Jump to content

Diyanete ve fetvacılara EZAN konusunda sorduğum soru..

Recommended Posts

Asıl sorun bunun mikrofonla güçlendirilmesidir. Normalde ezan yüksek bir yerden, örneğin bir minareden insanın kendi sesiyle yapılması gerekmiyormu ? Oysa bir insanın sesi 20 ile 80 desibel kadar. Buna kıyasla bir bilgisayarın sesi altmış santimetre öteden 60 desibel, yirmi metre öteden geçen bir arabanınki 65, bir kamyonunku 85, çimen biçme makinesinki 92 desibel... Herkes oturacağı yeri seçerken onu bu sesin seviyesinin bilinciyle tercihini yapmalı. Ve bir yeni cami yapılması için yakın çevreden onay alınması medeni bir haktır. Değilse bence tek gerçek sorun mikrofonun ezan için kullanılmasıdır.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sivas kongresini unuttun, onuda dualarla ve aminlerle bitirmişti. Peki sonuç?

İslama en büyük darbeyi M.K vurdu, yaptığı bütün darbeler İslama yönelikti ve bunu başardı, kimileri kanunlarla, kimileri yaptırımlarla, kimileri zorbalıklarla, kimileri idamlarla...

Sonuç, M.K nin nasıl bir insan olduğunun net portresidir. Başa geçmeden önce müslüman profili sonrası ise malum din düşmanı gerçek hüviyeti....

MK yazarak provokasyon yapıyorsun burada..Kendine sövdürtmeye mi çalışıyorsun?Nedir yani amacın senin?

Bu ülkede 2014 yalında dinci bir parti %40'ın üzerinde oy almış..Camilerde günde 5 vakit böğüren imamlar var..Diyanet denilen kurum,kaç tane bakanlığın bütçesini geride bırakmış..Her yer kuran kursu,her yer imam hatip olmuş..Daha ne istiyorsun?

Oruç mu tutamıyorsun?

Zekat mı veriyorsun?

Hepinizi bu ülkeden temizlemek lazım..Atatürk'ün köpeği olamayacak insanımsılar,Atatürk'e hakaret ediyor..Burada bile ediyorsunuz..Bende seni MK..Anladın sen onu provokatör..!

Sitelerde Paylaş

Asıl sorun bunun mikrofonla güçlendirilmesidir. Normalde ezan yüksek bir yerden, örneğin bir minareden insanın kendi sesiyle yapılması gerekmiyormu ? Oysa bir insanın sesi 20 ile 80 desibel kadar. Buna kıyasla bir bilgisayarın sesi altmış santimetre öteden 60 desibel, yirmi metre öteden geçen bir arabanınki 65, bir kamyonunku 85, çimen biçme makinesinki 92 desibel... Herkes oturacağı yeri seçerken onu bu sesin seviyesinin bilinciyle tercihini yapmalı. Ve bir yeni cami yapılması için yakın çevreden onay alınması medeni bir haktır. Değilse bence tek gerçek sorun mikrofonun ezan için kullanılmasıdır.

http://yenisafak.mobi/yazarlar/ResulTosun/ezan-sesine-suc-duyurusu/32424
Sitelerde Paylaş

ramazan davulcusunuda soraydın 700 tl aylık maaşları ile iphone 5 alan vatandaşlarımız ramazan ayı boyunca davullamı kalkmak istiyormuş ? tutanı var tutmayanı var hastası olan var çocuğu olan var.

Haklısın,sormak lazım..

Bu forumda aktif olan 1000 kişi diyanete bu yönde(soru sormak gibi) baskı yapsa,belki biraz düşünebilirler..

En azından davul gibi ilkel bir adeti bile önleyebilirsek,büyük başarı olur..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda pek fikrini paylasmiyorum Nolan. Her milletin bayramlari, karnavallari, senlikleri olur. Bu da muslumanlarin bir uygulamasi. Avrupada örnegin karnavalin dört hafta suren gunlerinde sokaklarda davul, zurna, maskeli insanlar sabahlara kadar dolasabilmekte. Hatta bu senlikler içkiyle suslenir, ve bazen onbinlere kadar varan rakamda yabancilar akin eder, Mesela Venice karnavallinda. Buralarda da hastasi, cenazesi kalkani falan var. Ama yine ayni sekile, davul ile desibellerin saglik sinirini, bir de davulcunun sinir sinirini asmamasi lazim. Eger çalamiyorsa elbette çok rahatsiz edici olur !

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda pek fikrini paylasmiyorum Nolan. Her milletin bayramlari, karnavallari, senlikleri olur. Bu da muslumanlarin bir uygulamasi. Avrupada örnegin karnavalin dört hafta suren gunlerinde sokaklarda davul, zurna, maskeli insanlar sabahlara kadar dolasabilmekte. Hatta bu senlikler içkiyle suslenir, ve bazen onbinlere kadar varan rakamda yabancilar akin eder, Mesela Venice karnavallinda. Buralarda da hastasi, cenazesi kalkani falan var. Ama yine ayni sekile, davul ile desibellerin saglik sinirini, bir de davulcunun sinir sinirini asmamasi lazim. Eger çalamiyorsa elbette çok rahatsiz edici olur !

Bayram veya şenlik birkaç gün sürmeli ama Ramazan bir ay sürüyor..Bir ay boyunca hem de insanların uykuda olduğu bir saatte davulla yapılan bir ritüeli kabul edemem..Bunu aklı başında müslümanlar da kabul edemezler..Zaten son yıllarda çatlak sesler çıkmaya başladı..

Sitelerde Paylaş

Yahu basit bir ezan olayı nerelere gelmiş. Kimi diyor chp kafir, diğeri diyor salak müslolar. Hoopp dedik.

Ezan insanlarımızın son yüz yılda iyice bokunu çıkardığı bir olay. Neyi ispat etmeye çalışıyorsun kardeşim o yüksek sesle ezanı herkese dinletmeyle. O yüksek sesle ezan okunurken ülkemizde:

1. Kadınlar öldürlüyor,

2. Çocuklar taciz ediliyor,

3. Rüşvet verilip alınıyor,

4. Kerhaneler, pavyonlar çalışmaya devap ediyor,

5. Politikacılar ve onların yakınları kan emmeye devam ediyor...... vb

Kısacası her türlü pislik dönüyor. Sen daha ezandan bahsedip kendini tatmin etmenin yollarını arıyorsun... Git mastürbasyonunu evinde yap, ortalığı ne sesinle neden görüntünle kirletme salak herif.

Sitelerde Paylaş

kaçta yattigina bakar. Elbette gece yarisi yatarsan bu tam uykunu tatli yerinde böler. Ama normal biçimde aksam isden dönunce, yikanip ailenle bir kaç saat vakit geçirdikten sonra yatarsan, bu zannediyorum uykunu bölmez. Gunesin kalkmasina rastlamiyormu ? Kis mevsiminde Turkiyede bu en erken saat kaça gelebiliyor, sabah dört gibi mi ?

Sitelerde Paylaş

kaçta yattigina bakar. Elbette gece yarisi yatarsan bu tam uykunu tatli yerinde böler. Ama normal biçimde aksam isden dönunce, yikanip ailenle bir kaç saat vakit geçirdikten sonra yatarsan, bu zannediyorum uykunu bölmez. Gunesin kalkmasina rastlamiyormu ? Kis mevsiminde Turkiyede bu en erken saat kaça gelebiliyor, sabah dört gibi mi ?

Birileri ibadet edecek diye,ben uykumu mu düzenleyeyim yani?

Sitelerde Paylaş

Giriş katta oturuyorum bir gün bile davulun sesine uyanmadim desem yalan olmaz. Ama yan binanın kapı sesine laf söyleyemem hele birde merdiven çıkışları varya sorma gitsin bunu kaç yildir hala aynı oturanlar değişiyor ama mirası iyi koruyorlar.

Davul gelenektir insanlar bu yüzden benimsemiş onun sayesinde oruca kalkan insan bulamassınız bu zamanda.

Davuldan şikayeti olan ramazanda uykusu bölündüğü bir gece davulcunun karşısına çıkıp makul bir dille derdini anlatır davulcu ondan sonra senin evine yaklaştığında sesini kısa kısa tokmağı vurmuyacak kıvama gelecektir evinin önüne geldiğinde. Insanlar anlayislidir. Yaptım oldu....

Gece uyuyanlar birazda gündüz uyumak zorunda kalanlarida konuşun onların uykusunu neler bozuyor onlar içinde iki kelam yazın.

Sitelerde Paylaş

Birileri ibadet edecek diye,ben uykumu mu düzenleyeyim yani?

Degerli Nolan, hayat musterek. Ne yani, sene boyunca aralikla içmesini bilmeyenler sokaklarda bagiriyor ve kavgalar çikiyor diye içkiyi yasaklayalim, tekerleri fazla titresim saçiyor diye arabalara gece dolasmayi yasaklayalim, ... O zaman dönup vahsi hayat yasayalim ? :p
Sitelerde Paylaş

Degerli Nolan, hayat musterek. Ne yani, sene boyunca aralikla içmesini bilmeyenler sokaklarda bagiriyor ve kavgalar çikiyor diye içkiyi yasaklayalim, tekerleri fazla titresim saçiyor diye arabalara gece dolasmayi yasaklayalim, ... O zaman dönup vahsi hayat yasayalim ? :p

Ben kimsenin rahatsız edilmesini istemem,kimse de beni rahatsız etsin istemem..Konunun özü bu..

Kimseye oruç tutmayın veya namaz kılmayın dediğimiz yok..Sadece bunu yaparken,insanların rahatsız edilmemesine dikkat edilmesini istiyorum..

Gece sokakta davul çalmaya müsamaha gösteremem..Hoparlörle ezan okunmasına müsamaha gösteremem..Böyle bir şey mümkün değil..

Beni hiç kimse rahatsız edemez,sizi de rahatsız edemez..

Sarhoş insanlara gerekli ceza verilirse,insanlarda aynı hareketleri tekrarlayamazlar..Sarhoşlar var diye içki yasaklanmaz..Bu mantıkla düşüneceksek,tekbir getiren müslümanlar var diye Kabe yıkılmalı o zaman..Bu geçerli bir neden değildir..

Sitelerde Paylaş

Kosova'da ezan sesinin kısılmasını öngören yasa mecliste kabul edildi. Karar, Kosova'nın İslam kimliğinden arındırılmasına giden yolun başlangıcı olarak yorumlanıyor

http://www.dunyadinleri.com/tr-TR/haberler/islami-haberler/oku_kosovada-ezan-sesini-kisan-laiklik

Bizde de kısılmalı artık..Kosova kadar olamadık..!

Sitelerde Paylaş

Sesin kisilmasi sadece siyasi bir basari degil, medikal ve saglik açisindan da oldukca önemli. Yuksek desibel ile fazla uzun sure her gun bes vakit ezan, iç kulakda ciddi hasarlara neden oluyor. Bunu herhalde hiç kimse normal kabul edemez. Ki bu hasarlar henuz tedavi edilip eski haline getirilememekde. Sadece fareler uzerinde bazi olumlu rejenerasyon ipuçlari saglanabildi. Hava kirliligine veya sokak kirliligine karsi gösterilen duyarlilik isik kirliligine ve ses kirliligine karsi bilinçsizlik nedeniyle genelde gösterilmemekde. Bunun nedeni de insanlarin bu risklerden bilinçsiz olmalari.

Sitelerde Paylaş

Sesin kisilmasi sadece siyasi bir basari degil, medikal ve saglik açisindan da oldukca önemli. Yuksek desibel ile fazla uzun sure her gun bes vakit ezan, iç kulakda ciddi hasarlara neden oluyor. Bunu herhalde hiç kimse normal kabul edemez. Ki bu hasarlar henuz tedavi edilip eski haline getirilememekde. Sadece fareler uzerinde bazi olumlu rejenerasyon ipuçlari saglanabildi. Hava kirliligine veya sokak kirliligine karsi gösterilen duyarlilik isik kirliligine ve ses kirliligine karsi bilinçsizlik nedeniyle genelde gösterilmemekde. Bunun nedeni de insanlarin bu risklerden bilinçsiz olmalari.

Türkiye'de hava veya sokaktaki kirlilikte kimsenin umurunda değil..Bilakis hava ve sokakları kirletmek adına insanlar birbirleri ile yarışıyorlar..Bu kadar pisliğin içinde yaşayanlara,ses kirliliğinden sözetmekte biraz beyhude :)

Yani pek umutlu değilim ben..

Sitelerde Paylaş

Degisimin en bas ucu inanmaktir. Efendim ben seçime guvenemiyorum, mahkemeye guvenmiyorum, doktora guvenmiyorum... Böyle yol alinmaz. Her seyden önce inanmak, sonra kurallarinca butun mevcut yasal yollarla surekli ilerlemek amaçli çapalar lazim. Demokrasi ve özgurluk ucuz elde edilmiyor, bu yolda nice kelleler gitti ilerlemis ulkelerde demokrasi yerlesesiye kadar.

Sitelerde Paylaş

@Levia herkesin dinsel birşeyi olabilir ezani kabul ettik toplumun içinde kaldı ki istanbulun en çok camiisi olan yerinde yaşıyorum ramazan davulu nedir ? kimse kimseyi sabahın 3ünde uyandırmaya hakkı yok senin dediğin şeyler avrupa toplumlarında yapılmıyor.

@modest senin dediğin olayı en azından mahallemin davulcusu anlamıyor pat pat pat pat sanki koğuş kalk modunda adam ayrıca

Sitelerde Paylaş

Levia, ramazan davulu hakkında yazdıklarına çok gıcık oldum, sana laflar hazırladım.

Bayram veya şenlik birkaç gün sürmeli ama Ramazan bir ay sürüyor..Bir ay boyunca hem de insanların uykuda olduğu bir saatte davulla yapılan bir ritüeli kabul edemem..Bunu aklı başında müslümanlar da kabul edemezler..Zaten son yıllarda çatlak sesler çıkmaya başladı..

Nolan haklı. Festival, karnaval dediğin bir kaç gün sürer ve bir tek kasabayla şehirle sınırlıdır. Yani yolu oraya düşen bir insan "ha o hafta şu şu festivali var orada" der, ona göre programını değiştirir. Oraya taşınacak olan, ona göre taşınır. Bizde ise 814.578 km2 içinde kaçacak bir yer yok. Bu kadar büyük çapta bir festival, ancak merkezi sistemin din ile korkutmasıyla ayakta kalabilirdi, kalıyor.

ramazan davulcusunuda soraydın 700 tl aylık maaşları ile iphone 5 alan vatandaşlarımız ramazan ayı boyunca davullamı kalkmak istiyormuş ? tutanı var tutmayanı var hastası olan var çocuğu olan var.

Hayır Levia, hayır, yoook; öyle değil.

Akşam yorgun argın işten dönüp bir kaç saat ailesiyle vakit geçirdikten sonra yatan birisi, evet, güneş doğmadan bir saat önce kalksa, uykusunu almış olur. Fakat (Türkiye'de yaşadığından şüphelendim), davulcu, madalya takacaklarmış gibi imsak vaktinden en az iki saat önce (bu ramazanda 2:30, 3:00 civarındaydı) önce çalmaya başlar. Kaldı ki en son "Süleymaniye Vakfı"nın araştırmalarına göre bizler Hanefi fıkhını uygulayarak en az bir saat erken oruca başlıyoruz. Yani etti iki buçuk üç saat. İnsanın uykusunun içine etmek demek bu. Ben de isterim güneş doğmadan hemen önce kalkmak, davulcular buna imkan bırakmıyor; herkes üç saat önce tıka basa yemek yiyip zıbarıyor. Güneş, midesi dolu uyurken salyaları akan insanların üzerine doğuyor. Yanlış üstüne yanlış, aptallık üstüne aptallık.

İçki yasaklanmasın elbet ama, kavga edip bağıranlara caydırıcı ceza verilsin. Bu kadar basit bir denklemi insanlarımız kuramıyor olsa gerek, apartmanın gece yarısı önünde gürültü yapanlar hala var; ama içki yasağı tartışılıyor.

Benim bu komigime gidiyor. Davulcunun gelip sabahin körunde evimin önune gelip isik yanincaya kadar devam etse, herhalde ben de iner oynardim esliginde. :D

Herkes aynı karakterde değil. Kimi göbek atmayı sever, kimi de benim gibi bu tip durumda depresyona girip şehir dışına taşınmayı düşünür. Kiminin dinlenmek içi uykuya, düşümek için sessizliğe ihtiyacı vardır.

Ben kimsenin rahatsız edilmesini istemem,kimse de beni rahatsız etsin istemem..Konunun özü bu..

Kimseye oruç tutmayın veya namaz kılmayın dediğimiz yok..Sadece bunu yaparken,insanların rahatsız edilmemesine dikkat edilmesini istiyorum..

Gece sokakta davul çalmaya müsamaha gösteremem..Hoparlörle ezan okunmasına müsamaha gösteremem..Böyle bir şey mümkün değil..

Beni hiç kimse rahatsız edemez,sizi de rahatsız edemez..

Sarhoş insanlara gerekli ceza verilirse,insanlarda aynı hareketleri tekrarlayamazlar..Sarhoşlar var diye içki yasaklanmaz..Bu mantıkla düşüneceksek,tekbir getiren müslümanlar var diye Kabe yıkılmalı o zaman..Bu geçerli bir neden değildir..

İşte ben de aynen böyle düşünüyorum.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...