Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

16 hours ago, haci said:

Bu iddianı biraz açarsan iyi olur. Bana ilginç geldi.

Büyük ölçekte maddenin evrendeki dağılımını simüle ettiğimizde böyle şekiller ortaya çıkıyor.

Bu kozmik ağın canlı olup olmadığını, yani bir girdi-çıktı fonksiyonu olup olmadığını, büyüyüp çoğalabildiğini bilemiyorum. 

whatistheuni.jpg

main-qimg-df94335952da54003bc3078aa128f7ea-c

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evrende dünya dışında başka  hiç ölmeyen canlılar var olabilirmi? çünkü michio kaku ya göre böyle varlıklar var,fakat bu varlıkların ölümsüz olmaları için canlılığın tam zıttı olan ölümü tamamiyle kavramış olmaları gerekir..eğer bu doğru ise bizler dünyada yaşayan varlıklar olarak ölümsüz varlıklar olmamız için bence bunu yapabilmemiz gerek..

tarihinde Zihinsel Orgazm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 05.07.2018 at 10:04, Zihinsel Orgazm yazdı:

Bilincin fonksiyonudur, buna hayır demek bilimi inkar etmektir..

Ne bilinci sayıklıyorsun ki? Bir de çıkmış bilimsel falan demişsin.

Bilinç, bilimsel değil,  zırvasal falan bir şeyden ibarettir. Eğer mevzun buysa.

Sitelerde Paylaş
On 19.08.2019 at 12:13, anibal yazdı:

Bilinç, bilimsel değil, zırvasal falan bir şeyden ibarettir. Eğer mevzun buysa.

nerde yazmışım bunu kaçıncı sayfa bulamadım yedinci ayın beşinde yazdığım şeyi cımbızla çekip önüme sunmuşsun..

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Zihinsel Orgazm said:

nerde yazmışım bunu kaçıncı sayfa bulamadım yedinci ayın beşinde yazdığım şeyi cımbızla çekip önüme sunmuşsun..

İşte orada sayıkladığın şeyi doğru dürüst anlarsan, bugün yazdıklarının da gereksiz ve saçma olduğunu da anlarsın.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

İşte orada sayıkladığın şeyi doğru dürüst anlarsan, bugün yazdıklarının da gereksiz ve saçma olduğunu da anlarsın.

tamam bunu anlamayı çok istiyorum işte orada diyeceğine kaçıncı sayfa olduğunu söyle ..bence sen kendine söylemek istediklerini bana söylüyorsun..hödük..

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, anibal yazdı:

Bilinç, bilimsel değil, osuruksal, götsel, zırvasal falan bir şeyden ibarettir. Eğer mevzun buysa.

tamam ne fark eder sen ozaman bilince farklı bir isim koy,bilinçsiz bilim olurmu nasıl olucak..? bilinçsiz bir canlılğın nasıl meydana gelebileceğini bana anlat ozaman,madem çok biliyorsun bana saldıracağına bunu açıkla..ama sende bilmiyorsun..

Sitelerde Paylaş

Bilinç canlılıkla ilgili bir epifenomendir.

Bilinç var olduğu için canlılık yoktur.

Canlılık var olduğu için bilinç vardır.

Bilincin varlık nedeni canlılıktır. Canlılığın varlık nedeni bilinç değildir.

Başka bir deyişle canlılığın ortaya çıkması için bilince gereksinim yoktur.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Bilinç canlılıkla ilgili bir epifenomendir.

Bilinç var olduğu için canlılık yoktur.

Canlılık var olduğu için bilinç vardır.

Bilincin varlık nedeni canlılıktır. Canlılığın varlık nedeni bilinç değildir.

Başka bir deyişle canlılığın ortaya çıkması için bilince gereksinim yoktur.

Birebir imzalık bir pasaj. Saygılar bizden.

Ama beton gibi bir önyargı var arkasında. Bununla ilgili. Kırmak mümkün değil.

Halbuki az biraz kafa yormak yeterli bunun için..

@Zihinsel Orgazm mesela...

Herkes bekliyor ki armut piş, ağzıma düş..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Canlılık maddenin mikro düzeyde organizasyonu ile başlayan ve giderek karmaşıklaşarak makro düzeyde devam eden ve daha çok periyodik tablonun hafif elementlerini tutan bir davranış şeklidir. Ağır elementler canlı davranışlar için uygun değillerdir. Ama onlar parankima olarak da nitelendirebileceğimiz canlılık için gerekli çatıyı ve stromayı oluştururlar. Gözlemlediğimiz kadarıyla evrende stroma parankimadan çok daha fazladır. Ama stromanın bu fazlalığı parankimanın evrendeki yerini ve önemini azaltmaz. Ne kadar az olursa olsun parankima, evrenin dominan bir unsuru olarak temayüz edecek ve zamanla evrene hükmedecektir. Buna örnek olarak dünyayı ve insanlığı gösterebiliriz. Canlılık dünyayı fizik olarak geniş ölcüde değiştirerek modifiye etmiştir. Bilinç de bu değişikliklerden biri olup canlılığın epifenomeni olarak ortaya çıkmıştır. Tek başına bilinç evreni değiştirmek için yeterli değildir. Canlılığa bağlı akıl ve zeka da bu değişikliklerden sorumludur. Canlılık maddenin davranış şekillerinden biri olup, evrensel bir fenomen olmak zorundadır ve evrende yalnız dünyada var olması için mantıklı bir nedeni yoktur.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Zihinsel Orgazm said:

tamam ne fark eder sen ozaman bilince farklı bir isim koy,bilinçsiz bilim olurmu nasıl olucak..? bilinçsiz bir canlılğın nasıl meydana gelebileceğini bana anlat ozaman,madem çok biliyorsun bana saldıracağına bunu açıkla..ama sende bilmiyorsun..

Hala sayıklyıon işte. Saan, bilniç osuruksal, zırvasal bir şeydir demdik mi? adına bilinç değil, zilinç desen ne değişir, osuruk, adı değişmekle osurultan başak bir şey olur mu?

O dangalak kafanı kaldır ve bak, gördüğün ve canlı dediğin her şey, her ne ise, bilinç dediğin zırvalık olmadan, gördüğün gibi var oluyor öyle işte. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, anibal yazdı:

Hala sayıklyıon işte. Saan, bilniç osuruksal, zırvasal bir şeydir demdik mi? adına bilinç değil, zilinç desen ne değişir, osuruk, adı değişmekle osurultan başak bir şey olur mu?

O dangalak kafanı kaldır ve bak, gördüğün ve canlı dediğin her şey, her ne ise, bilinç dediğin zırvalık olmadan, gördüğün gibi var oluyor öyle işte. 

tamam bilincin canlılık sayesinde oluştuğunu kabul ediyoruz,peki canlılık sayesinde meydana gelen bilinç herhalde boşu boşuna meydana gelmemiştir .bunun canlılığa bir faydası varmıdır? 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Zihinsel Orgazm said:

tamam bilincin canlılık sayesinde oluştuğunu kabul ediyoruz,peki canlılık sayesinde meydana gelen bilinç herhalde boşu boşuna meydana gelmemiştir .bunun canlılığa bir faydası varmıdır? 

Hala aynı çayırlarda otlamaya devam ediyorsun.

Önce bir, şu bilinç denen şeyin, bir şey olduğunu unut. Bu bir martaval, anlamak bu kadar zor mu? 

Bilinç canlılık sayesinde falan oluşmaz. Bilinç, canlının "yaptığı" şeydir. Canlının içinde, dışında vs. ekstra bir "şey" değil. Hatta, bilinç denen şey, canlının yaptığı bir sürü şeyin bir şekilde seçilerek, ahada bu denmesidir. Bilinç denen şeyle, helaya gidip sıçmana yol açan şey aynı şey. Ama gidip bilinçli bir şekilde sıçmaktan bahsedilmez. Bilinç ile uyku ve rüya da aynı şey aslen, ama uyurken bilinçsiz olduğun söylenir. 

Olmayan bir şey için, amanda fayda, yok yok zarar demek falan da abesle iştigaldir. 

Canlının bir eylemi, işlevinden ibaret olan ve bilinç denen zımbırtı, diğer tüm canlı özellikleri gibi evrimle ortaya çıkmıştır. Yani, o eylemler, canlının yaptıkları, son tahlilde canlılığa bir fayda edecektir. Ama, canlıya değil, canlılığa. O eylemler, canlının kendisini öldürtebilir, bilerek, isteyerek, senin tabirinle bilinçli bir şekilde. Ama bu o eylemin canlılığa, canlının nesillerine faydalı olacağı gerçeğini değiştirmez. 

Sitelerde Paylaş
On 19.08.2019 at 12:13, anibal yazdı:

Bilinç, bilimsel değil, osuruksal, götsel, zırvasal falan bir şeyden ibarettir. Eğer mevzun buysa.

Bilince "seçim yapma süreci" dersek az biraz doğru olur mu?

tarihinde ateistik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, ateistik said:

Bilince "seçim yapma süreci" dersek az biraz doğru olur mu?

Bilemem, zira, bilince sen ne dersen o olacaktır.

Ha, genel yorumlarda, seçim yapma sürecine bilinç deniyor. Ama, bunun taşın kendi bilinciyle yere düşmesi veya kayanın kendi bilinciyle parçalanıp taşa dönmesi ile aynı şey olduğu pek farkedilmiyor.

İnsan gözü, mesela şu kadar metre mesafeyi seçer, gece göremez, çok çok zaman yanılır vs. vs. Bu kolay anlaışılmıyor. Daha kötü komple algı sistemimizin de böyle kadük, küçük ve hataya açık olduğu unutuluyor. Doğada, dünyada, evrende, basit bir şey yok aslında. En basit gördüğümüz şey bile devasa karmaşık. Dünyanın taşı nasıl olupta yere çektiği, bugün bile çözülemeiş büyük bir sır, hala başında kavga sürüyor, yok uzayı büküyor, yok başak bir şey falan gibi. Kayayı praçalaya suyun neden donunca genişlediğinin izahatı, doktora eğitimi gerektiriyor. 

Yani, doğadaki "basit", "ehven" görüne şeyler, aslında çok ama çok karmaşık işler. Bizlerse indirgemeci olmayı seviyoruz, su yüz derecede kaynar diyerek kestirip atıyor, bir halt bildiğimizi sanıyoruz. Emin olun, hayatınız boyunca kaynattığınız hiç bir su, tam 100 derecede kaynamayacak örneğin. Her neyse. 

Paçozun biri çıkmış, insan davranışları, psikolojisi biyolojiye indirgenemez diye sayıklıyor. Ne sanıyorsa biyolojiyi, hangi ucuz akla ithafen öyel basit, ehven bir şey sanıyorsa artık.

Bilinçte böyle bişey. Yağmurun nasıl yağdığına zamanında aklımız basmamış, bir yağmur tanrısı uydurmuşuz. Bir takım eylemleri nasıl yaptığımızı anlamamışız, ahanda bilinç diye uydurmuşuz. Hepsi bundan ibaret. 

Sitelerde Paylaş

Zaten muğlak olan kavramları daha muğlak kavramlarla açıklamaya çalışınca açıklamış olmuyoruz.

"Zaten her şey madde" ya da "Bilinç, canlılığın bir fonksiyonu işte" gibi açıklamalar oldukça basit ve genelleştirici kalıyor bu konuda.

Bir kere bilinç söz konusu olduğunda canlılığın herhangi bir bileşeninden değil bir tür farkındalıktan bahsediyoruz. Tepki verme, tercih etme, yapma ya da düşünme değil, bütün bunları yaptığının farkında olma. Yaşamak değil, "yaşıyorum ben ya" ya da "niye yaşıyorum ben ya" demek bilinç. Bir şey yapmak değil, yaptığını sorgulamak ve bütün bunların üzerine derin derin düşünmek.

Bildiğimiz kadarıyla bu anlamıyla bilinç insandan başka bir canlıda yok. Şimdi, bunu neyle ve nasıl açıklıyoruz? Ortada var olan soruyu inkar etmek, küçümsemek ya da açıklamaya ihtiyaç duymamak bilimsel bir metot değil. Açıklayamıyoruz demek daha dürüstçe. Her şeyi açıklamak zorunda değilsiniz sonuçta.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Yeni Üye said:

Zaten muğlak olan kavramları daha muğlak kavramlarla açıklamaya çalışınca açıklamış olmuyoruz.

"Zaten her şey madde" ya da "Bilinç, canlılığın bir fonksiyonu işte" gibi açıklamalar oldukça basit ve genelleştirici kalıyor bu konuda.

Bir kere bilinç söz konusu olduğunda canlılığın herhangi bir bileşeninden değil bir tür farkındalıktan bahsediyoruz. Tepki verme, tercih etme, yapma ya da düşünme değil, bütün bunları yaptığının farkında olma. Yaşamak değil, "yaşıyorum ben ya" ya da "niye yaşıyorum ben ya" demek bilinç. Bir şey yapmak değil, yaptığını sorgulamak ve bütün bunların üzerine derin derin düşünmek.

Bildiğimiz kadarıyla bu anlamıyla bilinç insandan başka bir canlıda yok. Şimdi, bunu neyle ve nasıl açıklıyoruz? Ortada var olan soruyu inkar etmek, küçümsemek ya da açıklamaya ihtiyaç duymamak bilimsel bir metot değil. Açıklayamıyoruz demek daha dürüstçe. Her şeyi açıklamak zorunda değilsiniz sonuçta.

Ne basiti, neresi basit? Siz canlıyı, biyolojiyi falan çamurdan çıkıp, üflenivermiş öyle basit şeyler sanıyorsunuz sadece. Yaşıyorum ben ya, niye yaşıyorum ben ya demekte, işte o biyoloji, o canlılık, başka hiç bir şey değil.

O dediğin bilinç her canlıda var. İnsanlar gibisi, bir sürü memelide var, hatta sürüngenlerde bile var. O dediğin şeye de, bilinç değil, öz farkındalık denir zaten. Bu da diğer biyolojik bir sürü şey nasıl açıklanıyorsa, aynen öyle açıklanıyor. 

Ortada var olanı küçümseyende sizlersiniz. Biyolojinin "İ" sinin birinin noktası kadar bile olmayan kısmını öğrenecem diye götüm çıktı resmen, oturup kitap inekle, mikoroskopla bak falan derken basur oldum bildiğin kaç sene boyunca. Ve daha hala onu bile öğrenemedik tam. Sen ve sen gibi cahil, gerzeklerde, gelmiş, amanda biyoloji denecek kadar basit değil diye sayıklıyorsunuz oradan. Gerzek, o kadar basit diyeceğin aha bir proton ve aha bir elektronun bile ne iş olduğunu anlamak için, adamlar kaç milyar dolar harcıyor, kaç seneler boyu dirsek çürütüyor, haberin var mı? 

Sizin derdiniz bu, bir bok bilmediğiniz mevzularda, sanki her boku bilir gibi sayıklıyorsunuz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
On 20.08.2019 at 12:49, anibal yazdı:

Hala aynı çayırlarda otlamaya devam ediyorsun.

Önce bir, şu bilinç denen şeyin, bir şey olduğunu unut. Bu bir martaval, anlamak bu kadar zor mu? 

Bilinç canlılık sayesinde falan oluşmaz. Bilinç, canlının "yaptığı" şeydir. Canlının içinde, dışında vs. ekstra bir "şey" değil. Hatta, bilinç denen şey, canlının yaptığı bir sürü şeyin bir şekilde seçilerek, ahada bu denmesidir. Bilinç denen şeyle, helaya gidip sıçmana yol açan şey aynı şey. Ama gidip bilinçli bir şekilde sıçmaktan bahsedilmez. Bilinç ile uyku ve rüya da aynı şey aslen, ama uyurken bilinçsiz olduğun söylenir. 

Olmayan bir şey için, amanda fayda, yok yok zarar demek falan da abesle iştigaldir. 

Canlının bir eylemi, işlevinden ibaret olan ve bilinç denen zımbırtı, diğer tüm canlı özellikleri gibi evrimle ortaya çıkmıştır. Yani, o eylemler, canlının yaptıkları, son tahlilde canlılığa bir fayda edecektir. Ama, canlıya değil, canlılığa. O eylemler, canlının kendisini öldürtebilir, bilerek, isteyerek, senin tabirinle bilinçli bir şekilde. Ama bu o eylemin canlılığa, canlının nesillerine faydalı olacağı gerçeğini değiştirmez. 

hayır aynı çayırlarda otlamıyorum artık..

dosteyevskinin şu dizelerinden bir alıntı ile sizin anlattıklarınızı birleştirince konu benim için açıklığa kavuştu sayın annibal,sizin bu sözlerinizle dostayevskinin bu sözlerini ayrı ayrı anlamıyordum ama birleştirince anladım.size ve dostayevskiye teşekkürler.. neredeyse unutuyordum böyle bir başlık açtığı için hacı yada teşekkürler..

yemin ederim size baylar,fazla bilinçli olmak bir hastalıktır.Gerçek, tam bir hastalıktır.sıradan bilinç,insanın yaşamı için fazlasıyla yeterlidir.

Yeraltından notlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...