Jump to content

Beyinde oluşan ters çaba nasıl giderilir

Recommended Posts

Ters çaba Beyin nöronlarıyla ilgilidir. Yapılan bir işi ne kadar iyi bilirsek bilelim şuuraltında onu yapamayabileceğimizi düşündüğümüzde yapamayız.Yani şuuraltı korkusunun beyine hakim olmasıdır.Bu yaşamın her sahasında oluşuyor.Mesela Öğrenci matematiğe çalışıyor ama işlem hatası yapacağını yada problemi çözemiyeceğini düşünürse mutlaka işlem hatası yaparak başarısız oluyor.Yani korkulan başa geliyor.

İnsan şuurüstüne hakim olabilir ama şuur altına hakim olabilirmi?

Sitelerde Paylaş

Geçmiş ve gelecek ile ilgili fikirleri kafasında çevirmeyi bırakmalı.

Hayat dediğimiz tek bir andan ibaret, o da içinde olduğumuz an.

Eski deyişle, sadece "şimdi ve burada" var.

Bu doğru ama yapamıyor.Son Samurai diye bir film vardı.Bir ABD li Subay Japonyaya gider. Orada Alkido öğrenir. Ama kiminle müsabaka yapsa hep yenilir. Yanına bir Japon kadını yaklaşır ve ona "Mücadele ederken düşünme!" der. Oda düşünmez ve başarmaya başlar. Ama bu yarı gerçek bir filim.Düşünce öyle bir kurtki bir kere yerleşmesin taaa insanın beyninin en hücra noktalarına kadar yerleşiyor. Ve siz sanıyorsunuzki RAHATIM. Ama değil.

Sitelerde Paylaş

Sorun belli bir düşünceyi kafada çevirmek değil, herhangi bir düşünceyi kafada çevirmek.

Kafada çevirme, genel bir rahatsızlıktır; görünür bir sorun yaratsa da yaratmasa da.

Bu alışkanlığı kırmak belli bir egzersiz süresi gerektiriyor.

Mesela ikinci bir kişiymiş gibi, kenera çekilip kendi düşüncelerini izlesin.

O düşüncede geçmişe veya geleceğe ait birşey görürse onu düşünmeyi bırakıp "an"a ait bir düşünceye geçsin.

Sabahları meditasyon yapsın, 10-20 dakika.

Çok kolay, nasıl yapıldığını internetten hemen öğrenebilir ama 1-2 kitap okursa daha iyi.

Eğer yaşı küçükse, önce senin deneyip yol göstermen de düşünülebilir.

Eckhart Tolle'nin "Şimdinin Gücü", konu üzerine bir başyapıt.

Sitelerde Paylaş

Algıda secicilik oldugunu düşünüyorum. Bir kişi hata yapcam derse o matematik sınavınad, hata yapmadan , yaparak da cıkabilir. İki ihtimal de mevcut. Cok stresli bir öğrenci abi kesin 0 alcam derse, ve sınavı iyi geçip iyi bir not alırsa etrafındaki kişiler abi bak kendine güven . Adlı sohbeti cok defa duymuşuzdur, yaşamışızdır.

Sitelerde Paylaş

Tam konudan çıkıyordum ki gerçekçi53'ün üyeliğinin sonlandırıldığını gördüm üzüldüm doğrusu.Oda sevgili BİR gibi bir şeyler öğretmeye çalışmıştı bana kendisine, bana ve benim dışımdaki başka kişilere olan katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.Muhtemelen başlığına tekrar gelip kim ne yazmış diye bakacaktır.

Sevgili gerçekçi53 takmayın kafanıza bunları başka bir nickle üye olursunuz olur biter.

tarihinde sssst tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...