Jump to content

Kuran'daki Putlar

Recommended Posts

-Değiştirilemez olan Kuran'a sure isimlerini insanlar ekledi yani..Ben tam olarak bilmiyorum bu konuyu..Şimdi baktım da,sure isimlerinin çoğunu Muhammed koymuş;

http://www.sorularla...-koymustur.html

-Hadi Yasini ve diğer ifadeleri kabul etmiyorsunuz,peki diğerleri ne olacak?

Mesela Nuh 23;“Şöyle dediler: ‘Sakın ilâhlarınızı bırakmayın. Hele hele Vedd’i, Süvâ’ı, Yeğûs’u, Ye’ûk’u ve Nesr’i hiç bırakmayın.”

Elbette Muhammed de bir isimle adlandırmış olabilir.İsimler surenin başında bir vahiysel bilgi değildir.Konu bu.Mesela besmeleler numarasızdır ama ayetlerin başında yer alır.Bunu insanlar koymamıştır vahiy olarak gelmiştir diye kabul edilir.

Tabiki bunların put ismi olduğu ayetten apaçık anlaşılıyor.Nuh'un halkından alıntı yapılıyor.

Sitelerde Paylaş

Sence para,güç,şöhret putları yok olmuş mu?

Para putu nedir?

Ne saçma şeyler bunlar..

Ortadoğuda insanlar Tanrı veya Tanrıçalara taparlardı..Müslümanlar bu insanlara putperest diyerek aşağılıyorlar ama kötü söz sahibine aittir..Bu insanlar müslümanlardan son derece medeni insanlardır..Müslümanlar gibi benim putum öyle emrediyor deyip,çevrelerindeki insanlara saldırmamışlardır..Mekke putlarla(Tanrılarla) son derece barış içinde bir görüntü vermekte idi..Ta ki Muhammed ve destekçileri bu düzene son verene kadar..!

Bu insanlar genelde taşa tapıyorlardı ama işte bu bir yanılgı..Tarihte hiç bir insan taşa filan tapmamıştı..Taşa niye tapsın insanlar :)

Bu insanlar taptıkları taşın Tanrı olduğuna veya taşın içinde Tanrı'nın ruhu olduğuna inanırlardı..Yani görüntü de taşa tapıyorlar veya puta tapıyorlar gibi algılanabilir ama esasında bu insanlar Tanrı'ya ya da Tanrıça'ya tapıyorlardı..

Taptıkları Tanrı veya Tanrıçadan,onlara en büyük Tanrı veya Tanrıça nezdinde yardımcı olması istenir ve Dünya hayatında da kolaylıklar için dua edilirdi..

Mesela Zul Halasa putuna(tanrısına) bir veya birkaç kabile tapıyordu..İnsanlar bu put aracılığıyla asıl Tanrı veya Tanrıçadan yardım isterlerdi veya işte günahlarının affedilmesi için bu puttan şefaat etmesi istenirdi..Yani bu putlar hem bir Tanrı-Tanrıça görevi görüyordu,hem de bir şefaatçi..

Asıl ulaşmak istedikleri Tanrı ise,insanların taptığı bu putlar aracılığıyla kainatı yönetirdi..

Bu süreç ortadoğuda hep var olmuştur..Sümerde/Akadda..vb

Tabiki bunların put ismi olduğu ayetten apaçık anlaşılıyor.Nuh'un halkından alıntı yapılıyor.

Bir önceki mesajında öyle demiyordun ama..

-Put adları var.Mesela Lat.Ama senin uydurduğun adlar yok.
Sitelerde Paylaş

Bir önceki mesajında öyle demiyordun ama..

Senin uydurduğun adlardan kastettiğim şey ya sin elif mim... gibi harflerdi.Bunlara da put diyorsun her nedense?

Nedenini biliyorum aslında.Bunlar gizemli harfler ve herkes anlam bulmaya uğraşıyor hala.Kimisi uyarı amaçlı falan diyor. :) Halbuki bu harflerin amacı 1974 de keşfedildi.Rashad Khalifa tarafından.

Sitelerde Paylaş

Senin uydurduğun adlardan kastettiğim şey ya sin elif mim... gibi harflerdi.Bunlara da put diyorsun her nedense?

Nedenini biliyorum aslında.Bunlar gizemli harfler ve herkes anlam bulmaya uğraşıyor hala.Kimisi uyarı amaçlı falan diyor. :) Halbuki bu harflerin amacı 1974 de keşfedildi.Rashad Khalifa tarafından.

Ben sadece SİN demişim..Elif veya Mim demedim..SİN'de,Sümer'deki Nanna'nın devamı olan Babil ve Assur Ay Tanrısı..

Şu zorlama olurdu mesela..Ortadoğuda AMM diye bir Tanrı var..Bunu Kuran'daki LAM ile özdeşleştirmek zorlama olurdu ama çok da benziyor kelimeler..!

Sitelerde Paylaş

Ben sadece SİN demişim..Elif veya Mim demedim..SİN'de,Sümer'deki Nanna'nın devamı olan Babil ve Assur Ay Tanrısı..

Şu zorlama olurdu mesela..Ortadoğuda AMM diye bir Tanrı var..Bunu Kuran'daki LAM ile özdeşleştirmek zorlama olurdu ama çok da benziyor kelimeler..!

Sin diye Arapçada bir harf var.Bilmem neredeki put ismine benzemesi önemli değil.Arapçada anlamsız bir şeye denk gelseydi neyse.

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Kuran'ın kendisi de bir puttur. Putperest inançlarda, tanrıya olan inanç, put üzerinden geçmek zorundadır... tıpkı kuran gibi...

Putların kutsallığına inanmayan kaybeder... tıpkı kuran'ın kutsal olduğuna inanmayanın kaybediyor olması gibi...

Put, ne faydası ne zararı olmayan bir nesnedir... kuran denen paçavra da öyle...Gerçi kuran'ın zararı büyük. tek farkı bu olsa gerek. 

Sonuçta kuran da bir çeşit tanrıdır. hatta allah'tan da önemli. çünkü islama göre tanrı, sadece kuran ve hadisler ile sınırlıdır.

o karanlık zihniyetin dışına çıkamaz. çıkarsa tanrı olarak kabul edilmez.

Sitelerde Paylaş

Elbette Kuran bir puttur. Kabe de puttur. Kabenin yanındaki karataş da puttur. Şeytan diye taşladıkları taşlar da puttur. Puta her zaman tapılmaz. Bazen de şiddet uygulanır.

Muhammed de puttur. Putların bazen görünmez ruhlar olduğu iddia edilir. Değişmez, yine puttur. Tapılan her şey görünsün görünmesin, canlı olsun cansız olsun, insan olsun olmasın puttur.

Müslimler muhammede tapmadıklarını iddia ederler. Bir şeye sahip olmadığı olağanüstü özellikler atfetmek tapınmaktır ve o şeyi put yapar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...