Jump to content

Recommended Posts

Hemen her din kendini yaymak için elinden geleni yapar. Mesela müslümanlık. Yayılma politikası izlerkende devamlı korkuya başvurur. Çünkü insanları korkutarak ele geçirmek en kolay ve ucuz yoldur.

İnsanlar hiçbir şeyi kanıtlanmamış, sadece tanrıdan geldiğine inanılan kitap veya efsaneleri bulunan dinlerini diğer insanlara empoze edebilmek için türlü iğrenç metotlara başvurmuşlardır. Bunu neredeyse bütün dinlerde görürüz.

Bu korkunun asıl nedeni bence bir bilinmezliktir. Ölümden sonra illaki birşeylerin olmasını istemektir. İnsanların ölümden sonra ne olacağı konusunda hem fikir olmamaları dinleri doğurmuştur. Her din, üyelerine bazı şeyler vaadeder. Bu vaadler cennet ve cehennemdir kabataslak. Her insan çocuk yaştan itibaren bu vaadleri beynine kazır. Daha doğrusu çevresi tarafından kazıttırılır. Yaşı ilelemiş bir insanın dinden çıkması olasılığı çok düşüktür. Çünkü korku ağır basar.

Dini eğitimin olmazsa olmazıdır korku. Çünkü hiçbir insan bugüne kadar öldükten sonra tekrar dirilip gelmediği için, hangi dinin gerçek olduğunu kimse bilmez. Allahın veya kutsal herşeyin gerçekliği bilinmez. Bu nedenle tartışılmaz. Sadece inanılır.

Çevremizde ölüpte geri dönmeyenleri gördükçe, geçmişte edindiğimiz dini birikimde üstüne eklendikçe insanın içini iyiden iyiye bir korku kaplar. O nedenler insan öleceğini bile bile ölümü hiç düşünmez. İşte bu korku dinlerin ilham kaynağıdır.

Sitelerde Paylaş

Evet, insanlarin dusuncelerini yönlendirme, kafa biçimlendirme ve sansurleme her zaman korku uzerinden uygulana gelmistir. Ve eski çagda, ilmin efsanelerden ve hurafelerden olustugu dönemlerde bu daha da etkileyiciymis. Ama bilimin ve tenkit ileri metodlarinin yayginlasmasiyla, bu yöntem giderek etki potansiylini kaybetmistir.

Korku, ayrica toplumlarin organize edilmesinde ve içtimai hayatin ve insanlar arasi iliskileri duzenlemede kaçinilmaz fonksiyon görmektedir. Asiri hiza ceza gelmese, rusvete karsi takip, iftiraya ve tehdite karsi yaptirimlarla insanlar korkutulmasa hayat bir cehennem olurdu.

Korku ve tehdit, çogunlukda oldukça etkilidir, ama ona karsi gelmenin hazi ve uyandirdigi sehvet, yasalara ve yasaklara gelmeye tesvik edip, pek çok kimselerde de özellikle çigneme zevki tetikler. Bu bakimdan, ödullendirme ile bu tiplerin de akillarinin çelinmesi ve uysallastirilmasi yoluna gidilmektedir.

Sitelerde Paylaş

Dinler korkudan başka hiçbir şeyden güç almaz. Sen cehennem korkusunu (ya da cennete girememe korkusunu) yazma o masallar kitaplarına da göreyim kaç tane inananın var!

tarihinde Reflect tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adaletten neden korsun ? Eger illa ki bir seyden korkmayi cani istoyorsa, adelitsizlikden korksun.

Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası 800 tl.

Adaletten mi korkalım yoksa cezadanmı?

En düşük ehliyet fiyatı bir ceza parası. Bir kişinin aylık kazancına denk. Bazıları bu parayı bir dk harcarken bu adaletsizligin neresinden korkacagiz. Bu örnegi geniş düşünün.

Sitelerde Paylaş

Dinler korkudan başka hiçbir şeyden güç almaz. Sen cehennem korkusunu (ya da cennete girememe korkusunu) yazma o masallar kitaplarına da göreyim kaç tane inananın var!

Buna katilmiyorum. Sunlari okudunmu ?

"Ebu Hureyre anlatıyor: Bir gün arkadaşlarımızla oturuyorduk. Sohbetin sonunda Peygamberimiz'i sorduk. İçimizden kimse O'nu görmemişti. Aradık ama bulamadık. Acaba nereye gitmişti? Sonunda Peygamber'i ben buldum. Medineli bir sahabenin bahçesindeydi. Tek başınaydı. Yanına yanaştım. Beni görünce: "Nereden geliyorsun Ebu Hirr (kediciğin babası)" diye sordu. Ben: 'Ey Allah'ın Resulü seni bulamadık. Merak ettik' dedim. Resulullah döndü ve bana şöyle buyurdu : "Ebu Hureyre insanlara dön ve onlara şunu duyur: Kim Allah'tan başka ilah olmadığına ve benim O'nun peygamberi olduğuma ihlaslı bir şekilde kalbiyle iman ederse cennete girer." Ebu Hureyre bahçeden fırlayarak çıktı. Yolda Ömer ile karşılaştı. Ebu Hureyre, ondan önemli bir müjde aldığını söyleyinc Ömer müjdeyi sorgulamaya başladı: Git, Peygamber'e şöyle söyle; "Ey Allah'ın elçisi, Ömer insanların bu sözü işitince tembelliğe düşeceğinden korkuyor. 'Bu müjdeyi saklasak olmaz mı ?' diye soruyor." Peygamber'in huzuruna ulaştılar. Ebu Hureyre Peygamberimiz'e, Ömer'in onu geri çevirdiğini, engel olduğunu anlatmaya çalıştı. Peygamber arkadaki Ömer'e bakıp: "Nedir bu hal Ömer ! Neden engel oldun ?" diye sorunca, Ömer kendini şöyle savundu: "Ey Allah'ın Resulü, insanlar bu müjdeyi duyarlarsa buna güvenip rahatlarlar. Ben bundan korktum. Bırakınız ibadet yapmaya devam etsinler." Peygamber biraz duraksayıp, tebessüm etti ve sonra şöyle fısıldadı: "Peki, bırakın ibadet etsinler." (Muslim, Iman)

"Yirmi beş veya otuz ok atımıs kadar gidince, İsayı deniz üzerinde yürümekte ve kayığa yaklaşmakta görüp korktular. İsa onlara: Benim, korkmayın, dedi." (Yuhanna, 18-20)

"Ne mutlu sevgiyle korkuyu birlestiren kimse." (Zohar, 11a-12b)

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buna katilmiyorum. Sunlari okudunmu ?

"Ebu Hureyre anlatıyor: Bir gün arkadaşlarımızla oturuyorduk. Sohbetin sonunda Peygamberimiz'i sorduk. İçimizden kimse O'nu görmemişti. Aradık ama bulamadık. Acaba nereye gitmişti? Sonunda Peygamber'i ben buldum. Medineli bir sahabenin bahçesindeydi. Tek başınaydı. Yanına yanaştım. Beni görünce: "Nereden geliyorsun Ebu Hirr (kediciğin babası)" diye sordu. Ben: 'Ey Allah'ın Resulü seni bulamadık. Merak ettik' dedim. Resulullah döndü ve bana şöyle buyurdu : "Ebu Hureyre insanlara dön ve onlara şunu duyur: Kim Allah'tan başka ilah olmadığına ve benim O'nun peygamberi olduğuma ihlaslı bir şekilde kalbiyle iman ederse cennete girer." Ebu Hureyre bahçeden fırlayarak çıktı. Yolda Ömer ile karşılaştı. Ebu Hureyre, ondan önemli bir müjde aldığını söyleyinc Ömer müjdeyi sorgulamaya başladı: Git, Peygamber'e şöyle söyle; "Ey Allah'ın elçisi, Ömer insanların bu sözü işitince tembelliğe düşeceğinden korkuyor. 'Bu müjdeyi saklasak olmaz mı ?' diye soruyor." Peygamber'in huzuruna ulaştılar. Ebu Hureyre Peygamberimiz'e, Ömer'in onu geri çevirdiğini, engel olduğunu anlatmaya çalıştı. Peygamber arkadaki Ömer'e bakıp: "Nedir bu hal Ömer ! Neden engel oldun ?" diye sorunca, Ömer kendini şöyle savundu: "Ey Allah'ın Resulü, insanlar bu müjdeyi duyarlarsa buna güvenip rahatlarlar. Ben bundan korktum. Bırakınız ibadet yapmaya devam etsinler." Peygamber biraz duraksayıp, tebessüm etti ve sonra şöyle fısıldadı: "Peki, bırakın ibadet etsinler." (Muslim, Iman)

"Yirmi beş veya otuz ok atımıs kadar gidince, İsayı deniz üzerinde yürümekte ve kayığa yaklaşmakta görüp korktular. İsa onlara: Benim, korkmayın, dedi." (Yuhanna, 18-20)

"Ne mutlu sevgiyle korkuyu birlestiren kimse." (Zohar, 11a-12b)

Ne bu şimdi? Sen bana hadisleri getirme. Söyle, cennet ve cehennem tasviri olmasa din için adam öldürenler çıkar mıydı?

Sitelerde Paylaş

Ne bu şimdi? Sen bana hadisleri getirme. Söyle, cennet ve cehennem tasviri olmasa din için adam öldürenler çıkar mıydı?

Katılıyorum size. Allah sevgisinin altında cehennem korkusu var. Yukardada belirttim zaten...

Sitelerde Paylaş

Daha çok para kazanma hırsı olmasaydı büyük marketler mahalle arası bakkalları yok edermiydi.

Bir başka deyişle para olmasaydı büyük marketler çoğalan nüfusun ihtiyacını karşılamak için yinede var olurmuydu.

Burda tanrı para oluyor insanın canın dan tut hayatın her dalında öldürme,yok etme,dışlama vs yetkisini veren tek ilah durumunda.

Para olmasaydı insanlar iyilik,hizmet,destek yaparmiydi yapardı ki yapanlar var. Bu insanlar para ve mal gücünün ne olduğunu yaşarken görmüşler kendilerini onlara kul olmaktan arındırmışlar. Allah sevgisi işte. Cenneti için yaşıyanlar bunlar.

Sitelerde Paylaş

din korku imparatorluğu üzerine kurulmuştur.Herkes cehennem korkusu ve cennette huri becerme arzusuyla yaşıyo.

Şahsen ben müslümanım ama ateist arkadaşlarım gibi cesur değilim. Dinden çıkmayı beceremiyorum çünkü korkuyorum. Küçüklükten bana namazı alıştırdılar. Her namazda ebu lehep ellerin kurusun diyorum kevser suresınde asıl soyu kesık olan sana bugz edenın ta kendisidir...

Böle saçma sapan sureleri okuduğumu bildiğim halde namazı terk edemıyorum cunklu korkum musade etmıyo buna....

Sitelerde Paylaş

din korku imparatorluğu üzerine kurulmuştur.Herkes cehennem korkusu ve cennette huri becerme arzusuyla yaşıyo.

Şahsen ben müslümanım ama ateist arkadaşlarım gibi cesur değilim. Dinden çıkmayı beceremiyorum çünkü korkuyorum. Küçüklükten bana namazı alıştırdılar. Her namazda ebu lehep ellerin kurusun diyorum kevser suresınde asıl soyu kesık olan sana bugz edenın ta kendisidir...

Böle saçma sapan sureleri okuduğumu bildiğim halde namazı terk edemıyorum cunklu korkum musade etmıyo buna....

tanrı ruhunu bağışlasın kardeşim

Sitelerde Paylaş

Şu ölüm korkusunun gözü kör olsun,

o olmasaydı eminim şimdi Dinlerin D´si ve Peygamberlerin P´si olmazdı.

Dolayısı ile tebliğ yapmak için kapı kapı dolaşan Teistlerin T´si olmazdı.

tarihinde pil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hemen her din kendini yaymak için elinden geleni yapar. Mesela müslümanlık. Yayılma politikası izlerkende devamlı korkuya başvurur. Çünkü insanları korkutarak ele geçirmek en kolay ve ucuz yoldur.

İnsanlar hiçbir şeyi kanıtlanmamış, sadece tanrıdan geldiğine inanılan kitap veya efsaneleri bulunan dinlerini diğer insanlara empoze edebilmek için türlü iğrenç metotlara başvurmuşlardır. Bunu neredeyse bütün dinlerde görürüz.

Bu korkunun asıl nedeni bence bir bilinmezliktir. Ölümden sonra illaki birşeylerin olmasını istemektir. İnsanların ölümden sonra ne olacağı konusunda hem fikir olmamaları dinleri doğurmuştur. Her din, üyelerine bazı şeyler vaadeder. Bu vaadler cennet ve cehennemdir kabataslak. Her insan çocuk yaştan itibaren bu vaadleri beynine kazır. Daha doğrusu çevresi tarafından kazıttırılır. Yaşı ilelemiş bir insanın dinden çıkması olasılığı çok düşüktür. Çünkü korku ağır basar.

Dini eğitimin olmazsa olmazıdır korku. Çünkü hiçbir insan bugüne kadar öldükten sonra tekrar dirilip gelmediği için, hangi dinin gerçek olduğunu kimse bilmez. Allahın veya kutsal herşeyin gerçekliği bilinmez. Bu nedenle tartışılmaz. Sadece inanılır.

Çevremizde ölüpte geri dönmeyenleri gördükçe, geçmişte edindiğimiz dini birikimde üstüne eklendikçe insanın içini iyiden iyiye bir korku kaplar. O nedenler insan öleceğini bile bile ölümü hiç düşünmez. İşte bu korku dinlerin ilham kaynağıdır.

İnsanı dine yönlendiren korku değil gerçeklerdir. Aklı başında her insan ve her toplum "Bu dünyada ne işimiz var" sorusunu sormuş ve Yaratılmış olmak dışında sonuç bulamamıştır. Tek gerçek de budur.

Sitelerde Paylaş

O sureleri saçma sapan olarak algılayabiliyorsan zaten bu dinden uzaklaşmaya başlamışsın demektir. Bence bu dinin yerine koyabileceğin farklı inanç sistemleri araştırmaya başalyarak islamın boyunduruğundan çıkabilirsin. Başlangıç için Çekim Yasası (The Law of Attraction), Taoizm önerebilirim haddim olmayarak. Bu felsefelerin içine biraz girince islamdakinden çok daha huzurlu olacağını ve mantıklı şeyler yapacağının garantisini veririm. Sonrasında araştırmalarınla birlikte kendi yolunu çizersin zaten. Belki de "İslam en doğru yolmuş!" deyip gerisin geriye dönersin. Bu, sırf çocuklukta öyle gösterildiği için islama inanmaktan bin kat daha mantıklıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...