Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

Bu zırvalarla burada değil, din forumunda uğraşıyoruz. Seccadeni al ve din forumuna yönel. Orada savun bu saçmalıkları.

ustadım bilimden bahsediyoruz burada bunun seccade ile ne ilgisi var. başını secdeye koysan ne olur koymasan ne olur. sonunda insan olmadıktan sonra insanı değerleri taşımadıktan sonra gerisisin fazla bir önemi yoktur ustadım.

sadece bugunkü gelişen bilim açısından soruyorum. Dna molekülüne maddenin ve canlının bütün bilgilerini kim yazmış. Bugün kü şifreleme tekniğinin çok ötesinde 3-4 hatta çok boyutlu diyebileceğimiz henüz anlaşılamayan bir şifreleme tekniği ile bilgiler korunarak. kim yazmış olabilir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ustadım bilimden bahsediyoruz burada bunun seccade ile ne ilgisi var. başını secdeye koysan ne olur koymasan ne olur. sonunda insan olmadıktan sonra insanı değerleri taşımadıktan sonra gerisisin fazla bir önemi yoktur ustadım.

sadece bugunkü gelişen bilim açısından soruyorum. Dna molekülüne maddenin ve canlının bütün bilgilerini kim yazmış. Bugün kü şifreleme tekniğinin çok ötesinde 3-4 hatta çok boyutlu diyebileceğimiz henüz anlaşılamayan bir şifreleme tekniği ile bilgiler korunarak. kim yazmış olabilir?

Bilimde böyle sorular sorulmaz. İlimde sorulur belki. İnformasyon kendiliğinden birikmektedir. Canlılık maddenin davranış şekillerinden biridir.

Tanrı yoktur. Çünkü Tanrı'ya gereksinim yoktur.

Sitelerde Paylaş

biz daha kendi evrenimizi tanımıyoruz. kırk altı boyut olan evrenimizin sadece üç dört boyutunu biliyoruz. diğer boyutları bilmeyi bir yana bırakın adını dahi bilmiyoruz. Her boyut insanların anlayış ve bilme seviyelerini bir üst noktaya taşır. neyse....

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Ben bu soruyu daha önce kendi kendime Yıldızlar için sormuştum.

Biyolojik anlamda bir maddenin canlı kabul edilmesi için

1-) Enerji Üretmesi Gerekir (Yıldızlar hidrojen yakarak helyuma dönüştürür ve yüksek miktarda enerji elde eder.)

2-) Büyümesi Gerekir (Yıldızlar büyüyebilir.Yeterince büyüdüğünde patlayabilir.)

3-) Haraket Etmesi Gerekir (Büyüdüğü zaman otomatik olarak konumu büyüdüğünden hareket etmiş sayıcam.Ancak bu maddeden emin değilim.Yanlışım olabilir.)

4-) Üremesi Gerekir (Üremez ama yenileri meydana gelir.Nebulalarda yeni yıldızlar oluşması mümkündür)

5-) Dışarıdan Gelen Etkilere Tepki Verebilmesi Gerekir (Bunun hakkında bir fikrim yok)

Aslında bunu güneşten yola çıkarak düşündüm.E güneş canlıysa doğal olarak yıldızlarda canlı olacaktır.Bu koşullarda sanırım yıldızların canlı olduğuna inanmak pekte yanlış olmaz.En azından ben öyle düşünüyorum.Eminim ki yanlışlarım vardır fikirlerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

DipNot:Beslenme ve Boşaltım Kısmını Buraya almadım çünkü zaten enerji üretebildiğinden beslenme ve boşaltıma gerek duymadım

1- Balonu sisirdiginde bir esneme enerjisi var. Esnemenin nedenini ortadan kaldirdiginda bu enerji aciga cikip balon kuculur.

2- Balonumun icine uflersem buyur.

3-Icine demir tozu koyarin miknatis cektiginde hareket etmis olur. (Yildizlari da galaksilerin merkezlerindeki kara delikler ceker. Manyetik bi olay.)

4- Balonumu patlatir parcalarinda biriyle yeni balon yaparim ya da yeteri kadar sisirir sonra kivirarak ortasina bir bogum yaparim. Hava kacirmayacak yerden keserim. Elimde 2 adet balon olur. (MMitoz bolunme gibi.)

5-Balonuma vurursam ileri gider. Ya da igneyi batirirsam 1. deki gibi esneme enerjisini kullanarak kuculur.

Bunlara bakacak olursak balonum canli olmali.

Sitelerde Paylaş

biz daha kendi evrenimizi tanımıyoruz. kırk altı boyut olan evrenimizin sadece üç dört boyutunu biliyoruz. diğer boyutları bilmeyi bir yana bırakın adını dahi bilmiyoruz. Her boyut insanların anlayış ve bilme seviyelerini bir üst noktaya taşır. neyse....

Allah (cc) bilimi gorup dusunerek onun varligini anlayalim diye yaratmis. Sonuca bak.Iste dusunemeyen bir beyin.

İnanç ve sanrılarınızı bu foruma taşımayın. Yazdıklarınız silinir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

ustad bunlar ne benin sanım ne başka bir şeyim. bunları büyüklerimiz vaktinde gidip görüp incelemişler. Kitaplarında yazmışlar. Fazla bir zaman değil beş on yıl sonra bunların hepsi bilim insanları tarafından ispat edilecek. Bugun bilim adamları görmüşlerdir ki evrenin büyük çoğunluğu atomlardan değilde karanlık maddde dedikleri bir şey ile doludur. kainatta kendi halinde canlıdır. Bu madde evrenin her yerini kaplamıştır. Onlar buna karanlık madde adını vermiş, islam ise Kuranda bunu Rahmanın gücü adını vermiş. Rahman süresi bugunkü tefsirlerde yazılan manasının dışında çünkü her insan kendi aklının kapasitesine göre mana verebilir. o kuranın değil o insanın manasıdır. neyse... leduni meali bu oluşumların sırlarını bu enerjinin nasıl kullanılacağını vs. açıklamaktadır.

bu madde kainanttaki galaksileri yıldızları oluşturacak güç ve enerji hatta bilgiyi DNA larımız gibi kendi bünyesinde barındıyor. uzayında denen yapının içi dışı tamanen bu madde ile dolu bu da istiva ayetinin canlılar aleminin ve kainatın yapmış olduğu tefsiri. Bu bilinmiyen sır çözüldüğünde ki kısa bir zaman sonra çözülecek. İnsanlık yeni bir bilgi seviyesine ulaşacak. Sonsuz enerjinin sonsuz derken tükenmeyen enerji free enerji kaynağının kapıları açılacaktır.

tarihinde ulak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Maddeeleri canlı cansız diye ayırmayı gereksiz buluyorum nasılki düşünemeyen hayvanları canlı diye kabul ediyorsak beyni olmayan atomlarda canlı oiolmalıdır. Her şey birbirleriyle etkileşim içerisindedir. Varlık birdir. Varlığı ayurmayı yanlış buluyorum. Canlılığın ne olduğunu hala anlamış deilim. En basidinden eskiden bakterilere canlı diyen bilim bugün cansız diyor.

Değişen ne???

Hiçbir şey değişen sadece insanların düşünce yapısı canlılığın tanımını yapmadan varlığı ayıramayız. Unutmayalımki biyolojik vatlıklatı oluşturanda atomşarın ta kendisidir

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...
  • 1 month later...

Evren kesinlikle canlı değildir,

Bir Madde düşünelim, diğer Maddeleri bir araya toplayan ve onlara Kütle kazandıran.

Evren canlı değildir fakat Organik yaşam oluşturabilir.

Bu ne demek şimdi?

Evren cansızdır ama canlı oluşturabilir diyorsun yani...

Eğer o canlı kendiliğinden oluşuyorsa, evren canlı demektir..

Sen ne dediğini bilmiyorsun....

Bakalım savını nasıl savunacaksın?

Sitelerde Paylaş

Evren kesin olarak, en ufak bir kuşkuya yer vermeyecek şekilde canlıdır.

Nedenlerine bakalım:

* Evrende var olan canlılar yine evrende var olan elementlerden oluşmuşlardır.
* Canlılar cansız dediğimiz maddenin bütün davranışlarını
sergilerler.
* Canlılar cansız maddenin uyduğu fizik yasalarına aynen uyarlar.
* Canlılar için ayrı ve özgün fizik yasaları yoktur.
* Canlı ve cansız arasında elementer ve moleküler düzeyde fark
yoktur. Fark onların davranışlarındadır.
* Evrende enerji sürekli bir dönüşüm ve devinim içindedir.
Canlılık enerji dönüşümünden başka birşey değildir.
* Evrende enerji yok olmaz. Zamanla enerjinin kullanılabilirliği
azalır. Buna entropi denir ki canlıların yaşamına da hükmeder ve
yaşlılıktan sorumludur.
* Evrende enerji sürekli olarak bir yerden diğer yerlere taşınır.
Canlının vücudunda da aynı mekanizma mevcuttur.
* Canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için dışardan sürekli
olarak enerji sağlamaları gerekir. Yıldızlar varlıklarını sürdürmek
için madde olarak depolanan enerjiyi, maddeyi kuantum mekanik
süreçlerle birleştirerek veya parçalayarak açığa çıkarırlar ve
etrafa yayarlar.
* Canlılarda ve cansız evrende sürekli bir enerji devinimi ve
dönüşümü vardır.
* Canlılığı oluşturan maddeler ve onların cansız karşıtı kendi
kendine örgütlenme paradigmasına uyarlar.
* Kasırgalar ve tayfunlar ve canlılar iki ekstremde yer alan ve
kendi kendilerine örgütlenen otokatokinetik sistemlerdir.

Evrenin akıllı ve bilinçli bir canlı olması, eğer evren bunları kendi kendine yaptı ise, anlamı çok derin olan müthiş bir başarıdır. Evrenin canlı olduğu iddiasının delilleri vardır. Evreni oluşturan madde ve enerji ve onların uyduğu yasalar, en ufak bir şekilde bile değişmeden, canlılarda devam etmektedirler.

O halde canlılık evrende, evrenin diğer bölümlerinden soyutlanabilir bir olgu değildir. Evrenin kendisi, tümü, canlıdır. Çünkü canlılık yalnız kendine özgü, özel bir dizi kanunlara tabi olarak ortaya çıkmamıştır. Evrende canlılık madde ve enerjinin kendi kendine organize olması ile ortaya çıkmıştır.

Evrende canlılığı, onda ortaya çıkan madde ve enerjinin özel bir davranışı olarak kabul edenler, evrenin ve içinde canlılığın ortaya çıkmasını doğaüstü bir kuvvetle açıklamaya çalışanlardır. Evrende madde ve enerjiden soyutlanıp onları manüple eden bir güç olmadığı halde canlılığın var olması, bütün evrenin canlı olması paradigması ile özdeştir.

Sitelerde Paylaş

Bir oda düşünelim ve bu odada çeşitli maddeler olsun, Fakat bu Maddelerin bir araya gelip başka bir Madde oluşturmaları için bir Birleştiriciye ihtiyaç duyacaklardır

Bu birleştiricinin adı ; Higgs Bozonu'dur.

Hayatın varolması için gerekli olan Aminoasitler Higgs bozonu tarafından birleştirilen Atom altı parçacıkların (düne kadar Elektron ve şimdi quark ve sonra tetraquark ve daha sonra preonlar) Birleşmesi ile oluşur her bir dizilim bir elementi oluşturur. Bu elementler bizim doğada bildiklerimizin dışında bilmediklerimizide oluşturacak.,

Tanrı Parçacığı dediğimiz Madde (Higgs Bozonu veya Karanlık Madde) Herşeyi birleştirendir.

Cern'in veya Slac'ın amacıda budur.

Bilmediklerimizi öğrenip insanlığı bir adım daha öteye taşımaktır.

Kısa bir zaman öncesine kadar en küçük Yapı taşının atom olduğunu düşünüyorduk

1835 yılında Samuel Mors adında bir Ressam Telgrafı keşfettiğinde Telgraftan daha büyük bir icat olmayacağını düşünenler vardı.

İstediğimiz gibi düşünmek bizim Hakkımız

Çünkü birer birey olarak beyinlerimiz çalıştırmalıyız ve Hipotezleri çürütmek için çalışmalıyız

zaten Bilimde bu şekilde ilerlemizmi?

Elektronların Protonlara olan Hareketini bazı bilim çevreleri Protonların Elektronlara Hareket ettiğini savunmuştur.

Cern'de yapılmakta olan deneylerin devam etmesi İnsanlığın kaderini doğrudan etkileyecek ve belkide bir gün çok uzak gezegenlere gidebilmemize olanak sağlayacak.

Sitelerde Paylaş

Bir oda düşünelim ve bu odada çeşitli maddeler olsun, Fakat bu Maddelerin bir araya gelip başka bir Madde oluşturmaları için bir Birleştiriciye ihtiyaç duyacaklardır

Hayatın varolması için gerekli olan Aminoasitler Higgs bozonu tarafından birleştirilen Atom altı parçacıkların (düne kadar Elektron ve şimdi quark ve sonra tetraquark ve daha sonra preonlar) Birleşmesi ile oluşur her bir dizilim bir elementi oluşturur. Bu elementler bizim doğada bildiklerimizin dışında bilmediklerimizide oluşturacak.,

Tanrı Parçacığı dediğimiz Madde (Higgs Bozonu veya Karanlık Madde) Herşeyi birleştirendir.

1835 yılında Samuel Mors adında bir Ressam Telgrafı keşfettiğinde Telgraftan daha büyük bir icat olmayacağını düşünenler vardı.

Çünkü birer birey olarak beyinlerimiz çalıştırmalıyız ve Hipotezleri çürütmek için çalışmalıyız

Elektronların Protonlara olan Hareketini bazı bilim çevreleri Protonların Elektronlara Hareket ettiğini savunmuştur.

Cern'de yapılmakta olan deneylerin devam etmesi İnsanlığın kaderini doğrudan etkileyecek ve belkide bir gün çok uzak gezegenlere gidebilmemize olanak sağlayacak.

yazıdan fikrini anlayamadım. evren sence canlı mı, değil mi?
Sitelerde Paylaş

yazıdan fikrini anlayamadım. evren sence canlı mı, değil mi?

Bir kaç ileti öncesinde Evrenin canlı olmadığını, Evrendeki Parçacıkların birleşerek Hayatı oluşturduğunu yazmıştım.

En son iletimde ise Higgs bozonunun nasıl işlediği konusunda küçük bir açıklama yapma gereği duydum.

Şu anda Higgs bozonunun quarkları (preon veya bilmediğimiz daha küçük parçacıkların) birleştirdiğini, Bazı bileşimler inorganikleri oluştururken bazı birleşimlerde organikleri oluşturdu.

Sitelerde Paylaş

Bu yazdıklarının evrenin canlı olması ile ne alakası olduğunu açıklar mısın? Bunlara dayanarak mı evrenin canlı olmadığı sonucuna varıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Higgs bozonu, preonlardan kuarklardan tetraquarklardan ve amino asitlerden bahsettim,

Canlı oluşumunu başka nasıl izah edebileceğimi düşünüyorum fakat bir sonuca varamıyorum.

Evren canlı olsaydı bizim gibi Çevresine zarar veren organik yaşamı yok ederdi.

Anladığım kadarıyla size göre evren canlı değil ama içinde canlılar var...

Canlılar gökten zembille indiler...

Doğru mu tahmin etmişim?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...