Jump to content

fatiha suresini kim gönderdi?

Recommended Posts

"Ateistforum" web sitesinin bir sahibi var mı yok mu?

Bu soruyu niye sordum? Bana sorduran neydi? Cevaplar ne sence?

Evet aklına ilk gelen cevap doğru ama bunu kabullenmek istemeyen aklınla mücadele ediyorsun şu an. Hepsi bu kadar basit. Ama bu basit şeyler sizi kızdırıyor. Savunduğunuz şeylerin bu kadar basit sorularla yıkılabileceğini asla ve asla kabullenemiyorsunuz.

"Bir iğne ustasız olmaz."

Hepsi bu kadar basit..

Alınma ama 5 yaşında bir çocuk gibi düşünüyorsun.

İğnenin veya sitenin sahibi olduğundan eminiz çünkü eski tecrübelerimizden biliyoruz ki bu şeyler bir insan tarafından yapılır.Fakat kainat hakkında böyle bir tecrübemiz/gözlemimiz yok.Eğer 100 tane kainat olsaydı ve 99'unun bir yaratıcısı olduğunu bilseydik geri kalan 1 tane için de aynı şeyi söyleyebilirdik.Ama durum farklı.Kainattan 1 tane var.Sen bunun bir yaratıcısını olduğunu ve de aynı varlığın Kur'an'ı gönderdiğini iddia ediyorsun.Bu olağanüstü bir iddia ve olağanüstü deliller göstermen gerekir.

Musa'nın,İbrahim'in,havarilerin Allah'tan bir mucize,ayet istemesini anlatan ayetler boşuna değil.O insanlar senin gibi dogmatik değildi,rasyonel düşünüyorlardı.

Sitelerde Paylaş

Bu site bile sahipsiz değilken, Bu evren sahipsiz mi sanıyorsun.

Cidden şaşırıyorum size..

Tamamen aynı mantığı kullanarak soruyorum:

Bu site bile sahipsiz değilken,tanrı sahipsiz mi sanıyorsun? :)

Teistlere göre tanrı yaratılmamıştır,ateistlere göre de evren yaratılmamıştır.Yani 2 görüş de pek farklı değil.Sadece teistler evrenden farklı bir şey olduğunu iddia etmiş olurlar ki bunu ispatlamak onlara düşer.

Sitelerde Paylaş

Tamamen aynı mantığı kullanarak soruyorum:

Bu site bile sahipsiz değilken,tanrı sahipsiz mi sanıyorsun? :)

Teistlere göre tanrı yaratılmamıştır,ateistlere göre de evren yaratılmamıştır.Yani 2 görüş de pek farklı değil.Sadece teistler evrenden farklı bir şey olduğunu iddia etmiş olurlar ki bunu ispatlamak onlara düşer.

Deistmisin, ateistmisin, müslümanmısın nesin? Ona göre cevap verelim. Bir rengini belli et bakalım.

Sitelerde Paylaş

Deistmisin, ateistmisin, müslümanmısın nesin? Ona göre cevap verelim. Bir rengini belli et bakalım.

Niye?Ne ilgilendiriyor?Cevap verebilmen için yazdıklarım yeterli.Biraz zorla saksıyı ve DÜŞÜN.

Daha önce söylemiştim bu arada.Bu tanımı pek sevmiyorum ama sadece Kur'an'ı izleyen bir müslümanım.

Sitelerde Paylaş

Niye?Ne ilgilendiriyor?Cevap verebilmen için yazdıklarım yeterli.Biraz zorla saksıyı ve DÜŞÜN.

Daha önce söylemiştim bu arada.Bu tanımı pek sevmiyorum ama sadece Kur'an'ı izleyen bir müslümanım.

Müslümansan kardeşimsin.

Üslubum için kusura bakma özür dilerim. Hakkını helal et.

Sitelerde Paylaş

Fatiha-5-ancak sana ederiz kulluğu ibadeti ve ancak senden isteriz yardımı

Fatiha-6-hidayet eyle bizi doğru yola

bu ayetler sözde allahın gönderdiği ayetlerse allah kendini yaratan başka bir tanrıya tapıyor yada bu ayetleri insanlar tasarladı

ikinci şık daha akıllıca ;)

Sitelerde Paylaş

Bu kadar basitse soru sincirini kirmadan devam et ?

Bir igne ustasiz olamiyorsa senin tanrin nasil var olabiliyor ???

Senin tanrinida birinin yaratmasi gerekmezmi cevap evet.

Siz yaratiyorsunuz bu kadar basit.

Sizin tanrı diye nitelendirdiğiniz varlıklarla bizim ilahımız aynı şey değildir.Önccebunu iyi ayrımla hatta bir hıristiyanın ilah diye tapındığı yada bir yahudinin kendine rabbedindiği bizim ilahımız değildir.Bizim inandığımız doğmamış doğrulmamış başkasına hiçbir şekilde muhtaç olmayan dilediğini dilediği gibi yaratan ama kullara irade veren bu iradeleri ile kullarına iman ve küfrü cennet ve cehennemi yaratan bir ilahdır.Kimileri tabiatın varlığının kendi ile kaim olduğuna inanıyorda nedense bize inanmıyor.Kimileri raslantısal evreni anlayabiliyorda zamandan önceki evveli ve sonrasındaki mahlukatın yaradılışını nasıl anlayamıyor.Ve bu insanlar hem kendi savlarını kur andan destekliyor hemde inançsızlıklarında kurana müracat ediyorlar şu şöyleymişte bu böyleymiş.Algı ve anlam bozukluğu yaşıyorsunuz.Siz bence terapi felan görün.Sizin hastalığınızdanda bahseder kuran tedavi yolundanda yaş ve kuru nevarsa herkesin aradığını bulabileceğindende.Bizim ilahımız birtek ilahtır.Kimseyi zorla cehenneme yollamamıştır herkes kafatutup diklenerek cehennemi kendi istemiştir.Kimseye imtiyaz tanımamıştır niyeti küfür olana küfrün gereklerini niyeti rıza olana rızanın gereklerini yaratmıştır.Siz ey canlar ölmeden ölümü göremezsiniz.Gördüğünüzdede geri dönemezsiniz size düşünüp anlaya bilecek kadar bir ömür verilmişken düşünün ve anlamaya çalışın.Pişmanlığın fayda vermeyeceği kişiden hiçbir şeyin kabul edilmeyeceği o güne gidiyorsunuz.Siz biryol kalbinize danışın eğer geç kalınmadıysa o sızı yanıltmayacaktır sonra istediğiniz deliller önünüze serilecek ve siz gerçekten tatmin olacaksınız.
Sitelerde Paylaş

Sizin tanrı diye nitelendirdiğiniz varlıklarla bizim ilahımız aynı şey değildir.Önccebunu iyi ayrımla hatta bir hıristiyanın ilah diye tapındığı yada bir yahudinin kendine rabbedindiği bizim ilahımız değildir.Bizim inandığımız doğmamış doğrulmamış başkasına hiçbir şekilde muhtaç olmayan dilediğini dilediği gibi yaratan ama kullara irade veren bu iradeleri ile kullarına iman ve küfrü cennet ve cehennemi yaratan bir ilahdır.Kimileri tabiatın varlığının kendi ile kaim olduğuna inanıyorda nedense bize inanmıyor.Kimileri raslantısal evreni anlayabiliyorda zamandan önceki evveli ve sonrasındaki mahlukatın yaradılışını nasıl anlayamıyor.Ve bu insanlar hem kendi savlarını kur andan destekliyor hemde inançsızlıklarında kurana müracat ediyorlar şu şöyleymişte bu böyleymiş.Algı ve anlam bozukluğu yaşıyorsunuz.Siz bence terapi felan görün.Sizin hastalığınızdanda bahseder kuran tedavi yolundanda yaş ve kuru nevarsa herkesin aradığını bulabileceğindende.Bizim ilahımız birtek ilahtır.Kimseyi zorla cehenneme yollamamıştır herkes kafatutup diklenerek cehennemi kendi istemiştir.Kimseye imtiyaz tanımamıştır niyeti küfür olana küfrün gereklerini niyeti rıza olana rızanın gereklerini yaratmıştır.Siz ey canlar ölmeden ölümü göremezsiniz.Gördüğünüzdede geri dönemezsiniz size düşünüp anlaya bilecek kadar bir ömür verilmişken düşünün ve anlamaya çalışın.Pişmanlığın fayda vermeyeceği kişiden hiçbir şeyin kabul edilmeyeceği o güne gidiyorsunuz.Siz biryol kalbinize danışın eğer geç kalınmadıysa o sızı yanıltmayacaktır sonra istediğiniz deliller önünüze serilecek ve siz gerçekten tatmin olacaksınız.

Sayın keleşolcay,

Fatiha süresinde "De ki:" eki olmadığını bilmeniz gerek. Sadece bu bilgi Kuran´ın ilahi olmadığının kanıtıdır.

Bizzat Kuran´ ın kendisi, sizin iddaanızın aksine, Hiristianlığı ve Yahudiliği kabul eder.

Dolayisi ile size ve Kuran´a göre bir den fazla ilah olamayacağına göre, farklı ilahları nereden çıkarıyorsunuz ?

Ayrıca Kuran kendine iman etmeyenleri ve inanmayanları cehennemle ödüllendirir !.

O zaman siz nasıl olur da pişmanlıktan bahsedersiniz ?.

Bunu derken, bilmiyorum farkındamısınız, inanmayanları ve sizin gibi düşünmeyenleri

dolaylı olarak tehdit ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

İnanıyorsun işte. "bizim inandığımız" diyorsun...

Neden inanıyorsun madde madde yazayım...

1- Doğduktan sonra sana bir yaratıcının olduğu ve evrenin bunun sayesinde "var" olduğu söylendi.

2- Ona inananlara cennet, inanmayanlara sonsuz azap olduğunu öğrendin.

3- Korktun...

4- Evrenin bir yaratıcısı olması gerektiği fikri sana da mantıklı gelmeye başladı.

5- Buna inanmaya başladın.

6- Sonra da inanmak için bir çok neden olduğuna, bunları görememenin imkansızlığına kendini inandırdın ve beynini kapattın.

7- Artık tam bir inanansın. Beyni kapattığın için şüphede duymuyorsun. Huzurlusun...

Geçenlerde bir dizi izliyordum... Vikings.

Bir yerin içinden bir hıristiyan azizin kemikleri çıktı.

Hıristiyan olan kişi şöyle dedi "bu kişi aziz Tetrustur. 300 yıl önce burada yaşamıştı... Şöyle şöyle mucizler gösterdiği söylenir..."

Ulan dedim vikingler zaten 8-9 yüzyıl civarlarında yaşıyorlardı, bir kerede şu mucizeyi gösterenler aynı devirden çıksın be kardeşim...

Biz insanlar bayılıyoruz hep geçmişten mucizeler çıkartmaya. Bakalım 500 yıl sonra bizim zamanımızdan hangi mucizeleri gösteren kişiler yaşamış olacak :D

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın keleşolcay,

Fatiha süresinde "De ki:" eki olmadığını bilmeniz gerek. Sadece bu bilgi Kuran´ın ilahi olmadığının kanıtıdır.

Bizzat Kuran´ ın kendisi, sizin iddaanızın aksine, Hiristianlığı ve Yahudiliği kabul eder.

Dolayisi ile size ve Kuran´a göre bir den fazla ilah olamayacağına göre, farklı ilahları nereden çıkarıyorsunuz ?

Ayrıca Kuran kendine iman etmeyenleri ve inanmayanları cehennemle ödüllendirir !.

O zaman siz nasıl olur da pişmanlıktan bahsedersiniz ?.

Bunu derken, bilmiyorum farkındamısınız, inanmayanları ve sizin gibi düşünmeyenleri

dolaylı olarak tehdit ediyorsunuz.

PİL arkadaşım İnancıma göre kuran her kişi için büyük bir kaynaktır zıt fikirler dahi kaynağını oradan alır.Mesela ben imanımı arttırırım bir diğeri inançsızlığını yada inanmamasının gerekçelerini.Fizikçi fizik kurallarını matematikçi matematiğini kuranla destekler yada bu ilimle kuranı desteklediğini sanır.Senin için çok şeyler yazmak isterdim ama çok az bilgi edinmişim olayı teferruatlandıramayacağım özür dilerim.Bilgisiz birinin imanıyla bileninki bir eğil tabiki ama iman için bilgiden çok kalbe akla ve bunların yönetimine ihtiyacım var onlarında bende yeterli derecede olduğuna inanıyorum.İnsanların inandığı gibi inanmak zorunda değiliz bu onların inancını yok saymamızı gerekli kılmaz bu yüzdendirki başkaları eğer kendine farklı bir ilah edinmişse benim inandığımdan başka bir ilah sadece onların tahayyülünde oluşur ve onlar için gerçek olarak vardır.Onların bu varlığını kendim için (dinim için) yok saysamda onlar adına yok sayamam sadece inandığım ilah ve onların inandığı ilahın mukayesesini yaparım.Sanırım islamdan haberdarsın uzun uzun anlatmaya gerek yok.Hıristiyanlık dininin inandığım ilah tarafından gönderildiğine sonra bozulduğuna inanıyorum ama bi kıyasla onların tasvir ettiği ilahla bir müslümanın inandığı birmi.Yahudilikte ha keza aynı.

Aynı kuran ölüm gelene kadar insanın hatalarına pişman olarak istikamet alabileceğini söyler.Peygamber buhususta kişinin günahlarınındahi (kul hakları hariç) sevaba dönebileceğini müjdeler.Bu dünyada olduğumuz sürece bizler için pişmanlık mümkündür yaptığımız ufaktefek hatalardan tutda taaa ilaha ortak ilahlar edinmemize kadar herşeyden pişmanlık duyup Ona yönele biliriz.Ölmeden önce cennette yoktur cehennemde isterse ömrün ibadetle geçsin son nefeste(......)hangi hal üzere öleceğin belli olmaz.

Tehditin farkında değilim bilmeden yaptım sanırım.Benim inancım benden cenneti arzulamak dışında çooook şeyler ister bunlardan biride cennete gidemesekte başkalarını oraya göndermek ençokta çehennemden kurtarabildiğimiz kadar insan( can) kurtarmaktır.Sen nasıl doğru olduğunu kabullendiğin şeyleri paylaşıyorsan bende doğru olduğuna inandığım şeyleri yazdım.Üzerime düşen bir vazife olarak.

Sitelerde Paylaş

İnanıyorsun işte. "bizim inandığımız" diyorsun...

Neden inanıyorsun madde madde yazayım...

1- Doğduktan sonra sana bir yaratıcının olduğu ve evrenin bunun sayesinde "var" olduğu söylendi.

2- Ona inananlara cennet, inanmayanlara sonsuz azap olduğunu öğrendin.

3- Korktun...

4- Evrenin bir yaratıcısı olması gerektiği fikri sana da mantıklı gelmeye başladı.

5- Buna inanmaya başladın.

6- Sonra da inanmak için bir çok neden olduğuna, bunları görememenin imkansızlığına kendini inandırdın ve beynini kapattın.

7- Artık tam bir inanansın. Beyni kapattığın için şüphede duymuyorsun. Huzurlusun...

Geçenlerde bir dizi izliyordum... Vikings.

Bir yerin içinden bir hıristiyan azizin kemikleri çıktı.

Hıristiyan olan kişi şöyle dedi "bu kişi aziz Tetrustur. 300 yıl önce burada yaşamıştı... Şöyle şöyle mucizler gösterdiği söylenir..."

Ulan dedim vikingler zaten 8-9 yüzyıl civarlarında yaşıyorlardı, bir kerede şu mucizeyi gösterenler aynı devirden çıksın be kardeşim...

Biz insanlar bayılıyoruz hep geçmişten mucizeler çıkartmaya. Bakalım 500 yıl sonra bizim zamanımızdan hangi mucizeleri gösteren kişiler yaşamış olacak :D

Ya tahminlerinde madde madde yanılıyorsan....Sonra izlediğin film senin için nekadar gerçek hayat film senaryosumu ve herbirimizin üzerine yüklenen rollerin oyuncusumuyuz.Özgürlük yokmu ozaman yada bizim deyimimizle cüz i irade....Emin olki senin benim için sıraladığın maddeler bemin için geçerli değil umarım birgün inanmanın gerekliğine inanır islama inanmak için bakarsın.....
Sitelerde Paylaş

Ya tahminlerinde madde madde yanılıyorsan....Sonra izlediğin film senin için nekadar gerçek hayat film senaryosumu ve herbirimizin üzerine yüklenen rollerin oyuncusumuyuz.Özgürlük yokmu ozaman yada bizim deyimimizle cüz i irade....Emin olki senin benim için sıraladığın maddeler bemin için geçerli değil umarım birgün inanmanın gerekliğine inanır islama inanmak için bakarsın.....

elbette bu surecleri yasadigini gonulden inkar edeceksin cunku boyle inanmayi istemiyorsun. zaten cogu insan bu surecleri yasadiginin farkinda olmaz. bunlarin farkinda olmak belli bir seviyede kisisel farkindalik gerektirir. herneyse, bende eskiden kendimi kandirirdim. Allah beni cehennemede koysa ona sukrederim cunku rabbim herseyin en hayirlisini bilir derdim. duygusal bir adamim. boyle fantazilerim vardi. aklima suphe dustukten sonra butun icsel tartismalarimin en sonunda cehennem korkusuna vardigini hissediyordum. bu cehennemin, dinlerin cok guclu bir savunma mekanizmasi oldugunu kesfettim. farkindaliklarim arttikca din cocuk oyuncagi gibi gelmeye basladi. onemli olan farkindaliklarin artmasi ama bu ha deyince olacak birsey degil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...