Jump to content

Muhammed Tevrat ve Incil

Recommended Posts

Aptallikla alakasi yok, o dönemin bilimsel seviyesi, sosyo-antropolojik havuzu, dunyayi algilayislari bunu gerektiriyordu. Yakin zamana kadar, flojistik ve eter gerçek saniliyordu. Gunes ve evren dunya etrafinda dönuyor zannediliyordu, bu insanlar aptallarmiydi ?

Sitelerde Paylaş

Alakası yoksa eğer firavun Musanin peşinden niye gitti ve Musanin yanında kiler firavunun boğulduğunu gördüler neden musanın sözünden çıkıp başka kavme gittiler?

Ben denize baktığımda sanki. Içine beni çekiyor gibi oluyorum. yüzme bilmediğim için eğer düşersem öleceğimi biliyorum. Yüksekten aşağıya bakamıyorum. Düşersem öleceğimi biliyorum. Havlayan köpeğe yaklaşmam,bilmediğim şeyleri yemem,karıştırmam vs vs bunlar sadece bana özel değil dimi!

Ellerindeki imkanlar öyle olduğunu inandiriyor. O zamanı düşünerek konuşmalı. Biz elimizdeki imkanlarla konuşursak onların yaptığı,inandıkları abtallik olur tabiki. Gelecek nesil bizden daha farklı yaşıyacak bilim onlara daha fazla,farklı görüş,kaynak sagliyacak onlar da tıpkı bu toplum gibi düşünürse bizlerde aptal oluruz.

Sitelerde Paylaş

Alakası yoksa eğer firavun Musanin peşinden niye gitti ve Musanin yanında kiler firavunun boğulduğunu gördüler neden musanın sözünden çıkıp başka kavme gittiler?

Bunlar masal. Masallarda mantık aramayın.

Herhangi birşeyde mantık, neden, sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorsanız, öncelikle kendinizi sorgulayın: siz ne gördünüz de Allahların yallahların var olduğuna inandınız?

Müslülerin akıllıcılık oynamaları da ne garipliktir.

Sitelerde Paylaş

Eger Firavunu gunumuze getirip dev Osiris hologrami göstersen ona tapardi. Senin yarattigini söylesen de sana tapardi. Onun sadece bir göruntu oldugunu anlamasi için uzun uzun ayarlar yapmam gerekir, zamanin bilimsel seviyesine getirmen gerekirdi. Bir çocuk gibi, kipridin yanmasina, veya bir miknatisin etkisine dahi olagan-ustu bir guç gibi bakardi.

Sitelerde Paylaş

Eger Firavunu gunumuze getirip dev Osiris hologrami göstersen ona tapardi. Senin yarattigini söylesen de sana tapardi. Onun sadece bir göruntu oldugunu anlamasi için uzun uzun ayarlar yapmam gerekir, zamanin bilimsel seviyesine getirmen gerekirdi. Bir çocuk gibi, kipridin yanmasina, veya bir miknatisin etkisine dahi olagan-ustu bir guç gibi bakardi.

Tapmak nedemek?

Tahtadan oyma taştan yapılmış etrafına ve kendine fayda vermeyen birşeye saygı,sevgi gösterip ondan beklenti içinde olmak gibi birşeymi.

Hani o insanlar aptal değildi. Ibrahim babasına nediyor biliyormusun ayrıca benim rabbim güneştir,ay dır,yıldız dır demesi ibrahimin bunlara yaptığınımı anlıyorsun yoksa Tanrıyı aradığınmı!

Günümüzde hala puttan birşey bekleyen halk ve firavun var zaten neye kul oldukları insanları nasıl yöneteceğini bilen firavunlar mevcut

Sitelerde Paylaş

Bunlar masal. Masallarda mantık aramayın.

Herhangi birşeyde mantık, neden, sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorsanız, öncelikle kendinizi sorgulayın: siz ne gördünüz de Allahların yallahların var olduğuna inandınız?

Müslülerin akıllıcılık oynamaları da ne garipliktir.

Bunlar benim için ders kitabı,tarih kitabı,geçmişten gelen bilgi. Ben bunlara masal desem de bana bilgi verir. Yok bunlar masal tarih kitapları doğru dersem ozaman bende sorun var demektir.

Allah görünürmü, görmeden inanmam diyirsan görmediğin hiçbir şeye inanma. Bir âmâ ya sakın görmedi şeyleri var diye anlatma!

Bana şunu açıkla hiçbir şey yokken. Bir şeyin oluşunu.

Yada hadi güneş olsun birazda toz bunun sayesinde evren, canlılar,bilinç,düşünce vs nasıl oldu bunu açıklayın ben bunun imkansız olduğunu düşünüyor allah var diyorum. Siz allah yok diyorsanız ya bir deliliniz yada kendi kendinizi yaratmış olmalısınız.

Sitelerde Paylaş

Bunlar benim için ders kitabı,tarih kitabı,geçmişten gelen bilgi. Ben bunlara masal desem de bana bilgi verir. Yok bunlar masal tarih kitapları doğru dersem ozaman bende sorun var demektir.

Allah görünürmü, görmeden inanmam diyirsan görmediğin hiçbir şeye inanma. Bir âmâ ya sakın görmedi şeyleri var diye anlatma!

Bana şunu açıkla hiçbir şey yokken. Bir şeyin oluşunu.

Yada hadi güneş olsun birazda toz bunun sayesinde evren, canlılar,bilinç,düşünce vs nasıl oldu bunu açıklayın ben bunun imkansız olduğunu düşünüyor allah var diyorum. Siz allah yok diyorsanız ya bir deliliniz yada kendi kendinizi yaratmış olmalısınız.

Size allah'ı gördünüz mü diye sormadım. Ne gördünüz de Allah'ın varlığına inandınız, dedim. Çünkü aynı şekilde siz de hayali bir Firavun'u ve hayali büyücüleri sorguluyorsunuz, diğerleri gördü de Firavun aptal mıydı da o inanmadı da vs de vs.

Anlattığınız masalları sorguluyorsanız, diger masalları da sorgulayın. Yok eğer kendi masallarınızı sorgulamıyorsanız, diğer masalları da kuracalamayın.

Bunu yapan ilk müslü değilsiniz, sonuncusu da olmayacaksınız.

Her gün nicesi küflü beyinleri ile çıkıp akıl mantık koşturuyorlar bilmedikleri mecralarda; kalemin yaratıcısı varsa diye, hiç mi etrafına bakmazsın diye, firavun öyleymiş de, böyleymiş de diye.

Külli zırva, külli ziyan. Koca koca adamların hayatlarını harcayıp, bizi de içine çekmeye çalıştığı rezil zırvalar bütünü.

İslam'ın hiçbir masalı, tek bir tane keloğlan masalının mantıksal bütünlüğüne bile sahip değil.

Sorgulayıcılık oynayacaksanız, önce kendi masallarınızdan başlayın.

Sonra diğer masallara geçer, aralarından anlam çıkartmaya çalışırsınız.

Sitelerde Paylaş

Size allah'ı gördünüz mü diye sormadım. Ne gördünüz de Allah'ın varlığına inandınız, dedim. Çünkü aynı şekilde siz de hayali bir Firavun'u ve hayali büyücüleri sorguluyorsunuz, diğerleri gördü de Firavun aptal mıydı da o inanmadı da vs de vs.

Anlattığınız masalları sorguluyorsanız, diger masalları da sorgulayın. Yok eğer kendi masallarınızı sorgulamıyorsanız, diğer masalları da kuracalamayın.

Bunu yapan ilk müslü değilsiniz, sonuncusu da olmayacaksınız.

Her gün nicesi küflü beyinleri ile çıkıp akıl mantık koşturuyorlar bilmedikleri mecralarda; kalemin yaratıcısı varsa diye, hiç mi etrafına bakmazsın diye, firavun öyleymiş de, böyleymiş de diye.

Külli zırva, külli ziyan. Koca koca adamların hayatlarını harcayıp, bizi de içine çekmeye çalıştığı rezil zırvalar bütünü.

İslam'ın hiçbir masalı, tek bir tane keloğlan masalının mantıksal bütünlüğüne bile sahip değil.

Sorgulayıcılık oynayacaksanız, önce kendi masallarınızdan başlayın.

Sonra diğer masallara geçer, aralarından anlam çıkartmaya çalışırsınız.

Cvp için tşk.

Ben yazdığımı düşünüyorum ne gördum de allah inancına sahip olduğumu. Ben peşin yazmış olabilirim belki görmeden nasıl inandin sorusuna karşılık keza firavun bir masal kahramanı olmuş. Eğer böyleyse tarih kitapları hep masaldab bahseder.

Tekrar ediyim Allah inancına hiç birşey yok ken nasıl insan olur gibi unsurları görerek inandım.

Diğer masal dediğiniz hıristiyanlık,yahudilik ise sorguladım ve çalışıyorum zaten onları incelemeden islam olmaz hepsi bütün dur. Hepsi aynı allahtan bahseder. Budizm,hinduzim,diğerleri diyecekseniz onlarada baktım ana temel aynı.

Müslü derken kendinizi üstün gördüğünüzü düşünüyorum.

Varmı elinde bir kalem yokluktan varlığa çeviren. Varsa peşine takilak. Bunlar zırva ise bunlar üzerinden konuşmamak gerek eğer konuşuyorsa zırva sayesinde bilgi edinip birşeyler üretip konuşuyor olursun sonrada ben buldum o zırva dersiniz. !

Keloglan masalına bile yarışmayan bir kitap bu formun en popileri durumunda bütün konular da geçiyor. Hiç keleşiglanla ilgili bir konu açıldığını görmedim. Onun sayesin konuşuyoruz.

Sorgulayıcılık oynuyorum evet müslüman toplumda yaşıyorum doğal olarak ondan başladım. Ziplaya ziplaya o yalan bu yalan allah yok işlime geleni alır diğerini başkasına atarım demek bana ters hem hiçbir getirisi de yok.

Diğerlerine de geçtim hepsi aynı firavunda anlatılır,tanrıda,melekde,ibliste,hesapta.

Peki siz baktınızmı diğer masallara uzak doğuya,batıya direk müslüman topraklarda dogdunuz diye tanrının olmadığına musaf,lamı iman ettiniz ateis oldunuz?

Sitelerde Paylaş

Cvp için tşk.

Ben yazdığımı düşünüyorum ne gördum de allah inancına sahip olduğumu. Ben peşin yazmış olabilirim belki görmeden nasıl inandin sorusuna karşılık keza firavun bir masal kahramanı olmuş. Eğer böyleyse tarih kitapları hep masaldab bahseder.

Tekrar ediyim Allah inancına hiç birşey yok ken nasıl insan olur gibi unsurları görerek inandım.

Diğer masal dediğiniz hıristiyanlık,yahudilik ise sorguladım ve çalışıyorum zaten onları incelemeden islam olmaz hepsi bütün dur. Hepsi aynı allahtan bahseder. Budizm,hinduzim,diğerleri diyecekseniz onlarada baktım ana temel aynı.

Müslü derken kendinizi üstün gördüğünüzü düşünüyorum.

Varmı elinde bir kalem yokluktan varlığa çeviren. Varsa peşine takilak. Bunlar zırva ise bunlar üzerinden konuşmamak gerek eğer konuşuyorsa zırva sayesinde bilgi edinip birşeyler üretip konuşuyor olursun sonrada ben buldum o zırva dersiniz. !

Keloglan masalına bile yarışmayan bir kitap bu formun en popileri durumunda bütün konular da geçiyor. Hiç keleşiglanla ilgili bir konu açıldığını görmedim. Onun sayesin konuşuyoruz.

Sorgulayıcılık oynuyorum evet müslüman toplumda yaşıyorum doğal olarak ondan başladım. Ziplaya ziplaya o yalan bu yalan allah yok işlime geleni alır diğerini başkasına atarım demek bana ters hem hiçbir getirisi de yok.

Diğerlerine de geçtim hepsi aynı firavunda anlatılır,tanrıda,melekde,ibliste,hesapta.

Peki siz baktınızmı diğer masallara uzak doğuya,batıya direk müslüman topraklarda dogdunuz diye tanrının olmadığına musaf,lamı iman ettiniz ateis oldunuz?

Müslüyü İngilizcedeki sözcük benzerliğinden faydalanarak her yaştaki, her cinsiyetteki mümini ifade için kullanırım. Bunun dışında aşağılama anlamı bulunmuyor. Yani müslü = müslü(man, boy, girl, woman).

Kuran, tevrat ve incil aynı allahtan bahsetmez. Tevratın allahı diğer allahların varlığını kabul eden ve onlara değil bana inanacaksınız diyen, intikamcı ve savaşçı bir allahtır. İncilin allahı çoluk çocuk ve belki torun torba sahibidir, belki bu yüzdendir, sakindir nispeten barışçıldır. islamın allahı çoluğum çocuğum yok, ortağım yok, alayınızı gebertirim diyen, intikamcı olmayan, doğrudan terörist bir allahtır. Bunlar aynı allah ise, allah'ın kafası çok bozuktur demektir.

Kuranın populer olmasının nedeni korkudur. Korkusuzlar, bu korkuların cehaletin doğurduğu zırvalardan kaynaklandığını öğrenenler için kuran kağıt ve zaman israfıdır.

Benim nasıl ateist olduğumu boşverin. Sorgulama kısmında yanlış kabuller ile başlıyorsunuz. İlk yola çaktığınız noktada bile hatalar var. Kuran, incil ve tevratin bir bütün olduğunu sanıyorsunuz. Sorgulamalara önce kendi kaynaklarınızdan başlamanızda fayda var. Tabii elbette bunların yanısıra tarih ve mitoloji okunmanız da gerekecek. Bunlar olmaksızın, incilden mucizeler çıkartmaya çalışan papazlardan çok bir farkınız yok ki, onlara göre kuran uydurma ve zırvalar bütünüdür, doğru ve gerçek kitap kendilerininkilerdir.

Sitelerde Paylaş

Müslüyü İngilizcedeki sözcük benzerliğinden faydalanarak her yaştaki, her cinsiyetteki mümini ifade için kullanırım. Bunun dışında aşağılama anlamı bulunmuyor. Yani müslü = müslü(man, boy, girl, woman).

Kuran, tevrat ve incil aynı allahtan bahsetmez. Tevratın allahı diğer allahların varlığını kabul eden ve onlara değil bana inanacaksınız diyen, intikamcı ve savaşçı bir allahtır. İncilin allahı çoluk çocuk ve belki torun torba sahibidir, belki bu yüzdendir, sakindir nispeten barışçıldır. islamın allahı çoluğum çocuğum yok, ortağım yok, alayınızı gebertirim diyen, intikamcı olmayan, doğrudan terörist bir allahtır. Bunlar aynı allah ise, allah'ın kafası çok bozuktur demektir.

Kuranın populer olmasının nedeni korkudur. Korkusuzlar, bu korkuların cehaletin doğurduğu zırvalardan kaynaklandığını öğrenenler için kuran kağıt ve zaman israfıdır.

Benim nasıl ateist olduğumu boşverin. Sorgulama kısmında yanlış kabuller ile başlıyorsunuz. İlk yola çaktığınız noktada bile hatalar var. Kuran, incil ve tevratin bir bütün olduğunu sanıyorsunuz. Sorgulamalara önce kendi kaynaklarınızdan başlamanızda fayda var. Tabii elbette bunların yanısıra tarih ve mitoloji okunmanız da gerekecek. Bunlar olmaksızın, incilden mucizeler çıkartmaya çalışan papazlardan çok bir farkınız yok ki, onlara göre kuran uydurma ve zırvalar bütünüdür, doğru ve gerçek kitap kendilerininkilerdir.

Ben makara geçiyorsunuz anlıyorum. Formda hep alaycı yazılar olduğundan.

Zebur,tevrat,incil,kuran aynı allahtan bahseder aynı peygamberlerden bahseder kuran hariç muhammedi kabul etmez ama gelecek derler. Ben sizin gibi okumadığım için kılıktan kılığa giren,yakan yıkan,gök yüzünde oturan kiminde altı günde yarattı sonra dinlendi,kiminde arşta melekler tahtını bekliyor yok kitap yolluyor ,insan suretine giriyor vs vs bir allah görmüyorum.

Neden sizi boş veriyorum. Kutsal kitabı okudum ateis oldum diyerek,kutsal kitabı okuyup allah inancı olandan ne farkınız var. Sorguladınızmı diğerlerini yoksa musafı ve hadisleri baz alarakmı oldunuz farkınız nedir bilmek isterdim. Yapmayın ben çocuk akıllı değilim. Bunların bütün olduğuna yaşıyarak anladım atamdan aldığım bilgi ile değil hepsini incele ibrahime gider sonu bunlar bütün dür hepsi islamı oluşturur. Müslümanlık kendi başına islam değildir aynı anlamada gelmez.

Ben okuduğum kitaplarda mucize aramıyorum olmayacak işler peşinde koşmuyorum. Mucize anlayisiniz nedir bilmem ama asa yılana dönmez ama güç aldığın bilgilerin bir bakarsın yılan olur seni korkutur tıpkı suç işleyenin suçu gibi. Asa yani bilgilerin temizlene bilir ejderha olur karsindaki insanların doğrularını çürütür,silip,süpürür. O Ejderha yani doğru yaptıklarım iyi ile kötünun arasını açar ama kendini beğenmişler yani menfaatleri için yollarından dönmeyenler iki suyun arasında kalır boğulur lar. Bunlar mucizemi şimdi benim gibi okuyan papaz,hoca varmı!! Siz beni anlamazsınız sizin aklınız yakan yıkan ibadet isteyen mucize veren vs bir allah ta kalmış.

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Bu konuda müslümanlar genelde çok yanlıs bilgilere sahipler. Kuran Tevrat ve incilin tahrif edildigini söylemiyor. Daha dogrusu, eklemeler yapıldıgını söyluyor, bazı kitaplarin saklandıgını (apokrif) soylüyor... Ve en önemliside, Tevratın (ilk bes kitabın) yanlıs " harekelerle " yanlıs okundugunu soylüyor. Bilinmeliki arabcadaki gibi, süryanice ve ibranicede sesli harfler yazılmiyordu Muhammed döneminde. Hatta, tevratin kelimeleri çok el yazma rulolarda yapısıktı, ve bir çok okuma ve desifre varyantları vardı...

Muhammed döneminde, masoretler nüshaları ayıklama sürecini amorayimlerin daha once baslattıgı dogrultuda, hızlandırmıslardı. Bir çok uymayan el yazmaları yok ediliyordu, ve helenistik ve iskenderiye kiraati öne çıkarıllıyordu. Bu islemlere, kohanim olan, yani Aharon soyundan gelen Medine rahibler siddetle karsı çıkıyorlardı. Ve bu siddetle kınama kur'anda aynen naklediliyor. Bir çok uzmanca, Muhammed kendi kanonik Mukaddes Kitabını kurumsallastırmak istemisti. Hakikaten, bazı kanonik inciller kadar eski, hatta dahada eski olan apokriflerle benzerlikler var Kuranda. Hakikaten geç dönem hıristiyanlıkta icat edilen Tanri oglu ve teslis kavramlarıysa reddedilir, Tevratin ögretileri dogrultusunda.

Özetlersek, o dönemde Tevrat hala harekesizdi ve tamamen sabitti. Fakat desifre edilme hataları söz konusuydu, ve incil Isanın kendi ögretileri anlamında kullanılmaktaydı, o el incil yazmaları anlamında degil.

Ayrıca, Muhammed Tevrat'in tarihi ögretmek veya uzay bilimi vermek için degil de insanları tanrıya yönledirmek amacıla kaleme alındıgını herkesten daha iyi bilmekteydi elbette. Lakin Araplar sami dilinin inceliklerini çabuk gelisen toprakları ve karısan milletler için arapçayı asama asama sadelestirme sonucunda, kendi kitaplarını dahi anlamaz hali geldiler.

"Varyant " ,"Masorentler ","Kanonik " , Kelimelerinin anlamları nedir ? Birde çok ilginç bir konu olmuş .Bende bir dönem kıraat hakkında birşeyler öğrenmiştim.Mesela ŞAZ kıraatlar var yani güvenilir olmayan kıraatlar bunlar Kuran Olarak rivayet edilen el yazmaları .Bunun dışında 15 farklı kıraat var.Bunlar hafızlık okullarında naklediliyor.Burda kuranların anlamları farklılaşıyor.Yani farklı anlamlar farklı açıklamalar geliyor.Hüküm bile değişebiliyor.Yani bir yandan kuran değiştirilmemiştir deniyor ama bu durumda 15 farklı kuran ve bunlar arasında sergilenen çelişki insanın aklına takılmıyor değil.Bunun dışında öz itabariyle Allahın Birliği Tekliği konusunda ise hiçbir değişiklik yok.Tarikat vb çevrelerse Müteşabih denen anlamı kapalı ve mucizevi şeylerden bahseden ve hakkında kısıtlı bilgi verilen ayetlerden yola çıkılarak bir takım anlamsız ve tamamen uydurma yorumlar yapıyorlar.Mesela kadına verilen mirasın az olması meselesinin bir değişikliği yok ... Temel esaslar belli başlı hukuk yani arapça anlamıyla şeriat kurallarında bir değişiklik yok.Ama yinede ortada bir tek kuran olmaması bu çelişkiyi ortadan kaldırmıyor.Tarikat vb çevrelere acımamak elde değil ( dip not ) İşte böyle ...
Sitelerde Paylaş

(Nisa/46) : "Yahudilerden, (Tevrat'taki) kelimelerin konuldukları yerleri değiştirip tahrif edenler (mânâlarını bozanlar) ve dillerini eğip bükerek ve dîni yererek : “İşittik ve isyan ettik. İşit, işitmez olası ve “râinâ” (bize bak: yahudi dilinde ahmak)” diyorlar. Ve eğer onlar, “İşittik ve itaat ettik, işit ve bize bak.” deselerdi, elbette kendileri için daha hayırlı ve daha sağlam (daha iyi) olurdu. Küfürleri sebebiyle onları lanetledi."

Bu ayette söz edilen tahrifin kelimelerin taskiminde ve sesli harflerle biçimlendirilmesinde, Muhammed'e karsi yapildigi gibi, orijinal manadan uzaklastirilmasi olarak zikrediliyor. Buna Yesribli Kohanimler de kizmaktaydi. Ve Massoralarin sumer, babil ve yunan kulturune göre "bilgin" desifreyi empoze etmesiyle, kendi babil istilasi öncesinden kalma midrasim ve okuyusularinin yok olma endisesindelerdi. kuran bu nedenle hem Tevrata uymayi emrediyor onlara, hem de bu yapilmakta olan Massoralarin biçimlendirmelerini elestiriyor.

Burada tevrata uymalarını emredişi , yani asıl tevrata uyun bildiğinizi gizlemeyin ve inat etmeyin anlamında kullanıyor .Bunun tefsiri böyle. Yoksa tevrata ve kurana uyun gibi bir çelişki olduğu kanısında değilim.Yani tevrata aslına ve sizden öncekilerin yoluna uyun deniyor.Zira kuran tefsirlerinin bir çoğuna göre .Özelliklede Sünni kaynaklara göre ...Burada eski rahip ve hahamlardan çok bilgili olanların bilinçli olarak bir tahrif yaptığını tevratı ve incili öz itibariyle anladıkları halde değiştirerek okuduklarını söylüyor.Ama aynı anda bir çelişki daha ortaya çıkıveriyor.Bu İDEALİST yorumlar la nereye kadar takip edilecek bir din bulunabilir .Şimdi o kadar çok yorum yapılabiliyor ki .Şimdi diyelim ki kıraat farklılığı yok .Eee şimdi hadislere gelelim .Bir çuval yorum uydur ma sağlam vs .O kadar karışık ve şüpheye mahal ki.... Buların hangisine göre devlet yöneceğiz hangisnin tefsirine uyacağız... Bu belirsiz bir karanlığa uymak ve yorumlar içinde kaybolmak demek ..Tıpkı pek çok Antik çağ filozofunun yaptığı sağdece belli bir mantığa kanalize edilen açıklamalar gibi...Hiç bir dayanağı yok :huh::excl:-_-

Sitelerde Paylaş

Bu teşbihçi, meselci, mecazcılar da ayrı alem. Bir de bunlarla uğraşacaksın.

Bir kitap eğer mecaz üzerine yazılmışsa, bu açıkça görülür ve bilinir. Hiç bir masal kitabı aslanların, tilkilerin, kuşların gerçekten insan gibi konuştuklarını iddia etmez. Kimse de kalkıp "bu ne saçmalık yahu, bu kırmızı şapkalı kız salak mıymış da bir kurdun babannesi kılığına girdiğini anlayamamış? Hem kurt nasıl konuşmuş ki, böyle saçmalık mı olur?" demez. Dünyada hiç bir angut yoktur ki bunun bir masal olduğunu anlamasın.

Bir kitap hukuk, evlenme, boşanma, miras, savaş, köle, yurt, tarih ve buna benzer ciddi ele alınması gereken, insanların hayatlarını etkileyen konuları ele alıyor, hele bu konuda ahkam kesiyor, baaaak, bunlara uymazsanız şöyle olur böyle olur diye tehditler savuruyor, hakaretler ediyor, düşmanlıklar yaratıyor, savaşlara yol açmak şöyle dursun, savaşmayı, öldürmeyi emrediyorsa orda durulur. Kimse bunları mecaz hicaz caz diye geçiştiremez.

Bir dogmayı savunacağım diye bu kadar da şaklabanlık yapılmaz. Kuşa bak aaa kuşa bak diye çocuk kandırmaya çalışan aptal palyaçoluğa soyunulmaz. Soytarılığın da bir sınırı var. En azından ben soytarıyım, şaklabanlık yapar, efendilerimi güldürürüm der. Ben devlet başkanıyım, her şeyi ben bilir ben yaparım demez!

Sitelerde Paylaş

Ilginç, acaip acaip tartismalar gerçekten. Durup bu iletileri okumali, ve vakit öldurmeli. Simdi bu son ileti konuyla alakali ise, ben açtigim konunun gerçek amacini anlamamissim, yok eger ben konuyu anlamissam, bu ileti burada ne geziyor ? Arkadaslar, basliklarin konulari çerçevesinde durmak o kadar mi zor geliyor ? Bu sekilde hiç, ama hiç bir tane olsun baslik uslubunca tartisilamaz. Varsa tartismak istedigin baska konular, açarsin basligini ve orada rahat rahat, enine boyuna dileyenlerle tartisirsin. Bu kadar basit. Bu konu disina kaymalar her seyden önce, konunun incelenip tartisilmasini imkansiz hale getiriyor, bu belli, ama ayrica katmanlarin o konuyla alakali söyleyecekleri seylerin olmamasi anlasiliyor. O durumda, söyliyecegi olanlarin iletilerini okusunlar... Illa ki bir sey yazmak gerekmez diyecek alakali bir seyiniz yoksa. Yetiskin bir insan, normalde bir konuyu sapmadan, hem de isteyince dolasip gelip devam edebilme imkani varsa, takip edebilmesi gerekir.

Sitelerde Paylaş

Son iletiye eleştiri getiren Levia hiç bir şeyden anlamıyor ve üstüne üstlük bilirim diye geçiniyor. Hiç bir şey bilmediğin gibi, hiç bir laftan da anlamıyorsun. Benim o alakasız dediğin iletim şuna cevap:

asa yılana dönmez ama güç aldığın bilgilerin bir bakarsın yılan olur seni korkutur tıpkı suç işleyenin suçu gibi. Asa yani bilgilerin temizlene bilir ejderha olur karsindaki insanların doğrularını çürütür,silip,süpürür. O Ejderha yani doğru yaptıklarım iyi ile kötünun arasını açar ama kendini beğenmişler yani menfaatleri için yollarından dönmeyenler iki suyun arasında kalır boğulur lar.

modest burada mucize anlatımlarının mecaz olduğunu savunuyor. Şimdi de köfteyi çakmadıysan boşver gitsin. Seni DBK yani dogmatik beyin kireçlemesi sendromundan kurtarabilmenin olanağı yok.

Sitelerde Paylaş

Son iletiye eleştiri getiren Levia hiç bir şeyden anlamıyor ve üstüne üstlük bilirim diye geçiniyor. Hiç bir şey bilmediğin gibi, hiç bir laftan da anlamıyorsun. Benim o alakasız dediğin iletim şuna cevap:

modest burada mucize anlatımlarının mecaz olduğunu savunuyor. Şimdi de köfteyi çakmadıysan boşver gitsin. Seni DBK yani dogmatik beyin kireçlemesi sendromundan kurtarabilmenin olanağı yok.

Konuyu hatırlatayım o halde. Muhammed'e göre Tevrat ve İncil.
Sitelerde Paylaş

Ben de bölünerek çoğalmayı öğrendiğimde evrimi anında anladığımı fark ettim. Orta birde olmuştu. Her neyse konu bu değil zaten

Bu arada hamursuz bayramı başladı yeri gelmişken ,Hag pesah sameh .

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...