Jump to content

Recommended Posts

Biyolojist Randy Thornhill ve antropologist Craig Palmer, tecavüzün doğada yaygın olduğunu ve evrim sürecinde cinsel seçilimde sağlıklı olan ve dişilerce tercih edilmeyen erkeklerin genlerini aktarabilmeleri için bir yan mekanizma olduğunu savunmaktalar. Bunu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki üniversite yayınıyla bir ortak eserle bilim dünyasıyla paylaştılar.

bk. Randy Thornhill and Craig Palmer : A Natural History of Rape: Biological Bases of Sexual Coercion

(MIT Press, 2000)

Biyolojist Randy Thornhill ve antropologist Craig Palmer erkeklerde tecavüz olaylarının 'cinsel partnerleri dişilerin seçtikleri ortamlarda erkeklerin yine de yüksek oranda cinsel partnerle çiftleşebilmek için uyguladıkları bir mekanizma' olduğunu savunmaktalar. Argümanlarının çekirdeğinde ise, tüm evrimsel psikolojide olduğu gibi, uzayda bir gezegende de yaşasak, kafatasımız ve zihnimiz taş çağındaki olarak kalmakta. Thornhill ve Palmer savunmaktalar ki insan davranışları, temelde doğal seçilim süreciyle eskilerden bu yana genlerimizi aktarmayı kolaylaştırmak için yerleşmişlerdir. Çoğu davranışlar, tecavüz gibi, günümüzde muzdarip oluşumuz şekliyle adaptasyon amaçlı yerleşmiş olabilir.

İnsanlarda da, çoğu hayvanlarda olduğu gibi, erkek ve dişiler çeşitli üreme stratejileri geliştirmislerdir. Erkekler de mümkün olduğunca çok sayıda dişilerle çiftleşme stratejiler geliştirmiştir. Kadınlar, diğer tarafdan, monogam ilişkiye meyilli ve partnerlerinin kendileriyle mümkün olduğunca uzun kalmalarını amaçlamaktalardı. Thornhill ve Palmer savunmaktalar ki tecavüz, bu çelişkinin bir sonucudur. Erkekler tecavüz ediyorlar, çünkü bu genlerini yaymalarını sağlamakta. İyi profesörler, erkeklerin beyninlerinde kendilerini tecavüze iten bir belirli devre olup olmadığından emin değiller, yoksa böyle zorlayıcı bir sonuç olduğundan, veya rahat cinsellik için bir erkek şehveti mi olduğundan. Her iki durumda da, erkeklerde tecavüzün doğal olarak onlara doğaca atfedildiğinde ısrarcılar.

http://www.kenanmalik.com/reviews/thornhill&palmer.html

140419070058222305.jpg

Üstteki resimde dişi ördeklerde vajinanın tecavüze karşı spermleri yumurtaya iletme veya durdurma kontrol edebilmesini sağlayan karmaşık yapıları görünmekte. Yolu boğup gererek, spermi yanlış labirente saptırma, veya doğrudan yumurtaya yönlendirmesini kimin spermini kabul edeceğini belirlemesi için doğal seçilimle bu şekilde donatılmıştır.

Yakın zamana kadar, kız kaçırmak eski roma, orta doğu ve diğer coğrafyalarda sıkca rastlanılan bir tutum idi buna latince « per usum» evlilik denirdi, yani : « oldu bitti ».

Sabines2.jpg

Germanlarda da, Romalılarda olduğu gibi kızlar kaçırılır, birleşilip bir süre bereberlikten sonra evli sayılırlardı.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar arasında cinsel tecavüz yaygın olabilir ama, hayvanlar aleminde son derece az karşılaşılan bir olgudur.

İnsan denen hayvan bu konuda da vahşetini göstermektedir.

Hayvanlarda da oldkca yaygın aksine. Ama onlarda tecavüz demek bir antropomorfizm. Ördeğin vajina şeklinin spermi eleme için evrimleşmesi bunun ne kadar yaygın olduğunu iyi göstermekte.

http://www.youtube.com/watch?v=8hdNtdVc9vI

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayvanlarda da oldkca yaygın aksine. Ama onlarda tecavüz demek bir antropomorfizm. Ördeğin vajina şeklinin spermi eleme için evrimleşmesi bunun ne kadar yaygın olduğunu iyi göstermekte.

http://www.youtube.com/watch?v=8hdNtdVc9vI

Diğer hayvanlarda hemen hiç bilinmeyen birşey ırza geçme.. Son derece ender karşılaşılan bir olay.

Dişilerin kızgınlık zamanı dışında erkekle çiftleşmesi imkansız. Çiftleşmeyi dişi başlatır.

Yalnız bir iki hayvan türünde orgi ve cinsel tecavüzden bahsedilebilir. Balina türlerinden birinde örneğin. Dişi birden fazla erkekle cinsel ilişki kurar.

Daha başka kaç hayvan türü var bilmiyorum ama sayısı son derece azdır.

Cinsel olsun olmasın tecavüz, yalnız insan denen hayvan oğlu hayvanın baş vurduğu bir ilkelliktir.

Sitelerde Paylaş

Diğer hayvanlarda hemen hiç bilinmeyen birşey ırza geçme.. Son derece ender karşılaşılan bir olay.

Dişilerin kızgınlık zamanı dışında erkekle çiftleşmesi imkansız. Çiftleşmeyi dişi başlatır.

Yalnız bir iki hayvan türünde orgi ve cinsel tecavüzden bahsedilebilir. Balina türlerinden birinde örneğin. Dişi birden fazla erkekle cinsel ilişki kurar.

Daha başka kaç hayvan türü var bilmiyorum ama sayısı son derece azdır.

Cinsel olsun olmasın tecavüz, yalnız insan denen hayvan oğlu hayvanın baş vurduğu bir ilkelliktir.

Hayvanlarda dişilerin rızasından bahsetmek bir antropomorfizm ve sübjektif. Güçlü olan erkeğin ısrarına meyletmeleri insanlarda uygulansa yine tecavüz denir...

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuyu yeterince bilmediğiniz belli oluyor.

8 milyondan fazla hayvan türü içinde çeşitli nedenlerden tecavüze baş vuran tür sayısı son derece az.

http://en.wikipedia....exual_behaviour

Olabilir efendim. Ben sizin son derece nadir görünen bir olay ifadenize göre iletileri paylaçtım. Randy Thornhill biyolojist ve bunun sadece insanlara mahsus olmayıp daha yaygın olduğunu ifade etmekte. Bu konu, ifade etmiş olduğum gibi bir hayli sübjektif. Aslında tecavüz davalarında '' rızası vardı'' veya ''rızası yoktu'' yorumunu anımsatmakta. Hayvanlarda kızgınlık sırasında erkeklerin ısrarına meyil veya mücadele orantılarını insan davranışlarıyla karşılaştırmak bir hayli zor... İnsanlarda etik kavramı ve hamile kalabilme şuuru kabiliyeti nedeniyle, tecavüze karşı psikolojik direnç tipiktir. Bu direnç antik çağda ve orta çağda oldukca daha az idi ve bir tecavüzü sindirme söz konusuydu. Kadın haklarının gelişmesiyle birlikde bu direnç giderek arttı...
Sitelerde Paylaş

tecavüz olgusu doğa da bu şekilde işlemez. erkek dişiye değil, hemcinslerine şiddet uygulayarak onları elimine eder ve dişiye sahip olur. dişi bu işe ses çıkarmaz. kolay mı lan onca erkek senin için kavga ediyor. herhalde galip tarafı ''seve seve'' arzuyla kabul edecek.

insan fizyolojik yapısı itibariyle bir memeli hayvansa da, entelektüel bir hayvandır ve kültürü etrafında şekillenmiş birtakım kaygılar güder. insan hiç diğer bir memeli hayvanla kendini bir tutar mı? onlar da vicdan, hak, hakikat duygusu var mı ki...

her türlü cebren ve hile ile, yani fiziksel baskınlık kurarak, hatta şiddetle ilişkiye zorlamak hayvanların dünyasında normaldir. bunlara orman kanunları denir. kas gücü tek stratejik kaynaktır.

ama modern insan öyle mi yahu. mağaradan henüz yeni çıksak da, çıktık artık.

insan davranışlarını salt hayvani içgüdülere endekslemek saçmalık.

Sitelerde Paylaş

İnsana hak etmediği bazı nitelikler kazandırıyorsunuz. İnsan deyince her sabah aynada karşılaştığınız centilmen aklınıza geliyor.

İnsan yalnız o değil.

Tecavüz konusunda insanın nelere başvurduğunu yazarsam, bu hatanızı anlarsınız. Yazmak istemiyorum. Onları düşünmek bile istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet, gerçekten öyle. Hayvanlarda tecavuz edip sonra öldurmek hemen hiç görunmez örnegin.

Riza konusu gerçekten çok karmasik bir sey. Bir bayan olarak, kaç defa isteyip istemedigimden kendim dahi emin olmadigim oldu...

Erkekler, bir bayanin gulumsemesi veya sicak bakisini freudiyen projeksiyon ile kendilerinde bunun sehvet uyarmasini, kadinin kendisine sehvet hissetmesiyle yorumlamasi sikca rastlanilan bir olaydir. Içki veya is yorgunlugu nedeniyle direnci kirilan kadinlar bu durumda sikca arzulari olmadan birlesme durumuyla karsilasiverebiliyorlar. Bu halde tecavuz mu oldugu, rizayla mi oldugu bazen bulanik bir hale burunebiliyor.

http://www.heretical.com/sexsci/bpsychol.html

Sitelerde Paylaş

Tecavüzün mantıklı bir açıklaması yapılır mı yapılmaz mı bilemem. Yapılsa ne değişir?

Bütün bildiğim tecavüzün insanlar arasında son derece yaygın olduğudur.

Tecavüz insanın temel doğalarından biridir.

Sözle de olabilir, fiilen de olabilir. Kadınlar da tecavüze eğilimlidirler, erkekler de.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Olabilir efendim. Ben sizin son derece nadir görünen bir olay ifadenize göre iletileri paylaçtım. Randy Thornhill biyolojist ve bunun sadece insanlara mahsus olmayıp daha yaygın olduğunu ifade etmekte. Bu konu, ifade etmiş olduğum gibi bir hayli sübjektif. Aslında tecavüz davalarında '' rızası vardı'' veya ''rızası yoktu'' yorumunu anımsatmakta. Hayvanlarda kızgınlık sırasında erkeklerin ısrarına meyil veya mücadele orantılarını insan davranışlarıyla karşılaştırmak bir hayli zor... İnsanlarda etik kavramı ve hamile kalabilme şuuru kabiliyeti nedeniyle, tecavüze karşı psikolojik direnç tipiktir. Bu direnç antik çağda ve orta çağda oldukca daha az idi ve bir tecavüzü sindirme söz konusuydu. Kadın haklarının gelişmesiyle birlikde bu direnç giderek arttı...

Cariyelerle cinsellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Ensest mağduru kız; "Kardeşimi doğurdum. Artık susmayacağım" dedi.

Çorum’da 13 yaşındaki kız çocuğuna aile boyu ensest tecavüz; 13 yaşındaki A.Ş. adlı kıza, öz babası, ağabeyi ve amcasının tecavüz ettiği iddia edildi. Olayın sonrasında 3 kişi jandarma tarafından tutuklandı.

Aydın’da, 15 yaşındaki S.K.’ya defalarca taciz ve tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan öz ağabeyi K.K. tutuklandı, kuzeni ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir kuzeninin ise arandığı belirtildi. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...