Jump to content

AİŞE

Recommended Posts

Adetten kesilmis olanlar menopozla alakali, adet gecikmesiyle degil. Her neyse, bana müsaade. Iyi aksamlar.

Bu kadar saçmalamayı nasıl başardığını ancak psikiyatristler çözebilir. Biz çözemeyiz. Daha doğrusu çözdük de uzman olmadan teşhis koymak olmaz. İlgili ayette adet görmemenin iki ucundan bahsettiği son derece açık. Biri yaşı geçmek, biri yaşı daha gelmemek. Bu kadar kesin ve net bir konuyu görmemekte ısrar etmek ancak klinik bir olay olabilir. Başka açıklaması yok...

Hayır yani, "adet görmeden nikahlamayın" dese yine bir derece hadi diyelim ama, onu da demiyor. Bu nasıl bir kitap, bunu hangi cahil cühela bencil ve yağmacılar yazmış böyle diye bir durup düşünmeyen insana... Ne insanı yahu...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 106
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

allah demekki 9 yaşındaki çocukları KADIN görüyormuş...

yoksa neden ayette hiç adet görmeye başlamamışlardan boşanmayı anlatsın ki be ARAP BACI ???

Evet değişik fıkıh örnekleri de var tabi... Şimdi kadın adet görmediği için acaba iddet beklemesi gerkmidir.? Yazık gerçekten çok yazık

Sitelerde Paylaş

Evet değişik fıkıh örnekleri de var tabi... Şimdi kadın adet görmediği için acaba iddet beklemesi gerkmidir.? Yazık gerçekten çok yazık

adet görmeye hiç başlamamış ise....ve o sırada sen bu çocuğu becermiş isen tabiki bekleyeceksin....ya hamile bıraktıysan çocuğu ?

hadi hepsini geçtik...çocukla evlenmişsin ki BOŞANIYORSUN.....

evlenmek mantıklı geldi de.....becermesi mi mantıksız geldi sana ?

Sitelerde Paylaş

Bu kadar saçmalamayı nasıl başardığını ancak psikiyatristler çözebilir. Biz çözemeyiz. Daha doğrusu çözdük de uzman olmadan teşhis koymak olmaz. İlgili ayette adet görmemenin iki ucundan bahsettiği son derece açık. Biri yaşı geçmek, biri yaşı daha gelmemek. Bu kadar kesin ve net bir konuyu görmemekte ısrar etmek ancak klinik bir olay olabilir. Başka açıklaması yok...

Hayır yani, "adet görmeden nikahlamayın" dese yine bir derece hadi diyelim ama, onu da demiyor. Bu nasıl bir kitap, bunu hangi cahil cühela bencil ve yağmacılar yazmış böyle diye bir durup düşünmeyen insana... Ne insanı yahu...

Pek iyi, hiç adet görmeyen kadinlar o zaman hangi uçtalar örnegin 23 yasinda ? Bir kiza ne zaman KADIN denir ? Adet görmek zorunlu olsa, yetiskin olup henuz adet görmeyen genç KADINLAR evlenmeyeceklerdi ? tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hiç adet görmeyen kadinlar o zaman hangi uçtalar

İstisnalar kaideyi bozmaz. Makul bir yaşa geldiği halde adet olmazsa istisnadır. Normalde adet görmesi gerektiği ama bir nrmal dışı durum olduğu anlaşılır. Sen "bunu herkesin görmesi gerekir" derken görme özürü olanlar istisna diyor musun? Demiyorsun. O zaten belli, ayrıca belirtmeye gerek olmaz.

Sitelerde Paylaş

Orta çag'da evlenmek için iki criterium vardi. Birisi bedenen gelismis olmak "erkek tasiyabilme kapasitesi" digeri "adet görmek". Kuran burada iki noktaya deginiyor : "nisa" demekle, "sabi" sinifdan bedenen geliserek çikmis olmalarini vurgulayarak, ve "adet" ile ilgili vurgulama yaparak. Adet'i zorunlu kilmamakla, bedenen yetismis olup adeti gecikme durumuna deginmekte... O çagda cismen yoksulluktan kuçuk olan kimselerin 9 yasindaki bir gelismis ve adeti olan kiz ile evlenmesi kabul edilip uygulanabilinmekteydi. Nitekim, sicak ulkelerde adet o civarlarda görulup, ergenlik baslayabilmektedir. Ancak, bedenen "kadin" denecek sekilde biçimlenmeye baslamayan çocuklarla evlenmek tarihde hiç bir medeniyette görulmemistir.

Sitelerde Paylaş

Ben 9 yasinda bir kiz ile o çagda evlenilmiyordu demiyorum... Hatta daha yukarida Angolada ve Latin Amerikada hala bunun uygulanabilindigini vurguladim.

Ben burada bu ayetin, normal durumda adet görecek yasa gelmemis olan ve bedenen kadinlasmaya baslamamis olan kizlarla evlenmenin Kuran'da serbest kilinmadigini anlatmaya çalisiyorum.

Ve bu 9 yasinda o dönemde kizlar evlenebiliyorlari, dolayisiyla Muhammed Aise ile 9 yasinda iken evlendigi rivayeti dogru iddiasinin eksik ve çarpik oldugunu anlatiyorum. Bu mumkun, ama yanlislanabilinir dolayli verilerle imkansiz olarak hesabedilmekte. Aise 60 larindayken, köyluk yerlerde ve dogum kaydi, hatta sabit referans takvimi dahi olmayan bir ortamda 3 veya daha fazla sene yanilmasi da zaten anlasilabilinir bir durum. Islamdan önce dogmus, demek en az 12 yasinda olmaliydi.

Sitelerde Paylaş

Birakin Aise'nin gerçek yasini, Muhammed'in gerçek yasi dahi tahmini... Ancak, evlenme yasi ile ilgili olunca, Aise'nin durumunda 2-3 yas yanilma payi daha tartisilir olabilmekte. Ancak, dolayli veriler tarihçi için daha guvenilirdir, nitekim kasitli yönlendirme olamaz.

Sitelerde Paylaş

Bu sadece bir sahsi yorumun farkindamisin ? Mantik hatalari yogunlugu sikici. Hangi birini vurgulayalim sonunda ? Burada konu Aise'nin yasi.

07+mucawana-el-07.jpg

Onun en az 12 yasindayken Muhammed'le evlendigini anlattim. Ancak, sicak ulkelerde insanlar daha çabuk ve hizli gelismekteler. Ustteki fotografdaki Angolali kiz 9 yasinda örnegin, ancak, Turkiyedeki 12-14 yasindaki kizlar gibi bedenen...

Araplar ve islam, bedenen çocuk olan bir kiza degmezler. Ancak gelisince bunda bir terslik görmezlerdi.

Turkiyede yakin zamana kadar 12-13 yaslarinda kizlarla evlenmek olagan karsilanmaktaydi ayni mantikla : kadinlasmislardi.

CEREN TÜRKÜSÜ Şu cerenin sulağına varmalı Şu cerenin sulakları sekili El bağlayıp divanına durmalı Sekisinde gül ireyhan ekili Şu güzeli sevdiğine vermeli Mor belikler birbirine sokulu Ceren çıkmış eşikliğin taşına Şu cerenin sulakları kayalı Güneş değmiş kemerinin kaşına Kayasında selvi söğüt dayalı Yeni değmiş on üç on dört yaşına Şeker yemiş dudaklı boyalı İnem gidem şu dağlardan aşağı İki bacı çift bağlamış kuşağı Bize derler Andırın’ın uşağı

Sitelerde Paylaş

Ayrica, cariyelerle cinsel iliskiye gunumuzde sasilabilinmekte elbette. Ancak, unutmamali ki orta çag'da kadinlar gunumuzdeki medeni statude degillerdi. Eski Roma'da, Asya'da, Afrika'da, ..., kiz kaçirma adeti sik rastlanan bir seydi. Kizi kaçiran onunla iliskide bulunup, hamile birakarak de facto esi oluyordu. Tevratta kiz kaçirip tecavuz edenin sadece onunla evlenme ve bosama yasagi bu eski uygulamalari hatirlatmaktadir. Ömer de zina eden gençleri evlenmeye zorlamistir. Eski turk'lerde de kiz kaçirma sikca rastlanan bir uygulamaydi.

Cariyelerle cinsel iliski de bu çerçevede degerlendirilmelidir. Hatta Muhammed onlara vurmaktan menederek bunu bir nebze insanlastirmistir. Ve cariyelerin erkeklerle birlesmeye zorlamalarini yasaklamistir. Dunyanin her yerinde o zamanlar köle istenirse öldurulebilinmekteydi. Ve Muhammed durumlarini bir hayli iyilestirmisti.

Sitelerde Paylaş

Bu sadece bir sahsi yorumun farkindamisin ? Mantik hatalari yogunlugu sikici. Hangi birini vurgulayalim sonunda ? Burada konu Aise'nin yasi.

Onun en az 12 yasindayken Muhammed'le evlendigini anlattim. Ancak, sicak ulkelerde insanlar daha çabuk ve hizli gelismekteler. Ustteki fotografdaki Angolali kiz 9 yasinda örnegin, ancak, Turkiyedeki 12-14 yasindaki kizlar gibi bedenen...

Araplar ve islam, bedenen çocuk olan bir kiza degmezler. Ancak gelisince bunda bir terslik görmezlerdi.

Turkiyede yakin zamana kadar 12-13 yaslarinda kizlarla evlenmek olagan karsilanmaktaydi ayni mantikla : kadinlasmislardi.

peki günümüzde neden sıcak yerlerdeki kızlar erken olgunlaşmıyorlar ?

ayrıyeten : 9 yaşındaki kız dünyanın neresine gidersen git 9 yaşındadır.....

tr de 9 yaşında ama suriyede 10 - ırakta 12 - arabistanda ise 16 yaşında olmamaktadır bu çocuk....

yaş büyütmekten VAZGEÇ.....bu yaş meselesi hem kuran - hem de .hadisler ile sabittir....

hadisler ise BUHARİ hadisleridir..SAHİHDİR.....buhari hadislerini çöpe atmak demek - ibadetleri çöpe atmak demektir...

ne yaparsan yap - ne yöne çalkalarsan çalkala...

bu durumu KURTARAMIYORSUN......

tüm islam ülkeleri bunu kabul ediyorken...tr de sizlerin canhıraş savunma - yaş büyütme - vs.vs.vs denemeleriniz BOŞA KÜREK çekmektir......

sizler ÇAKMA müslümanlarsınız....ya bunu kabul edeceksiniz.....yahut da 9 yaş meselesini SS kuralı ile kabul edeceksiniz...BAŞKA YOLUNUZ YOK!!!!!!!!!!!!!

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben Ateistim, ve bir sey kurtarmak gibi bir derdim yok. Sen yazilanlari hiç mi hiç dusunmeden veya anlamadan bosuna vakit kaybediyor, ve kaybettiriyorsun. Sen de öyle inan, eger bu seni daha mutlu ediyorsa. Ama insanlara saldirma lutfen.

Sitelerde Paylaş

Ben Ateistim, ve bir sey kurtarmak gibi bir derdim yok. Sen yazilanlari hiç mi hiç dusunmeden veya anlamadan bosuna vakit kaybediyor, ve kaybettiriyorsun. Sen de öyle inan, eger bu seni daha mutlu ediyorsa. Ama insanlara saldirma lutfen.

ateiste bak hele.....yaş meselesini kurtarmaya çabalıyor....9 yaşındaki ayşe oldu sana 12.....neymiş ? sıcak yerlermiş...YERSEENNN

sıcaklığın etkisi olur belki ...o da olsa olsa kuzey kutbu ile ekvator arasında 6 ay lık bir fark yaratır en fazla....hadi olsun 1 yıllık fark yaratsın....

9 olur sana 10

6 olur sana 7

eee ne farketti arap bacı ?......

angolalı kız 9 yaşındaymış....hemen eversinler......bu arada bi KAYNAK verseydin ??? baksaydık bi 9 mu hakkaten ?

ateistin tırnağı bile olmaz senden.

Sitelerde Paylaş

ateiste bak hele.....yaş meselesini kurtarmaya çabalıyor....9 yaşındaki ayşe oldu sana 12.....neymiş ? sıcak yerlermiş...YERSEENNN

sıcaklığın etkisi olur belki ...o da olsa olsa kuzey kutbu ile ekvator arasında 6 ay lık bir fark yaratır en fazla....hadi olsun 1 yıllık fark yaratsın....

9 olur sana 10

6 olur sana 7

eee ne farketti arap bacı ?......

angolalı kız 9 yaşındaymış....hemen eversinler......bu arada bi KAYNAK verseydin ??? baksaydık bi 9 mu hakkaten ?

ateistin tırnağı bile olmaz senden.

Sayın zavallı,

anlaşılan matematiğiniz biraz zayıf.

Doğrusu 9 = 12 = 18 olmalıydı.

Sitelerde Paylaş

Sayın zavallı,

anlaşılan matematiğiniz biraz zayıf.

Doğrusu 9 = 12 = 18 olmalıydı.

?? ne alaka birader ?? iyimisin sen ? en fazla 1 yıl farketse dedik....

9+1 = 10

6+1= 7 eder...

matematik mi ? zayıf mı ? benim mi?

sen nerden çıkardın 9 - 12 - 18 ????

ironi mi yaptın yahut ? ben mi kel alaka kaldım ???

Sitelerde Paylaş

?? ne alaka birader ?? iyimisin sen ? en fazla 1 yıl farketse dedik....

9+1 = 10

6+1= 7 eder...

matematik mi ? zayıf mı ? benim mi?

sen nerden çıkardın 9 - 12 - 18 ????

ironi mi yaptın yahut ? ben mi kel alaka kaldım ???

Sayın zavallı, beni yanlış anladınız.

Bu çıkarım bana ve size değil, sayın Levia´ya aittir. :)

tarihinde pil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bölgeye, iklime, besinlere göre insanlar farklı hızlarda gelişebiliyorlar. Levia'nın örneğine benzer bir tane de ben eklemek isterim.

Resimde gördüğünüz, asya steplerinde doğal besinlerle beslenerek, temiz havada, doğa ile mücadele ederek büyümekte olan kız 8 yaşındadır:

1.jpg

Levia ve benzerleri, sırf muhammed'in ardını toparlamak uğruna hem müslülerin annelerinden olan ayşeyi gerizekalı veya bunak yerine koyar, hem başka zaman kanıt olarak sundukları ravilerin laflarını yalanlar, hem de göz göre göre yalanlar söylerler.

Urve ve başkalarından almış olarak Hz. Aişe`nin şu rivayetini nakleder: Hz. Aişe (ra) buyurmuştur ki: "Resulullah (sav) bir sefere çıkacağı zaman kadınları arasında kur`a çeker, kur`a kime çıkarsa onu beraberinde sefere götürürdü. Bir sefer sırasında da benim okum çıktı ve yolculuğuna ben refakat ettim. Bu sefer, örtünme emri geldikten sonra idi. Ben yol sırasında deve sırtında giden bir mahmil içinde taşınıyordum. Konak yerlerinde de onun içinde iken iniyordum. ... Askerler mahmilimi kaldırırken hafifliğine şaşırmayıp yüklemişler. Ben zaten küçük yaşta bir kadındım: ... Resulullah (sav) bu tavsiye üzerine cariyemiz Berire`yi çağırdı ve: "Ey Berire, söyle! Aişe`de sana şüphe verici bir husus gördün mü?" diye sordu. Berire: "Hayır! Seni hak üzerine peygamber olarak gönderen Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun, ben onda fena bulduğum bir şey görmedim. Ayıplanabilecek tek gördüğüm şey şudur: "Yaşı genç olduğu için, ailesi için yoğurduğu hamurun üzerine uyur, bu sırada gelen keçi, hamurdan yerdi." ... Annem de: "Vallahi Resulullah (sav)`a ne söyleyeceğimi ben de bilemiyorum" dedi. Hz. Aişe devamla der ki: "Ben yaşı henüz küçük bir kadındım. Kur`an`dan da fazla okumuyordum. http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/74.html

Ve bunlar gibi daha nicesi... Müslülerin bu kepazeliklerini ifşa için harcanan emeğe yazık.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...