Jump to content

İşte evrenin genişleme hızı

Recommended Posts

• İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne türden cevap istediğinizi anlamadım. İlahi bir cevap mı yoksa bilimsel mi? Bilimsel cevabı verdim. Bilim dört ayrı kuvvet olduğunu teorize etmiş. Onları da yukarıda yazdım. Ne oldukları da verdiğim linkte anlatılıyor.

İnançlı iseniz de onun cevabı da içinizdedir. Sormanıza gerek kalmaz.

Sitelerde Paylaş

Ne türden cevap istediğinizi anlamadım. İlahi bir cevap mı yoksa bilimsel mi? Bilimsel cevabı verdim. Bilim dört ayrı kuvvet olduğunu teorize etmiş. Onları da yukarıda yazdım. Ne oldukları da verdiğim linkte anlatılıyor.

İnançlı iseniz de onun cevabı da içinizdedir. Sormanıza gerek kalmaz.

kardeşim sende söylesen klavyen mi eskir...

evrende bilinen dört kuvvet olduğunu biliyoruz...

evrenin genişlemesine sebep olan kuvvet bunlardan hangisi diye soruyoruz...

çok mu zordur cevabı...

bilmeden zor bir sorumu sorduk...

Sitelerde Paylaş

şu anki bilimin sunduğu verilere göre (aksi teori ortaya atılmadıkça) evrenin genişlemesinin sebebi - big-bang ile birlikte açığa çıkan enerjidir.....tabi bu benim bildiğim kadarı ile böle----yeni gelişmeler vs. vs. oldu ise---benim henüz haberim yok :) araştırmak - bilgileri güncellemek lazım arada bi :)

Sitelerde Paylaş

Big bang anindaki enerji yuklenmesi ile baslatilan evrenin genislemesinin yani sira, bir de 3-5 milyar yil kadar önce genislemede supernovae izlemeleri sayesinde bir buyuk hizlanma saptandi (1998 civarinda galiba). Bu hizlanmanin nedeni henuz bilinmiyor, ve karanlik bir guç tezi savunuluyor. Unutmamali ki o civarlarda evrendeki ayni anda olusan yildizlarin hemen hepsi kutle kaybetmis toz olmuslardi, ve kutleçekimin toplam etkisinin etkilenmis olmasi hesaba katilmali.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Big bang anindaki enerji yuklenmesi ile baslatilan evrenin genislemesinin yani sira, bir de 3-5 milyar yil kadar önce genislemede supernovae izlemeleri sayesinde bir buyuk hizlanma saptandi (1998 civarinda galiba). Bu hizlanmanin nedeni henuz bilinmiyor, ve karanlik bir guç tezi savunuluyor. Unutmamali ki o civarlarda evrendeki ayni anda olusan yildizlarin hemen hepsi kutle kaybetmis toz olmuslardi, ve kutleçekimin toplam etkisinin etkilenmis olmasi hesaba katilmali.

karanlık bir güç mü...

evreni genişleten şeyi bilmiyor muyuz yani...

Sitelerde Paylaş

Sorunu anlayamadim. Bu bir güçtür yani. Tipki çekim gücü gibi... Ama teoriler içinde öngörülmemis bir güç.

o zaman evrende geçerli olan kuvvetler dört tane değil...

kütle çekimi kuvveti elektromanyetik kuvveti zayıf nükleer kuvvet güçlü nükleer kuvvet ve birde karanlık kuvvet...

Sitelerde Paylaş

Sorunu anlayamadim. Bu bir güçtür yani. Tipki çekim gücü gibi... Ama teoriler içinde öngörülmemis bir güç.

kütle çekimi kuvveti elektromanyetik kuvveti zayıf nükleer kuvvet güçlü nükleer kuvvet ve birde karanlık kuvvet...

Sitelerde Paylaş

Bu kadar basit degil, bu hizlanmanin baska bir nedenle, santrifüj kuvveti gibi kurgusal olabilir.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...