Jump to content

Evrimsel çıkmaz

Recommended Posts

• İleti 950
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zaman, gerçekliği olamayan bir kavramsa, ki bu Allah gibi demektir, neden ciddiye alıp da, miyarlarca yıllık evrimsel süreci ifade eden "Evrim teorisi"ne saldırıyorsun. Aklın şimdi mi başına geldi...

Nereye varmak istediğim açık değil mi? Allah'ın varlığının tek şahidi Muhammed ve Muhammed'in tek şahidi de Allah kitabı dediği "kuran" adlı kitap olduğuna göre, Kuranın, ne kadar Allah kitabı olup olmadığını onun ayetiyle/ayetleriyle belgelemek gerekmez mi? Ben de bunu yapıyorum.

Evrimimizle bağlantısına gelince, "zaman" bağlantısı söz konusu. Adı üzerinde "evrim" uzun bir zaman dilimini çağrıştırıyor. Sizin teori "yaratılış" ta da, altı gün/altı bin yıl gibi kısa da olsa bir zaman söz konusu, ki bu kısalık, bilimin ortaya koyduğu zaman değerleriyle kıyaslandığında, Allah'ın saçmaladığının da garantisi olmaktadır. Dolayısıyla siz de onu ve saçmalarını savunacağım diye, "En iyi savunma saldırıdır" taktiğiyle, en elverişli bulduğunuz "Evrim Teorisine" saldırıyorsunuz.

Ben de, "En iyi savunma karşı saldırıdır" taktiği kullanıyorum. Hodri meydan...

Bu ayeti, hangi amacına hizmet için alıntıladın, emin misin?

Allah'ın övünerek "hak" ile yarattım dediği, güneşe, aya bağlı zaman gerçeğine sen, "Zaman kavramı bizim kolaylık olsun diye kullandığımız bir kavram." diyerek, Allah'ın bu ayetini/gerçeğini inkar etmiş olmuyor musun?

Ben bu Allah'tan, Sümerlilerden, Eski Mısırlılardan, Babillilerden beri geliştirilerek gelen güneşe, aya bağlı zamanı/takvimi hırsızlayarak, kendisi icat etmiş gibi övünerek ayet diye yazacağına, hazır "ışık"tan baksetmişken ışık hızından da söz etseydi. O na ancak bu yakışır, varlığının da tartışmasız delili olabilirdi.

Bağlantıyı kurduğumuza göre, Evrimin miyarlarca yıl süren yolculuğu/serüveni ile Cebrail'in elli bin yıl süren yolculuğunu/serüvenini akıl, mantık ve bilimin verileri ışığında sorgulayabilir ve yargılayabiliriz.

Eveet, yerden Allah'a/Allah katına/Arşa 50.000 yılda çıkabilen , ki bu da Samanyolunun ortası demektir, Cebrail'in, ayet "Hem de 23 yılda binlerce ayet" getirmesi mümkün mü? Mümkün ise, nasıl?..

Diyelim ki evrildin. Peki söylesene amaç ne? Bu kadar insanın varlığına gerekçe ne? Evrimle oluştun ve bir hiç olacaksın sana göre. Tamam da bunun anlamı ne? Ne gerek vardı da var oldun?

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki evrildin. Peki söylesene amaç ne? Bu kadar insanın varlığına gerekçe ne? Evrimle oluştun ve bir hiç olacaksın sana göre. Tamam da bunun anlamı ne? Ne gerek vardı da var oldun?

Amaç arayışı sizlerde olan bir şey. Zaten bu yüzden uyduruyorsunuz tanrıyı. Bir zar attın, 4 geldi. 4 gelmesinin amacı nedir diye soruyor musun ? Soramazsın, amacı yok. Varlığımızın da bir amacı yok elbette.

Sitelerde Paylaş

Amaç arayışı sizlerde olan bir şey. Zaten bu yüzden uyduruyorsunuz tanrıyı. Bir zar attın, 4 geldi. 4 gelmesinin amacı nedir diye soruyor musun ? Soramazsın, amacı yok. Varlığımızın da bir amacı yok elbette.

Her şey amaçlar üzerine kuruludur. Ateizmin bile bir amacı var.

Yaşama bir anlam veya amaç yüklemeye çalışmıyoruz. Çünkü zaten var olan bir durum.

Sitelerde Paylaş

Evrimde amaç yoktur. Her canlı zorunlu olarak değişim geçirir. Faydalı değişimler geçirip çevreye bu değişimlerle uyum sağlayan canlılar hayatta kalırken, diğerleri elenir. Aynı şekilde doğal seleksiyon amaç doğrultusunda gerçekleşmez. Doğal seleksiyon bir metafordur. Doğanın seçim yaptığı yok, canlının doğaya ayak uyduramaması var.

Sitelerde Paylaş

Akıl, mantık, bilim ve insanlık dışı vaatlerle hayatınıza anlam katan dininiz, peygamberiniz, kitabınız ve dolayısıyla Allah'ınız olduğuna, bunların dayanağı da "Kuran" adlı kitabınız olduğuna ve bunun da Allah sözü olarak kabul ettiğiniz ayetlerinin saçmalığı tüm çıplaklığı ile ortaya koyulduğuna (Mesela, Mearic 4.) ve siz de yazdıklarımı karşı bilgi ve belgelerle çürütmek yerine kabullenmiş olduğunuza göre, bu çağ dışı, anlamsız kitabın söylemlerine sığınarak, hala yazmaya devam edebilmek, zor zanaat olsa gerek...

Canlılar doğar, yaşar, nesil sahibi olur ve ölürler. Varlıklarını nesilleriyle sürdürürler, ki buna nesillerinde/nesilleriyle yaşarlar da diyebiliriz. Hayatın anlamı da, anlamsızlığı da budur ve tüm canılar için geçerlidir.

İnsanı doğanın efendisi olarak görme, "Her şey benim (insan) için yaratıldı." düşüncesi/inancı/öğretisi, tek kelimeyle egoistliktir.

tarihinde ilkeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her şey amaçlar üzerine kuruludur. Ateizmin bile bir amacı var.

Yaşama bir anlam veya amaç yüklemeye çalışmıyoruz. Çünkü zaten var olan bir durum.

Sana burada kaç kişi bir şeyler yazmış ama görmek/okumak/anlamak yerine,sen ''ateizmin amacı var'' gibi abuk şeyler yazıyorsun..

Ateizm bir din değildir..Ateistlerin bir araya geldiği bir ortam yoktur..Ateistlerin yaptıkları rutin ritüeller yoktur..Haliyle ateizmin/ateistlerin bir amacı yoktur..Bu forumda böyle şeyler yazmayın artık..Forumdaki ateizm ile ilgili yazılanları biraz okuyun..Kimlerle tartıştığınızı biraz belleyin lütfen :unsure:

Sitelerde Paylaş

Her şey amaçlar üzerine kuruludur.

Mesela: Bu dünyada, Allah denilen Göklerin İmparatoruna-diktatörüne ve onun yer yüzündeki temsilcilerine kayıtsız şartsız biat edersen, öbür dünya denilen hayal dünyasında bir padişah hayatı yaşayacaksın, hem de sonsuza kadar. Ye, iç, dünyalı hatunlar ve özel yaratılan Hurilerden oluşan hareminde gece-gündüz seks yap. İbadet bile yok gibi...

"Ben, insanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım" diyerek, tek amacı ve zevkinin kendisine ibadet edilmesi olduğunu vurgulayan Allah, öbür dünyada bu tek zevkinden de feragat ediyor, nedense, niyeyse... Cennetlik kulları ibadet zamanlarını da sekse yaparak değerlendirsinler diye olmalı...

Anlaşılan, ibadetten sıkılmış, rötgencilik yapacak.

Ölümsüzlük sadece bana ait, bana özel diyen Allah, öbür dünyada insanları da ölümsüz kılarak, onlara da Allahlık özelliği kazandırıp, kendisine şirk koşuyor.

Bu zavallı kullarının, koskoca Allah'ı düşürdüğü hallere bakar mısınız?

Ateizmin bile bir amacı var.

Mesela; bir kaç tane sıralayınız.

Biliyoruz, yukarıda belirttik zaten...

Sitelerde Paylaş

Akıl, mantık, bilim ve insanlık dışı vaatlerle hayatınıza anlam katan dininiz, peygamberiniz, kitabınız ve dolayısıyla Allah'ınız olduğuna, bunların dayanağı da "Kuran" adlı kitabınız olduğuna ve bunun da Allah sözü olarak kabul ettiğiniz ayetlerinin saçmalığı tüm çıplaklığı ile ortaya koyulduğuna (Mesela, Mearic 4.) ve siz de yazdıklarımı karşı bilgi ve belgelerle çürütmek yerine kabullenmiş olduğunuza göre, bu çağ dışı, anlamsız kitabın söylemlerine sığınarak, hala yazmaya devam edebilmek, zor zanaat olsa gerek...

Canlılar doğar, yaşar, nesil sahibi olur ve ölürler. Varlıklarını nesilleriyle sürdürürler, ki buna nesillerinde/nesilleriyle yaşarlar da diyebiliriz. Hayatın anlamı da, anlamsızlığı da budur ve tüm canılar için geçerlidir.

İnsanı doğanın efendisi olarak görme, "Her şey benim (insan) için yaratıldı." düşüncesi/inancı/öğretisi, tek kelimeyle egoistliktir.

Canlılar yaşar ve ölürler. Hepsi bu kadar mı yani? Ne yaşamayı ne de ölmeyi biz seçmedik. Diyorum ki tamam haklısın, madem evrildik bu kadar tiyatroya ne gerek vardı?

Bir bitki veya hayvan varlığının farkında mıdır sence? Onun varlığı bize bağlı çünkü bunu anlamlandıran bizleriz. Bu egoizm değil realitedir.

Sitelerde Paylaş

Sana burada kaç kişi bir şeyler yazmış ama görmek/okumak/anlamak yerine,sen ''ateizmin amacı var'' gibi abuk şeyler yazıyorsun..

Ateizm bir din değildir..Ateistlerin bir araya geldiği bir ortam yoktur..Ateistlerin yaptıkları rutin ritüeller yoktur..Haliyle ateizmin/ateistlerin bir amacı yoktur..Bu forumda böyle şeyler yazmayın artık..Forumdaki ateizm ile ilgili yazılanları biraz okuyun..Kimlerle tartıştığınızı biraz belleyin lütfen :unsure:

Biz de çok şey yazıp çiziyoruz. Siz dinliyor musunuz? Herkes görüşünü ortaya koyar. Olay bu sadece.

Sitelerde Paylaş

Mesela: Bu dünyada, Allah denilen Göklerin İmparatoruna-diktatörüne ve onun yer yüzündeki temsilcilerine kayıtsız şartsız biat edersen, öbür dünya denilen hayal dünyasında bir padişah hayatı yaşayacaksın, hem de sonsuza kadar. Ye, iç, dünyalı hatunlar ve özel yaratılan Hurilerden oluşan hareminde gece-gündüz seks yap. İbadet bile yok gibi...

"Ben, insanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım" diyerek, tek amacı ve zevkinin kendisine ibadet edilmesi olduğunu vurgulayan Allah, öbür dünyada bu tek zevkinden de feragat ediyor, nedense, niyeyse... Cennetlik kulları ibadet zamanlarını da sekse yaparak değerlendirsinler diye olmalı...

Anlaşılan, ibadetten sıkılmış, rötgencilik yapacak.

Ölümsüzlük sadece bana ait, bana özel diyen Allah, öbür dünyada insanları da ölümsüz kılarak, onlara da Allahlık özelliği kazandırıp, kendisine şirk koşuyor.

Bu zavallı kullarının, koskoca Allah'ı düşürdüğü hallere bakar mısınız?

Mesela; bir kaç tane sıralayınız.

Biliyoruz, yukarıda belirttik zaten...

Kuran herkesin içinden birşeyler bulabileceği üstün bir kitap. En bilgiliden en bilgisize kadar her kesimden insan aradığını bulur.

İman etmeyenler de bulur. Siz işinize gelen şeyleri işinize geldiği tarzda bulursunuz. Takmışsınız kafayı zevke sefaya tek bildiğiniz huriler kısmı..! Ne kadar ilginç. Nedense gözünüz hep o kısımlarda. İç dünyanızı okutmuş oluyorsunuz hepimize.

Bizim öyle şaraplı hurili hayallerimiz mi sanıyorsunuz. Zavallısınız gerçekten.

Dünyalıklar, imtihanlar,ölüm,yaşam,valık,yokluk vs vs vs tüm kavramlar bu dünya hayatı için geçerli şeyler. Biz zaten sonsuzluktaydık. Kendimiz seçtik bu dünya hayatını. Sadece göz açıp kapayıncaya kadar kalacağız bu dünyada. Sonra tekrar ait olduğumuz yere döneceğiz. İbadetin şekli değişecek sadece. Rabbimize ibadette son yok.

Saydığın bütün kavramlar dünya hayatı için geçerli zahiri kavramlar. Ölüm, ölümsüzlük, sonsuzluk vs gibi kavramlar bizim algıladığımız kadar varlar.

Sitelerde Paylaş

Canlılar yaşar ve ölürler. Hepsi bu kadar mı yani? Ne yaşamayı ne de ölmeyi biz seçmedik. Diyorum ki tamam haklısın, madem evrildik bu kadar tiyatroya ne gerek vardı?

Bir bitki veya hayvan varlığının farkında mıdır sence? Onun varlığı bize bağlı çünkü bunu anlamlandıran bizleriz. Bu egoizm değil realitedir.

"Akıl, mantık, bilim ve insanlık dışı vaatlerle hayatınıza anlam katan dininiz, peygamberiniz, kitabınız ve dolayısıyla Allah'ınız olduğuna, bunların dayanağı da "Kuran" adlı kitabınız olduğuna ve bunun da Allah sözü olarak kabul ettiğiniz ayetlerinin saçmalığı tüm çıplaklığı ile ortaya koyulduğuna (Mesela, Mearic 4.) ve siz de yazdıklarımı karşı bilgi ve belgelerle çürütmek yerine kabullenmiş olduğunuza göre, bu çağ dışı, anlamsız kitabın söylemlerine sığınarak, hala yazmaya devam edebilmek, zor zanaat olsa gerek..."

Tiyatro burada, yanıtınız varsa buyurun verin, yoksa hangi yüzle hala Müslüman olduğunu iddia ve utanmadan yazmaya devam edebiliyorsun.

Sitelerde Paylaş

Kuran herkesin içinden birşeyler bulabileceği üstün bir kitap. En bilgiliden en bilgisize kadar her kesimden insan aradığını bulur.

İman etmeyenler de bulur. Siz işinize gelen şeyleri işinize geldiği tarzda bulursunuz. Takmışsınız kafayı zevke sefaya tek bildiğiniz huriler kısmı..! Ne kadar ilginç. Nedense gözünüz hep o kısımlarda. İç dünyanızı okutmuş oluyorsunuz hepimize.

Bizim öyle şaraplı hurili hayallerimiz mi sanıyorsunuz. Zavallısınız gerçekten.

Dünyalıklar, imtihanlar,ölüm,yaşam,valık,yokluk vs vs vs tüm kavramlar bu dünya hayatı için geçerli şeyler. Biz zaten sonsuzluktaydık. Kendimiz seçtik bu dünya hayatını. Sadece göz açıp kapayıncaya kadar kalacağız bu dünyada. Sonra tekrar ait olduğumuz yere döneceğiz. İbadetin şekli değişecek sadece. Rabbimize ibadette son yok.

Saydığın bütün kavramlar dünya hayatı için geçerli zahiri kavramlar. Ölüm, ölümsüzlük, sonsuzluk vs gibi kavramlar bizim algıladığımız kadar varlar.

"Kuran herkesin içinden birşeyler bulabileceği üstün bir kitap. En bilgiliden en bilgisize kadar her kesimden insan aradığını bulur.

Bu cümlenizle, kuranın nasıl bir kitap olduğunu gerçekçi ve net bir özetini yapmışsınız, teşekkürü hak ediyorsunuz, ancak ufak bir düzeltmeye ihtiyacı var, müsaadenizle...

"Kuran herkesin içinden birşeyler bulabileceği kapsamlı bir kitap. En ahlaksızdan en ahlaklıya kadar her kesimden insan aradığını bulur.

Yani; şeytandan meleğe kadar her karakterde insan aradığını bulur kuranda. Kuran'ın/İslamın, dolayısıyla Müslimlerin mezhebi ve meşrebi bu kadar geniştir.

Sitelerde Paylaş

Doğal seleksiyon bir metafordur

Bilimde metafor olmaz. Doğal seleksiyon demek, doğa oturup "ovvv bu dinozorlar çirkin. Bunları sevmedim. Bunların nesli tükensin" diyen biri demek değil ki?

Doğada amaç vardır sözüne karşı çıkıp doğanın amaç gütmediğini anlatmak ise alakasız. Doğa tabii bir amaç gütmez. Ama bu doğada amaç yoktur anlamına gelmez. Doğada amaç olup olmaması başka bir konu, doğanın amaç güdüp gütmediği başka bir konu.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimde metafor olmaz. Doğal seleksiyon demek, doğa oturup "ovvv bu dinozorlar çirkin. Bunları sevmedim. Bunların nesli tükensin" diyen biri demek değil ki?

Doğada amaç vardır sözüne karşı çıkıp doğanın amaç gütmediğini anlatmak ise alakasız. Doğa tabii bir amaç gütmez. Ama bu doğada amaç yoktur anlamına gelmez. Doğada amaç olup olmaması başka bir konu, doğanın amaç güdüp gütmediği başka bir konu.

Biliyorum. Evrimin bu mekanizmasını açıklayan "Doğal Seçilim" kelimesi, doğa amaç doğrultusunda güçlü canlıyı seçiyor anlamında değil demek istemiştim. Mekanizmaya değil, kullanılan kelimeye metafor dedim. Ortada bir seçim yok.

Hayatta kalmak ve neslini devam ettirmek biyolojik anlamda bir amaçtır, haklısınız. Ancak bu amacın varlığı, amaçsız reaksiyonlar sonucu oluşmuştur. Yani fiziksel anlamda ortada bir amaç yok. Doğanın bir amacı yok. Canlılığın oluşmasının bir amacı yok. Bilincin oluşmasının bir amacı yok. Ancak bilinç hayatta kalmak için çabaladığında ortada bir amaçtan bahsedilebilir. O da kökeninde amaçsızdır yani. Amacın olmasının, amacı yok da denebilir.

Sitelerde Paylaş

"Akıl, mantık, bilim ve insanlık dışı vaatlerle hayatınıza anlam katan dininiz, peygamberiniz, kitabınız ve dolayısıyla Allah'ınız olduğuna, bunların dayanağı da "Kuran" adlı kitabınız olduğuna ve bunun da Allah sözü olarak kabul ettiğiniz ayetlerinin saçmalığı tüm çıplaklığı ile ortaya koyulduğuna (Mesela, Mearic 4.) ve siz de yazdıklarımı karşı bilgi ve belgelerle çürütmek yerine kabullenmiş olduğunuza göre, bu çağ dışı, anlamsız kitabın söylemlerine sığınarak, hala yazmaya devam edebilmek, zor zanaat olsa gerek..."

Tiyatro burada, yanıtınız varsa buyurun verin, yoksa hangi yüzle hala Müslüman olduğunu iddia ve utanmadan yazmaya devam edebiliyorsun.

Konuyu saptırmadan sorulara cevap vermelisin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...