Jump to content

Beslenme alışkanlıklarınız?

Recommended Posts

Ben, çoğunlukla lâhana ağırlıklı anayemekler yaparım. Lâhananın bin bir türünden, yüzlerce yemek türü hazırlarım.

Belirli aralıklarla makarna salatası, "pilâvüstü" ve benzeri "ağır" yemekler de yaparım.

Bunun dışında "dönem" alışkanlıklarım var.

Son olarak, sıklıkla "cabanossi" türü sucuk tüketirdim. Hem yağlardan kaçınmak, hem de değişiklik olması açısından, cabanossi tüketimimi en azına indirdim.

Şu sıralar yeni bir tutkum var: Dondurulmuş hazır lâhmecun alıyorum; margarinle ısıtılmış "sauerkraut" ve soğanı içine koyarak, rulo yapıyrum.

"Sauerkraut dürüm", benim keşfimdir. Tadına doyum olmuyor! Enfes! ("Sauerkraut", ekştilmiş beyaz lahanadır.) Almanya'da, Avusturya'da ve İsviçre'de yaşayanar, illâ ki denemeli.

Hepinize âfiyetler dilerim.

Sizin damak zevkinizi de bilmek isterdik. :)

Sitelerde Paylaş

Ben, çoğunlukla lâhana ağırlıklı anayemekler yaparım. Lâhananın bin bir türünden, yüzlerce yemek türü hazırlarım.

Belirli aralıklarla makarna salatası, "pilâvüstü" ve benzeri "ağır" yemekler de yaparım.

Bunun dışında "dönem" alışkanlıklarım var.

Son olarak, sıklıkla "cabanossi" türü sucuk tüketirdim. Hem yağlardan kaçınmak, hem de değişiklik olması açısından, cabanossi tüketimimi en azına indirdim.

Şu sıralar yeni bir tutkum var: Dondurulmuş hazır lâhmecun alıyorum; margarinle ısıtılmış "sauerkraut" ve soğanı içine koyarak, rulo yapıyrum.

"Sauerkraut dürüm", benim keşfimdir. Tadına doyum olmuyor! Enfes! ("Sauerkraut", ekştilmiş beyaz lahanadır.) Almanya'da, Avusturya'da ve İsviçre'de yaşayanar, illâ ki denemeli.

Hepinize âfiyetler dilerim.

Sizin damak zevkinizi de bilmek isterdik. :)

Bir tabağa puding koyup ekmekle yerim Enfes!
Sitelerde Paylaş

annem ne yaparsa onu yerim. güzel yemek yapar annem, mahir kadındır, çalışkandır. annem olduğu için demiyorum, objektif gözle gerçekten öyle, başkalarına göre de öyledir.

art arda 2 gün aynı çeşit yemek yemem. sofrada en az 2 çeşit yemek olur, ayrıca kesinlikle salata.

son bir yıldır özellikle sebze yemeği yaptırıyorum. mevsimine göre her türlüsünden. güzel yapılmak kaydıyla kereviz, enginar, ıspanak, kabak, mantar, bamya, börülce, bezelye, taze fasülye. ayrıca tahıl ve baklagillerle de aram iyidir; nohut, kuru fasülye.

2 haftada bir falanda et yeriz. ama eti yemek içinde sevmem. baya kavurma ve güveç şeklinde löp löp yerim :D

sucuğu fabrikasyon almayız. bizim yakın köyde tanıdık bi kasap var. ona hem et/yağ oranı yüksek ve bol baharatlı/acılı toptan, atıyorum mesela 10 kg yaptırır balkonda muhafaza ederiz, canımız çektikçe yeriz, ya da yemek yoksa aperatif niyetine geçiştirmelik olarak.

Sitelerde Paylaş

Sağlıklı beslenmeye dikkat ederim ama tatlıya olan bağımlılığımı bir türlü bırakamıyorum. Iki, üç gün tatlı yemeyim, kriz geliyor, hemen gidip çukolata, pasta falan atıştırıyorum.

Kepekli spagetti, kuru fasulye, nohutlu pilav ve bazen pizza yaparım.

Sitelerde Paylaş

Ne bulsam yerim, yemek için yaşamam, yaşamak için yerim

Dünden beri düşünüyorum: Kırmadan-dökmeden, bu iletiyi nasıl yorumlayayayım.

Beslenmenin önemini ne kadar vurgulasam, yine az olur.

"Beslenmek", sâdece "yemek" ve "içmek"le sınırlı değildir.

Uygun beslenmek, vücüdun, gerekli tüm besin maddelerinden yararlanmasıdır. "Sıradan" (gelişigüzel) beslenirsen, sağlığın da "sıradan" olur. Her bakımdan sağlıklı olabilmen için, her tür besin maddesini alman gerek

Bu da yeterli değildir. Damak zevkini tatmin edersen, ruhunu ferahlatırsın; psikolojin sağlıklı kalır.

Sitelerde Paylaş

Düzenli yemek yeyin derler; hafta sonları hariç, kahvaltı yapmam ve ögle yemeği yemem.

Ama akşam 18:00´den gece 23:00 ´e kadar maymun iştahlı olurum.

Pek örnek bir beslenme yöntemi sayılmaz ...

tarihinde pil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akşam yemeği, yatmadan en az 4 saat önce yenilir.

Eğer daha az bir zamanda yemek yenilirse, son derece huzursuz ve kâbuslu bir uyku süreci geçirirsiniz.

Ben, şu an kaydıyla, akşam yemeğimi yemedim. Biraz sonra da yatağa gireceğim. Herkese iyi uykular dilerim.

Sitelerde Paylaş

Akşam yemeği, yatmadan en az 4 saat önce yenilir.

Eğer daha az bir zamanda yemek yenilirse, son derece huzursuz ve kâbuslu bir uyku süreci geçirirsiniz.

Ben, şu an kaydıyla, akşam yemeğimi yemedim. Biraz sonra da yatağa gireceğim. Herkese iyi uykular dilerim.

Aslında haklısınız, geç saatlerde yemek yediğim için, uyumam gece 01:00´e kadar sürebiliyor.

Ama alışmış kudurmuştan beterdir derler ya, işte öyle birşey.

Bir türlü düzene sokamıyorum.

Size de iyi uykular...

tarihinde pil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tür şeyler zenginlerin bileceği iş..Gariban adam cebindeki paraya göre yemek yer.. :)

Yemek yemenin sağlıkla o kadar da alakası yok..Sağlıklı olmak için stresten uzak durup,spor yapmanız lazım..Bunları yapmadığınız zaman,isterseniz Dünya'nın en sağlıklı şeyleri yeyin,olmaz :)

Sitelerde Paylaş

Bu tür şeyler zenginlerin bileceği iş..Gariban adam cebindeki paraya göre yemek yer.. :)

Yemek yemenin sağlıkla o kadar da alakası yok..Sağlıklı olmak için stresten uzak durup,spor yapmanız lazım..Bunları yapmadığınız zaman,isterseniz Dünya'nın en sağlıklı şeyleri yeyin,olmaz :)

Pek haksız sayılmazsın. Sezonsal olarak besin ürünlerinde fiyat farklılıkları oluyor.

Ama biz, çok şanslı bir kuşağız. Sezondışı bitkisel ürünleri, konservelerle karşılayabiliyoruz.

Örneğin yemekte kullanacağım domatesler için, konservelere başvuruyorum. Bazı lâhana türleri için de aynı kural geçerli.

Yani hesap-kitap meselesi.

Sitelerde Paylaş

Sut urunleri, sebse çesitleri, meyveler, biraz kuru yemisler... Konserveye siddetle karsiyim, mevsiminde tuketirim ve organik seçerim. Pisirmeye de karsiyim. Sut urunleri hariç.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sut urunleri, sebse çesitleri, meyveler, biraz kuru yemisler... Konserveye siddetle karsiyim, mevsiminde tuketirim ve organik seçerim. Pisirmeye de karsiyim. Sut urunleri hariç.

Yani vejetaryensiniz...

Et ürünlerini çig yiyorsanız bilemem. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...