Jump to content

AİŞE

Recommended Posts

Sen iyi okumamissin yine. Ben önce olagan idi, anormal algilaninca reddedildi yazmadim. Bu konuda bilimsel denetleme yapilmamisti, ve buna gerek görulmuyordu yazdim. Ama sen bulandirici gözlugunle her yazilani çarpik anlamaktasin. Tipki yukarda benim rusdden önce cinselligi onaylamakla iftira etmendeki gibi. Okurken önce iyi anlamaya gayret et, sonra cevap yaz. Elbette herkesin zeka kabiliyeti esit degil, ama anlamaman saldirmayi gerektirmez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 106
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen iyi okumamissin yine. Ben önce olagan idi, anormal algilaninca reddedildi yazmadim. Bu konuda bilimsel denetleme yapilmamisti, ve buna gerek görulmuyordu yazdim. Ama sen bulandirici gözlugunle her yazilani çarpik anlamaktasin. Tipki yukarda benim rusdden önce cinselligi onaylamakla iftira etmendeki gibi. Okurken önce iyi anlamaya gayret et, sonra cevap yaz.

git yazdığını kendin bir daha oku - tekrar tekrar oku - anlayana kadar oku...

yazdığından bu çıkıyor....daha önce normal idi...bilim ilerleyince - toplum gelişince mantıksızlaştı ne demek _? REDDEDİLMEYE başlandı günümüze demektir bu....

tıpkı dünyanın düz olduğunu söleyen kuranın - bu gün o ayetinin reddedilip - aslında öle demiyor orda...bakın şöle - böle diyor demekle eşdeğerdir bu olayda...

bu sizlerin ikiyüzlüğünü - sahtekarlığını - ayetleri - hadisleri işinize geldiği gibi yorumnlamanıza güzel bir örnek oluyor.

.

.

Bunu yukarda izah ettim. Alti yasindaki bir kizi istemek o dönemde olagan, dokuz yasindaki bir kizla evlenmek normlarina göre olagan idi. Aise'den nakledilen bu rivayet bu nedenle öylece kabul edilip, sorgulanma ihtiyaci yoktu.

Adetlerin degismesi, ve sartlarin degismesi ile bu hadis rahatiz edici olmustur ancak.

Tarih tenkit metodolojisinin ilerlemesi ve bilenmesiyle, tarihin denetlenerek bilimsellesme sureciyle islam da geçen asrin sonlarinda islama da uygulanmaya baslanmistir. Iste bu çerçevede, Aise'nin bu rivayeti de dolayli verilerle kesistirilerek, bunun bir hata olmasi anlasilmistir... Eski hadis elestirme mekanizmalarinda israrla kalan islam bilginlerinin çogu bu yanlislanabilinir denetlemeyi kabul etmekte zorlanmaktalar. Ama bir çok alim de bunu desteklemeye baslamistir. Hepsi bu.

siz böle bilimi takip ederseniz yakın gelecekte İSLAM MİSLAM kalmayacak...

bilim her yeni bişey ortaya koyduğunda alel acele islami inanışları gözden geçiriyor - uymayanları reddediyorsunuz....bu durum nereye kadar sürecek ? elbette reddedilecek bişi kalmayana yani DOGMALAR ortadan kalkana kadar devam edecek...

dün yaşenin 6 yaşında olması OLAĞANDI - ama bugün ANORMAL olduğundan islam REDDEDİYOR....

DÜN islam DÜNYA düzdür diyordu (gerçi halen öle diyor ve arapların çoğu kabul ediyorlar) ama TR deki tatlısumüslamanı sizler REDDEDİYORSUNUZ artık

yarın ise orucun ZARARLARI kesin olarak ortaya konursa . - onu da REDDEDERSİNİZ - oruç yoktur aslında İSLAMDA - bilimin ışığında İSLAM ilerlemiştir der çıkarsınız...

sizde ne İKİYÜZLÜLÜK biter

ne de RİYAKARLIK - yalan dolan SAHTEKARLIK bitmez.

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Istersen pembeyle kabartma yap, içerik belli. Evet o çagda bu uygulanabilmekteydi, ve olagan idi. Ve sorgulama geregi duyulmamaktaydi. Ancak sonuç belli, rahatsiz edici olupda tarih tenkit metodu gelisince, Muhammed'in Aise ile en az oniki yasindayken gerdek olabilecegi saptandi. Ve bu, o dönemde 9 yasindaki kizlarla evlenmenin olagan olmasinda degisiklik getirmedi.

Sitelerde Paylaş

Istersen pembeyle kabartma yap, içerik belli. Evet o çagda bu uygulanabilmekteydi, ve olagan idi. Ve sorgulama geregi duyulmamaktaydi. Ancak sonuç belli, rahatsiz edici olupda tarih tenkit metodu gelisince, Muhammed'in Aise ile en az oniki yasindayken gerdek olabilecegi saptandi. Ve bu, o dönemde 9 yasindaki kizlarla evlenmenin olagan olmasinda degisiklik getirmedi.

yoo hiç de ispatı yok bunun....ama 9 unda gerdeğe girdiği ile ilgili bi sürü hadis var....

ve daha düna kadar kimse de yadırgamıyordu - normal karşılıyordu...kaldı ki kuranda evlilik yaşı olmaması ve TALAK suresindeki henüz adet görmeye başlamamış olanlardan boşanmayı nlatan ayet de buna delil olunca...gayet de güzel OTURUYOR yerine muhammedin ayşe ile 9 yaşında iken gerdeğe girdiği

yoksa ayette neden öle yazsın ? henüz adet görmeye başlamamış olan çocuktan boşanırken 3 ay beklemek nedendir ? demekki yatmışsın o 9 yaşındaki çocukla ki...hamile olma ihtimali var...ondan bekliosun 3 ay.

OTURDUN mu şimdi ŞAPA ?

Sitelerde Paylaş

Seni buna inanmak mutlu ediyorsa ve inancinda daha rahat ediyorsan sen de Aise hadisine inan. Buna kimsenin yapacagi itiraz yok. Ben kronolojik imkansizliklardan söz ediyorum... Ve yukarda bir gun merak edip okumak istersen Maqsood'un eserinin referanslarini verdim. Görulen o ki bu konu senin için çok önemli.

Sitelerde Paylaş

Seni buna inanmak mutlu ediyorsa ve inancinda daha rahat ediyorsan sen de Aise hadisine inan. Buna kimsenin yapacagi itiraz yok. Ben kronolojik imkansizliklardan söz ediyorum... Ve yukarda bir gun merak edip okumak istersen Maqsood'un eserinin referanslarini verdim. Görulen o ki bu konu senin için çok önemli.

kuranı inkar eden bir TATLISU müslümanı daha....

TALAK suresini okudunmu sen diye başlayalım madem sohbete ?

Sitelerde Paylaş

Sözunu ettigin ayetteki "lem yehidne", adet görmeyenler demektir. Bu mutlak anlamda adeti olmayan, veya gecikmis olan ama bedenen "imraah" (kadin) sayilabilecek olan bayanlardan söz ediyor. Imraa arapçada, çocuklar için kullanilmaz.

Sitelerde Paylaş

Sözunu ettigin ayetteki "lem yehidne", adet görmeyenler demektir. Bu mutlak anlamda adeti olmayan, veya gecikmis olan ama bedenen "imraah" (kadin) sayilabilecek olan bayanlardan söz ediyor. Imraa arapçada, çocuklar için kullanilmaz.

3 kere adet görmeyenlerden neden bahsetsin ki ayet madem öle ?

işin aslı şu da ondan:

1. si dediğimiz şey işte....çocuklar

2. si adetten kesilmişler

3. sü ise hamile olup da adet görmeyenler......

Sitelerde Paylaş

3 kere adet görmeyenlerden neden bahsetsin ki ayet madem öle ?

işin aslı şu da ondan:

1. si dediğimiz şey işte....çocuklar *

2. si adetten kesilmişler

3. sü ise hamile olup da adet görmeyenler......

(Talak : 4) : "Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir."

Buradaki tereddüt, cinsel iliski olup da hamile kalma tereddütüdür. Yani o "kadinlar" normalde adet görecek yasdalar ama henüz adet görmemisler. Ancak, olur da adeti baslayacakti ama derhal hamile olur diye, 3 ay beklemeleri öneriliyor, bu bekleyis hamile olabilecekleri anlaminda zaten.

* Adeti bazen çok ileri yaslara kadar gecikebilen, ancak hamile kalmasi mümkün olan bayanlar. "Nisa" çocuk için arapça kullanilmaz...

Kızım hâlâ adet görmüyor

16 yaşında bir kızım var hâlâ adet görmedi. Gelişiminde gözle görülür bir sorun yok ancak bu durum beni çok endişelendiriyor. Ne yapmalıyım? Nereye başvurmalıyım?

CEVAP: Ülkemizde genç kızlar 12 yaş civarında adet görmeye başlıyorlar. Daha güney ülkelerde bu yaş daha aşağılara (8-10 yaşı civarına) inerken kuzey ülkelerinde ilk adet yaşı 16-17’lere kadar çıkabiliyor. Kızınızın diğer gelişme belirtileri (tüylenme, memelerin büyümesi) normal olduğuna göre merak edecek çok fazla bir şey yok sanırım. Daha önceki yazılarımdan birinde ergenlik çağında kız çocukların bir kere muayene edilmesindeki yararlardan söz etmiştim. Her şeyi normal olduğu halde dış genital organlardaki basit yapısal bozukluklar nedeni ile adet görülmeyebilir. Bunun gibi az görülen ihtimalleri ortadan kaldırmak için yine çare kızınızın bir kadın-doğum uzmanına götürülmesidir.

http://www.posta.com...?ArticleID=2161

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(Talak : 4) : "Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir."

Buradaki tereddüt, cinsel iliski olup da hamile kalma tereddütüdür. Yani o "kadinlar" normalde adet görecek yasdalar ama henüz adet görmemisler. Ancak, olur da adeti baslayacakti ama derhal hamile olur diye, 3 ay beklemeleri öneriliyor, bu bekleyis hamile olabilecekleri anlaminda zaten.

* Adeti bazen çok ileri yaslara kadar gecikebilen, ancak hamile kalmasi mümkün olan bayanlar. "Nisa" çocuk için arapça kullanilmaz...

2 tane kırmızı 1 tane de siyahla koyulaştırdığım yerlere bak

1 Adetten kesilmiş olanlar - yani yaşlı kadınlar

2 henüz adet görmeye başlamamış olanlar - yani ÇOCUKLAR

3 hamile olanlar...

daha açık nasıl izah etsin ayet bilemiyorum ?

senin kızın istisna olabilir......ayrıca 16 yaşında da olsa o da hala bir ÇOCUK 54 yaşında bir adama gelin verecek halin yok herhalde ?

siz yavaş yavaş rakamı da yükseltiyorsunuz zaten....yakında UTANMADAN ayşe muhammedle evlendiğinde 30 yaşındaydı diyeceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Adetten kesilmis olanlar menopozla alakali, adet gecikmesiyle degil. Her neyse, bana müsaade. Iyi aksamlar.

e biz ne dedik ?

yaşlı kadınlar dedik zaten ?

diğerleri de 1- çocuklar 2- hamileler

neresini REDDEDİYORSUN halen anlamak GÜÇ....

ya mahsuz yapıyorsun....yahut da gerçekten kafan almıyor KÖRSÜN.....

Sitelerde Paylaş

Bence yüzde %99 ihtimal 9 yaşında ilişki oldu. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Adeti olmayanlarla evlenebilirsiniz diyor Kur'an. Bu kadar basit arkadaşım.

İslamda recm de var, cariyelerle cinsellik de, buluga ermeden EVLİLİK(cinsellik değil) de.

Sitelerde Paylaş

Neye göre bu %99 çikariyorsun o halde ? kuran "henuz adet görmemis KADINLARDAN" söz ediyor...

Grace.jpg

Sen bu resimdekine "kadin" der hamile kalabilmesinden tereddut edermisin ? Bu mumkun mu ? Görulmus mu ? Hiç bir millet bedenen gelismemis kizla iliskiye izin vermemistir tarihde.

Sitelerde Paylaş

Neye göre bu %99 çikariyorsun o halde ? kuran "henuz adet görmemis KADINLARDAN" söz ediyor...

Grace.jpg

Sen bu resimdekine "kadin" der hamile kalabilmesinden tereddut edermisin ? Bu mumkun mu ? Görulmus mu ? Hiç bir millet bedenen gelismemis kizla iliskiye izin vermemistir tarihde.

allah demekki 9 yaşındaki çocukları KADIN görüyormuş...

yoksa neden ayette hiç adet görmeye başlamamışlardan boşanmayı anlatsın ki be ARAP BACI ???

Sitelerde Paylaş

Araplar ne milletmiş ama.Küçücük çocuk nişanlanmış ayrılmış.Daha oyun oynarken çağırılıp hayırlı olsun denmiş.Bu nasıl çocukluktur da bu nedir yani... Yazık eskiden çocuklar hakkında ve onların gelişimi hakkında ne kadar da az şey biliniyormuş.Tabi sosyal yapı da sıfır olduğu için yazık ya.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...