Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

• İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 3 months later...

Bir soruda ben sorayım....evren canlı olabilir...ve biz evrende maddeyi yok olustan kurtarmak için uğraşan antibiyotiklerden biri olabilirmiyiz?... Bizim gibi başka dünyalarda da maddedin yok olustan kendini kurtarmak için oluşturduğu karmaşık sistemlerden birisi olabilirmiyiz...sonuçta madde olduğumuza göre madde yok olmak istemiyor tıpkı bizim gibi ...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Ben bu soruyu daha önce kendi kendime Yıldızlar için sormuştum.

Biyolojik anlamda bir maddenin canlı kabul edilmesi için

1-) Enerji Üretmesi Gerekir (Yıldızlar hidrojen yakarak helyuma dönüştürür ve yüksek miktarda enerji elde eder.)

2-) Büyümesi Gerekir (Yıldızlar büyüyebilir.Yeterince büyüdüğünde patlayabilir.)

3-) Haraket Etmesi Gerekir (Büyüdüğü zaman otomatik olarak konumu büyüdüğünden hareket etmiş sayıcam.Ancak bu maddeden emin değilim.Yanlışım olabilir.)

4-) Üremesi Gerekir (Üremez ama yenileri meydana gelir.Nebulalarda yeni yıldızlar oluşması mümkündür)

5-) Dışarıdan Gelen Etkilere Tepki Verebilmesi Gerekir (Bunun hakkında bir fikrim yok)

Aslında bunu güneşten yola çıkarak düşündüm.E güneş canlıysa doğal olarak yıldızlarda canlı olacaktır.Bu koşullarda sanırım yıldızların canlı olduğuna inanmak pekte yanlış olmaz.En azından ben öyle düşünüyorum.Eminim ki yanlışlarım vardır fikirlerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

DipNot:Beslenme ve Boşaltım Kısmını Buraya almadım çünkü zaten enerji üretebildiğinden beslenme ve boşaltıma gerek duymadım

tarihinde tgrl5000 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda size katilmamakla birlikte hareket kanunlarından yola çıkarak..eylemsizlik ilkesi etken rol... insanin bir amacı vardır...bu amaç konumunu koruma...kısaca canliligini koruma ...aynı şekilde evreni bilmemek burda büyük etken rol oynuyor...biz evreni kesfedemedik.. fakat fizik yasalarına göre eylemsizlik ilkesini devreden cikaramayiz.......

Yıldızlar için canlimidir....

Bu konuda kesin konuşmak istemem ama cansiz olmak zorunda gibi....canlılığın geçerli bir tanımı yapılsa bile yıldızların bu tanıma girmeyeceğini düşünüyorum

Sitelerde Paylaş

Bu konuda size katilmamakla birlikte hareket kanunlarından yola çıkarak..eylemsizlik ilkesi etken rol... insanin bir amacı vardır...bu amaç konumunu koruma...kısaca canliligini koruma ...aynı şekilde evreni bilmemek burda büyük etken rol oynuyor...biz evreni kesfedemedik.. fakat fizik yasalarına göre eylemsizlik ilkesini devreden cikaramayiz.......

Bu konuda kesin konuşmak istemem ama cansiz olmak zorunda gibi....canlılığın geçerli bir tanımı yapılsa bile yıldızların bu tanıma girmeyeceğini düşünüyorum

Sanırım yıldızlar konusunda haklısın...

Sitelerde Paylaş

İyi de canlılık evrene zembille inmedi ya. Evrende canlı varsa o aynı zamanda evrenin kendisi..

Eğer canlılıktan sorumlu ilahi bir kuvvet yoksa, evrenin canlı olmasından başka olasılık yoktur.

Dünyayı evrenin içinde kapalı bir kutu olarak düşünürsek, içinde bir canlı barındırdığı ifadesi anlam kazanır. Ama dünyayı evrenin diğer yerlerinden soyutlayarak değerlendiremeyiz. Dünya evrenin bir parçasıdır. Aynı maddeden oluşan devamıdır.

Canlıda ne varsa, evrende de o vardır. Evreni oluşturan ne varsa, canlıyı da o oluşturmaktadır. Bu durumda evrenin canlıyı barındıran bir mekan olduğu iddia edilemez. Çünkü evrenin canlıyı barındıran bir mekan olması demek, içinde canlıları ile dünyanın, bir yaratıcı tarafından tasarımlanmış olması demektir. Bunun doğru olmadığını biliyoruz. Çünkü evreni oluşturan madde canlılarda devam etmektedir. Evren ve canlılar aynı maddeden yapılmışlardır. Canlılar evrende mevcut cansız maddelerin uyduğu kanunlara aynen uymaktadırlar. Bu gözlemler evrenin canlı olduğunun kanıtıdır. Evrenin canlı olduğu paradigmasından kurtulmamız mümkün değildir.

Canlılığı evrenden soyutlamamız mümkün olmadığı gibi, evreni de canlılıktan soyutlamamız mümkün değildir. Canlılık kendini sürekli bir değişim ve devinim olarak manifest etmektedir. Evren de aynı davranışı tekrarlamaktadır. Evrende madde ve enerjiden oluşan herşey sürekli bir değişim ve devinim içindedir. O halde evrenin tümü canlıdır. Bu mantıklı bir çıkarımdır. Canlılık kendini dünyada, evrenin diğer yerlerinden farklı bir şekilde manifest ediyor olabilir. Ama bütün evrenin bir canlı gibi davrandığı gerçeğinden uzaklaşmamız için yeterli bir neden değildir. Çünkü dünya evrenden kopuk bir mekan değildir. Onun devamıdır. Evrende ne varsa o evrilmiş ve canlı varlıklar ortaya çıkmıştır. Yani canlı olarak, akıllı yaratıklar olarak ne isek, onları evrendeki canlılık potansiyeline borçluyuz. Evrenin cansız denilen elementleri bir araya gelerek canlıları oluşturdu ise, canlılığı evrenden soyutlamak ne dereceye kadar mantıklıdır? Herşeyimizi evrende mevut enerji ve fizik yasalarına borçlu değil miyiz?

Evrende canlılığı, onda ortaya çıkan madde ve enerjinin özel bir davranışı olarak kabul edenler, ister ateist olsunlar, ister teist, aslında ilahi bir gücün varlığına inananlardır. Oysa evrende ilahi veya evrenden farklı ve onu manüple eden bir güç olmadığı halde canlılığın var olması, bütün evrenin canlı olması paradigması ile özdeştir.

Evren canlı olduğu için onu ve içinde yaşayan canlıları yaratan bir Tanrı yoktur. Çünkü evrende madde ve enerji, canlılarda olan madde ve enerjinin aynısıdır. Herşey madde ve enerjidir. Onlar aynı zamanda canlılarda görülen davranışlara sahiptirler.

Evrenin akıllı ve bilinçli bir canlı olduğundan kuşku duyanlar, kendi ateistiklerini sorgulamalıdırlar. Çünkü onlar evreni oluşturan canlı ve cansız varlıklar arasındaki ilişkiyi yanlış yorumlayan, onların sürekliliğini anlamayan ve doğru değerlendiremeyen cahillerdir.

Sitelerde Paylaş

Panteist bir bakış açısı gibi...her bakış açısıni dinlerim...açıkçası sizin bilgi ve birikimlerinize hayranım....alacağım bilgiler çok fazla...bu bakış açısı bilinç sorusunu gündeme getiriyor gibi...bu bakış açısıyla kara delikleri hangi konuma koyabiliriz...kanserli hucreler gibimi...evrenin canlı oluşu hipotezi iyi bir hipotez destekleywbilirim...bu durumda evreni tanrilastirma gibi bi durum söz konusu tek farkı bizi kale almaması....Not tanrilastirmayi sevmiyorum...bana göre varlığı ve yokluğu kanitlanamaz bir olgu..

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Panteist bir bakış açısı gibi...her bakış açısıni dinlerim...açıkçası sizin bilgi ve birikimlerinize hayranım....alacağım bilgiler çok fazla...bu bakış açısı bilinç sorusunu gündeme getiriyor gibi...bu bakış açısıyla kara delikleri hangi konuma koyabiliriz...kanserli hucreler gibimi...evrenin canlı oluşu hipotezi iyi bir hipotez destekleywbilirim...bu durumda evreni tanrilastirma gibi bi durum söz konusu tek farkı bizi kale almaması....Not tanrilastirmayi sevmiyorum...bana göre varlığı ve yokluğu kanitlanamaz bir olgu..

Panteizmle hiç alakası yok. Neden evrenin canlı olması Tanrı olduğu anlamına gelsin? Biz canlılara tapıyor muyuz?
Sitelerde Paylaş

big bang patladığında canlı yoktu o halde canlılık daha sonra cansız maddeden oluşmuştur

Canlılık maddenin davraniş şekillerinden biridir.

Canlılarda mevcut elementlere bakarak, ilk canlının ancak Big Bang'den çok sonra ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Yaşam en erken ikinci nesil yıldızlarların ortaya çıkmasından sonra başlamış olmalıdır.

İlk nesil yıldızlar çok büyük olduklarından süpernova olmuşlar ve bu sırada canlılarda olmayan ağır metaller sentez edilmiştir.

İkinci nesil yıldızlar çok daha küçüktürler. Ömürleri uzundur ve onlarda canlılarda bulunan elementler (C, O, N gibi) sentez edilmişlerdir.

Bu arada aradan en azından 5-6 milyar yıl geçmiş olmalıdır. Canlılık ancak o zamandan sonra başlamış olabilir.

Yani eğer evren için canlı diyorsak, canlılık evren yaklaşık 6 milyar yıl yaşında iken başlamıştır. Ondan önce canlılık için gerekli bütün elementler sentez edilmiş olmayabilir. Gerçi bu zamanın kesinliği yok. Evren 13,7 milyar yaşında olduğuna göre, dünyada yaşam evren yaklaşık 9,5 milyar yaşında iken başlamış olmalıdır.

Canlılık bir araya gelen bazı elementlerin davranış şekillerinden başka birşey değildir.

Sitelerde Paylaş

Panteizimde tapma yokki? Biz evrenin bir parçasıysak neden evrene tapalımki? Yapabiliyorsa şayet evren bize tapsın?

Panteizm bütün evrenin bir Tanrı olduğu inancıdır. Tapma olsun olmasın.. Farketmez.

Bu bağlamda tapmak bir Tanrı'nın parçası olmaktır.

Evrenin bize tapması gereksiz bir kendini beğenmişlik. Tutmadım.

Sitelerde Paylaş

Panteizm bütün evrenin bir Tanrı olduğu inancıdır. Tapma olsun olmasın.. Farketmez.

Bu bağlamda tapmak bir Tanrı'nın parçası olmaktır.

Evrenin bize tapması gereksiz bir kendini beğenmişlik. Tutmadım.

Evren canlıysa ki canlı biz insanlarda onun bir noktada bilinci konumundayız.O zaman Biz evrenin en değerli cüzleri değilmiyiz.?Yoksa tabiki evren bize tapmaz.Ama biz İnsanlık Evreni kendimize hizmet ettirebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Evren canlıysa ki canlı biz insanlarda onun bir noktada bilinci konumundayız.O zaman Biz evrenin en değerli cüzleri değilmiyiz.?Yoksa tabiki evren bize tapmaz.Ama biz İnsanlık Evreni kendimize hizmet ettirebiliriz.

Evrenden yararlanıyoruz zaten. Biz evrenin bilinciyiz. Ama evrenin bize tapması ya da hizmet etmesi görüşü çarpık bir kavram.

Evren bize nasıl hizmet edecek? Mantıksız bir görüş.

Evrenin bilinci olarak ancak biz ona hizmet edebiliriz.

Bunu nasıl mı yaparız? İleri tekonoloji ile yapabiliriz.

Kendimize yapacağımız hizmet evrene yapılan hizmet olacaktır.

Dünyaya çarparak onu yok edebilecek asteroidlerin yörüngelerini değiştirebiliriz.

Hidrojen yakıtını tüketerek sönmeye başlayan güneşe hidrojen yakıtı sağlayarak sönmesini önleyebiliriz.

Henüz aklımıza gelmeyen ve düşünemeyeceğimiz başka sorunları çözeriz.

Ayrıca evrenden yararlanmamız onun bize hizmet etmesi anlamına gelebilir. Gerçi bunu bu şekilde ifade etmek şımarıklık gibi geliyor bana.

Sitelerde Paylaş

Evrenden yararlanıyoruz zaten. Biz evrenin bilinciyiz. Ama evrenin bize tapması ya da hizmet etmesi görüşü çarpık bir kavram.

Evren bize nasıl hizmet edecek? Mantıksız bir görüş.

Evrenin bilinci olarak ancak biz ona hizmet edebiliriz.

Bunu nasıl mı yaparız? İleri tekonoloji ile yapabiliriz.

Kendimize yapacağımız hizmet evrene yapılan hizmet olacaktır.

Dünyaya çarparak onu yok edebilecek asteroidlerin yörüngelerini değiştirebiliriz.

Hidrojen yakıtını tüketerek sönmeye başlayan güneşe hidrojen yakıtı sağlayarak sönmesini önleyebiliriz.

Henüz aklımıza gelmeyen ve düşünemeyeceğimiz başka sorunları çözeriz.

Ayrıca evrenden yararlanmamız onun bize hizmet etmesi anlamına gelebilir. Gerçi bunu bu şekilde ifade etmek şımarıklık gibi geliyor bana.

Bende bunu anlatmak istiyordum Hacı.:)

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...