Jump to content

Elektronik seçim

Recommended Posts

Merhaba, elbette elektronik oylamada da hile ve algoritmik veya hacklama ile saibe mumkun, ama Turkiyede yine de elektronik seçime geçis konusunda ne dusunuyorsunuz ?

Neden bu konuda, örnegin imza toplamayla bu konuda bir teklifde bulunulmuyor ? Oysa elektronik oylama halinde mesele o kadar daha saglikli olurdu ki...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Ben Turkiye vatandasi degilim.

Belli oluyor :)

Yazım şeklinize gülmedim, talebe güldüm.

Türkiye'de böyle bir demokratik istekte bulunamazsınız. İmza falan önemsenmez.

Çünkü Türkiye bir hilafet ülkesidir. Seçim yapıldığına bakma sevgili Levia. Biz bu değerleri hiç kazanamadık.

Sitelerde Paylaş

Merhaba, elbette elektronik oylamada da hile ve algoritmik veya hacklama ile saibe mumkun, ama Turkiyede yine de elektronik seçime geçis konusunda ne dusunuyorsunuz ?

Neden bu konuda, örnegin imza toplamayla bu konuda bir teklifde bulunulmuyor ? Oysa elektronik oylama halinde mesele o kadar daha saglikli olurdu ki...

evet ya oy kullanmak için 70kmden geldim saatte 120yle yetişeyim diye

benimde aklıma geldi

cepten oy kullanılabilmeli mesela

Sitelerde Paylaş

Cepden degil, bu kesinlikle guvensiz. Yine seçim noktalarina gidiyorsunuz, ama seçiminiz bir elektronik ekranda saglaniyor. Bunun için özel manyetik kart veriliyor, ve makina karti seçimi yapinca yutuyor.

Bu sekilde, seçimde sayim hatalari veya hileleri önleniyor. Bu makinalar özel uluslar arasi bagimsiz kurumlarinca kiralanip kontrol ediliyor.

Imza toplamak için örnegin Avaaz internet grubu yoluyla kolayca taban olusturulabilinir. Bunlar bu imzalari yerine ulastirmaya aliskinlar, ve bu tamamen bedava...

https://secure.avaaz.org/en/petition/start_a_petition?source=splf

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir osym.gov.tr sitesinden sınav sonucunu öğrenebilmek için saatlerce bekledik değil mi?

Devletin yaptığı hiçbir site tasarımı iyi olmuyor. Yıllar önce e-devlet diye millete kriz geçirtmediler mi?

O nedenle seçimlerde elektronik oy sistemi olayı pek tutmaz. Islak imzalı kağıtlarda bile hileye başvuran bir toplumu elektronik sistemler hiç durduramaz. Ben şahsen AKP ye güvenemem. Düşünsene oyunu elektronik sistemde vereceksin. Devletin başında AKP var. Bu sistemi yapan yada yaptıranlar badem bıyıklılar. Güven olur mu? Olmaz.

Nasıl güven sağlanır. Özel, bağımsız, yabancı bir kuruluş olaya el atarsa o zaman güven olur. Bu da imkansız.

Sitelerde Paylaş

Oy kullanırken 55 - 60 yaşlarında bir amca kabine girdi. 1 - 1,5 dakika sonra çıktı ve mührün bozuk olduğunu görevliye söyledi. Ancak avuç içine bir sürü "evet" basılmıştı...

Amca mührü ters tutuyormuş ve dolayısı ile sürekli eline basıyormuş. Tüm çabalarına ve akıl yürütmesine rağmen mührü pusulaya basamamıştı.

Online oy sistemi mi? :D

Sitelerde Paylaş

Bu makinalar yukarda verdigim linklerde sunuluyor. Devlet bunu mecliste uretmiyor. Makinalar kiralaniyor, seçimden önce ve sonra siki protokollarla denetleniyor. Bundan sonra sonuç kesinlesiyor. Bu seçimi hizlandirmak için degil, sayim hatalarini veya hilelerini önluyor. Ama algoritmik veya hacking saibe rizikosu var, bunu da bagimsiz uluslar arasi kurumlar denetliyor. Bir kaç defa hile saptandi, ve bu mahkeme yoluyla iptal edildi.

Sitelerde Paylaş

Oy kullanırken 55 - 60 yaşlarında bir amca kabine girdi. 1 - 1,5 dakika sonra çıktı ve mührün bozuk olduğunu görevliye söyledi. Ancak avuç içine bir sürü "evet" basılmıştı...

Amca mührü ters tutuyormuş ve dolayısı ile sürekli eline basıyormuş. Tüm çabalarına ve akıl yürütmesine rağmen mührü pusulaya basamamıştı.

:lol: aynısını arkadaşın annesi de yapmış. Ama o çabuk uyanmış. elinde bir tane evet vardı :)

Sitelerde Paylaş

Dahasi, seçim zorunlu kilinirsa seçim için seçmen sayisiyla uyusma tek oya varincaya kadar denetlenebiliyor. Seçim için gitmeyen kimseler tespit edilip ceza olarak belirli bir ucret tazminat öduyor.

Sitelerde Paylaş

zihinsel özürlülerin oy kullanılması engellenmeli.

Sitelerde Paylaş

Lise ve alt derecedeki eğitim görmüş insanlar,yeşil kartlılar, devletten yardım adı altında maaş alanlar oy kullanmamalıdır,

Adını soyadını yazamayan, imza atmasını bilmeyen, kitap,gazete okumayan, vergi vermeyen adamın verdiği oy ne olur ki?

Bence çözüm budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...