Jump to content

Müslümanlari elestirenlere bir öneri...

Recommended Posts

Selam,

Su ana kadar kendine müslüman diyenlerin iki ana degisik din mensublari olduklarini görmemis olamazsiniz. Yinede daima her iki gurubu ayni cuvala atiyorsunuz elestirilerinizde.

Kendine müslüman adlandiran iki gurubun farki da bilmeyenler icin bir daha aciklayayim.

1. kendine müslüman der + baska bir isim daha söyler (süni (hanefi (nurcu, süleymanci, vs. vs.), safi, hambeli vs. vs), sii, alevi, vs vs) Bunlarin temen özelligi, Kuranin yaninda din diye baska kaynaklara da basvurmalari...

2. kendine müslüman der ve bununla yetinir, din kaynagi olarak da sadece Kurani ele alir....

Benim istegim/önerim, elestiri yöneltignizde bu guruptan hangisine yöneltignizi vurgulayin...

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Selam,

Su ana kadar kendine müslüman diyenlerin iki ana degisik din mensublari olduklarini görmemis olamazsiniz. Yinede daima her iki gurubu ayni cuvala atiyorsunuz elestirilerinizde.

Kendine müslüman adlandiran iki gurubun farki da bilmeyenler icin bir daha aciklayayim.

1. kendine müslüman der + baska bir isim daha söyler (süni (hanefi (nurcu, süleymanci, vs. vs.), safi, hambeli vs. vs), sii, alevi, vs vs) Bunlarin temen özelligi, Kuranin yaninda din diye baska kaynaklara da basvurmalari...

2. kendine müslüman der ve bununla yetinir, din kaynagi olarak da sadece Kurani ele alir....

Benim istegim/önerim, elestiri yöneltignizde bu guruptan hangisine yöneltignizi vurgulayin...

Baris ve Güven

farketmez..bahsettiğin akımlar da zaten kuranın farklı yorumlanmasıyla oluşmuştur.

dolayısıyla sen de ister istemez tek başına bir mezheb oluyorsun..

Sitelerde Paylaş
farketmez..bahsettiğin akımlar da zaten kuranın farklı yorumlanmasıyla oluşmuştur.

dolayısıyla sen de ister istemez tek başına bir mezheb oluyorsun..

Benim yoruma baskalarinin da uymasini istersem, mesep olusturmak istemis olurum. Yani yorumumu kuranin yaninda ikinci bir kaynak olarak yerlestirirsem..

Ama 2. guruptakinlerden hic kimseyi bulamassinki, "benim yorumuma uy" diyeni!

Meseplerin olusumu da yoruma degil, kaynaga bagli.

Yani, akimlarin olusumu kurani farkli yorumlamaktan degil, o akimlarin Kurani kendi kaynaklarina adapte etmeklerinden ortaya cikmistir...

Herkes kendi kapasitesine göre yorum yapar ve bu yorumundan sorgulanir, baskasinin din yorumu müslümani (2. gurup) hic bir zaman baglamaz....

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ONLAR ELESTIRILERIN DE BUNU DUSUNMUYLARKI MUSLUMANSA TAMAM.VURUN KELLESINI:)):):)):

KURANDA IMANIN SARTLARI ACKCA BELIRTILMISTIR.AMENTU ESASLARI.BEN BUNLARIN ICINDE BI TARIKAT SEYH AKIM CEMMAT VB VVB VBV VB DIYE BI SART BILMIYORUM. YANI ALLAHA VE ONUN SOZUNE INANIRIM.

TABI BUNU YAPARKEN DE BU ARKADASLAR GIBI YAPMAMAK LAZIM.BRDAKI ATEIST KARDESLER NASIL ISINE GELEN AYETLERI ALIYOSA.O SURENIN ININ S SEBEBI ONCESINDEKKI VE SONRASINDAKI AYETLER ANLAMINDA ALGILAMAK YERINE ISINE GELEN KISMI CEKIP ALINMASI DOGRU OLMAZ.KURANI DAHA IYI ANLAMAYA YARDIMCI OLACAK KAYNAKLARA BASVURULUP EN AZINDAN KARSILASTIRMA YAPILMASI UYGUNNDUR KANAATIMCE.

SIMDI BUNLAR DERLER O ZAKERIYA BEYAZ VAR):)) ONU DA DINLEYIN:):)):

Sitelerde Paylaş

yalnız kuran diyenlere sempati duyuyorum. ;)

en azından hadisleri kabul edemeyecek kadar vicdan sahibiler.

hadisler ve diğer kaynaklar olmayınca da

kendi akıl ve vicdanlarına göre kuranı yorumluyor,

insanlığın ulaştığı evrensel değerlerle çatıştığında

bi dayanak bulup kuranın hükümlerini yumuşatıyorlar. ;)

cemat ve tarikatlarsa beni müslümanken dahi

fazlasıyla rahatsız eden oluşumlardı.

her cemaat kendi üstünlüğüne ispata çalışıp

kendi yorumunu insanlara yaymaya çelışırken,

islamı tebliğ unutuyor.

araçlar amaç oluyor gibi birşey... ;)

Sitelerde Paylaş

Ben de Muslumanlari iki gruba ayiriyorum;

1- Kuran ve Hadisler konusunda yeterli bilgiye sahip olduklari halde, hala Musluman kalabilmeyi basaranlar.

2- Kuran´dan ve Hadislerden yani gercek Islamiyet´ten haberi olmadigi halde, kendilerine Musluman diyerek ortada gezenler.

Ikinci gruptakileri anlayabiliyorum, ancak birinci gruptakileri anlamasi gercekten zor.....

Sitelerde Paylaş

islamı tebliğ unutuyor.

yumusatıyola sıze goresı.acabe neden yumusattıgımızı sanıyosunuz.belkı de bız yumusatmıyroz da acıklama yapılınca mı yumusuyo gelıyo sıze.sız cımbızlama yoontemıyle genelde ayetlerı kullandıgınz ıcın ayetler oncesı sonrası ve ayrıntılarıyla ele alındıgında yumusuyo gıbı olabılır.

ayrıca da sayın ılerıcı arkadas bır avuc kalınca zararı dokunmazmıs.bence sen ısalama zarar vermek ıstıyosan bu tarıkatlara destek ver sayılarını artır.muslumanları oncak o sekılde ararsız hale getırısın.her dedıgınıze ınanırlarda zaten bı cakma seyh koyarsın baslarına olmadı sen seyhlık edersın.ne desen ıanırlar.okuyup arastırmazlar korkma...yada okusalar da senın gıbı anlamazlar. 1 avuc degıl BIR ELIN PARMAKLARI KADAR DA KALSAK SENIN ZARAR VERMEKTEN KASTIN NE BILMIYORUM AMA CAMIDEN DUYULAN EZAN SESI DE SENIN KULAKLARINA ZARAR VERDIGI ICIN BUNU GERICILIK DERSIN.DEDIGIM GIBI 3 5 KISI DE KALSAK BIZDEN KURTULUSUNUZ YOK.BELKI CEHENNEMDE DE KOMSU OLURUZ :)):))):):

NEDEN SENI GIBI ANLAMAZLAR DEDIM ACIKLIYIMDA SIMDI ONU DA ANLAMAZSIN:)USTUN ZEKANI ISPAT CALSIMALARINA BASLARSIN.NEDEN ANLAMA ZORLUGU CEKIYOSUN CUNKU SEN DAHA KENDIN YOBAZLIKTAN KURTULAMISSIN.YAW YOK MU KARDESIM KOCA SITEDE ADAM GIBI ATEIST.LAFININ ARKASINDA DURAN MERT ESITLIKSE HERKESE ESITLIK DIYEN IRKCILIK YAPMAYAN MILLIYETCILIK YAPMAYAN.ATEIST OLDUGUNU SOYLEYIP KENDIYLE CELISEN INSANLARDAN SIKILDIM YAW.KIDIN KOMUNISTLERE SIZZE OGRETSINLER.HUMANIZM NEDIR ESITLIK NEDIR INANCA SAYGI NEDIR..SIZDEN OLSA OLSA CHP NIN CAKMA ATEISTLERI OLURSUNUZ.ESITLIGI SAVUNUR ARDINDAN MILLIYETCI KIMLIGINIZE BURUNUP KURTLERI KUCUK GORUR ARAPLARI YOBAZ INANANLARI ONALRIN TAKLITCISI SANAR. MILLIYETCILIK KUSARSINIZ::):))

DINDEN DONSEM BILE ALLAH BU CHP NIN CAKMA SOLCULARINDAN CAKMA ATEISTLERINDEN ETMESIN BENI INSALLAH.GUNAHA GICEM MADEM BI ISE

KOMUNIZMI SECEYIM DE BI FAYDAM OLSUN.EN AZINAN CAKMA SOLCU CHP LI LER GIBI ZARARI OLMASINDAN IYIDIR:

Sitelerde Paylaş
İyi. Bu grupları afaroz ederseniz geriye zaten bir avuç "gerçek" müslüman kalıyor dünyada. Onların da kimseye zararı dokunmaz, gericilik yapmaya güçleri yetmez.

caktirmadan 2. ci guruba da gerici dedin ve yine ayni cuvala atin ... ;)

72 firka 1 cenet olayi aklima geldi.... :lol:

Ikinci gruptakileri anlayabiliyorum, ancak birinci gruptakileri anlamasi gercekten zor.....

Demekki yeterince arastirmamissin, biraz daha arastir belki anlayabilirsin...

Ben de bir ara kisa olsa bile ateistim....

Cok sükür devam arastirmisim ve Allah beni dogru yola iletmi.. Tabiki yerimde sayarak dogru yolda kalacak degilim, yol ya daima ilerlemek gerekir...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Ben de Muslumanlari iki gruba ayiriyorum;

1- Kuran ve Hadisler konusunda yeterli bilgiye sahip olduklari halde, hala Musluman kalabilmeyi basaranlar.

2- Kuran´dan ve Hadislerden yani gercek Islamiyet´ten haberi olmadigi halde, kendilerine Musluman diyerek ortada gezenler.

ANLASAN SASARDIM ZATEN.ANLALAM NORMAL OLANI.YUKARDAKI YAZIM SENIN CAKMA ATEISTLEREYDII BENCE SEN BIZI ANLAMAYA CAKLISMAYI BIRAK DA KENDINLE CELISMEYI BIRAKIP.BI KAC KOMIST ARKADAS BUL.SANA ANLATSINLAR HAKKIYLA NASIL ATEIST OLUNUR.BOYLECE CAKM ATEISTLIKTEN KUTLURSUN:)):):

YANI SENDE ATEISTLERIN KENDI AYRIGIN GRUP GIBI 2. KISMINA DAHILSIN:)))))))SOLCU GECINIR MILLETCILIK KUSARSINIZ ATEISTNDE FASISTI SIZIN GIBI OLUYO....

Sitelerde Paylaş

islamı tebliğ unutuyor.

Bu anlattığın Kuran'ın kendi özelliği, bulunduğu çağa göre gerekirse hırsızın elini kestirir, gerekirse pişmanlığından dolayı tövbe ettirir, yeri geldiğinde sevgi geçerlidir, yeri geldiğinde nefret, kişiden kişiye değişebilir, ama Kuran'ı tarafsız şekilde okursan onda çelişkili gördüğün ayetlerin aslında her insan için kişiliğine göre seçtiği ayetlere uymasından ibarettir, bu kişi ister ateist olsun ister inançlı, hepsi Kuran'da vardır... Kuran' her kişiliği bütününde barındıran insan gibidir, onda çelişki varmış gibi gözükmesinin sebebi de budur.

tarihinde akrep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
SOLCU GECINIR MILLETCILIK KUSARSINIZ ATEISTNDE FASISTI SIZIN GIBI OLUYO....
Kisisel polemiklere girme. Git ateistleri istedigin gruba ayir, emin ol, seni adam yerine koyup, cevap bile vermem ama alinti yapip, yok ''solcu geciniyorsun'', yok ''fasistsin'' gibi gerzek laflar edince, cevap vermek durumunda kaliyorum.

Ben ne zaman solcuyum demisim ya da Kurtleri kucuk gorup, fasistlik yapmisim alakasiz herif?

Sitelerde Paylaş
Bu anlattığın Kuran'ın kendi özelliği, bulunduğu çağa göre gerekirse hırsızın elini kestirir, gerekirse pişmanlığından dolayı tövbe ettirir, yeri geldiğinde sevgi geçerlidir, yeri geldiğinde nefret, kişiden kişiye değişebilir, ama Kuran'ı tarafsız şekilde okursan onda çelişkili gördüğün ayetlerin aslında her insan için kişiliğine göre seçtiği ayetlere uymasından ibarettir, bu kişi ister ateist olsun ister inançlı, hepsi Kuran'da vardır... Kuran' her kişiliği bütününde barındıran insan gibidir, onda çelişki varmış gibi gözükmesinin sebebi de budur.

ben kuranı islama taraf

olarak okuduğumda da çok zorlandım.

tarafsız okuduğum zaman

onca yılımı boş bi hayalin avuntusuyla harcadığımı,

en azından

düşüncemi bununla şekillendirdiğimi anladım. :(

Kuran'ı tarafsız şekilde okursan onda çelişkili gördüğün ayetlerin aslında her insan için kişiliğine göre seçtiği ayetlere uymasından ibarettir, bu kişi ister ateist olsun ister inançlı, hepsi Kuran'da vardır... Kuran' her kişiliği bütününde barındıran insan gibidir, onda çelişki varmış gibi gözükmesinin sebebi de budur.

nasıl yanii?

kişiliğimize yada zamana uyacak şekilde

birbiriyle çelişkili gözüken ayetlerden

istediğimiz birini seçebilir miyiz? ;)

Sitelerde Paylaş
Selam,

Baris ve Güven

Aslında bizim inananları değil de inançları eleştirmemiz daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu grubu eleştiririz.. Diğerlerini de eleştiririz. Budizmden tutun, Hristiyanlık ve Yahudiliğe kadar hepsine karşıyız biz..

Değil mi?

Ama onlara inanan masum insanları bir de biz mi mağdur duruma düşüreceğiz!

HACI

Sitelerde Paylaş
ben kuranı islama taraf

olarak okuduğumda da çok zorlandım.

tarafsız okuduğum zaman

onca yılımı boş bi hayalin avuntusuyla harcadığımı,

en azından

düşüncemi bununla şekillendirdiğimi anladım. :(

Kuran'a kendini kaptırmışsın işte, Kuran sana karşı kendi kişiliğini analiz ettirdi ve kendine karşı dürüst olmanı sağladı, Kuran'daki inanmayan insanlardansın, bunu görmeni sağladı. Ama TARAFSIZ asla okumadın, çünkü okuduğun ilk günden itibaren zorlandığını söyledin ki bu insan önyargısının eğilimi. Fakat kimbilir, belki bir gün Kuran'ı tekrar okumaya başlaıdığında değiştine şahit olursun ;)

nasıl yanii?

kişiliğimize yada zamana uyacak şekilde

birbiriyle çelişkili gözüken ayetlerden

istediğimiz birini seçebilir miyiz? ;)

Kuran kişilikleri barındıran bir bütün, sende onun içinde geçen bir bütün kişiliksin...

Sitelerde Paylaş
ANLASAN SASARDIM ZATEN.ANLALAM NORMAL OLANI.YUKARDAKI YAZIM SENIN CAKMA ATEISTLEREYDII BENCE SEN BIZI ANLAMAYA CAKLISMAYI BIRAK DA KENDINLE CELISMEYI BIRAKIP.BI KAC KOMIST ARKADAS BUL.SANA ANLATSINLAR HAKKIYLA NASIL ATEIST OLUNUR.BOYLECE CAKM ATEISTLIKTEN KUTLURSUN:)):):

YANI SENDE ATEISTLERIN KENDI AYRIGIN GRUP GIBI 2. KISMINA DAHILSIN:)))))))SOLCU GECINIR MILLETCILIK KUSARSINIZ ATEISTNDE FASISTI SIZIN GIBI OLUYO....

Bir dil anca bu kadar katledilir ya

hiç mi imla bilgin yok ?

sıfırmısın ya

aslında sıfırsın.

Sitelerde Paylaş
caktirmadan 2. ci guruba da gerici dedin ve yine ayni cuvala atin ... ;)

Ya çok özür dilerim siz çok ilericisiniz, çok farklısınız. Süper birşeysiniz.

Hatamı anladım. Keşke dünya sizin gibilerle dolu olsa da insanlık bir aşama daha geçirse.

Gerçi bu dünya hayatıyla ilgili olur, onu da siz çok sevmezsiniz ama, o kadar çelişki herkeste vardır değil mi?

Umarım 150 yıl yaşarsınız.

Sitelerde Paylaş

Selam,

Ya çok özür dilerim siz çok ilericisiniz, çok farklısınız. Süper birşeysiniz.

1:2 Övgü, tüm halkların rabbi olan ALLAH'adır

Hatamı anladım. Keşke dünya sizin gibilerle dolu olsa da insanlık bir aşama daha geçirse.
Herkez önce kendini düsünmeli, bizim gibi olunca degil sizin gibi olunca nasil olacak diye düsün önce...

Dünya sizin gibilerinde kalsaydi, acaba Vicdan diye bir sey olusurmuydu? Evreni kayirip, güclünün hükmünü olayini hayatiniza da baglayip her sey kaosta bitmezmiydi acaba?

Sana önerdigmi de kendim uygulamam lagzim tabi...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...