Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

• İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Canlılık kavramını biraz açarmısın.

Bu farklı bir canlılık kavramı. Bu başlık altında savunduğumuz canlılıkla ilgisi yok.

Canlılık kavramını biraz açarmısın ? Nasıl bir canlılık kast ediliyor. ?

Sitelerde Paylaş

Canlı dediğimiz sistem, milyonlarca kimyasal maddenin birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu bir düzenlilik hali değil midir ?

Bu sistemleri canlı olarak kabul ediyorsak, evreni de canlı kabul edebiliriz elbette. Evrendeki her cisim de birbirleriyle etkileşim içerisindeler. Aynı zamanda büyüyor ve evriliyor.

Ancak canlı dediğimiz yapı, tanımı gereği dış ortamla da etkileşim halinde olmalı. Evren bu konuda bir şey yapmıyor gibi ?

Bana kalırsa bu mantıkla gidersek birçok şeyi canlı sayabiliriz. Bunun yerine "canlı" kavramını terk etmek daha mantıklı olacak.

Bilim dünyasında ne evrenin bir canlı olarak kabul edileceğini ne de canlı kavramının terk edileceğini sanmıyorum. Fiziksel anlamda zaten canlı diye bir şey yoktur. Biyoloji biliminin de canlı kavramından vazgeçmesi söz konusu olabilecek gibi değil.

Sitelerde Paylaş

Canlı dediğimiz sistem, milyonlarca kimyasal maddenin birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu bir düzenlilik hali değil midir ?

Bu sistemleri canlı olarak kabul ediyorsak, evreni de canlı kabul edebiliriz elbette. Evrendeki her cisim de birbirleriyle etkileşim içerisindeler. Aynı zamanda büyüyor ve evriliyor.

Ancak canlı dediğimiz yapı, tanımı gereği dış ortamla da etkileşim halinde olmalı. Evren bu konuda bir şey yapmıyor gibi ?

Bana kalırsa bu mantıkla gidersek birçok şeyi canlı sayabiliriz. Bunun yerine "canlı" kavramını terk etmek daha mantıklı olacak.

Bilim dünyasında ne evrenin bir canlı olarak kabul edileceğini ne de canlı kavramının terk edileceğini sanmıyorum. Fiziksel anlamda zaten canlı diye bir şey yoktur. Biyoloji biliminin de canlı kavramından vazgeçmesi söz konusu olabilecek gibi değil.

Canlı kavramından kurtulmak çok zor ama gerekli aynı zamanda..

Canlılığı maddenin davranış örneklerinden biri olarak kabul edince canlı-cansız arasındaki farklar kayboluyor.

Canlı deyimini kullanmazsak, cansızı da kullanmamamız gerekiyor. Yalniz farklı davranışları olan tek bir madde var diyebiliriz bu durumda.

Onlardan kurtulmak zor, çünkü bu terimler farklı davranışları betimlemede işe yarıyor. Yani maddenin davranışlarını simgeliyor.

İlginç olarak onları kaldırmaktansa, onlara yenilerini eklemek de gerekebilir. Çünkü canlı ile cansız arasında yarı canlı maddeler de var.

Sitelerde Paylaş

Canlılığı bir grup maddenin birlikte davranış olarak tanımlamak mümkün.

Yani maddenin grup davranışı..

Madde doğası gereği her zaman grup davranışı sergiler ama, bu bağlamda sergilenen davranış son derece özel.

Çünkü o davranışdan sorumlu olan maddeler özel.

Tek bir madde ne kadar çok olursa olsun, canlılık için yeterli değil. İki madde de yetmiyor.

Canlılık için en azından üç madde türünün bir araya gelmesi gerekiyor. RNA (DNA), Protein ve Enzim...

Bu bağlamda viruslar arada yer alıyor. Canlılık kazanmaları için onların hücre içine girmeleri ve oradaki maddelerle işbirliği yapmaları gerekiyor.

Doğası protein olan prionlar da hücre içine girince onun çoğalma makinesini kullanarak çoğalıyor.

Canlılık ilginç bir yelpaze oluşturuyor. Bu kavramdan kurtulmak zor.

Sitelerde Paylaş

Akıl da canlılıktan çok farklı bir şey değil. Yüz binlerce nöronu bir araya getirdiğinizde, bu nöronların birbirleriyle olan etkileşimi aklın ta kendisidir. Beyin, bir mikroişlemciye çok benzemekte. İşlemcilerde de birbirleriyle etkileşim içinde bulunan milyonlarca transistör var.

Evrende de aynı şekilde birbirleriyle etkileşim halinde trilyonlarca gök cismi ve sayısı sonsuza yaklaşan subatomik parçacık var. Hepsi de birbirleriyle etkileşim halinde. Böyle bir durumda evrenin bilinci yoktur demek ne kadar doğru olur bilinmez.

Sitelerde Paylaş

Evren insanda, hatta canlılarda bilince kavuşmuş bir varlıktır.

Başka türlü evrensel bilinçten bahsedilebilir mi bilmiyorum. Bu çok ilginç bir yaklaşım olurdu.

Spekülatif olmasına rağmen evrensel bilinç, son derece orijinal ve özgün, kurgu bilimsel bir kavram olurdu.

Sitelerde Paylaş

ego ve kişiliklerden sıyrılmış saf farkındalık bilinci her insanda aynı mıdır?

farklı ise fark nedir?

aynı ise bu kimin bilincidir?

hiçkimsenin bilinci değilse; bu her şeyin yani evrenin bilinci anlamına gelir mi?

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evren canli ise ölü insan ile canli insan arasindaki fark nedir?

Evren canli derken ne demek istiyoruz?

Bunu yayınladığım blogda açıklamaya çalıştım ama kısaca burada özetleyelim...

Evrende bir gezegende maddenin bizim canlı dediğimiz davranışlar sergilemeye başlaması, maddenin davranış repartuarında yer alan bir özelliktir.

Dünyaya özgü ve spesifik bir davranış değildir. Koşulların uygun olduğu her ortamda ortaya çıkması mümkün bir davranıştır.

Dolayısıyla maddenin bu davranışı doğa üstü değildir. Doğaldır.

Ekstem durumlarda madde canlılık kazanmaktadır. Başka bir deyişle canlılık maddenin ekstrem ama doğal ve bilinen bir davranışıdır.

Dünyaya özgü olmadığı için, hatta dünyaya özgü bile olsa canlılık, maddenin olağan davranışlarının ürünü olduğundan ve kendiliğinden ortaya çıktığından, evrende maddenin davranış biçimlerinden biri olmaktan kurtulamaz. Evren bir gezegeninde canlılık kazandıysa ve bu olağan fizik yasalarının ürünü ise, canlı olmaktan kurtulamaz. Evren ya manifest canlıdır, ya da potansiyel canlıdır. Canlı olmayan yerleri potansiyel canlıdır. Nasıl keserseniz kesiniz evrende canlı varlıklar varsa ve onlar evrene hükmeden yasalara uyuyorlarsa, bütün evreni canlı olarak kabul etmek yanlış olamaz. Etmemek yanlış olur. Çünkü dünya her bakımdan evrenin olağan bir parçasıdır. Dünya bir istisna değildir.

Bu durumda ölü insanla canlı insan arasındaki fark, cansız madde ile canlı madde arasındaki farkdan ibarettir. O fark ne ise bu fark odur.

Sitelerde Paylaş

Önce canlılık kavramını irdelememiz lazım...

Bana göre canlılık,entropi ile alakalı.Yani şunu demek istiyorum.

Evrende her zaman enerji yayılmaya meyillli...Canlılık ta ; eğer birşey bi şiekilde bir mekanizma kullanarak enerjisini koruma eğiliminde olursa ben ona canlı derim...

Bu tanıma herşeyi katabiliriz...Mesela galaksiler bir şekilde enerjilerini tutmaya çalışıyor ise ,bir varlık olmayı sürdürüyor demektir.Buna da canlılık denebilir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...