Jump to content

Recommended Posts

Merhaba, Max Tegmark'in "Our Mathematical Universe" kitabı bu sene başında basıma çıkarıldı. Bu eserinde, çoklu evren teorilerine yönetilen sert çıkışmaları eleştirip bu teorinin bilimsel gereksinimlere ve niteliklere sahip rakip bir terslenebilir teori olduğu tezini parlak biçimde savunuyor, ve derslerinde paylaştığı evrenin insan zihninin dışında sadece matematiksel olarak var olduğu tespitini sunuyor. Bütün bilim ve astronomi sevdalılarına önerilecek bir çırpıda okuyacakları bir şaheser.

Planck_enhanced_anomalies.jpg

----------------------------------

Aşağıdaki linkde kıtabın sunumu (ingilizce) yapılmakta :

http://blogs.scienti...the-multiverse/

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Foruma bir ara tersinim nickli biri gelmişti.evrim yok tersinim var diyordu. :)

bu teoriye çok gıcık kaptım, sert çıkışmalarla tersleyeceğim walla :D

bu tersinim olayıyla ilgili bi ara bilim teknikte şöyle birşey okumuştum. mesela bir yumurtayı serbest düşmeye bırakırsan, yada ilk hızla at herneyse :) düşüp parçalanır ya. molekülleri dağılır..

eğer süreci tersine işletirsek, bütün dağılmış moleküller muntazaman biraraya gelip o yumurtayı tekrar meydana getirebilir mi?

teorik olarak cevap evetmiş. ama pratikte mümkün değilmiş. detaylarını bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

bu teoriye çok gıcık kaptım, sert çıkışmalarla tersleyeceğim walla :D

bu tersinim olayıyla ilgili bi ara bilim teknikte şöyle birşey okumuştum. mesela bir yumurtayı serbest düşmeye bırakırsan, yada ilk hızla at herneyse :) düşüp parçalanır ya. molekülleri dağılır..

eğer süreci tersine işletirsek, bütün dağılmış moleküller muntazaman biraraya gelip o yumurtayı tekrar meydana getirebilir mi?

teorik olarak cevap evetmiş. ama pratikte mümkün değilmiş. detaylarını bilmiyorum.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=40043&view=&hl=&fromsearch=1

Anibal hodri meydan demiş birşey yazmamış adam.

Sitelerde Paylaş

Merhaba, Max Tegmark'in "Our Mathematical Universe" kitabı bu sene başında basıma çıkarıldı. Bu eserinde, çoklu evren teorilerine yönetilen sert çıkışmaları eleştirip bu teorinin bilimsel gereksinimlere ve niteliklere sahip rakip bir terslenebilir teori olduğu tezini parlak biçimde savunuyor, ve derslerinde paylaştığı evrenin insan zihninin dışında sadece matematiksel olarak var olduğu tespitini sunuyor. Bütün bilim ve astronomi sevdalılarına önerilecek bir çırpıda okuyacakları bir şaheser.

Planck_enhanced_anomalies.jpg

----------------------------------

Aşağıdaki linkde kıtabın sunumu (ingilizce) yapılmakta :

http://blogs.scienti...the-multiverse/

Levia bana sonucu söylermisin nedir sonuç aslında evren yok biz varolduğunu mu sanıyoruz?Teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

Levia bana sonucu söylermisin nedir sonuç aslında evren yok biz varolduğunu mu sanıyoruz?Teşekkür ederim.

Kitabi henuz okumadm, ama derslerinde ve makalelerinde evrenin insanin zihninin disinda matematiksel bir soyut yabanci bir yapiya sahip oldugu (information) modellerine yakin. Teori ve modellerin, matematikdeki ilerlemeler nispetinde, evreni daha yakin kurgulayabilmemiz nedeniyle giderek gerçek öznel soyut yapisina giderek yaklastigimiz tezini savunuyor. Ama ben daha çok multiversum teorilerinin Popper'in terslenebilirlik prensibine göre haksiz elestirildigi konusundaki orijinal savunmasi bakimindan kitabi sunmustum.
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Brıan Greene'nin " Saklı Gerçeklik Paralel Evrenler ve Kozmosun Derin yasaları isimli kitabı TÜBİTAK tarafından Türkçeye çevrilmiş ve basılmış çok evrenin zarafeti ve evrenin dokusu gibi güzel okunan karmaşık olmayan ucuz bir kitap tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş

olabilir. tanimi genisletiriz. nede olsa insan turune yakindir o maymunlar. matematik varlik degil beyin yetili kavramsal bilgidir. insan ve ona yakin turler disinda fenomen dunyasinda varlik olarak mevcut degildir.

Matematiğin dereceleri var. Temeli sezgidir. Ama insanda beyinsel yeti çok büyük olduğundan farklı bir boyutta gelişmiştir. Bu matematik insanın dışında mevcut değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...