanmamiz icin. Hikaye anlatarak olmaz bu

bak adam ayetleri carpiyor boluyor 19 u buluyor ona bile inanmiyoz biz.

sen biliyon mu 19 mucizesini

Sitelerde Paylaş

Yıl 2015 baktığın her şeyde yaratıcının varlığını görürsün ama eğer gönül perdeni kapatmışsan ne desek boş

Mesela sen küçük bir çocuğa tecavüz edip öldüren sapıkta da Allah'ı görüyor musun?

Şeytan'ı da yaratan Allah değil mi sana göre? Şeytan'ı Allah yarattığına göre Şeytan Allah'ın bir yansıması olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

muthis bir hikaye.

Buradaki ateistlerin %99 u bu hikayeyi hayat hikayesi gibi bilir

ama inanmaz o baska bi sey. E sen inanmissin ne yapak. Allah yolun acik eyleye

burada mucize yaratman lazim sana inanmamiz icin. Hikaye anlatarak olmaz bu

bak adam ayetleri carpiyor boluyor 19 u buluyor ona bile inanmiyoz biz.

sen biliyon mu 19 mucizesini

Sevgili ayyaşgezer kardeşim bana yolun acık eyleye derken bile " Allah yolun acik eyleye" diyorsun kalp gözün kapalı değil bence senin farkında olmadan "Allah" diyorsun yapma kendine eziyet etme yazıktır sana fani dünyada hepimiz sınav halindeyiz sebepsiz hiç bir şey yaratılmadı bu dünyada olan her şeyin muhteşem bir nizam muhteşem bir denge ile görevi var bu dengeyi yaratan kim olabilir sence bu evren galaksi ucu bucağı olmayan bir sistem devamlı genişleyen bir sistem yoktan bu kadar şey varolamaz lütfen düşün

Sitelerde Paylaş

Mesela sen küçük bir çocuğa tecavüz edip öldüren sapıkta da Allah'ı görüyor musun?

Şeytan'ı da yaratan Allah değil mi sana göre? Şeytan'ı Allah yarattığına göre Şeytan Allah'ın bir yansıması olmaz mı?

Şeytanın görevi insanları yanıltmak cünki insanlar bu dünyada sınav halinde şeytan olmasa herkes sınavı geçer

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...