Jump to content

Diyanete ve fetvacılara EZAN konusunda sorduğum soru..

Recommended Posts

Kul hakkı diye belirtilen kavramın içerisine gayrimüslimlerin hakları da girer..İslam'a göre gayrimüslimlerin hakları da vardır ve bu haklar çeşitli şekillerde garanti altına alınmıştır..Bu konuda şu linke bakabilirsiniz mesela;

http://www.mehmetali...ay.asp?Aid=4217

Gelelim benim diyanet ve fetvacılara sorduğum soruya..Sorum şöyle;

-İslam hoşgörü/sevgi/hak dinidir deyip,laik bir ülkede gayrimüslimlerin günde 5 vakit ezan dinlemesine izin verilmesi bir paradoks değil midir? Bu insanların rahatsız edilmeme hakları,böylelikle gasp edilmiş olmuyor mu?

Diyanetin bana verdiği cevap şöyle;

-İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin, müslümanlar arasında güvenle yaşayıp, emniyet içerisinde ömürlerini geçirmesi müsade edilmektedir. Aynı şekilde, İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin İslamın şiarı olan ezanı beş vakit dinlemelerine müsade edilmektedir. Zira, gayri müslimlerin ezan dinlemelerine izin verilmemesi hoşgörüye aykırı olur. Öte yandan insanların duymak istemedikleri sesleri, zorunlu olarak işitiyor olmaları hak ihlali sayılırsa, sokaktan geçen aracın motor sesi, korna sesi, simitçinin bağırması, seçim reklamı yapan araçların anonsları vb. sayısız durumun da hak ihlali sayılması gerekir. Ayrıca gayri müslimlerin hakim olduğu ülkelerde yaşayan müslümanların da işitmeyi arzu etmedikleri çan vb. sesleri duymaları da haklarının gaspedilmesi olarak telakki edilmesi gerekir. Sonuç olarak, müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede, müslümanlar arasında huzur ve güven içinde yaşamak gibi bir nimet verilmiş olan gayri müslimlerin, doğrudan zülüm, baskı vb. haksızlıklar olmadığı takdirde, engellenmesi mümkün olmayan bazı olumsuzluklara tahammül etmelerinin icap etmesi bir hak ihlali olarak görülmemelidir

Süleymancı fetva.netin cevabı da şöyle;

-Yanlıştır. Fakat gayrimüslimlerin ülkemizdeki durumunu ve İslam ülkelerindeki zor durumunu da düşünmek gerekir.

Gayrimüslimlerin çoğunlukta olduğu yaşayan Müslümanların daha fazla çalışıp çaba göstermesi, gayret göstermesi gerekir.

Bu durum hukuki yollarla ve Müslümanların eğitim ve her alanda güçlenmesiyle düzelecek bir durumdur.

Diyeceğim bir şey yok..Gerçekten bu cevaplara,özellikle de diyanetin cevabına sinir oldum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 yildir amerikadayim, 30 kere can sesi duymamisimdir. Evimin 300 metre kuzeyinde kilise var, 500 metre guneyinde iki tane dev gibi kilise var, bir kere bile canlarini duymadim. Ya bunlar canlarini ben evde yokken caliyorlar, yada calmiyorlar. 2 sene once arkadasim kilisede toren yapti, gittim, elemanlara sordum, filmlerde hep can caliyor, siz niye calimiyorsunuz diye, millet uyuyamiyoruz diye sikayet ediyormus, ozel zamanlarda caliyoruz dediler. Ordaki elemanlarin yalancisiyim. Avrupada ne olup bittigini bilmiyorum, ama amerikada midwestte ben oyle can calan kilise gormedim. Belki kucuk yerlerde caliyorlardir.

Sitelerde Paylaş

"Aynı şekilde, İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin İslamın şiarı olan ezanı beş vakit dinlemelerine müsade edilmektedir. "

Lütfediyorlar.

Şu kibire bir bakar mısınız!

Sanki gayri müslimler, "Ne olur, ezanı biz de dinleyelim," diye yalvarıyorlar.

Herif salaklığın kitabını yazmış adeta.

Sitelerde Paylaş

Diyanetin yanıtı ultra saçma olmuş. Komedi için yazmadılarsa aptalca.

Sesin bir bilimsel ölçüsü vardır. O da desibeldir. Belli bir desibeli aşan her ses rahatsız edicidir. Ezan sesi ise yanından geçerken kulakların bekaretini tehlikeye sokacak kadar yüksek. Dolayısıyla bu bir terördür. Yolda yürürken her ezan sesi duyup rahatsız olduğumda bizi Arapların bu dinine sokanlar her kimlerse onları hayırla!!! anıyorum. Topunu birden... Cami çok yakınsa çok içten anıyorum gelmişle geçmişle beraber.

Okuyacaksanız hoparlörsüz okuyun. Milletin kulaklarına tecavüz etmenin anlamı ne? Bunlar iyice gemi azıya aldı. Ellerinden gelen her yolla terör estiriyorlar.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı uludur' dan Allah'u Ekber'e geçmek için bir başbakan katleden ülkenin topraklarında yaşıyorum.

haaassssssss neyse devamını getirmiyim.....forum ahalisine saygılı olalım...

la ahmak....adnan menderes ezanı arapça yaptı diye mi asıldı be adam ????

gerçekten HEM kara CAHİL hem YOBAZsın.....

Sitelerde Paylaş

"Aynı şekilde, İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin İslamın şiarı olan ezanı beş vakit dinlemelerine müsade edilmektedir. "

Lütfediyorlar.

Şu kibire bir bakar mısınız!

Sanki gayri müslimler, "Ne olur, ezanı biz de dinleyelim," diye yalvarıyorlar.

Herif salaklığın kitabını yazmış adeta.

Malesef soru bu cevabı çağıracak şekilde sorulmuş.

-İslam hoşgörü/sevgi/hak dinidir deyip,laik bir ülkede gayrimüslimlerin günde 5 vakit ezan dinlemesine izin verilmesi bir paradoks değil midir? Bu insanların rahatsız edilmeme hakları,böylelikle gasp edilmiş olmuyor mu?

Soru hatalı olunca, karşıdaki müslü de olsa, değerlendirip gelişine vurmuş.

Sorunun o kısmı, insanların 5 vakit ezan ile rahatsız edilmesi, zorla dinletilmesi vb şekillerde olmalıydı.

Sitelerde Paylaş

fetva.net süleymancı değildir. Süleymaniye vakfı başka, Süleyman Hilmi Tunahan Efendi Hazretlerinin talebelerinin anıldıgı 'süleymancılar' başka.

Bu kadarını bilmiyorum artık:)

Soru hatalı olunca, karşıdaki müslü de olsa, değerlendirip gelişine vurmuş.

Sorunun o kısmı, insanların 5 vakit ezan ile rahatsız edilmesi, zorla dinletilmesi vb şekillerde olmalıydı.

Haklısınız,o kısım hatalı olmuş..Spontane bir şekilde soru sorma fikri geldi aklıma ve aniden yazıp yolladım..Daha özenli sorulabilirdi tabi..

Ben diyanetin cevabını biraz açıklamak istiyorum..

İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin, müslümanlar arasında güvenle yaşayıp, emniyet içerisinde ömürlerini geçirmesi müsade edilmektedir.

''Yaşadığınıza dua edin'' diyor..

Aynı şekilde, İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin İslamın şiarı olan ezanı beş vakit dinlemelerine müsade edilmektedir.

''Müslüman olmayanlara zorla ezan dinlettirmek hoşgörüdür/sevgidir/haktır'' diyor..

Zira, gayri müslimlerin ezan dinlemelerine izin verilmemesi hoşgörüye aykırı olur.

Faşizmi/zorbalığı/baskıyı hoşgörü olarak lanse ediyorlar yine..Ezanı susturmak hoşgörüsüzlük olur,kafirler ezan dinlesin de İslam'dan hoşgörülü bir din diye bahsedilsin demek istiyorlar..''Allah razı olsun'' dememizi bekliyorlar herhalde..!

Öte yandan insanların duymak istemedikleri sesleri, zorunlu olarak işitiyor olmaları hak ihlali sayılırsa, sokaktan geçen aracın motor sesi, korna sesi, simitçinin bağırması, seçim reklamı yapan araçların anonsları vb. sayısız durumun da hak ihlali sayılması gerekir.

Burada da aynen saçmalamaya devam ediyor diyanetçi..Yaptıkları zulümü de kabul ettiğini itiraf ediyor bu arada..!

Siz ezan duymak istemiyorsunuz ama biz size zorla ezanı dinletiyoruz diyor..Kafirlere ezan dinletmek hoşgörüdür diyen,ani bir u dönüşü ile kafirlere zorla ezan dinletiyoruz diyor..

Saydığı şeyler tabi ki hak ihlalidir..Korna basan da,ezan da hak ihlalidir..Sokakta korna basana seslenmiyorsunuz ama bizim ezanımıza katlanacaksınız diyor diyanetçi..

Ayrıca gayri müslimlerin hakim olduğu ülkelerde yaşayan müslümanların da işitmeyi arzu etmedikleri çan vb. sesleri duymaları da haklarının gaspedilmesi olarak telakki edilmesi gerekir.

Bu kıyaslama son derece sığ bir yaklaşım..Hristiyanlarda çan var,o zaman bizim ezanımıza da katlanacaksınız diyor diyanetçi..!

Sonuç olarak, müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede, müslümanlar arasında huzur ve güven içinde yaşamak gibi bir nimet verilmiş olan gayri müslimlerin, doğrudan zülüm, baskı vb. haksızlıklar olmadığı takdirde, engellenmesi mümkün olmayan bazı olumsuzluklara tahammül etmelerinin icap etmesi bir hak ihlali olarak görülmemelidir

Hayatta kalmamıza nimet gözüyle bakıyor diyanetçi..Yine bir itiraf..Ezanı engelleyemezsiniz,çünkü çoğunluk biziz diyor..Ayrıca ''olumsuzluk'' ifadesi de trajikomik..

Sitelerde Paylaş

Aynı şekilde, İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin İslamın şiarı olan ezanı beş vakit dinlemelerine müsade edilmektedir

ben böyle bir hoşgörü görmedim ezanı dinlememize bile izin veriyolar :) daha ne yapsın adamlar

Beğenmiyorsan ülkeyi terk edebilirsin :)

Sitelerde Paylaş

ses yükseltme teknolojisi çıkmadan önce bu ezan nasıl okunuyordu? bunu hiç düşünen oldu mu? Eskiden sesi güzel olanlar imam ve müezzin olurmuş. Caminin minaresine çıkıp Allah u ekber dediği zaman kulakları tırmalamazmış. Hoş bir seda ile söylenirmiş. İnsanlar rahatsız olmazmış. Hoparlör çıkmış bu işin cılkıda çıkmış. Sesi sedası olmayan kişiler müezzin oldu. İnsanların kulaklarının içine ediyorlar. Allahtan bazı yerlerde merkezi sistemle ezan olayı çıktıda az rahatladık.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...