Jump to content

Kuran'daki Putlar

Recommended Posts

Kuran'da aynen geçen veya benzer şekilde zikredilen put isimlerini derlemeye çalıştım..Yaklaşık 20 tane put ismi ile karşılaştım..

Buyrun;

El LAT;Necm suresi 19.ayet''Siz Lat ve Uzza'yı gördünüz mü''

UZZA;Necm suresi 19.ayet''Siz Lat ve Uzza'yı gördünüz mü''

MENAT;Necm suresi 20.ayet''ve diğerini,üçüncüsü Menat'ı gördünüz mü''

BAAL;Saffat suresi 125.ayet''Siz Baal'e mi tapıyorsunuz''

WAAD-SUWA-YEGÜS-YE'ÜK-NASR;Nuh suresi 23.ayet ''ve şöyle dediler;sakın kendi ilahlarınızı bırakmayın..Ve Vedd'i,Suvâa'yı,Yagûs'u,Yaûka'yı ve Nesra'yı sakın terk etmeyin..''

(Ayrıca NASR putu ile benzer isimde Kuran'da ASR-NAS-NASR sureleri vardır.)

SİN;Saffat suresi 130.ayet''İlyasin'e selam olsun..''

Şura suresi 2.ayet''Ayn Sin Kâf''

Kasas suresi 1.ayet''Tâ Sin Mim''

Neml suresi 1.ayet''Tâ Sin''

Şuarâ suresi 1.ayet''Ta Sin Mim''

Yasin suresi 1.ayet''Ya Sin''(Aynı zamanda bu putun ismi ile bu sure ismi aynıdır..Ya Sin=Ey Sin demektir..)

SAD;Sad suresi 1.ayet''Sad,zikrin sahibi Kurana andolsun''(Aynı zamanda sure ismide bu putun ismidir..)

EL MALİK;Fatiha suresi 4.ayet''din gününün malikidir''

DÜŞARA;Necm suresi 49.ayet''ve muhakkak ki Şira'nın rabbi odur''

Şura ve Şuara sure isimleri ile bu putun ismi benzerdir..

NUHA;Nisa suresi 163.ayet''Muhakkak ki biz Nuh'a''diye başlar..Nuh bir peygamber adıdır ama bu ad ile bu put ismi arasındaki benzerlik dikkat çekicidir..Ayrıca Kuran'da NUH suresi vardır..

ŞEMS-SAMAŞ-SAMAS;Kuran'da ŞEMS suresi vardır ve veşşemsi(Güneş'e)diye başlar..

HADAD;Kuran'da HADİD suresi vardır..

NABU;Hacc suresi 52.ayet''senden önce gönderdiğimiz hiçbir resul ve nebi yoktur ki''

AT SÜREYYA;Araplar Süreyya takım yıldızına ''En Necm'' diyorlarmış..Kuran'da da Necm suresi vardır..İlk ayeti''kaybolduğu zaman yıldıza andolsun''cümlesindeki yıldız tefsircilere göre Süreyya yıldızıdır..

RA;Mısır Güneş Tanrı'sı da Kuran'da anılır..RA'd suresi vardır ve ilk ayeti ''elif lam mim ra''diye başlar..

Şu linkteki bilgilerden faydalandığımı da belirtiyim..Putları merak edenler buradan bakabilirler;

http://alaeddinyavuz...arap-tanrilari/

Gözümden kaçan put isimleri de olmuştur muhakkak..Kuran'ı iyi bir analiz yapsak belkide 50 tane put ismi çıkarabiliriz..Kimbilir :)

Sitelerde Paylaş

Kuran'daki putların tahtadan veya helvadan yapılıp tapılan, sonra da yenen heykeller olduklarını düşünmüyorum.

Bu putlar bizzat bizim kalbimize(kabe) soktuğumuz yapay tanrılardır. Para, şan, şöhret... Bunları atmak için kendi İbrahim'imiz olmamız gerekmektedir.

tarihinde Wolfram tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran'daki putların tahtadan veya helvadan yapılıp tapılan, sonra da yenen heykeller olduklarını düşünmüyorum.

Bu putlar bizzat bizim kalbimize(kabe) soktuğumuz yapay tanrılardır. Para, şan, şöhret... Bunları atmak için kendi İbrahim'imiz olmamız gerekmektedir.

Tahtadan yapılmış putlar var ama helva tam bir saçmalık..Ben böyle bir şey okumadım hiç bir yerde..Müslümanların zırvalarından biri de bu helva mevzusudur..İbni Kelbi'de böyle bir şeyden bahsetmez..!

Ayrıca bu putlar yapay filan değildir..Somut Tanrılardır bunlar..Görünürler,insanlara yardım ederler ve bazen de insanları yok ederler..Allah denilen hayalden çok daha etkili,çok daha somut,çok daha faydalı Tanrılardır..

Sitelerde Paylaş

Hayır,katılmıyorum.

Zamanında olmuş olabilirler belki ama Kuran'da kesinlikle bundan bahsedildiğini düşünmüyorum. Lütfen uygun bir zamanınızda şu yazıyı okuyunuz: http://www.ihsanelia...uzza-menat.html

Saçma sapan bir yazı..3 Tanrıça'ya da bir anlam vermiş..Peki,diğer Tanrı ve Tanrıçalara ne diyecek?

Mesela Uzza'ya ''güç'' demiş..Peki..Muhammed'in şöyle bir sözü var;''BEN KAVMİMİN DİNİNDEYKEN UZZA'YA BOZ BİR KOYUN SUNDUM..''

Kavmi ile beraber güç(?) demek olan Uzza'ya,kurban sunan putperest Muhammed'i nereye koyacak İhsan Eliaçık?!

Uzza'nın veya başka bir putun ne manaya geldiği değil,ne anlam ifade ettiği önemlidir..

Uzza ve diğer putlar madem yıkıldı,neden Kuran'da anılır bu putlar?

Sonsuza kadar(?) bu putların Kuran'da anılması,ne manaya gelir?

Şu put şu manaya gelir,demek ki Allah burada bunu demek istemiştir gibi subjektif teviller ile bu konu açıklanabilir mi?

1 değil,3 değil;Kuran'ın her yerinde put isimleri var..

Putları yok ettiği söylenen Muhammed'in kitabında,put dolu..!

Sitelerde Paylaş

Muhammedin el-ilah yani allah putu kuranda devamlı diğer putlarla çekişir o yüzden elat uzza manat putlarına kurandan devamlı göndermeler yapar zaten islam putperest bir dindir namaz puta tapma ayinidir

Aslinda muhammedin yaptıgi putlarin hepsini yok ederek tek bir putu gökyüzü ne çikartip araplara bir din oluşturmasiydi zaten islam araplardan baska hicbir topluma hitap etmez ayetler bile ey mekkeliler diye baslar

Sitelerde Paylaş

Saçma sapan bir yazı..3 Tanrıça'ya da bir anlam vermiş..Peki,diğer Tanrı ve Tanrıçalara ne diyecek?

Mesela Uzza'ya ''güç'' demiş..Peki..Muhammed'in şöyle bir sözü var;''BEN KAVMİMİN DİNİNDEYKEN UZZA'YA BOZ BİR KOYUN SUNDUM..''

Kavmi ile beraber güç(?) demek olan Uzza'ya,kurban sunan putperest Muhammed'i nereye koyacak İhsan Eliaçık?!

Uzza'nın veya başka bir putun ne manaya geldiği değil,ne anlam ifade ettiği önemlidir..

Uzza ve diğer putlar madem yıkıldı,neden Kuran'da anılır bu putlar?

Sonsuza kadar(?) bu putların Kuran'da anılması,ne manaya gelir?

Şu put şu manaya gelir,demek ki Allah burada bunu demek istemiştir gibi subjektif teviller ile bu konu açıklanabilir mi?

1 değil,3 değil;Kuran'ın her yerinde put isimleri var..

Putları yok ettiği söylenen Muhammed'in kitabında,put dolu..!

Yıkılmadılar ki. O yüzden yazıyor. Hala varlar. Yıllardır sadece isimler değişti.

Muhammed'in o sözünün kaynağı nedir?

Sitelerde Paylaş

Hadi o insanlar aptalar kendi yaptıklarını (tahtadan oyma,taştan oyma heykelleri)Allah'ın yanında aracı kılıyorlardı. Bu zamanın insanları çok mu akıllı kendi yaptıklarını Allah'a aracı tutmuyorlarmı!

Para,makam,nam,rütbe,güç,mal vs bunların hepsi aracı bunlar tanrı katında geçmeyeceği bilinir bunların içindeki kutsal ruha inanılır,aracı tutulur.

Kendine ve etrafına fayda vermiyen el yapımı taşlara,tahtalara insanların bir beklenti içinde olmasını düşünmek kimseye fayda vermez,sadece günü kurtarır. Sakin kafayla düşünün nekadar putunuz var.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da aynen geçen veya benzer şekilde zikredilen put isimlerini derlemeye çalıştım..Yaklaşık 20 tane put ismi ile karşılaştım..

Şu linkteki bilgilerden faydalandığımı da belirtiyim..Putları merak edenler buradan bakabilirler;

http://alaeddinyavuz...arap-tanrilari/

Gözümden kaçan put isimleri de olmuştur muhakkak..Kuran'ı iyi bir analiz yapsak belkide 50 tane put ismi çıkarabiliriz..Kimbilir :)

1-Sure isimlerini insanlar koymuştur,o isimler Kur'an'a dahil değildir.Hatta bazı surelerin birden fazla isimleri vardır.

2-Put ismi diye verdiğin sad,sin vb. şeyler aslında harf ve sayıdır.Eğer bunlar aynı zamanda put ismi olarak kullanılmışsa da Kur'an'da bu anlamda kullanıldığına dair bir delilin yok.YaSin'e selam olsun. vb. bir ayetin olsaydı belki.

3-Bu ayetleri içeren bir kitap aynı amanda putlara saygı gösterir,onlara tapmayı önerir mi:

3:95 De ki: "Allah doğruyu söyler; İbrahim'in tektanrıcı dinine uyun. O puta tapanlardan olmadı."

7.192.Putlar, ne onlara yardım edebilir, ne de kendilerine yardım edebilirler.

9.28. Ey inananlar, putperestler pistir;

Sitelerde Paylaş

Helvadan yapılan putlar uydurma olabilir ama büyük ihtimalle lat,menat gibi putlar vardı.Bunlar heykel veya başka bir şey olabilir.Lat aslında paradır demek tam anlamıyla sallamasyon bence.Delil?Kur'an böyle mi diyor?Bilmemne dilindeki para kelimesi Lat'a benziyor demek ki Lat paradır demek saçma.İhsan Eliaçık adına üzülüyorum.

Şimdiki putlar arasında en büyük putlar maalesef şunlar:Muhammed,İsa,Hacerülesved,Mevlana,Devlet,Para...

Sitelerde Paylaş

Kuranda put isimleri olarak sadece lat,uzza,sin sad,diye ararsan tabiyki 20 tane bulursun :)

Sen bence önce neyin put oldugunu ögrenmelisin.

Cünkü gözden kacirdigin kuranin ve islamin putudur.(Tanri Allah)

Allah tabi ki bir puttur..Müslümanlar tabi ki putperestlerdir..Bu zaten bilinen bir şey :)

Yıkılmadılar ki. O yüzden yazıyor. Hala varlar. Yıllardır sadece isimler değişti.

Muhammed'in o sözünün kaynağı nedir?

Ne demek yıkılmadılar?Hani Muhammed,360 putu yıkmıştı?

Bu 360 putun Kuran'daki karşılığı nerede?(Ben ancak bu kadar buldum da)

Muhammed'in putperest olduğunun kaynağını sormuşsunuz..Buyrun;

http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/719.pdf

Ayrıca şöyle hadislerde vardır;

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam (birgün): "Lat ve Uzza'ya (tekrar) tapılmadıkça gece ile gündüz gitmeyecektir!" buyurdular. Ben atılıp: "Ey Allah'ın Resulü! Allah Teala Hazretleri "O Allah'ki Resûlünü hidayet ve hak dinle göndermiştir, ta ki onu bütün dinlere galebe kılsın" (Saff 9) ayetini indirdiği zaman ben bunun tam olduğunu zannetmiştim!" dedim. Aleyhissalatu vesselam cevaben: "Bu hususta Allah'ın dediği olacak. Sonra Allah hoş bir rüzgar gönderecek. Bunun tesiriyle kalbinde zerrre miktar imanı olanın ruhu kabzedilecek. Kendisinde hiçbir hayır olmayan kimseler dünyada baki kalacaklar ve bunlar atalarının dinlerine dönecekler!" buyurdular."

Kaynak: Müslim, Fiten 52, (2907).

1-Sure isimlerini insanlar koymuştur,o isimler Kur'an'a dahil değildir.Hatta bazı surelerin birden fazla isimleri vardır.

2-Put ismi diye verdiğin sad,sin vb. şeyler aslında harf ve sayıdır.Eğer bunlar aynı zamanda put ismi olarak kullanılmışsa da Kur'an'da bu anlamda kullanıldığına dair bir delilin yok.YaSin'e selam olsun. vb. bir ayetin olsaydı belki.

3-Bu ayetleri içeren bir kitap aynı amanda putlara saygı gösterir,onlara tapmayı önerir mi:

3:95 De ki: "Allah doğruyu söyler; İbrahim'in tektanrıcı dinine uyun. O puta tapanlardan olmadı."

7.192.Putlar, ne onlara yardım edebilir, ne de kendilerine yardım edebilirler.

9.28. Ey inananlar, putperestler pistir;

1-Şaka mı bu?

Kuran,Allah'ın kitabı değil mi?

Bu kitap içindeki her şeyin Allah'ın sözleri olması gerekmiyor mu?

Sure isimlerini insanlar koymuş,Kuran'ı vahiy katipleri yazdırmış,keçi ayeti yemiş,mushaflar halifece yok edilmiş,..vb

Ne kitap ama..!

2-Ne demek harf ve sayı?

Bu isimlerin bir put ismi olduğunu Kuran kendisi söylüyor..Harftir-sayıdır-para demektir-güç demektir ile anca çocuk kandırırsınız..

3-Kuran'da putperestleri kötüleyen ayetlerin varlığı,Kuran'ın put adları ile dolu olduğunu gölgeleyemez..

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in 5 dakikasına 1 hadis düşmekte. Hangi birine güveneceğiz?

O zamanlar putlar vardır belki, ama Kuran'da o putların o anlamda kullanıldıklarını düşünmüyorum. O yazanlar hiç ölmeyen putlar.

İhsan Eliaçık bence gayet mantıklı söylemiş. Kelimeleri de açıklamış.

Sitelerde Paylaş

1-Şaka mı bu?

Kuran,Allah'ın kitabı değil mi?

Bu kitap içindeki her şeyin Allah'ın sözleri olması gerekmiyor mu?

Sure isimlerini insanlar koymuş,Kuran'ı vahiy katipleri yazdırmış,keçi ayeti yemiş,mushaflar halifece yok edilmiş,..vb

Ne kitap ama..!

2-Ne demek harf ve sayı?

Bu isimlerin bir put ismi olduğunu Kuran kendisi söylüyor..Harftir-sayıdır-para demektir-güç demektir ile anca çocuk kandırırsınız..

3-Kuran'da putperestleri kötüleyen ayetlerin varlığı,Kuran'ın put adları ile dolu olduğunu gölgeleyemez..

1-Sure isimleri insanlar bir sureden bahsederken kolay hatırlanması için olabilir.Doğrusu 3.sure,17.sure demektir.Ama böyle zor hatırlanacağı için bakara suresi vb.isimler takıldı.Bu isimler Kur'an'da bulunmaz ki zaten.Eminim sen de biliyorsun bunu ama işte..

2-Kur'an elif-lam-mim 'in veya Ya Sin in put olduğunu söylüyor mu?NEREDE?Hayır bunlar Arap alfabesindeki harflerdir.Ayrıca o dönem ebced kullanıldığı için sayısal bir değer de ifade ederler.

3-Put adları var.Mesela Lat.Ama senin uydurduğun adlar yok.

tarihinde bizon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O zamanlar putlar vardır belki, ama Kuran'da o putların o anlamda kullanıldıklarını düşünmüyorum. O yazanlar hiç ölmeyen putlar.

'Lat bence tembellik anlamına geliyor.O put tembellik putu,tembellik hiç ölmeyen bütün insanlarda olan bir kötü huy.'

Böyle desem ne diyeceksin?Sembolizm bu nedenle tutarsızdır.Delil olmadan hoşuna giden şeyi uydurma işidir çünkü.

Sitelerde Paylaş

Güvenilir olan hadislere güveneceksin tabi..Bu konuda yüzlerce yıl önce kapanmıştı ama günümüz müslümanlarına anlatamıyoruz..!

Putlar vardır belki nedir?

Yüzlerce put vardı ve bu %100 kesin idi..!

Kuran'da putların ne anlama geldiği önemli değil..Önemli olan putları yok ettiğini söyleyen bir dinin kitabında put isimlerinin dolu olması..!

1-Sure isimleri insanlar bir sureden bahsederken kolay hatırlanması için olabilir.Doğrusu 3.sure,17.sure demektir.Ama böyle zor hatırlanacağı için bakara suresi vb.isimler takıldı.Bu isimler Kur'an'da bulunmaz ki zaten.Eminim sen de biliyorsun bunu ama işte..

2-Kur'an elif-lam-mim 'in veya Ya Sin in put olduğunu söylüyor mu?NEREDE?Hayır bunlar Arap alfabesindeki harflerdir.Ayrıca o dönem ebced kullanıldığı için sayısal bir değer de ifade ederler.

3-Put adları var.Mesela Lat.Ama senin uydurduğun adlar yok.

-Değiştirilemez olan Kuran'a sure isimlerini insanlar ekledi yani..Ben tam olarak bilmiyorum bu konuyu..Şimdi baktım da,sure isimlerinin çoğunu Muhammed koymuş;

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/14761/surelerin-ismini-kim-koymustur.html

-Hadi Yasini ve diğer ifadeleri kabul etmiyorsunuz,peki diğerleri ne olacak?

Mesela Nuh 23;“Şöyle dediler: ‘Sakın ilâhlarınızı bırakmayın. Hele hele Vedd’i, Süvâ’ı, Yeğûs’u, Ye’ûk’u ve Nesr’i hiç bırakmayın.”

Sitelerde Paylaş

Güvenilir olan hadislere güveneceksin tabi..Bu konuda yüzlerce yıl önce kapanmıştı ama günümüz müslümanlarına anlatamıyoruz..!

Putlar vardır belki nedir?

Yüzlerce put vardı ve bu %100 kesin idi..!

Kuran'da putların ne anlama geldiği önemli değil..Önemli olan putları yok ettiğini söyleyen bir dinin kitabında put isimlerinin dolu olması..!

Sence para,güç,şöhret putları yok olmuş mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...